Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ranking paliwa typu ekogroszek.


Mattin

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Palę Wesołą,owszem koksik jest ,ale to koksik wielkości kapsla.Kobra pisał,że warto na mniejszych mocach rozciągnąć podawanie/przerwę i dobrać nadmuch,nawet ze zwiększoną nieco ilością wiatru.:)

Od 2 dni palę Wesołą . Wcześniej na miale Piekary (bez drobnicy ) próbowałem ustawić minimalną moc palnika, przeszło na Wesołą i prawie tak zostało. Ustawienia na pewno złe, ale eksperymentuje i uczę się na własnych błędach.

SDC18494.jpgSDC18502.jpgSDC18500.jpg

Fotka 2 i 3 w tym samym czasie tylko 3 bez lampy błyskowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy na prawdę nikt nie pomoże w zawężeniu poszukiwań jak najlepszego opału? Co wziąć pod uwagę, a co z góry odrzucić?

Albo coś lokalnego?

Bardzo proszę o pomoc, bo mam już tak niesamowity mętlik, że głowa boli.

 

Jak wybrać dobry ekogroszek na lokalnym składzie, bez jakichkolwiek urządzeń pomiarowych nie siedząc w kotłowni .

Jest sposób .

Ja robiłem tak .;)

1.kupiłem ekogroszek po 2 worki 25kg w rożnych składach węgla (mazakiem napisałem na workach skąd są ).

Kierujemy się ceną ,wyglądem, czystością uziarnienia ,kolorem czy się świeci , czy suchy ,zadaszony , pod plandeką opał itd..

tyle jesteśmy wstanie na początku na składzie wydedukować patrząc na węgiel.

2. zasypujemy zasobnik jednym rodzajem woreczkiem i próbujemy go spalić .

Ustawiamy na sterowniku ustawienia , najlepsze z zeszłego roku ,takie z początku sezonu grzewczego.Puszczamy go w ruch .

3.Zmieniamy ustawienia na sterowniku kotła dotyczące C.W.U.

Ustawiamy temperaturę grzania C.W.U. na granicy komfortu ,czyli wody nadającej się do mycia nasza temperatura ciała to 36*6 stopni nie wiem jak u was ze stratami na rurach ,czym niższa tym łatwiej będzie nam zauważyć różnicę ale nie przesadzajmy po co stresować rodzinę .Najważniejsze żeby tak ustawić temperaturę CWU sterownika żeby nie można było już na baterii dodać ciepłej wody tylko zimną .

Czym lepszy ekogroszek czyli bardziej kaloryczny będzie przeciągać nam temperaturę powyżej zadanej i biorąc prysznic zauważymy że nie używamy ustawiamy baterii prysznicowej na samą ciepłą wodę tylko dopuszczamy zimnej .

Słaby ekogroszek dobije praktycznie do zadanej temperatury i szybko odczujemy to biorąc prysznic ,będzie mam momentami niekomfortowo.

W czasie testów już nie zmieniamy ustawień na sterowniku C.W.U. ,ale ustawienia C.O można korygować .

Za każdą zmianą opału zasypaniu następnego worka trzeba sprawdzić jak wygląda spalanie , popiół i ile go jest .

Trzeba zapamiętać zapisać na worku ,który ekogroszek nie sprawił nam chłodnego prysznica tamte słabsze odkładamy .

Wytypowane woreczki z lepszym ekogroszkiem znów zasypujemy zasobnik

Ale tym razem obniżając jeszcze zadaną do testów temperaturę wody C.W.U o 1-3 *C

Bierzemy prysznic i nasze ciało samo wskaże dobry ekogroszek .

bierzemy też pod uwagę, ilość popiołu łatwość spalania,cenę .

Powodzenia :bye:

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie

może ktoś z was latem grzał cwu boj. elektr.

niektórzy koledzy od kabli i kospelów twierdzą że miesięcznie zużywają 150 kwh miesięcznie i kosztuje ich to 45 zl

możliwe to jestt?

Wszystko zależy od ilości pobranej /przygotowanej wody C.W.U.

Nigdy się nie sugeruj takimi danymi ,jeden się myje raz w tygodniu ,inny 2 razy dziennie ,ilość osób zamieszkujących ma też zasadnicze znaczenie ,cyrkulacja i jeszcze parę rzeczy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

typowe 4 osobowe rodziny z malymi dziecmi

nie chce mi sie wierzyć ze ktos co drugi dzien myje sie

To może z innej beczki jeden włazi ledwo się zamoczy i wyłazi drugi siedzi pod prysznicem 40 minut .Albo jeden lubi wodę o temp 34 *C a drugi leje 40*C .

Ten leje wodę do wanny tamten tylko prysznic to nie ma sensu .:no:

To wróżenie z fusów .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie

może ktoś z was latem grzał cwu boj. elektr.

niektórzy koledzy od kabli i kospelów twierdzą że miesiecznie zużywają 150 kwh miesiecznie i kosztuje ich to 45 zl

możliwe to jestt?

 

 

Ja grzeję poza sezonem wodę bojlerem 80L. Mam małe zużycie wody (mimo że rodzina 4 osobowa) i udaje mi sie mieścić w II taryfie

Kosztuje mnie to nie wiecej niż 50zł , tyle że grzeję tylko w II taryfie ...

 

Tyle że ja jestem nauczony do oszczędzania wody. Jak jestem pod prysznicem to najpierw się cały "namaczam" i wyłączam wodę. Namydlam się , włączam wodę i spłukuję ...

 

Takie standardy "eko" które są bardzo popularne w wielu krajach :)

Edytowane przez kaszpir007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kaszpir007...

a ten miał kupowałeś workowany czy luzem?

Idzie kupić wogule miał pakowany w worki? czy jest jakiś eko miał?

 

W workach i to polipropylenowych (czy jakoś tak , tych "przewiewnych").

Miał jaki ma ma dużo normalnych kawałków węgla , typowego "pyłu" jest chyba mało , ale ciężko mi powiedzieć coś więcej bo na razie wsypałem tylko to ci mi się wysypało przy rozładunku :)

 

Worki pakowane po 50Kg więc cięzkie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W workach i to polipropylenowych (czy jakoś tak , tych "przewiewnych").

Miał jaki ma ma dużo normalnych kawałków węgla , typowego "pyłu" jest chyba mało , ale ciężko mi powiedzieć coś więcej bo na razie wsypałem tylko to ci mi się wysypało przy rozładunku :)

 

Worki pakowane po 50Kg więc cięzkie :)

 

Nie widziałem u mnie workowanego, ale na skałdzie mieli chyba z 3 gatunki, z drobnym węglem. Muszę popytać, zaopatrzę się w worki jutowe w razie czego może u nich załduje a oni mi przewiozą.

 

Na innch skłądach mają miał ale zawiera czsami spore rozmiarowo kawałki węgla, więc sie boje że bedzie bardzo trzaskał..:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie

może ktoś z was latem grzał cwu boj. elektr.

niektórzy koledzy od kabli i kospelów twierdzą że miesiecznie zużywają 150 kwh miesiecznie i kosztuje ich to 45 zl

możliwe to jestt?

 

45 zł? To chyba grzeją żeby grzać a myją się w zimnej, hehe.

Ja poza sezonem grzewczym wodę grzeję prądem, bojler 140l (kospel właśnie :) ), grzałka 1,5kW, termostat ustawiony na jakieś 56 st.

Dwie osoby dorosłe (zazwyczaj prysznic), dwójka dzieci (wanna) i nie bawię się z jakieś tam taryfy, wody też raczej nie oszczędzam.

Kupiłem sobie taki mały licznik i testowałem kiedyś co ile prądu w domu zjada.

Miesięczny koszt ogrzewania wody wychodził mi jakieś 120-130 zł to daje 5-6 worków groszku, nie ma szans żeby tyle starczyło mi na miesiąc grzania wody piecem. Poza tym odpada zabawa z węglem i popiołem.

Ale każdy robi jak uważa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja nie , mam w d... głębokim poważaniu całe to "eko" , chcę się wykąpać w całej wannie gorącej wody i dla mnie to baniak 250L nagrzany do 50*C będzie mało

 

 

Znajomy robił testy w I taryfie z baniakiem 300L i cyrkulacją :D Jak załączył grzałkę tak po pierwszym dniu grzania ... @#!@# to tak cenzuralnie :)

 

Dlatego każdy jest inny i ma inne wymagania.

Ja lubię szybki prysznic , mimo że mam wannę to jest używana sporadycznie.

Dodatkowo mam szambo i niestety wywóz nie jest tani więc tym bardziej mobilizuje do oszczędności :)

 

Gdyby każdy chciał się kąpać w wannie to na 100% nie ma szansy na małe zużycie wody. Ja mam wszędzie perlatory , mam głowice termostatyczną pod prysznicem i dzięki temu da sie ograniczać zużycie wody , ale też sam sposób kąpieli powoduje małe zużycie ...

Ja lubię szybki prysznic :)

 

Dodatkowo grzeję tylko w II taryfie , choć teraz to już grzeję kotłem wodę bo już sezon grzewczy rozpoczety :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 zł? To chyba grzeją żeby grzać a myją się w zimnej, hehe.

Ja poza sezonem grzewczym wodę grzeję prądem, bojler 140l (kospel właśnie :) ), grzałka 1,5kW, termostat ustawiony na jakieś 56 st.

Dwie osoby dorosłe (zazwyczaj prysznic), dwójka dzieci (wanna) i nie bawię się z jakieś tam taryfy, wody też raczej nie oszczędzam.

Kupiłem sobie taki mały licznik i testowałem kiedyś co ile prądu w domu zjada.

Miesięczny koszt ogrzewania wody wychodził mi jakieś 120-130 zł to daje 5-6 worków groszku, nie ma szans żeby tyle starczyło mi na miesiąc grzania wody piecem. Poza tym odpada zabawa z węglem i popiołem.

Ale każdy robi jak uważa.

 

Hmmm, dziwne

Ja w sezonie letnim grzeje wodę z kotła, zbiornik 200L, temp CWU ustawiona na 42st w "szczycie" użytkowania czyli od 19 do 24, do 6 rano-37st, do 19 - 38st. I jak naładuje do zbiornika 180kg eko-groszku za 162zł to starcza mi to na prawie 7-8 tygodni . Kocioł przez 2 miesiące zużywa prądu 12-15kWh. Rodzina 4 osoby dorosłe plus małe dziecko. Mi miesięczny koszt ogrzewania wynosi około 80 zł. A pobawić raz na 2 miechy z węglem i kociołkiem za 100 za 20 min pracy to ja to wole.

Aha, żeby nie było że się myjemy raz w tygodniu, Codziennie, lub co drugi dzień prysznic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten rok był pierwszym pod względem grzania CWU latem więc liczyłem w miarę dokładnie...

Baniak KOSPEL 2-płaszczowy, 140l. Rodzina 2+1.

Nie mam stref czasowych. Non stop 47 stopni. Często w weekendy ustawiam na 50stopni.

Żadnych liczników itp. nikt nie oszczędza. Gorąca woda 24h.

Średnia wyszła około 4,5kg/doba. --> okres 102 dni liczonych w ciągu. Piec nie był w tym czasie wygaszany.

Węgiel 700zł/tona

Koszt dzienny: 3,15zł x 30 dni = ~95zł

Plus koszt pracy pompki CWU + obsługa. :p

Wcześniej latem grzałem prądem - koszt liczony mocno na oko --> ~150-170zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm, dziwne

Ja w sezonie letnim grzeje wodę z kotła, zbiornik 200L, temp CWU ustawiona na 42st w "szczycie" użytkowania czyli od 19 do 24, do 6 rano-37st, do 19 - 38st. I jak naładuje do zbiornika 180kg eko-groszku za 162zł to starcza mi to na prawie 7-8 tygodni . Kocioł przez 2 miesiące zużywa prądu 12-15kWh. Rodzina 4 osoby dorosłe plus małe dziecko. Mi miesięczny koszt ogrzewania wynosi około 80 zł. A pobawić raz na 2 miechy z węglem i kociołkiem za 100 za 20 min pracy to ja to wole.

Aha, żeby nie było że się myjemy raz w tygodniu, Codziennie, lub co drugi dzień prysznic.

 

45 zł to chyba za osobę. W tamtym roku grzałem od lipca, z tego co pamiętam wyszło mi ok 1 worek czecha na tydzień. W tym roku nie sprawdzałem, poprostu sypałem, jak się kończyło dosypywałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tak tanio nie kupowałem, ponadto miesiąc to tylko w lutym ma 4 tygodnie. Z tego co liczyłem, wychodziło ok. 80zł. Z tym że u mnie są 2 osoby starsze + 2 "w sile wieku". Te starsze z pewnością oszczędzały, mając na uwadze że prąd był drogi, natomiast 2 dorosłe raczej nie bardzo - czasem prysznic 5 minut, czasem 15. Należy też uwzględnić taką rzecz jak np. zmywarka, odpada mycie naczyń.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...