Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ranking paliwa typu ekogroszek.


Mattin

Recommended Posts

A ja jadę na Komoranach już od lutego tego roku. Z tym syfieniem to mity. Fakty są takie, że nie widzę praktycznie różnicy do drogiego polskiego. Może tylko trochę więcej popiołu, za to spieków i żużla zero.

 

Zrób zdjęcia jak możesz. Chodzi mi o wnętrze kotła, koło retorty. Po wsypaniu innego węgla, to co osiadło, odchodziło płatami u mnie. Może to kwestia nastawów, może musi być bardzo dużo powietrza podane. Jeżeli faktycznie masz gołą blachę (wiadomo, z sadzą) to podaj swoje nastawy, może to coś wyjaśni. Choć skoro Suspenser to testował, to jakoś nie chce mi się wierzyć żeby komuś udało się to dobrze spalić. Ledvicami paliłem tego lata i w lecie się sprawdzał. Teraz palę wesołą z bartexu + drzewo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zrób zdjęcia jak możesz. Chodzi mi o wnętrze kotła, koło retorty. Po wsypaniu innego węgla, to co osiadło, odchodziło płatami u mnie. Może to kwestia nastawów, może musi być bardzo dużo powietrza podane. Jeżeli faktycznie masz gołą blachę (wiadomo, z sadzą) to podaj swoje nastawy, może to coś wyjaśni. Choć skoro Suspenser to testował, to jakoś nie chce mi się wierzyć żeby komuś udało się to dobrze spalić. Ledvicami paliłem tego lata i w lecie się sprawdzał. Teraz palę wesołą z bartexu + drzewo.

 

Proszę

Czeskie Komorany Mosty w akcji

 

DSCN0257.jpg

 

Wszystko chodzi w automacie, sterownik Iryd, kocioł to Klimosz Ling Combi 35kw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro nawet Komorany są tak drogie to wszystko jasne i do tego faktycznie syfią - podałem je tylko do porównania cen.

 

Już bardziej opłacalne od tych Komoran byłoby sprowadzenie kurierem Wesołej.

 

Na PPS25 nic z miałem nie chcę bo to nie ma sensu - tylko zasyfi mi kanał powietrzny.

 

Za Wesołą za późno się wziąłem jak już wywindowali cenę .A co do miału w samym miale, to jest go mało bo kupiłem taki delikatnie grubszy groszkowaty. .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc cieszyłem się, że niedługo będę miał stan zamknięty surowy, ale widzę, im więcej czytam, że problemy dopiero się zaczną. :bash:

 

Jakie tam problemy. Czy takim węglem, czy takim - grzał będziesz. Jedynie spędzisz w kotłowni więcej czasu lub mniej i będzie Cię to kosztowało więcej lub mniej - chyba że trafisz coś naprawdę kiepskiego.

Zawsze możesz założyć grzanie gazowe i co podadzą to to leci.

 

@zyzolek

Płomień masz tam niezły, u mnie taki to przy -20. Co masz pod sadzą/popiołem na bokach? U mnie była kleista maź. Po zapaleniu czymś normalnym odpadało to płatami. Po spaleniu węgla kamiennego na wymienniku masz odrobinę czarnej sadzy. U Ciebie jest sporo popiołu = więcej czyszczenia. Wiadomo, masz go w dobrej cenie - może się opłaca. W moich okolicach ten węgiel - komorany, wilgotny kosztuje chyba obecnie ok 640 z odbiorem w sklepie. Więc to żaden biznes, bo troszkę drożej mam piasta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie mam rozeznania, bo od montażu zasypuje komorany, ale raczej mi się nie podoba. Jest dużo ...pyłu, kurzu ni to sadza....czarne i puszyste hehe.

No i zużycie duże, przy minus 10* to ja nie widzę by na zasobniku od weekendu do weekendu dało radę. Zobaczę, jak nieco się ochłodzi i wsypię Kazika Juliusza, czy będzie różnica.

Ps. ze względu na zawartość siarki mam dodatkową niechęć do Komoran i pomyślał bym o Ledvicach, ale w składzie gdzie brałem nie ma.

Czy jest jakaś większa różnica w 'paleniu' Komorany vs Ledvice?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to sesja zdjęciowa opału ekoruska miału i owsa :

http://i.imgur.com/1zOoZIp.jpg

tak wygląda mix ciemne wegielki mokry miał jasne suchy ekogroszek

http://i.imgur.com/cUg6dwb.jpg

kapsel odwróciłem żeby nie było :D

miał taki gruby

http://i.imgur.com/RVHlr3i.jpg

drugi worek miału widać że wilgotny

http://i.imgur.com/Jpgnvyf.jpg

w niektórych składach widziałem sprzedawali mój miał prawie podobny jak ten jako ekorusek

http://i.imgur.com/uXSD5dm.jpg

spalanie ruszta świecą na czerwono :)

http://i.imgur.com/kqeYjuT.jpg

popiół

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

animuss, a jak ze zużyciem i spalaniem tej mieszanki?

Popiół na zdjęciu wygląda jak by były niedopałki, ale zdjęcia mogą być mylące, jak sie tego na własne oczy nie widzi.

Popiół jest z dodatkiem bo spalałem papiery ,ale są w nim żużlowe kawałki wielkości ekogroszku po dotknięciu i lekkim ściśnięciu rozpadają się.

Zużycie mizerne na razie nie ma co grzać grzeję tylko baniak na C.W.U. do tego w dzień 27m2 +36m2 i 100 m2 wieczorami za ciepło na dworze,kocioł bardzo szybko dochodzi do zadanej .

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popiół jest z dodatkiem bo spalałem papiery ,ale są w nim żużlowe kawałki wielkości ekogroszku po dotknięciu i lekkim ściśnięciu rozpadają się.

Zużycie mizerne na razie nie ma co grzać grzeję tylko baniak na C.W.U. do tego w dzień 27m2 +36m2 i 100 m2 wieczorami za ciepło na dworze,kocioł bardzo szybko dochodzi do zadanej .

 

Czyli OK

A jak zużycie, w porównaniu do samego eko lub miału?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli OK

A jak zużycie, w porównaniu do samego eko lub miału?

Powiem szczerze że na razie nie robiłem żadnych ,testów mało czasu , byłem szczęśliwy że wwaliłem to wszystko do kotłowni ,jeśli chodzi o miał mam obawy czy sam zejdzie w zasobniku ,czy nie będzie się wieszać ( lekko wilgotny) .Jak spalałem ekoruska z samym miałem to popiół był bardziej żużlowaty, z owsem jest drobniejszy bardziej rozsypany już na palniku , przeciąga o 1 st*C więcej ,ale to może też temperatura na zewnątrz ma na to wpływ.

Dodam że kupiłem do testów ekoruska w innym składzie 2 woreczki już wymieszany był z miałem facet wciskał że super kaloryczność 26-27000kJ/kg przysięgał na grób matki :D a jak wpakowałem to do zasobnika to od razu zauważyłem że słabo dochodzi kocioł i szybko schodzi z zasobnika .To był najsłabszy ekorusek jaki testowałem.

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, Ledvice mają mniejszą wartość opałową, coś koło17 MJ/kg, więc zużycie będzie jeszcze większe.

 

a jak z ilością syfu w wymienniku ?

Będzie różnica, czy podobnie.

 

ps.

jeśli teraz Komorany kosztują 520 ( przy tej cenie uważam za nieopłacalne ) to Ledvice musiały by być jeszcze tańsze skoro mniejsza kaloryczność.

Za komorany płaciłem 470pln, a retopal 640 i tutaj już wg. mnie opłacalność średnia, a Ledvic za 400 czy 450 to się nie kupi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5iatka, Ledvice są słabsze ale palą się czyściej. Zamiast Komoran jak ktoś koniecznie chce po taniości palić, to polecałbym Jaret z Janiny albo z Sobieskiego, luz powinno się praktycznie w całym kraju dać kupić w okolicach 550, max 600 PLN. Na Śląsku i w okolicach nawet taniej. Siarki o połowę mniej niż Komorany, nie brudzi kotła, wartość opałowa w okolicach 22 MJ ( Komorany 19,5 - 20 MJ ). Popiół rzędu 10%.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaret z Janiny albo z Sobieskiego, luz powinno się praktycznie w całym kraju dać kupić w okolicach 550, max 600 PLN. Na Śląsku i w okolicach nawet taniej. Siarki o połowę mniej niż Komorany, nie brudzi kotła, wartość opałowa w okolicach 22 MJ ( Komorany 19,5 - 20 MJ ). Popiół rzędu 10%.
W moim regionie nie ma takich cen na ekogroszek Polski ,najtańszy 750 luz.A co do Ledvice czy Komoran to narazie nie jestem zainteresowany ,minusy to siarka ,pylenie ,więcej wody i kaloryczność .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok już czaję

Z montażem tego ustrojstwa wszystko było zapięte na ...?

Typu jak na zasilanie ,to nie może być na powrocie, czujnik w cieczy, a nie przylgowo, proste odcinki rury za i przed przetwornikiem, dobra bateria.

SDC18517.jpgSDC18520.jpgSDC18521.jpg

Ciepłomierz nie ma jeszcze dwóch lat więc bateria dobra. Przed czujnikiem powrotu prostego odcinka chyba mało, ale zawór był w komplecie oryginalny. Jest możliwość przenieśienia czujnika powrotu w zaślepiony trójnik bliżej kotła. Różnorodność materiałów w instalacji niewłaściwa, ale montowałem sam na szybko bo jeszcze było trzeba grzać. Wadą jego jest to że przy różnicy zasilanie - powrót poniżej 3 stopni przestaje liczyć i obecnie pompa chodzi cyklicznie dla zwiększenia różnicy,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ATTACH=CONFIG]218189[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]218190[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]218188[/ATTACH]

Ciepłomierz nie ma jeszcze dwóch lat więc bateria dobra. Przed czujnikiem powrotu prostego odcinka chyba mało, ale zawór był w komplecie oryginalny. Jest możliwość przenieśienia czujnika powrotu w zaślepiony trójnik bliżej kotła. Różnorodność materiałów w instalacji niewłaściwa, ale montowałem sam na szybko bo jeszcze było trzeba grzać. Wadą jego jest to że przy różnicy zasilanie - powrót poniżej 3 stopni przestaje liczyć i obecnie pompa chodzi cyklicznie dla zwiększenia różnicy,

 

 

Teraz kupowałeś ten ciepłomierz??? Jak można zapytać ile kosztował??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz kupowałeś ten ciepłomierz??? Jak można zapytać ile kosztował??

Prawie dwa lata temu 330 zł. i był nowy ( trafiła się okazja ). Były tańsze używane ale taka pół żartem umowa z żoną że jak odszkodowanie za poszarpany przez piłę palec przekroczy pewną kwotę to kupię nowy, i tak się stało. Może kiedyś to mi się znudzi, ale na dzień dzisiejszy gdyby ten wysiadłi nie miałbym innego wyjścia to podsunąłbym kolejnypaluszek pod piłę;).

 

SUSPENSER pamiętasz jak testowałeś opał według przyrostu temperatury w bojlerze?

Edytowane przez wojtek65
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim regionie nie ma takich cen na ekogroszek Polski ,najtańszy 750 luz.A co do Ledvice czy Komoran to narazie nie jestem zainteresowany ,minusy to siarka ,pylenie ,więcej wody i kaloryczność .
Sorki, od 1.10 była podwyżka cen także i na PKW, Jaret koło 3 dych podrożał. Więc na dziś realna cena w zależności od lokalizacji powinna wynosić około 600 - 650 PLN za luz. 740 to już jakaś masakra całkowita, lepiej płukanego ( z kamieni ) ruska poszukać, bo to w większości wypadków będzie bardzo podobna kaloryczność i popiół przy sporo niższej cenie i często też niższej siarce.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...