Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ranking paliwa typu ekogroszek.


Mattin

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Tym , którzy mają problemy ze spiekami polecam Pieklorza z Piekar - co prawda trudno go dostać, ale się nie spieka - zwróćcie jednak uwagę, że ma 26 MJ/kg a pieklorz z Bytomia ma 28 MJ/kg a przeważnie kosztuje tyle samo.

 

We Wrocławiu ten węgiel bywa w Nikomax na Żernickiej oraz w Polmark na Tęczowej.

 

Ja póki co mam czas, bo od Września spaliłem 1 800 kg i mam jeszcze zapas 700 kg (niedawno dokupiłem Pieklorza Bytomskiego w Nikomax).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja póki co mam czas, bo od Września spaliłem 1 800 kg i mam jeszcze zapas 700 kg (niedawno dokupiłem Pieklorza Bytomskiego w Nikomax).
Ty to masz fajne spalanie. Ja w tym samym czasie spaliłem 2,6 tony. Ale to pewnie przez WM i trochę mniejszą powierzchnię u Ciebie. Podłogówki też pewnie nie masz...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój Pieklorz z KWK Julian - niestety trochę się spieka -ale nie są to duże spieki tak, że przy obecnych moich ustawieniach nie stanowią żadnego problemu. Ekogroszek wypala się dobrze na całej retorcie. Jak zwykle z lewej strony retorty mam więcej spieków a z prawej więcej dopalonego eko na popiół.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też się rozglądam za ekogroszkiem na następny sezon - chociaż tego co mam jeszcze mi zostanie.

Mam tylko dwa typy eko.

 

1. Pieklorz z KWK Julian,

2. Pieklorz z KWK Bobrek - Centrum,

 

Z tym pierwszym mam doświadczenie bo palę nim drugi sezon , a tym drugim chcę sprawdzić jak się pali bo ma wyższą kaloryczność. Chociaż z tą kalorycznością to też nie wiem - ostatnie świadectwo kwalifikacji tego paliwa jakie jest z 2007 roku podaje kaloryczność ekogroszku Bytomskiego na poziomie 30 MJ/kg i spiekalność 33 RI,oraz granulację 8 do 25 mm, a aktualnie przy cenach ekogroszku kompania węglowa SA podaje wartość opałową 28 MJ/kg i spiekalność 15 do 20 RI oraz granulację 8 do 25 mm.

 

Obie te informacje są na oficjalnej stronie Kompani Węglowej SA o tutaj :dane Kampani SA No i weź tu sobie użytkowniku wybierz co chcesz.

 

Kupuje ekogroszek luzem i sam go workuje, i w workach dosycha w kotłowni. Przyjąłem, że średnio pakuje 32 kg eko do jednego worka - tak mi to wyszło statystycznie.

Ostatnio zauważyłem jakiś mniejszy worek i z ciekawości zważyłem 5 kolejnych worków i było to, 27, 31, 29, 30, 33 kg co średnio daje 30 kg na worek. Zasypuje zawsze 5 worków i liczyłem taki zasyp jako 160 kg , a tymczasem jest to 150 kg - no to okazuje się, że moje wyliczenia średniego spalania dobowego są trochę zawyżone ( w końcu to różnica 10 kg na jeden zasyp).

 

No ile nasypałem do worków to tyle mam - ciekawe jednak ile mogło z ekogroszku wyparować wody w czasie dosychania.No i ile płaci się w ten sposób za wodę.

 

Zważę w tym roku po zakupie przy pakowaniu parę worków i zobaczymy ile w nich będzie kg na wiosnę przyszłego roku.

Edytowane przez czp01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty to masz fajne spalanie. Ja w tym samym czasie spaliłem 2,6 tony. Ale to pewnie przez WM i trochę mniejszą powierzchnię u Ciebie. Podłogówki też pewnie nie masz...

 

Powierzchnia po podłogach 185 m2 (w tym garaż 24 m2 grzany do 15 st i 3 pokoje w sumie 55 m2 grzane do 19 st, reszta 20,6-22 st).

 

Podłogówka w łazience górnej ok 10 m2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powierzchnia po podłogach 185 m2 (w tym garaż 24 m2 grzany do 15 st i 3 pokoje w sumie 55 m2 grzane do 19 st, reszta 20,6-22 st).

Podłogówka w łazience górnej ok 10 m2.

U mnie po podłodze jest 200m2 ale podłogówki to chyba z 40. Z wyłączeniem garażu mam utrzymywane około 21 stopni.

 

Już się nauczyłem, że nie ma co się sugerować spalaniem bez wchodzenia w szczegóły domku. Trzeba patrzeć na swoje historyczne dane, a te póki co są pozytywne dla mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie po podłodze jest 200m2 ale podłogówki to chyba z 40. Z wyłączeniem garażu mam utrzymywane około 21 stopni.

 

Już się nauczyłem, że nie ma co się sugerować spalaniem bez wchodzenia w szczegóły domku. Trzeba patrzeć na swoje historyczne dane, a te póki co są pozytywne dla mnie.

 

Masz rację.

 

Trzeba oceniać jakość węgla i spalania a nie samo zużycie opału bo ono zależy głównie od zapotrzebowania budynku i mieszkańców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy na pewno masz oryginalny węgiel w takich papierowych workach z kopalni (folia jest od strony węgla) ?

 

Węgiel mam w workach plastikowych, pakowany przez formę Resover, która miała raczej dobre pinie. Teraz coś im się skaszaniło z terminami wysyłek.

Nie słyszałem złej opinii o jakości węgla od nich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już kilku użytkowników narzekało na pieklorza z Piekar że się spieka. Już pisałem że przywozi się jedno auto i jest Ok a następne z tej samej kopalni a węgiel całkiem inny. Jak kupisz na składzie i jest dobry, nie znaczy to że jak kupisz następnym razem w tym samym składzie i ten sam węgiel i będzie taki sam.

Kopalnia eksploatuje np. 5 ścian, na dwóch jest bardzo dobry a na 3 już nie i zależy czy szczęście się do ciebie uśmiechnie czy nie.

Taka nasza rzeczywistość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekores z resovera jest produkowany na bazie pieklorza piekarskiego. W tym samym czasie kupował chyba Bobek_budowniczy i też bardzo mu się spiekał. On jest już wprawionym palaczem i jakoś go rozpracował.

 

To już chyba wiemy skąd problemy z Ekoresem - pewnie trafiał się kiepski Piekarski który był w jego składzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak. Trafiał się, trafia i prawdopodobnie trafiał się będzie. I nie dotyczy to tylko tego węgla.

Najlepsze lekarstwo to mieszać go z jakimś miękkim co było już też pisane i przez Jareckiego i przeze mnie.

Może być jaret, jaret plus, retopal lub nawet czeski. W tamtym roku w zimie kupiłem 1 T bobrka jak się już zepsuł i dopiero po mieszaniu pół na pół z czeskim udało mi się to spalić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów. Jestem z Wami poraz pierwszy więc troszkę się przedstawię, mieszkam- okolice Wrocławia ale bliżej Legnicy. Palę w piecu PER-EKO 17KW 180mkw powierzchni, 600 m sześ.kubatury, 7 obwodów podłogowych ok 70m kw + zasobnik CWU 300l, utrzymywana temp. 20 st.C, dom z porotermu,pustak 36,5 ocieplony 10 cm styro. Palę dopiero drugi rok ale jak to w "naszej" profesji bywa z różnym skutkiem spowodowanym jakością oferowanego grochu. Pierwsze moje 2 t to Chwałowicki groszek, potem okazyjny zakup pakowanego w żółte worki niby super groszek co się okazało RUSKI parametry na worku przyzwoite a w piecu(czarna smoła, kupę sadzy zarastającej niczym ukwiały wszystko co można w piecu oblepić co 3 dni czyszczenie i takie tam, w popielniku popkorn wielkości przerośniętej mandarynki musiałem go zmęczyć i tak się stało). W tym roku kupiłem w październiku 4T z Chwałowic , ale tu dylemat w tym okresie prawdopodobnie tego grochu już nie produkowali na stronie kampani w ofercie już go bynajmniej nie było więc pochodzenie wątpliwe-jak się pali( kaloryczność ma ewidentną, spala się niestety spiekając -mimo oczywiście dostosowywania parametrów trochę za dużo w tym popielniku jednak zostaje. Odnośnie spalonej ilości wędla to od października licząc: X-500KG,XI-650 KG, XII-1150KG,I-750KG a więc trochę sporo bo jak czytam wyżej, że kolega od września spalił 1800 kg to kosmos dla mnie niewyobrażalny. No to tyle wstępu jeżeli kogoś zanudziłem to sorki, więc przechodzę do konkretów-moge zakupić w dobrej cenie 720zł/T pakowany w worki papierowe ekogroszek Retopal z KWK PIAST RUCH II uziarnienie 6-25, Qi-24Mj/kg, A-5,1-10%, Si-0,6-1% proszę o jakieś info na temat tego asortymentu. Odnośnie wcześniej czytanych postów chętnie bym dołożył swoje zamówienie do zakupu większej ilości bezpośrednio od producenta pod warunkiem oczywiście organizacji takiej akcji na moim terenie. Pozdrawiam Tomek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Tomku,

 

Chwałowicki się pogorszył i faktycznie możesz mieć kłopoty ze spiekalnością i spalaniem - bardzo ważną kwestią jest też regulacja pieca.

 

Retopal jest o tyle bezpieczny, że się nie spieka, więc jeden kłopot mniej, a jeśli w tej cenie masz go z dostawą (i jest to na pewno oryginalny Retopal) to warto go kupić trochę nawet już teraz do mieszania 50/50 z tym Chwałowickim.

 

Co do akcji zakupu to jesteś trochę daleko od Jelcza, ale zobaczymy co będzie latem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...