Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ranking paliwa typu ekogroszek.


Mattin

Recommended Posts

I u Nas lokalnie też ciężko, na pytanie jaka kopalnia to oczywiście Wesoła-Wieczorek OK! ale popiołu z niego 10kg/100kg ekogroszku może podczas transportu kolejowego traci właściwości :confused: a za Ekoret 980zł org. pakowany to moim zdaniem nie watro! Dlatego @-zamawiam u bardziej wiarygodnych firm moim zdaniem Bartex jest OK chociaż przewaga frakcji 5-25 to ok 4/10 i waga ok 24.4kg z worka ale spala się ładnie i popiołu mało.

Dzisiaj zamówiłem | Prestige Platinum z Prestig-a bez wątpienia chyba najdroższy eko 1 032,60 zł z wysyłką, zobaczymy czy jest wart tych pieniędzy :confused: (Karenę odłożyłem na nastepny rzut )

Jeszcze jedno czy miał ktoś do czynienia z Elmarex Prestige powiem szczerze jestem pod wrażeniem z efektów spalania tego ekogroszku niestety brak info jaka kopalnia czy mieszanka itp. na opakowaniu pisze 28KJ popiół 2-5 po spaleniu faktycznie jak przysłowiowy "z papierosa" węgiel kupowany na składzie dla oddziału mojej firmy okolice Nowego Sącza.

Edytowane przez ReefKru
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

ELMAREX to będzie z Elmaru - firma z Chełmka z placem w Bukownie koło Olkusza, duży diler KW SA, PKW i KHW. Te mieszanki są ich produkcji i pomysłu, nie sądzę żeby byli skłonni zdradzić skład. Ale owszem - są dobre, zdarzało mi się to od nich brać i nigdy się nie zawiodłem.

 

Bez wątpienia ten ekogroszek pozostaje moim liderem, lecz brak możliwości zakupu u nas oraz brak sprzedaży wysyłkowej przez producenta, niestety zmusza mnie dalej do poszukiwania tego który najlepiej sprosta moim oczekiwaniom tj najmniejsza obsługa kotła (najmniej popiołu, sadzy) A w grę wchodzą tylko te firmy które mają w ofercie sprzedaż wysyłkową, a jak wcześniej mówiłem szykuje mi się od następnego sezony grzewczego obsługa trzech kotłów więc jest to chyba zrozumiałe :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i wczoraj dotarla wesola z BARTEXU Niestety mocno mokra ale czego mozna sie spodziewac w styczniu.

 

PAMPLUNA mozesz podac na jakich nastawach jedziesz u siebie na tej wesolej? A jak wyglada przy tym weglu sprawa z sadza ??

 

 

 

Yogi też zastanawiam sie nad zamówieniem wesołej z bartexu. W lipcu zamawiałem juz od nich wesoła którą teraz pale, ale wiecie co dziwne bo trafiłem na worki w których było widać ze coś nie tak jest znaczy sie wiecej popiołu podobnie jak z retopala i niższa kaloryczność. ciekawe czy zbieg okoliczności czy może celowe działanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Zgodnie z obietnicą podzielę się wrażeniami z groszkiem Wesoła od Kareny i Bartexu.

 

Na początek ceny (z przesyłką):

 

Karena - 950,14

Bartex - 935 (w gratisie jakiś preparat Nitrolen)

 

Czas realizacji zamówienia (oba zamówiłem we wtorek i od razu opłaciłem, kasa na koncie sprzedawców w środę)

 

Karena - piątek

Bartex - wtorek

 

A teraz juz o samym węglu...

 

Z Kareny w pomarańczowych workach foliowych z informacją co w środku (jak na stronie) z Bartexu białe worki PP (no name).

 

Tak wygląda Wesoła z Kareny, na oko węgiel suchy ale w zasobniku wilgoć się pojawia - ale pojawiała się i w węglu który leży u mnie w garażu od wiosny.

Karena.jpg

 

A tak wygląda z Bartexu - przyszedł dużo bardziej mokry (co widać) ale za to dzięki "przewiewnym" workom momentalnie schnie (wczoraj sypałem i już konkretnie się kurzy.

Bartex.jpg

 

Generalnie oba palą się podobnie, oba trochę się spiekają (bardziej niż Wesoła z Kareny kupiona wiosną) z obu jest mało "syfu" w piecu.

Poniżej zdjęcia popiołu, z obu pozostała podobnma ilość - szuflada z pełnego z zasobnika czyli ze 150 kg. Nie wiem jak to wychodzi wagowo bo nie mam odpowiedniej wagi ale objętościowo jak dla mnie jest OK.

 

Wesoła:

Popiół Wesoła.jpg

 

Bartex:

Popiół Bartex.jpg

 

Ciężko niestety prównać spalanie bo była całkiem inna sytuacja pogodowa, zobaczymy po tym tygodniu jak będzie trochę cieplej.

 

Karena

7/46; wentylator 3; temp. zadana 54 - za oknem od 0 do kilku stopni mrozu - około 20kg/dobę

 

Bartex

7/46 potem zmienione na 5/33; wentylator 3; temp. zadana 58 - za oknem poniżej -10 w dzień i prawie -20 w nocy - około 30kg/dobę

 

Generalnie wg mnie oba są OK.

 

Jeśli macie jakieś sugestie co poprawić w ustawieniach żeby było jeszcze lepiej to chętnie je poznam.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też byłem pod wrażeniem szybkości wysychania w workach jutowych. A odnośnie ekogroszku widzę że u ciebie się tak samo wypalają duże prawdopodobieństwo że są z tej samej kopalni. U mnie ten z Bartexu znacznie lepiej się wypala tzn mniej spieków tj szlaki a i u ciebie widzę troche skoksowanego, Moje ustawienia Defro komfort 20KW to :

3/23

nad. 40%

popiół 9 kg z ok.185 kg zasypu.(7,1/2 worka)

i po wielu tygodniowych próbach i błędów stwierdzam ze jest to najbardziej idealny nastaw do jakiego doszedłem dla tej jednostki, oczywiście dla jednego typu węgla. Dlatego wiem że dla każdego kotła trzeba opracować indywidualną strategię ustawiania pod dane paliwo, niema jakiegoś standardu. np. wielu z wasz pisze o nadmuchu 30-35% u mnie to porażka za bardzo koksuje i zrzuca niedopały do pojemnika, a o wydłużeniu pauzy niema mowy bo za dłuugo dochodzi do zadanej.

Czekam na Prestige Platinum zobaczymy co przyślą:confused:

Mam fotki porównawcze Bartex - lokalny eko Wesoła w wolnej chwili podeślę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Zgodnie z obietnicą podzielę się wrażeniami z groszkiem Wesoła od Kareny i Bartexu.

 

Na początek ceny (z przesyłką):

 

Karena - 950,14

Bartex - 935 (w gratisie jakiś preparat Nitrolen)

 

Czas realizacji zamówienia (oba zamówiłem we wtorek i od razu opłaciłem, kasa na koncie sprzedawców w środę)

 

Karena - piątek

Bartex - wtorek

 

A teraz juz o samym węglu...

 

Z Kareny w pomarańczowych workach foliowych z informacją co w środku (jak na stronie) z Bartexu białe worki PP (no name).

 

Tak wygląda Wesoła z Kareny, na oko węgiel suchy ale w zasobniku wilgoć się pojawia - ale pojawiała się i w węglu który leży u mnie w garażu od wiosny.

[ATTACH=CONFIG]237888[/ATTACH]

 

A tak wygląda z Bartexu - przyszedł dużo bardziej mokry (co widać) ale za to dzięki "przewiewnym" workom momentalnie schnie (wczoraj sypałem i już konkretnie się kurzy.

[ATTACH=CONFIG]237890[/ATTACH]

 

Generalnie oba palą się podobnie, oba trochę się spiekają (bardziej niż Wesoła z Kareny kupiona wiosną) z obu jest mało "syfu" w piecu.

Poniżej zdjęcia popiołu, z obu pozostała podobnma ilość - szuflada z pełnego z zasobnika czyli ze 150 kg. Nie wiem jak to wychodzi wagowo bo nie mam odpowiedniej wagi ale objętościowo jak dla mnie jest OK.

 

Wesoła:

[ATTACH=CONFIG]237891[/ATTACH]

 

Bartex:

[ATTACH=CONFIG]237892[/ATTACH]

 

Ciężko niestety prównać spalanie bo była całkiem inna sytuacja pogodowa, zobaczymy po tym tygodniu jak będzie trochę cieplej.

 

Karena

7/46; wentylator 3; temp. zadana 54 - za oknem od 0 do kilku stopni mrozu - około 20kg/dobę

 

Bartex

7/46 potem zmienione na 5/33; wentylator 3; temp. zadana 58 - za oknem poniżej -10 w dzień i prawie -20 w nocy - około 30kg/dobę

 

Generalnie wg mnie oba są OK.

 

Jeśli macie jakieś sugestie co poprawić w ustawieniach żeby było jeszcze lepiej to chętnie je poznam.

 

Pozdrawiam

 

 

Ja palę też wesołą. Jak było ciepło na zewnatrz to ustawienia były 10/115 nadmuch 25% teraz zmieniłem 8/70 i nadmuch 35%. popiół przy pierwszych ustawieniach nie miał spieków / fotki w moich postach/ teraz spieki się pojawiły tylko trochę mniej jak u Ciebie. Temperatura zadana 65 ale na dom idzie 55

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ekobran to też rosyjski? Jak poznać rosyjski od innych..

 

Nie wiem co ma Ekobran - możliwe, że też, tyle, że rosyjskich jest pewnie więcej niż polskich i trafić na dobry niełatwo.

 

Jak rozpoznać dobry - no cóż - powinien się mało spiekać [lub w ogóle] i mieć kaloryczność co najmniej 24 MJ/kg [sVER 18-19] przy cenie niższej o około 100 zł/tonę od Wesołej :yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego wiem że dla każdego kotła trzeba opracować indywidualną strategię ustawiania pod dane paliwo, niema jakiegoś standardu. np. wielu z wasz pisze o nadmuchu 30-35% u mnie to porażka za bardzo koksuje i zrzuca niedopały do pojemnika, a o wydłużeniu pauzy niema mowy bo za dłuugo dochodzi do zadanej.

 

W czym przeszkadza Ci długie dochodzenie do zadanej ?

 

U mnie czasem przez 2 dni nie dochodzi - i dobrze bo nie wchodzi w podtrzymanie a skoro w domu ciepło to po co mu moc zwiększać ?

 

Do tego Wesoła musi trochę pobyć na palniku, inaczej nie spali się całkowicie i "popiół" wygląda jak u kolegi na fotkach - można by go przesiać i z 10-20% wrzucić z powrotem do zasobnika.

 

Jeszcze taki "szczegół" - różne sterowniki i dmuchawy mają różne wydajności przy tych samych % np. zwykła dmuchawa z Bruli na 25% ma mniej więcej tyle co DC na 88%, więc porównywanie % niewiele mówi.

Prędzej można się kierować podawaniem [o ile węgiel jest prawidłowo i do końca wypalany, ale nie dmucha się zbyt mocno] i np. przy 3/50 i tym samym węglu moce generowane przez palniki będą bardzo podobne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W czym przeszkadza Ci długie dochodzenie do zadanej ?

 

U mnie czasem przez 2 dni nie dochodzi - i dobrze bo nie wchodzi w podtrzymanie a skoro w domu ciepło to po co mu moc zwiększać ?

 

Do tego Wesoła musi trochę pobyć na palniku, inaczej nie spali się całkowicie i "popiół" wygląda jak u kolegi na fotkach - można by go przesiać i z 10-20% wrzucić z powrotem do zasobnika.

 

Jeszcze taki "szczegół" - różne sterowniki i dmuchawy mają różne wydajności przy tych samych % np. zwykła dmuchawa z Bruli na 25% ma mniej więcej tyle co DC na 88%, więc porównywanie % niewiele mówi.

Prędzej można się kierować podawaniem [o ile węgiel jest prawidłowo i do końca wypalany, ale nie dmucha się zbyt mocno] i np. przy 3/50 i tym samym węglu moce generowane przez palniki będą bardzo podobne.

 

 

Zgadzam się z tobą w stu procentach że wesoła lubi sobie poleżeć :yes: ale mój problem polega na tym iż mam moc kotła dobraną na styk czego żałuję wyklucza to pracę na minimalnych mocach gdzie wypalanie jest bardziej efektowniejsze , mówię tutaj o mocno minusowych temperaturach, z nastawów 3 /28-30 popiół niemalże książkowy ale to już w temperaturach powyżej zera.

 

Co do długiego dochodzenia do zadanej to problemu by nie było gdyby nie duże zapotrzebowanie na CWU (prywatne Przedszkole ponad 60 -siąt dzieciaków myjących ręce 4-5 razy dziennie ) w momencie załączenia pompy CWU przewaga na zaworze czterodrożnym zimnej wody co skutkuje dłuugim postojem temperatury w kotle i w konsekwencji wyłączeniem kotła z braku wzrostu temperatury, co mi się już przydarzyło.

 

Odnośnie dmuchawy to wpadłem kiedyś na taką myśl, jeżeli u mnie 30% > jest stanowczo za mało( przyduszanie paliwa) to musi to wynikać z wydajności dmuchawy lub konstrukcji palnika, mowa tu o eko z wesołej bo retopal palił ładnie przy 30 - 35% tak więc rady jak ustawić? potrzeba była by indywidualnego podejścia do danego kotła, np Defro tabela dla mojego palnika podaje różne nastawy, podawanie -przerwa -moc przy eko 28KJ a o nadmuchu ani słowa, co moim zdaniem jest bardzo istotne dla początkujących, i tutaj dla was chylę kapelusz na tym forum, bo z pewnością siedział bym do tej pory w kotłowni wdychając trujące gazy:sick: drapiąc się przy tym po głowie, O co tu chodzi?

Edytowane przez ReefKru
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z kalorycznymi węglami jest tak, że ciężko wyregulować piec, paliłem ekoretem dwa lata to troszkę na ten temat wiem, wiele zależy od pogody. Najlepiej jak piec pracuje bez wiekszych przestojów wtedy spieki prawie nie występują, dmuchawa na 40-45% idealnie wypali węgiel, sadzy zero, tylko popiół. Przesłona otwarta na około 1/3. Przy takiej pogodzie jak masz dzisiaj to idealnie pod ten groszek. Zresztą widać że błyszczy :D. A ja przez weekend uruchomiłem dodatkowo kominek (taką miałem fantazję), synek miał uciechę, poznosiłem odziemków dębowych i jak zapodałem jeden o 17-stej to tlił się jeszcze o 12 w południe następnego dnia. he he
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...