Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ranking paliwa typu ekogroszek.


Mattin

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

co z parametrami temperatur na piecu i w cwu? Jak to macie poukładane.

 

U mnie temp. na piecu ustawiona na 62 stopnie. CWU na 48stopni.

Pierwszy sezon palenia. Także okres letni też po raz pierwszy. :D Spalanie ~4kg na dobę. Bojler Kospel 2-płaszczowy, 120l.

Zwykły sterownik bez stref czasowych...

Na czecha skusiłbym się jedynie za jakiś dobry w cenie poniżej 400zł z dostawą.

 

Karoka, jak myslisz jaka byłaby różnica gdybyś palił bez stref?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich mam takie pytanie mam nowy piec z sterownikiem ecoMAX 800 R i chciałbym grzać już tylko wodę użytkową jak wyłączyć co.Jestem nowy i świeży w tym temacie ,proszę o poradę . Pozdro

Też mam ten ster. A powiedz w jakim piecu go masz i z jakim podajnikiem?co do do samego grzania cwu, w instrukcji jest ładnie napisane, zależy tez jak masz podłączone pompy do sterownika, jeżeli standardowo to w opcjach cwu masz tryb lato ustaw na wlaczony, wtedy pracuje tylko pompa cwu wszystkie inne co, mieszacze są wyłączone nawet wtedy gdy dojdzie do przegrzania kotła i włączy się tryb awaryjnego schładzania - bedzie schladzal tylko przez cwu.

Do tego jak ustawisz tryb lato na automat to masz opcję wyboru temperatury zewn w której bedzie się on automatyczne włączał ja mam gdy na zewnątrz bedzie więcej niż 15st druga temp jest po to aby wyłączyć tryb lato automatycznie i grzac calosc kiedy nazewnątrz bedzie zimniej ja mam 12st w ten sposób dogrzewa mi teraz jeszcze dom co w nocy gdy temp spada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i dla mnie chyba jest bez sensu to ze kocioł chodzi na duzo wyższej temp niż cwu.

Ja mam w tej chwili 53co i 50cwu z tym że mam histereze na cwu 5st. Żeby za czesto się pięć nie włączał

 

Masz rację - więcej niż o 5 st na kotle ponad zadaną CWU nie ma sensu i powoduje tylko większe straty.

 

Te "mądrzejsze" sterowniki jak np. Bruli mają tak, że temperatura kotła w podtrzymaniu spada nawet do 45 st a gdy trzeba grzać CWU temp. zadana zmienia się na 5 st więcej niż ma osiągnąć zasobnik.

Do tego programowalne strefy CO i CWU - "pełen wypas" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Karoka, jak myslisz jaka byłaby różnica gdybyś palił bez stref?

Nie liczyłem tego nigdy.

Na pewno więcej się skopci bo wiadomo wyjdzie ci z histerezy grzanie o 1 czy 2-ej w nocy i niepotrzebnie będzie grzał chociaż ty śpisz w tym czasie :)

Widzę że dzisiaj Bruli podaje średnie zużycie z tygodnia na 2,83kg/dobę

Nie pamiętam czy już jest ten tydzień bez podgrzewania domu wg. programatora czy już tylko samo CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pełen wypas, to jest wtedy, gdy można wyjąc wtyczkę od kotła z kontaktu ;)

Jak tak zrobię to idzie z aku, oczywiście przez pewien czas :)

...

Widzę że dzisiaj Bruli podaje średnie zużycie z tygodnia na 2,83kg/dobę

Nie pamiętam czy już jest ten tydzień bez podgrzewania domu wg. programatora czy już tylko samo CWU.

Jak byś nie miał lenia w d....e (albo złożył zamówienie u swoich potomków) to byś założył czujniki a wtedy by było wiadome :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam ten ster. A powiedz w jakim piecu go masz i z jakim podajnikiem?co do do samego grzania cwu, w instrukcji jest ładnie napisane, zależy tez jak masz podłączone pompy do sterownika, jeżeli standardowo to w opcjach cwu masz tryb lato ustaw na wlaczony, wtedy pracuje tylko pompa cwu wszystkie inne co, mieszacze są wyłączone nawet wtedy gdy dojdzie do przegrzania kotła i włączy się tryb awaryjnego schładzania - bedzie schladzal tylko przez cwu.

Do tego jak ustawisz tryb lato na automat to masz opcję wyboru temperatury zewn w której bedzie się on automatyczne włączał ja mam gdy na zewnątrz bedzie więcej niż 15st druga temp jest po to aby wyłączyć tryb lato automatycznie i grzac calosc kiedy nazewnątrz bedzie zimniej ja mam 12st w ten sposób dogrzewa mi teraz jeszcze dom co w nocy gdy temp spada.

 

Witam mam piec retoduo 15 KW z obrotową retortą.Dzięki bardzo za info.Jeszcze jeden mam problem zapowietrzony układ wody użytkowej na piecu ustawiona na 43 a w kranie letnia i dużo powietrza strzela z kranu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację - więcej niż o 5 st na kotle ponad zadaną CWU nie ma sensu i powoduje tylko większe straty.

 

Te "mądrzejsze" sterowniki jak np. Bruli mają tak, że temperatura kotła w podtrzymaniu spada nawet do 45 st a gdy trzeba grzać CWU temp. zadana zmienia się na 5 st więcej niż ma osiągnąć zasobnik.

Do tego programowalne strefy CO i CWU - "pełen wypas" :)

 

Suspenser, dziś spróbuję obniżyć temp. na piecu.

A co powiesz i trybie letnim na sterowniku ST-37 gdzie temperatura zadana w bojlerze zawsze równa sie temp. zadanej na piecu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Suspenser, dziś spróbuję obniżyć temp. na piecu.

A co powiesz i trybie letnim na sterowniku ST-37 gdzie temperatura zadana w bojlerze zawsze równa sie temp. zadanej na piecu?

Ja już też wyłączyłem centralne ogrzewanie wczoraj i od wczoraj grzeję sam baniak CWU ,na razie nic nie przestawiałem wyłączyłem tylko pompy od CO i zamknąłem zawór żeby woda nie krążyła grawitacyjnie w obiegu CO .Dziś rano zalazłem do kotłowni nic się nie zmieniło w baniaku ciepła woda ,węgla prawie nie wzięło ,temperatura na kotle 49 stopni stabilna +/- 2-3 stopnie.Na sterowniku ustawione 49*C z czujnika a rtęciowy profesjonalny z kapilarą pokazuje że do CWU idzie 59*C

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już też wyłączyłem centralne ogrzewanie wczoraj i od wczoraj grzeję sam baniak CWU ,na razie nic nie przestawiałem wyłączyłem tylko pompy od CO i zamknąłem zawór żeby woda nie krążyła grawitacyjnie w obiegu CO .Dziś rano zalazłem do kotłowni nic się nie zmieniło w baniaku ciepła woda ,węgla prawie nie wzięło ,temperatura na kotle 49 stopni stabilna +/- 2-3 stopnie.Na sterowniku ustawione 49*C z czujnika a rtęciowy profesjonalny z kapilarą pokazuje że do CWU idzie 59*C

 

ja też robię tzn. grzeję na priorytet bojler. Zawór 3d zamknąłem ale grzejniki i tak były gorące. Pozakręcałem wszystkie prócz łazieniek.

 

Temp. priorytetu 62*C. Woda się szybko nagrzewa. Piec się wyłacza. Temperatura rośnie do max. 70*C a później powolutku spada. Po 8-9 godzinach na piecu nadal jest 45-50*C.

 

Kiedy otworzę choć trochę zawód 3D piec bardzo szybko stygnie. W tym samych czasie (8-9h) wychłodza się do 25*C.

 

Pompę CO wyłączyłem na pokojówce ustawiając temp. na 15*C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja też robię tzn. grzeję na priorytet bojler. Zawór 3d zamknąłem ale grzejniki i tak były gorące. Pozakręcałem wszystkie prócz łazieniek.

 

Temp. priorytetu 62*C. Woda się szybko nagrzewa. Piec się wyłacza. Temperatura rośnie do max. 70*C a później powolutku spada. Po 8-9 godzinach na piecu nadal jest 45-50*C.

 

Kiedy otworzę choć trochę zawód 3D piec bardzo szybko stygnie. W tym samych czasie (8-9h) wychłodza się do 25*C.

 

Pompę CO wyłączyłem na pokojówce ustawiając temp. na 15*C.

Pokojowy wyłącz prąd napala .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Suspenser, dziś spróbuję obniżyć temp. na piecu.

A co powiesz i trybie letnim na sterowniku ST-37 gdzie temperatura zadana w bojlerze zawsze równa sie temp. zadanej na piecu?

 

Co mogę powiedzieć - ustaw tyle ile chcesz mieć w CWU, histerezę na 2 st [jeśli jest taka opcja] i tyle - więcej nie wymyślisz.

 

Strefy czasowe możesz sobie zrobić programowalnym włącznikiem czasowym [w markecie za kilkadziesiąt zł] wpinając go pomiędzy sterownik a pompę CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czytałeś ten wpis ? : "Typ węgla oznaczony w PN symbolem 42 charakteryzuje się bardzo małą zawartością części lotnych (3-10%), wysokim ciepłem spalania, brakiem zdolności spiekania oraz własności koksujących."
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...