Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ranking paliwa typu ekogroszek.


Mattin

Recommended Posts

o dokładnie mam to samo :)

Kocioł Defro UNi Duo 15 i ekogroszek z Wesołej....

Powiem szczerze walczę już z tym od kilkunastu dni i w żaden sposób nie idzie tego ustawić....

Kocił dośc szybko łapie temperaturę i dosyc długo stoi w podtrzymaniu tzn około 40 min.

Może Koledzy poradzą coś

Pozdrawiam Seba

ustaw minimalny czas podawania jaki możesz ustawić np 6s i tego nigdy nie zmieniaj.

przerwa podawania to czas podawania x 8 max do 15 razy

czyli 6s czas podawania

przerwa podawania 60s

teraz jest jeszcze b. ciepło .

nadmuch w zależności od ustawień od 20% max 30%

Ja mam 1/ 17

czyli 6s podawanie

przerwa 1min 42s

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

o dokładnie mam to samo :)

Kocioł Defro UNi Duo 15 i ekogroszek z Wesołej....

Powiem szczerze walczę już z tym od kilkunastu dni i w żaden sposób nie idzie tego ustawić....

Moje ustawienia:

CO 60

CWU 55

czas podawania 15s

przerwa podawania 45s

sila nadmuchu 40%

praca podtrzymania 15s

przerwa podtrzymania 10min

wentylator w podtrzymaniu - czas pracy 5s, czas przerwy 4min

 

 

Kocił dośc szybko łapie temperaturę i dosyc długo stoi w podtrzymaniu tzn około 40 min.

 

 

Może Koledzy poradzą coś bo powiem szczerze że ekogrosze z jednego z marketów lepiej się spalał niz ta Wesoła...

z góry dziekuje za porady

 

Pozdrawiam Seba

 

Ja mam podobne ustawienia do kolegi Cabal. Za dużo węgla podajesz. Czyli albo musisz zmienić czas podawania albo zwiększyć przerwę. Ten Węgiel jest znacznie mocniejszy od marketowego, w związku z czym jest mniejsze jego zużycie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pale dopiero kilka dni Wesołą kupioną u mojego lokalnego sprzedawcy. Teoretycznie pakowana w worki w lipcu jak były te największe upały. Potem leżakowały pod plandeką. W praktyce facet chyba jednak nie kłamał, bo węgiel w środku suchutki na wiór. Obserwując te kilka dni ja mam dużo takiego proszku plus niewielkie ilości grubszych kawałków. Jestem jak narazie bardzo zadowolony. Ustawienia mam takie:

 

CO-65

CWU-42

Mieszacz - 43 (czyli tyle idzie w grzejniki)

Min temp powrotu - 45

Czas podawania - 7s

Przerwa podawania - 55s

Moc nadmuchu - 28%, przesłona wentylatora otwarta 100%

Praca podtrzymanie - 14s

Przerwa podtrzymania - 35 min

 

Kocioł HKS Lazar UniKomfort 24kW

 

 

oki spróbuje tych ustawień

a jak ustawić nadmuch w podtrzymaniu ?

 

a jeszcze jedno ja nie mam mieszacza tylko idzie poprzez wymiennik. Jaka by należał ustawic temperature CO?

Edytowane przez sebapulawy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ustaw minimalny czas podawania jaki możesz ustawić np 6s i tego nigdy nie zmieniaj.

przerwa podawania to czas podawania x 8 max do 15 razy

czyli 6s czas podawania

przerwa podawania 60s

teraz jest jeszcze b. ciepło .

nadmuch w zależności od ustawień od 20% max 30%

Ja mam 1/ 17

czyli 6s podawanie

przerwa 1min 42s

 

Zastanawiam się czy ta zasada ma zastosowanie do każdego pieca, każdego podajnika, każdego przełożenia, każdego węgla.

U mnie ustawienie 6/102s pewnie wygasiłoby piec.;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się czy ta zasada ma zastosowanie do każdego pieca, każdego podajnika, każdego przełożenia, każdego węgla.

U mnie ustawienie 6/102s pewnie wygasiłoby piec.;)

 

Nie ma zastosowania do każdego pieca, podajnika, węgla, instalacji, domu itd.

Trzeba samemu dojść do optymalnych ustawień, tak żeby nie gasło, tylko grzało i było ciepło;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wprowadziłem ustawienia kolegi

wiatrak w podtrzymaniu: 5 sek co 5 min

wygląda obiecująco, nie ma stery grochu i zużla na palniku lecz zobaczymy jak pochodzi dłuzej

jedno co zauwazyłem to ze nie stoi tyle w podtrzymaniu, wkres tempatatur stał sie prawie plaski z odchyłkiem od temp zadanej po 2 stopnie w dół i w góre.

Czy jest jakas zasada ile ma piec stac w podtrzymaniu a ile pracować ?

mój teraz stoi okolo 15 min a nagrzewa sie w 25 min?

cz taki przedział jest prawidlowy

 

czy moze temp co zmniejszyc np do 60 ?

Edytowane przez sebapulawy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się czy ta zasada ma zastosowanie do każdego pieca, każdego podajnika, każdego przełożenia, każdego węgla.

U mnie ustawienie 6/102s pewnie wygasiłoby piec.;)

Czas podawania ustawia się na najkrótszy i ten parametr jest stały przynajmniej na kotłach ,które ja ustawiam .

Za to manipulujesz przerwą podawania oraz ilością powietrza (czym zimniej na zewnątrz tym krótsza przerwa podawania i mocniejszy nadmuch ).

Jak to zgasło by ? przecież mogę wyłączyć sterownik całkowicie i włączyć go za 12 h i dalej będzie palnik działać bez rozpalania ,

Jak zachowasz proporcję mocy do zapotrzebowania to w najlepszym przypadku nie wygaśnie ,nie zapadnie się kopiec a kocioł będzie pracował cały czas .

A to jest spalanie oszczędne na wysokiej sprawności kotła .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy generalnie musi ustawić tak, aby mu dobrze chodziło. Kiedyś miałem 18 podawanie 180 przerwa i chodziło. Później 9 podawanie 90 przerwa. i pewnie 6 podawanie 60 przerwa też by chodziło, bo w zasadzie to te same proporcje. Wiadomo że w każdym kotle będzie inaczej. Ale ogólna zasada jest ta sama. Ważne żeby nie było koksu w popiele lub spieków i nie przerzucało węgla. Można się kierować wyglądem popiołu, jednak nie jest to jedyny wyznacznik (celem nie jest produkcja pięknego popiołu - jak to kiedyś ktoś w tym wątku napisał).

Wg mnie 65 stopni to trochę dużo. Ja mam 57 stopni. Raczej nie powinno się schodzić poniżej 50. Nie oznacza to że 65 to źle, poprostu są większe straty. Dobierz sobie pomału parametry zwiekszając lub zmniejszając przerwę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy generalnie musi ustawić tak, aby mu dobrze chodziło. Kiedyś miałem 18 podawanie 180 przerwa i chodziło. Później 9 podawanie 90 przerwa. i pewnie 6 podawanie 60 przerwa też by chodziło, bo w zasadzie to te same proporcje.

.

Dlaczego takie mi pasuje podawanie, węgiel lubi być ciągle w palenisku poruszany ,przemieszczany, dotleniany ,więc czym krótsze podawanie tym częściej dokładamy nowy węgiel w małych ilościach poruszając rozżarzonymi węgielkami . Większa ilość węglą wjeżdżająca jednorazowo w palenisko ,zaburza proces spalania,i obniża temperaturę wewnątrz niego .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego takie mi pasuje podawanie, węgiel lubi być ciągle w palenisku poruszany ,przemieszczany, dotleniany ,więc czym krótsze podawanie tym częściej dokładamy nowy węgiel w małych ilościach poruszając rozżarzonymi węgielkami . Większa ilość węglą wjeżdżająca jednorazowo w palenisko ,zaburza proces spalania,i obniża temperaturę wewnątrz niego .

 

Nie jestem aż takim specem :) napewno masz rację. Im gorszy węgiel, tym łatwiej jest to uchwycić. Mam poprostu za krótki staż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie 65 stopni to trochę dużo. Ja mam 57 stopni. Raczej nie powinno się schodzić poniżej 50. Nie oznacza to że 65 to źle, poprostu są większe straty. Dobierz sobie pomału parametry zwiększając lub zmniejszając przerwę.

 

Ja testowałem na swoim kotle różne wartości zadanej temp CO od 55 do 80 st, przy tej samej wartości ustawionej na mieszaczu czyli 46st.

Nie zaobserwowałem istotnych zmian w ilości spalania a mianowicie, jak temp CO była ustawiona na 80 to mieszacz był bardziej przymknięty, kocioł chodził dłuzej w podtrzymaniu, jak ustawione było na 55 to prawie cały czas mieszacz był otwarty na full, po czym spowrotem się zamykał żeby dogrzać powrót.

Ponieważ mam ustawioną min temp powrotu na 45st, muszę delikatnie podwyższyć temp pracy kotła, alby ten powrót szybciej się nagrzał, i wyszło mi że 65st jest taką optymalną.

 

Tylko mam pytanie do osób które mają mieszacz lub znają sie na montażu kotłowni. Ja mam pompkę CO na wyj mieszacza która zasila itd, Czy montuje się pompki na powrocie z mieszacza do kotła? Ja nie mam, a mam takie wrażenie że to by poprawiło czas podgrzewania temp powrotu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o temperaturę zadaną to ja u siebie mam trochę utrudnioną sprawę (przynajmniej tak mi się wydaje, jeżeli nie to niech ktoś mi to uświadomi). W tej chwili temperatura zadana na kotle u mnie to 58 st a temperatura załączania pomp to 55 st. Problem w tym że, nie mogę więcej ustawić bo sterownik ma max temp załączania pomp 55 st. Jeżeli przykładowo temp na piecu spadła do 54 st. pompy się wyłączają i piec się dogrzewa, przy 55 st włączają się pompy i dojście do zadanych 58 st trochę zajmuje bo już chodzą pompy i utrudniają osiągnięcie zadanej temp.

 

Co o tym sądzicie ? doradzicie coś ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pytanie niezobowiązujące.

Kupiłem wesoły węgiel i chciałem dokupić coś niespiekającego słabszego na okres przejściowy do podmieszania.

Chciałem kupic Jaret czy Ekoret ale nie znalazłem u siebie a nie mam zamiaru juz przepłacać za kuriera.

Sąsiad jedzie po eko z Casto.. pewnie to ten tani zielony czyli czeski. Ma sens kupienia 0,5 - 1 tony do mieszania w okresie przejściowym czy poprostu odpuścić sobie czecha z powodu syfu i "nieopłacalności" ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pytanie niezobowiązujące.

Kupiłem wesoły węgiel i chciałem dokupić coś niespiekającego słabszego na okres przejściowy do podmieszania.

Chciałem kupic Jaret czy Ekoret ale nie znalazłem u siebie a nie mam zamiaru juz przepłacać za kuriera.

Sąsiad jedzie po eko z Casto.. pewnie to ten tani zielony czyli czeski. Ma sens kupienia 0,5 - 1 tony do mieszania w okresie przejściowym czy poprostu odpuścić sobie czecha z powodu syfu i "nieopłacalności" ?

Kup 2 worki ,wypróbuj ,albo czecha albo jakiegoś najtańszego na składzie zrób mieszankę ,tak jednoznacznie nie da się zagwarantować najlepiej wypróbować wtedy kupić 0,5 tony albo więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pytanie niezobowiązujące.

Kupiłem wesoły węgiel i chciałem dokupić coś niespiekającego słabszego na okres przejściowy do podmieszania.

Chciałem kupic Jaret czy Ekoret ale nie znalazłem u siebie a nie mam zamiaru juz przepłacać za kuriera.

Sąsiad jedzie po eko z Casto.. pewnie to ten tani zielony czyli czeski. Ma sens kupienia 0,5 - 1 tony do mieszania w okresie przejściowym czy poprostu odpuścić sobie czecha z powodu syfu i "nieopłacalności" ?

Ekoreta do Wesołej nie mieszaj, bo Ekoret to jest Wesoła zmieszana z Kazimierzem, a ostatnio zdarza się, ze z ruskiem. Poszukaj jeszcze Retopalu, na mieszankę się nada Albo w ostateczności suchego ruska, tylko żeby bez kamieni był. Jak Twój kocioł toleruje miał, możesz też przemyśleć miał 25 albo 23 z Piasta, ewentualnie miał 21 z Janki. Może też być ekomiał Rokita z Piasta, z Bobrka się nie nada.Czecha z Wesołą bym nie mieszał, za duża różnica w wartości opałowej no i z czecha po odgazowaniu niewiele wagowo koksu zostaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...