Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ranking paliwa typu ekogroszek.


Mattin

Recommended Posts

W przeciętnych warunkach technologicznych eksploatacji kotłów węglowych kwasowy punkt rosy może osiągać wartości do 140⁰C, przy zawartości siarki w węglu 1% (według M.Kwestarz, M.Pronobis – „Modernizacja kotłów energetycznych”, WNT, Warszawa 2002). Przy większej zawartości siarki w węglu te temperatury mogą być jeszcze wyższe.

zobacz: http://zawijan.wordpress.com/poradnik-palacza/temperatury-krytyczne/

 

Dziękuję za ciekawy komentarz.

 

Przy 2% i wilgoci zawartej w czeskim, brunatnym węglu + to, że sporo jego popiołu trafia do wymiennika ciepła po kilku sezonach letnich można się spodziewać nieciekawych efektów korozji :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

sprawa dotyczy "bezruchu"

 

w czasie wymiany i ruchu spalin oraz wody po drugiej stronie wymiennika jest zupełnie inaczej

 

"odnoszą się do gazów zamkniętych w naczyniu (będących w bezruchu). W kotle odpowiadałoby to sytuacji, kiedy kocioł stoi w podtrzymaniu a wlot powietrza z dmuchawy do palnika jest zamknięty przysłoną. "

 

mam nadzieję że autor się za cytowanie nie obrazi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Dojechały "tony" z Bartexu- Wesoła wygląda ok na folii zabezpieczającej wokół palety minimalne skropliny parę worków na z każdej z palet na dole pękniętych ale się węgiel nie wysypywał-Kormorany też bo w jutowych workach-niestety Ledvice w foliowych workach parę pękło i syf się zrobił w transporcie do garażu...-ale jak się wysypał lekko wilgotny był nie to aby mokry...Tyle bo kociołek jeszcze nie zamontowany...Jawrob

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do mnie też dojechały "tony" z Bartexu.

1 tona Wesołej + 1 tona Pieklorza w jutowych workach.

Palety owinięte folią streczową na której po jakimś czasie było widać wilgoć.

Co niektóre worki delikatnie zawilgocone. Dwa worki na jednej palecie na samym dole były pęknięte.

Opał wygląda całkiem nieźle. Ciekawe jak się będzie palił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprawa dotyczy "bezruchu"

 

w czasie wymiany i ruchu spalin oraz wody po drugiej stronie wymiennika jest zupełnie inaczej

 

"odnoszą się do gazów zamkniętych w naczyniu (będących w bezruchu). W kotle odpowiadałoby to sytuacji, kiedy kocioł stoi w podtrzymaniu a wlot powietrza z dmuchawy do palnika jest zamknięty przysłoną. "

 

mam nadzieję że autor się za cytowanie nie obrazi

 

Nie obrazi się.

Powie jednak, że te zacytowane zdania nie świadczą o tym, że w tym przypadku problemy z korozją będą "zerowe". Świadczą tylko o tym, że nie znalazłem wyników badań punktu rosy w takich warunkach. Z pewnością będzie on niższy, niż przy "bezruchu", ale nie wiadomo jednak, jaki będzie.

Kto chce - niech uważa. Kto nie chce - nie musi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i na fali przewidywanych obniżek cen węgla KW SA oraz PKW SA po raz kolejny w tym roku podniosły ceny grubych sortów ( około 5PLN netto na tonie ). Z kolei w reakcji na rosnącą " górkę węglową " kopalnie, które jeszcze w ubiegłym roku ładowały drobnice i awizacje 24h na dobę w tym ładują tylko na 2 zmiany - może mają ambicję sobie tą górkę wyższą usypać. Bobrek zaś już oficjalnie wycofał z oferty Pieklorza luzem. Chodzą słuchy, że od przyszłego miesiąca pojawi się w ofercie Bobrka groszek 5 - 25 zamiast Pieklorza. Spiekalność mają już równą Centrum - kolegom kupującym Jaret Plus doradzam ostrożność. Przy zachowaniu przez producentów mieszających Bobrek z Janką dotychczasowej proporcji może zacząć trochę spiekać. Jeżeli zdecydują się na zwiększenie udziału w mieszance Jareta, eko będzie słabsze. Zapowiada się dość trudny rok dla ekogroszkowców, szczególnie tych z retortami pierwszej generacji. Kto ma kasę i miejsce na zrobienie zimowego zapasu, powinien chyba się o niego postarać już teraz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! A ja tak podłączę się pod temat i zapytam. Czym bardziej opłaca się palić? Ekogorszkiem czy pelletem? Sąsiad mi ostatnio mówił, że idzie w to bo tańsze niby i wydajniejsze. Ktoś ma może doświadczenie w tym zakresie?

 

Zdecydowanie ekogroszkiem bo przy podobnej cenie ma dużo większą wartość opałową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zaopatrzyłem się w 3 tony eko ze składywęgla.pl - niestety szef składu nie potrafił powiedzieć z jakiej kopalni jest dostawa ale zapewniał że wartość opałowa to 28MJ ;) Optycznie łady, dość drobny i suchy (pierwszy raz mam suchy groszek :lol2: ). Cena 799 za tonę luzem.

 

Ja ze skladów miałem opał w poprzednim sezonie ...Tyle że brałem od nich ruski za 699zł za tonę luzem z bezpłatnym dowozem.

Niby Polski mieli za 869zł. Kumpel brał i nie był do końca zadowolony z kaloryczności ...

 

Ja miałem ruski , wiec nie był on super kaloryczny , ale tańszy :)

 

Teraz niby sprzedają tylko polski , ale czy to prawda , bo w tamtym roku była afery że sprzedają idealnie ten sam węgiel w różnej cenie i różnej kaloryczności mimo że był to ten sam węgiel ;)

 

Dodatkowo mają "zabezpieczenie" bo podają np. , że opał ma do 28MJ , czyli i może być czeski 18MJ i tak nie da się im podskoczyć bo w opisie jest "do" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zaopatrzyłem się w 3 tony eko ze składywęgla.pl - niestety szef składu nie potrafił powiedzieć z jakiej kopalni jest dostawa ale zapewniał że wartość opałowa to 28MJ ;) Optycznie łady, dość drobny i suchy (pierwszy raz mam suchy groszek :lol2: ). Cena 799 za tonę luzem.

 

Ja bym go sprawdził - zobacz ile zeszłoroczny był wart - link do testów jest w stopce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...