Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ranking paliwa typu ekogroszek.


Mattin

Recommended Posts

No nareszcie ktoś potwierdza moje doświadczenia. Znaczy nie myśl, ze się cieszę z Twoich problemów. Chodzi mi o to, że praktycznie wszystkie dostawy z Wesołej od lutego br. u mnie koksują. Ja już przestałem walczyć z nastawami, dla bezpieczeństwa i zadowolenia klientów mieszam z niespiekającym w stosunku 2 części Wesoła 1 część Ziemowit. Pisałem już o tym parę razy, moi klienci też o tym wiedzą. I dziwię się cały czas, że wszyscy na forum kupują czystą Wesołą i palą bez koksu. Nie uważam się za jakiegoś wyjątkowego pechowca wiec skąd nagle u wszystkich dobrze a u mnie źle? Są 2 opcje. Pierwsza - zapewne stąd, że ja próby robię zawsze na dużej mocy. Uprzedzam rodzinę że w domu będzie piekiełko, otwieram okna, głowice na full, 4D na pełne otwarcie, pompa na najwyższy bieg, temp. na kotle 80 i naprzód. I to jest jakaś tam próba której wynik może pokazać, czego się spodziewać w zimie przy dużym zapotrzebowaniu i czy trzeba zamieszać żeby było dobrze. Druga opcja - większość kupuje zmieszaną, tyle że o tym nie wie. Martinos, pisałeś że Retopal z lokalnego składy ładnie Ci się palił. Może trzeba spróbować worek Retopalu na 2 worki Wesołej?

 

Zmieszałem 2 worki wesołej z 1 workiem ruska z Bykowa.

Po 24h Może jest i mniej tego koksu. Ale nie wiem czy to kwestia zmieszania czy po prostu taki dzień.

W każdym razie dla mnie gra nie warta świeczki.

W kontekście samej wesołej - Wg mnie lepiej się to pali i dopala jak jest tego więcej na palniku (solidny kopczyk).

Takze tych kilka cieplejszych dni trzeba się przemęczyć a potem będzie OK - porównywalnie jak w tamtym roku.

Ogólnie ta wesoła to się pali tak samo i jest z tego popiół jak z poprzedniej dostawy - luty 2013.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ja też zamówiłem ekogroszek w Bartex - przyjechał dwa tygodnie temu (2 tony). Palety była ofoliowane, a folia niestety była cała mokra - na pewno ten węgiel nie stał w zadaszonej hali. Na szczęście woda nie spłynęła do worków, ale i tak węgiel nie był suchy. Chciałem zamówić jeszcze dwie tony w innej firmie i zwróciłem się do polecanego na forum ekogroszek-sklad.pl, ale pomimo przesłania dwóch zamówień i rozmowie telefonicznej nie doczekałem się akceptacji zamówienia (a czekam już trzeci tydzień). Ktoś coś poleci?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś coś poleci?

 

A w lokalnych składach nie ma nic ciekawego ?

Może popytać się sąsiadów skąd biorą opał ?

 

Ja przez 2 lata brałem jakiś opał ruski z 2 różnych firm i tragedii nie było :)

 

Teraz chciałem kupić przez net z Kareny opal , ale dostawa grupowa się przeciągała i dałem sobie spokój i kupiłem z tego samego miejsca co kupują sąsiedzi :)

 

Wyszło taniej a opał suchutki :)

 

Według mnie zamawianie przez net opału to ostateczność , bo sam transport sporo kosztuje ...

 

Może lepiej wziąć na próbę opał z jakiegoś lokalnego składu i przetestować ?

 

Jak chcesz przez Neta to może Karena ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich Serdecznie.

Widzę że wielu tu drobnych ciułaczy chcących szybko zarobić (widziałem takich co na starze mieszali miał z piaskiem), ale nie o nich tu mowa. Palę dwa lata w piecu DEFRO DU0 15KW,alternatywnie kominek 16 KW, powierzchnia ogrzewania 180m2, dom posiada piwnice pod całym domem (piwnice nieocieplone) obsypane ziemią z trzech stron. Dom pustak Porotherm P+W 44cm, elewacja 5 cm styropianu, siatka tynk akrylowy, okna 5 komorowe k 1,0 dla całego okna, okien dachowych brak, wełna 20 cm + dodatkowo 5 cm pod każdą krokwę, kryte blachodachówką.

Mieszkam trzeci rok, palę dwa sezony. Kupuję węgiel od lokalnych dostawców (ten droższy) w tym roku 1050 zł tona, w zeszłym 950 zł tona EKORETU. Węgiel bardzo twardy trzeba dodatkowo siać bo grubsze kawałki zrywają zawleczki. Czas postoju to 85 sekund, praca 7 sekund, nadmuch 55%, histeryza 3 stopnie. Jest bardzo kaloryczny i się spieka. Polecam na mróz wtedy wszystko OK nie żużli się. Natomiast gdy temperatura do -5 porażka, niedopala się do końca. A na piecu nie mam możliwości wydłużyć czas postoju. Można jeszcze zwiększyć nadmuch do 70% ale wtedy to już palnik :). Na początku września kupiłem z Bergtona Katowice 3 tony workowanego z KWK Kazimierz Juliusz, podobno nie ma spieków i ma mniejszą kaloryczność a mnie o to chodzi. Z pieca jestem bardzo zadowolony. Palę drewnem(na górnym ruszcie) do tego można dorzucić parę brył miekkiego węgla i ciepło w domu do przedpołudnia (żona mówi że jest zimno choć w domu 23 C) nawet wyrzuciła mi termometr bo oszukuje :) Kupię nowy na mieście :) "lepszy"

 

Pozdrawiam Wszystkich Palaczy!!

 

Ps. Acha służę podpowiedziami w większości tematów budowlanych i ogrodowo - rolno działkowych :) taki ze mnie majsterklepka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 października odebrałem dostawe z Kareny 2t iskry żółtej i 1t iskry wesołej. Węgiel przyjechał ogólnie suchy jedynie w pierwszej od góry warstwie worków widać było troche wilgoci na ściankach worków. Czekam teraz na pierwsze mrozy żeby wypróbować jak sie bedzie palić.Nie wiem czy już tu było Analiza porównawcza ekogroszków węglowych z KWK Kazimierz-Juliusz i ZP Juliusz http://yadda.icm.edu.pl/baztech/element/bwmeta1.element.baztech-article-AGHM-0023-0030 Edytowane przez marcin7911
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 października odebrałem dostawe z Kareny 2t iskry żółtej i 1t iskry wesołej. Węgiel przyjechał ogólnie suchy jedynie w pierwszej od góry warstwie worków widać było troche wilgoci na ściankach worków. Czekam teraz na pierwsze mrozy żeby wypróbować jak sie bedzie palić.Nie wiem czy już tu było Analiza porównawcza ekogroszków węglowych z KWK Kazimierz-Juliusz i ZP Juliusz http://yadda.icm.edu.pl/baztech/element/bwmeta1.element.baztech-article-AGHM-0023-0030

 

 

To porównanie już było teraz sprawdzę osobiście co jest warte, ponieważ jak pisałem w poprzednim poście paliłem Ekoretem z ZP Juliusz, teraz spróbuję z KWK Juliusz. Porównam wszystkie parametry. Do Defro DUO 15KW (w mojej konfiguracji mieszkaniowej), twierdzę że Ekoret po dwóch sezonach palenia się nie nadaje. Po pierwsze jest zbyt twardy przez co dochodzi do częstych zerwań zawleczki (aby tego uniknąć koniecznie trzeba taki węgiel przebrać), po drugie jego wysoka kaloryczność zmusza mnie do wydłużania maksymalnie czasu postoju, wydłużanie czasu postoju powoduje spiekanie się węgla. Za optymalną temperaturę pracy dla tego węgla przyjmuję temperaturę od -10 C( na zewnątrz), w naszym klimacie jest to max 3 tygodnie w ciągu roku. Wtedy piec częściej się załącza i mogę zmienić konfigurację pieca na bardziej optymalną. Sprawdziłem dzięki forumowiczom bo w serwisie oczywiście o retorcie mi nic nie powiedzieli - była nieuszczelniona (tzn. był tylko sznur z włókna szklanego). a i oczywiście była ustawiona nie ta dmuchawa co trzeba, ale dzięki kodom serwisowym poradziłem sobie.

 

Defro duo 15 KW

czas pracy 6 s

czas postoju 85 s

dmuchawa 55%

histeryza 3s

 

to ustawienia, które miałem na nieuszczelnionej retorcie i złym sterowniku dmuchawy. Spalanie dokładnie co do worka 2,3 t ekoretu, do tego 300 kg zwykłego węgla w bryłach i ze 2 m3 sosny (a w zasadzie to oflisy z budowy). Na podajniku spalałem od połowy grudnia do połowy kwietnia bez wyłączania pieca. Piec można czyścić załączony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co ty za ekoreta miałeś. Ja nim grzałem w zeszłym roku tylko CWU, chyba gdzieś od sierpnia/września. Nie spiekał się, przebijał 2-3 stopnie. Przebijanie skończyło się przy mrozach. Spiekania na ekorecie nie miałem nigdy. Był to najlepszy węgiel którym paliłem. Cena (930) za luz zmusiła mnie do szukania innego opału. Wesoła którą mam obecnie (i też nie narzekam, przebija 1-2 stopnie) była z przesyłką i w workach w tej samej cenie. Jedyne zerwania zawleczki jakie miałem były z mojej winy (kawałek drewna i większy kawałek węgla). Może z powodu dużej siły nadmuchu masz takie problemy z przebijaniem?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich Serdecznie.

Widzę że wielu tu drobnych ciułaczy chcących szybko zarobić (widziałem takich co na starze mieszali miał z piaskiem), ale nie o nich tu mowa.

 

Nie wiem do kogo "pijesz" ale mówienie zaraz po wejściu, że wśród obecnych są mali cwaniacy i oszuści nie przysporzy Ci przyjaciół ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

apropo temperatury zadanej CWU. Czy też macie w swoich kotłach tak że w trybie letnim temperatura zadana CWU to jednocześnie temp zadana kotła ? W tej chwili mam temp zadaną w trybie letnim 57 st i zastanawiam się czy nie będzie problemu po obniżeniu na 50 st. Chodzi konkretnie o problem rosy w kotle.

 

Nie, u mnie na kotle latem jest zadane 42 a w bojlerze 50 - sterownik jest na tyle uczony, że gdy ma grzać CWU podnosi sam temperaturę zadaną kotła o 5*C powyżej temp. zadanej CWU.

 

"Problemu rosy" nie zaobserwowałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, u mnie na kotle latem jest zadane 42 a w bojlerze 50 - sterownik jest na tyle uczony, że gdy ma grzać CWU podnosi sam temperaturę zadaną kotła o 5*C powyżej temp. zadanej CWU.

 

"Problemu rosy" nie zaobserwowałem.

 

macie jakieś fotki jak roszenie kotła wygląda ? w sobotę rozpocznę poszukiwanie ale nie wiem czego mam szukac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

macie jakieś fotki jak roszenie kotła wygląda ? w sobotę rozpocznę poszukiwanie ale nie wiem czego mam szukac

 

Mozna to porownac do efektu roszenia okien ,lub lustra w lazience po bardzo goracej kapieli:rolleyes:

 

W kotle sa to poprostu krople wody , ktore zalegaja na wymienniku kotla , polkach wymiennikowych, oraz przy poloczeniu kotla z czopuchem komina.

Mozna je zobaczyc w swietle latarki lub dotykajac reka.

Wszystko zalezy od stopnia "zapocenia" kotla. Porostu moze to byc mniej lub bardziej widoczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem parę zdjęć z zeszłego roku może komuś się przyda odnośnie instalacji w trybie zamkniętym, jak coś mogę podać schemat, acha i rzecz bardzo ważna żadnych zaworów trój, cztero drożnych (za chwilę 8 drożnych:)), instalacja działa grawirtacyjnie wraz z 300 litrowym Kospelem (wsparcie pompek tylko w trybie nadmuch) poziomy fi 28 miedź do tego piony w listwy fi 10 pexy Herza, grzejniki krzemo-alumiowe Aramtura krakowska.Zdjęcie0143.jpgZdjęcie0144.jpgZdjęcie0150.jpgZdjęcie0151.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znalazłem parę zdjęć z zeszłego roku może komuś się przyda odnośnie instalacji w trybie zamkniętym, jak coś mogę podać schemat, acha i rzecz bardzo ważna żadnych zaworów trój, cztero drożnych (za chwilę 8 drożnych:)), instalacja działa grawirtacyjnie wraz z 300 litrowym kospelem (wsparcie pompek tylko w trybie nadmuch) poziomy fi 28 miedź do tego piony w listwy fi 10 pexy herza, grzejniki krzemo-alumiowe aramtura krakowska.[attach=config]217766[/attach][attach=config]217767[/attach][attach=config]217769[/attach][attach=config]217770[/attach]

 

 

wtf ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...