Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ranking paliwa typu ekogroszek.


Mattin

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Po co jest ta histereza ?- to tzw. sztuczna bezwładność cieplna ,wytworzona na potrzeby kotłów gazowych ,itd..

po co ? - żeby kocioł przy czułym elektronicznym pomiarze temperatury nie włączał się i wyłączał co chwilę ,ponieważ przy rozruchu zanim palnik się zapali powstaje spora strata i ucieczka paliwa w komin .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest oczywiste, ale po co robić to mechanicznie jakimiś przesłonami jak do tego służy regulacja siły dmuchawy na sterowniku?

 

Występują 2 dodatkowe przysłony na dmuchawie .

1 .Klapka podnoszona siłą nadmuchu po skończeniu pracy zamyka dopływ powietrza do kotła .

2.Przysłona boczna ,do regulacji ręcznej :

- trzeba otworzyć na maksa jak używa się sterownika z płynną regulacją obrotów dmuchawy ,sterownik sam dobiera odpowiednią siłę nadmuchu do spalania

-można dodatkowo regulować siłę nadmuchu ,która jest stała dobrana przez nas ,obserwując palnik do precyzyjnych ręcznych nastaw ,przy sterownikach bez płynnej regulacji obrotów dmuchawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz dodatkową możliwość sterowania nadmuchem :). Sam mam przesłonę na wentylatorze i na danym biegu dmuchawy "bawię" sie ustawieniem przesłony. Tak jak półbiegi w ciężarówce :D

 

Jakoś to do mnie nie przemawia, mam 11 biegów wentylatora dodatkowo mogę zaprogramować wydajność dmuchawy po co jeszcze komplikować to przesłonami?

Czy jest jakaś różnica dla pieca między powiedzmy niskim biegiem i otwarta przesłoną a przymkniętą przesłoną i wysokim biegiem?

Pytam bo sam mam przesłonę całkowicie otwartą i zmieniam tylko prędkość wentylatora a może jest jakiś sens jej przymykania zamiast sterowania? wentylatorem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś to do mnie nie przemawia, mam 11 biegów wentylatora dodatkowo mogę zaprogramować wydajność dmuchawy po co jeszcze komplikować to przesłonami?

Czy jest jakaś różnica dla pieca między powiedzmy niskim biegiem i otwarta przesłoną a przymkniętą przesłoną i wysokim biegiem?

Pytam bo sam mam przesłonę całkowicie otwartą i zmieniam tylko prędkość wentylatora a może jest jakiś sens jej przymykania zamiast sterowania? wentylatorem?

 

U mnie na sterowniku 5 biegów dmuchawy, bez możliwosci % ustawienia, więc u mnie napewn większy sens ma przesłona niż u Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pasiu & Moniś. pooglądałem Twoje fotki. To brązowe ale gładkie, nie strzępiaste to jest bardzo twarde? Daje się przełamac? Co ma w środku jak przełamiesz? No i niedopału masz całkiem sporo, koks Ci wywala. Kasa w popielniku się poniewiera.

 

Kurcze, nie wiem nie dotykałem tego. Sprawdze dzisiaj i dam znać. Trochę zmieniłem wczoraj ustawienia i zobaczymy jak to będzie wyglądać dzisiaj.

Generalnie co sugerujesz w ustawieniach aby lepiej się spalało?

Więcej wiatru może powodować więcej spieków, mniej paliwa dłuższy czas pracy w trybie grzania...:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś to do mnie nie przemawia, mam 11 biegów wentylatora dodatkowo mogę zaprogramować wydajność dmuchawy po co jeszcze komplikować to przesłonami?

Czy jest jakaś różnica dla pieca między powiedzmy niskim biegiem i otwarta przesłoną a przymkniętą przesłoną i wysokim biegiem?

Pytam bo sam mam przesłonę całkowicie otwartą i zmieniam tylko prędkość wentylatora a może jest jakiś sens jej przymykania zamiast sterowania? wentylatorem?

Niektóre sterowniki źle współpracują z niektórymi dmuchawami. Część producentów kotłów olewa ten temat i wali po taniości co tam ma blisko i tanio. Wtedy przesłona się przydaje. W źle dobranym zestawie dmuchawa na małych prędkościach potrafi buczeć, rzęzić, falować obrotami. Jak jeszcze w sieci są spadki napięcia czasami jest w ogóle du.a. Nie idzie kotła ustawić. Jak jest OK, to nie używam przesłony. U siebie mam stale przesłonę max otwartą i robi, a mam tylko 10 biegów. Jak w prawidłowo dobranym zestawie dmuchawa jest jeszcze sterowana w procentach od 1 do 100, to w ogóle nie widzę sensu. A w PID -ach to nawet za szkodliwe uważam machanie przesłoną. Pasiu & Moniś, a jakie masz obecnie nastawy?

Edytowane przez kobra64
dopisek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pasiu & Moniś, a jakie masz obecnie nastawy?

 

1. Nastawa kotła 60°C

2. Czas podawania 12

2. Czas między podawaniem 58

3. Wydajność dmuchawy 6 bieg

 

Dla tych ustawień nie robiłem jeszcze testu grzania/podtrzymania a tak wyglądał dla trochę innych.

 

piec2.jpg

 

Ps. Temp. zadana 60st, w domu około 20,5, na zewnątrz -8st, histereza 1. Na wykresie np.12/55 to czasy podawania i przerwy, np. w8 to bieg wentylatora a np. 1/1 to stosunek czasu grzania do podtrzymania.

Edytowane przez Pasiu&Moniś
dodanie danych
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Balzak, jak Ekoret Ci spieka to zmieszany z Bobrkiem będzie spiekał bardziej. Jak masz więcej tego Bobrka, to zrób jak Ci wcześniej pisałem - znajdź sobie miał o zerowej spiekalności i kaloryczności rzędu 20 - 21MJ. Koło 5 stówek kupisz, zamieszasz na połowę i będzie fajny opał do Twojej rynny. Miał z Janki ma popiół około 10%, jak z Bobrkiem pomieszasz finalnie wyjdzie koło 7 - 8% popiołu. O spiekach zapomnisz, a jak kocioł dobrze ustawisz to zużycie Ci wyjdzie takie samo albo nawet niższe jak samego Bobrka. Masz palnik do miału, korzystaj z tego.

 

Tak myślałem to zrobić tylko problem u nas jest z miałem, a jak jest to nie wiadomo jakiego pochodzenia, i to taki wróżenie z fusów, Może dziś znów zasypie tego ekoreta i zastosuje to co mi pisałeś względem nastaw i zobaczymy co będzie się działo.

 

ps. jeśli masz w sprzedażny taki miał to może byśmy sie dogadali,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie a rzućcie okiem na to. Takie rzeczy zaczynają mi lecieć od zeszłego tygodnia. To spieki czy niedopalony węgiel? Chyba w większości to drugie.

To na białym tle to wybrane grudki, które wyglądają jak koks. Raczej jest to twarde. Palcami można to pokruszyć (połamać) ale nie rozetrzeć.

Kształtem przypomina mi to popkorn. :-)

 

http://s6.ifotos.pl/img/IMG2245jp_xsewrhq.jpg

http://s6.ifotos.pl/img/IMG2246jp_xsewrxr.jpg

http://s6.ifotos.pl/img/IMG2247jp_xsewrxq.jpg

http://s6.ifotos.pl/img/IMG2248jp_xsewrnp.jpg

 

Kobra, piec leci praktycznie na twoich ustawieniach:

15s/56s

bieg 3/10 (szybsze na ST-37)

klapka otwarta na 40%

 

Od czego zacząć korygowanie pieca??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U siebie mam stale przesłonę max otwartą i robi, a mam tylko 10 biegów.

Boczna przysłona w dmuchawie promieniowej pomaga też w oszczędzaniu prądu ,przysłaniając ją do pewnego stopnia , wentylator zwiększa obroty ,wykonuje mniejszą pracę ,jest mu łatwiej ,szybciej startować wejść na obroty .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pasiu& Moniś, dość ostro dmuchasz. Ja bym zszedł z dmuchawą na początek do 4 biegu, potem 3 bym spróbował. Jaki możesz ustawić minimalny czas podawania? Te wykresy masz bardzo ładne, ale bezwartościowe. Z jednego cyklu grzania i w dodatku obserwowanego zaraz po wprowadzeniu nowych nastaw nic nie wynika, a najczęściej tylko w błąd taka obserwacja wprowadza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie a rzućcie okiem na to. Takie rzeczy zaczynają mi lecieć od zeszłego tygodnia. To spieki czy niedopalony węgiel? Chyba w większości to drugie.

http://s6.ifotos.pl/img/IMG2245jp_xsewrhq.jpg

http://s6.ifotos.pl/img/IMG2246jp_xsewrxr.jpg

http://s6.ifotos.pl/img/IMG2247jp_xsewrxq.jpg

http://s6.ifotos.pl/img/IMG2248jp_xsewrnp.jpg

Pakuj to w worki i wysyłaj do mnie . :)

A na poważnie niedopalony węgiel ,brak tlenu lub za szybkie przemieszczanie się paliwa przez palnik nie zdążył się spalić .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł powinien pracować a nie stać w podtrzymaniu , w podtrzymaniu kocioł nie spala opału lub spala nieekonomicznie .

Spalanie ekonomiczne odbywa się na nastawach na niższych mocach.

 

Wez Ty człowieku wyluzuj... dobra? że jedziesz sobie na grawitacji to każdy o tym wie,nie każdemu się chce latać ustawiać, korygować, biegać, koło kotła od tego są dodatkowe narzędzia -są inne sposoby wykorzystania wolnego czasu niż latanie koło tego....Masz swoją instalację, Tobie odpowiada to nie znaczy że każdemu będzie odpowiadać, zachowujesz się jakbyś zjadł wszystkie rozumy... jakby to było takie dobre to 100% użytkowników jechałby na grawitacji, po to człowiek stworzy dodatkowe rzeczy żeby z nich korzystać... a że nie umiesz-nie chcesz z tego korzystać (niewłaściwe skreslić) to już Twoja sprawa..

Edytowane przez Piotrek42
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Martinos, ja na początek bym przesłonę próbował więcej uchylać. Jak nie pomoże a do zadanej dochodzi gładko, to przerwę wydłużaj powolutku. Dziwne, wcześniej Ci się chyba dobrze paliło? Nie zmieniałeś opału? Tamte nastawy tośmy chyba robili na węgiel z jakiegoś lokalnego składu a teraz chyba Karena paliłeś? Edytowane przez kobra64
dopisek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kobra64 - minimalny czas nie pamiętam teraz, nie wiem czy są jakieś ograniczenia ale napewno 8s może być bo kiedyś taki ustawiałem.

Co do dmuchania to zawsze dmuchałem mniej ale ostatnio ktoś na forum (w innym temacie) tak mi doradził bo miałem kłopot z osiągnięciem zadanej temperatury i pomogło, z tym że wtedy miałem inny opał.

Może być tak jak piszesz bo facet od którego kupowałem ten groszek mówił żebym dał mniej powietrza i mniejsze porcje węgla bo jest wysokoenergetyczny - dlatego też zmniejszyłem już z 8 do 6 może trzeba jeszcze bardziej.

Co do zmian nastaw i notatek to nie robiłem tego raz za razem, ze dwa cykle zawsze zleciały ale faktycznie może nie oddawać to faktycznych parametrów, chciałem poprostu zachować identyczne warunki pogodowe.

Zobacze dzisiaj jak wróce do domu jak to wygląda z obecnymi nastawami a potem skoryguję wg. Twoich wytycznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wez Ty człowieku wyluzuj... dobra że jedziesz sobie na grawitacji to każdy o tym wie,nie każdemu się chce latać ustawiać, korygować, biegać, koło kotła od tego są dodatkowe narzędzia -są inne sposoby wykorzystania wolnego czasu niż latanie koło tego....Masz swoją instalację, Tobie odpowiada to nie znaczy że każdemu będzie odpowiadać, zachowujesz się jakbyś zjadł wszystkie rozumy... jakby to było takie dobre to 100% użytkowników jechałby na grawitacji, po to człowiek stworzy dodatkowe rzeczy żeby z nich korzystać... a że nie umiesz-nie chcesz z tego korzystać (niewłaściwe skreslić) to już Twoja sprawa..

 

Na grawitacji mam tylko zasobnik CWU . :)

Mmm 4 pompy .Nie kręcę w C.O bo nie ma takie potrzeby ,raz w początkowej fazie wyregulowana instalacja, pompy pracują cały czas ,więc czym mam tam kręcić ?

Kręcę czasem w sterowniku ,zmieniam nastawy ,uczę się spalać ekonomicznie w kotle z podajnikiem .

Słucham rad Kolegów analizuję ,zmieniam ,czytam ze zrozumieniem itd.....

A ty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł powinien pracować a nie stać w podtrzymaniu , w podtrzymaniu kocioł nie spala opału lub spala nieekonomicznie .

Spalanie ekonomiczne odbywa się na nastawach na niższych mocach.

 

animuss czy spalanie jest możliwe bez o2 (tlenu)

 

i z tego co tu wypisujesz to te wszystkie sterowniki ,przekażniki i inne pieprzniki to psu na budę bo generuja straty

Edytowane przez ZUG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...