Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ranking paliwa typu ekogroszek.


Mattin

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

  • 2 years później...

Podnoszę wątek.

 

Jestem przed moim pierwszym sezonem grzewczym w nowym domu i muszę zakupić kilka ton eko-groszku na zimę.

 

W okolicy znalazłam trzech sprzedawców. Dwóch handluje nie wiedząc czym, trzeci ma węgiel z Piekar.

 

Kupiłam każdego po worku i spalamy je dla porównania w grillu. Do jutra nie zdążymy wszystkich sprawdzić a w składach powiedziano nam, że od 1.07 będą podwyżki. Jutro więc musimy coś zamówić.

 

1. W worku foliowym, gruboziarnisty, bardzo mokry. Bardzo dymi przy paleniu. Czekamy ile i jakiego popiołu nam zostawi.

 

2. Pakowaliśmy w swój worek. Gramatura podobna do pierwszego. Jako jedyny z zakupionych spaliliśmy w piecu. Palił się całkiem dobrze, ale w popiele zostawił dużo frędzli/żużlu/spiekleń (nie wiem, jak to nazwać). Chyba więc jest kiepski.

 

3. Z Piekar. W worku z materiału. Suchutki, ale bardzo drobny. Nie mamy w czym wypróbować, jak się pali. Najtańszy z wymienionych. Nasz potencjalny faworyt.

 

I tutaj jest pytanie, jaki eko-groszek jest lepszy: drobnoziarnisty czy gruboziarnisty? I czy eko-groszek z Piekar jest dobry?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja wczoraj dzwonielm do mojego "dostawcy" ekogroszku w Płocku ( woj mazowieckie) i uslyszalem cene 720 zł za tone workowanego z Piekar. Troche opadla mi kopara. W porownaniu z zeszly sezonem to 130 zł w góre? Czy rzeczywiscie sa takie roznice w cenie? Co sie takiego znow stalo ze wegiel poszedl tak w gore? Wariactwo!!! Znacie kogos konkretnego z mazowieckiego kto handluje dobrym groszkiem? Info pls.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, ja pale groszkiem firmy Jaret Plus z Południowego koncernu węglowgo. Nie mam mu nic do zarzucenia. Spokojnie Można kupić w warszawie wawer w workach po 25 kg- foliowch , na pewno nie zamokną.

Raz mi sie zdarzylo kupic w workach foliowych. Nigdy wiecej, min 10% wody wylewalo sie z worka, a ja pewnie placilem za te wode jak za wegiel. Obecnie sam workuje, tyle ze proponuje nie wiecej niz 25kg. latwo sie laduje do zbiornika a i zona, jak trzeba tez dorzuci.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...
Zbliża się sezon więc można odświeżyć temat - to będzie mój pierwszy sezon grzewczy z ekogroszkiem - zamontowałem piec Ekocentr 25 kW - teraz pytanie czym w nim palić? Z tego co przeczytałem do tej pory wnioskuję, że najlepszy ekogroszek to Julian lub Pieklorz. Proszę o uwagi, bo może po ostatnim sezonie będzie coś lepszego. Szukam ekogroszku pakowanego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już po pierwszym sezonie na pewno nie kupie workowanego groszku,po pierwsze jest mokry w workach (moczą by zawyżyć wage)co pogarsza spalanie groszku , efekt był taki że wysypywałem groszek w kotłowni na ziemie suszyłem 3 dni i do kotła, wtedy spalał sie jak lala

wiec po co przepłacać za pakowanie (100zł za tone)to już lepiej kupic luzem i samemu popakować

miałem groszek z Piekar i Chwałowic , oba spalały sie dobrze ,pod warunkiem że był suchy

teraz mam już w kotłowni 6 ton groszku luzem z Chwalowic , zapłaciłem razem z transportem 640zł za tone ,

zauważyłem że ten luzem jest czyściutki , bez miału a w workach było masa miału ,który zapycha kanały z wentylatora

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,

 

a czy ktoś stał się posiadaczem ekogroszku z czeskich kopalni ?

 

Kupiłem jeden worek 50KG na probe i muszę przyznać ze pali się dobrze - deklarowana wartośc popiołu 6% na pewno nie odbiega od rzeczywistości, Kalorycznośc niższa ale przy cenie 430 zł tona to mysle ze spalenie nawet tony więcej w okresie zimowym napewno da duże oszczędności.

 

Jestem tylko ciekaw jak ten węgiel sprawuje sie w temperaturach zimowych.

Myśle ze nikt póki co nie jest w stanie odpowiedziec na to pytanie ponieważ ten węgiel pojawił się niedawno na polskim rynku (chyba że się mylę).

 

...ale być może ktoś co wie więcej i chiałby się podzielić uwagami ?

 

Poprostu mam dylemat czy kupować czy nie...

 

z góry dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,

 

a czy ktoś stał się posiadaczem ekogroszku z czeskich kopalni ?

 

Kupiłem jeden worek 50KG na probe i muszę przyznać ze pali się dobrze - deklarowana wartośc popiołu 6% na pewno nie odbiega od rzeczywistości, Kalorycznośc niższa ale przy cenie 430 zł tona to mysle ze spalenie nawet tony więcej w okresie zimowym napewno da duże oszczędności.

 

Jestem tylko ciekaw jak ten węgiel sprawuje sie w temperaturach zimowych.

Myśle ze nikt póki co nie jest w stanie odpowiedziec na to pytanie ponieważ ten węgiel pojawił się niedawno na polskim rynku (chyba że się mylę).

 

...ale być może ktoś co wie więcej i chiałby się podzielić uwagami ?

 

Poprostu mam dylemat czy kupować czy nie...

 

z góry dzięki

 

Zobacz http://forum.muratordom.pl/post3606045.htm?highlight=#3606045

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
sprawiłem sobie taki nieopatrznie w tym roku jest tragiczny wygarniam 20kg popiołu o ile można nazwać mnóstwo, pyłu , wapienia, spieków , koksu i nie wiadomo czego jeszcze z 120 kg zasobnika , nie wiem czy tyle tego węgla tam wchodzi bo ten węgiel jakiś szary i lekki i podbny do kamienia zresztą kamieni ma od liku. Granulacja ok i suchy dlatego nie wzbudził moich podejrzeń dopóki nie zaczałem nim palić . a teraz tragedia popielnik który opróżniałem o tej porze raz w tygodniu mam pełen co max 2 dni i jeszcze się wysypuje , spala sie słabo właściwie tak częściowo wypala dając potworne ilości grubego popiołu jakiegoś, wapienia mocno pyli i zanieczyszcza wymienik i wymaga gruntownego czyszczenia po spaleniu każdego zasobnika innaczej wydajność spada o 2 dni na zasobniku. Popiołu właściwie nie mam się gdzie już pozbywać. To wszystko za 620 złotych za tone luzem tzw "wegiel groszek ekologiczny " na paragonie hahhahahah. Paliłem kiedyś jakimś najtańszym miałem z polskiej kopalni uwierzcie był dużo bardziej ekologiczny, popiołu max 12% i piec doskonale sobie z nim radził a tu 17%-20% i już usyfiony dach i velux. Zakupiłem to "ekologiczne" paliwo w firmie Hanseatic w Starogardzie Gdańskim przy zapewnieniu że ma identyczne parametry co retopal czyli ok 24-25 MJ i 7% popiołu hahahahah nie wiem co z tą sprawą zrobić to przynajmniej sobie popisze to troche mi ulzy po wizycie w kotłowni , :cry:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Moje uwagi po spaleniu 1 tony groszku z Ekoelmy - czuję pewien niedosyt, bo oglądając i czytając informacje na ich stronie liczyłem na coś więcej. Groszek pali się dobrze, ale kaloryczność średnia, do tego mokry w workach - trzeba było otwierać po kilka worków i zostawiać do suszenia. Porównywalny do innych groszków - popiołu z ich strony próżno szukać mimo kilku sprawdzanych ustawień sterownika pieca.

Szukam teraz pieklorza - jeśli ktoś wie, gdzie można go dostać w okolicy Świdnicy lub Wałbrzycha będę wdzięczny na informację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months później...

Do założenia tematu skłoniły mnie własne doświadczenia z ekogroszkiem od różnych dostawców.

 

Proponuję wpisywać tu własne opinie o tym paliwie dzięki czemu będziemy mogli wybrać te polecane i te które trzeba omijać szerokim łukiem.

 

Tyle gwoli wstępu.

 

Do tej pory przetestowałem następujące ekogroszki:

 

- Ekoret kupiony w Polmark na Tęczowej we Wrocławiu - bardzo dobrze się pali, mało spieków, nie zawiera miału innych "domieszek", średnia kaloryczność

- w białych workach bez nadruków - podobno Pieklorz z Chwałowic - dobrze się pali, mało spieków, zawiera domieszkę miału więc jest oszukany, bardzo mokry - aż leje się z worków, wysoka kaloryczność, 800 zł/tonę

- Pieklorz z Chwałowic oryginalny kupiony w Angora na Zakopiańskiej we Wrocławiu - bardzo dobrze się pali, mało spieków, nie zawiera miału i innych "domieszek", wysoka kaloryczność , 850 zł/tonę

- Pieklorz Bytomski oryginalny ( lub pakowany przez Angora - miałem oba do porównania i są identyczne ) kupiony w Angora na Zakopiańskiej we Wrocławiu - bardzo dobrze się pali, mało spieków - minimalnie więcej niż Chwałowicki, nie zawiera miału i innych "domieszek", najwyższa kaloryczność, 850 zł/tonę

- Pagaz.com.pl kupione 5 worków w PSB Mrówka (do grzania CWU bo nie było dostępnego w pobliżu innego ekogroszku) - porażka - bardzo trudno go rozpalić, słabo trzyma żar, mało spieków, zawiera domieszkę miału więc jest oszukany i zapycha retortę, mokry, wysoka kaloryczność, 850 zł/tonę.

- czeski ekogroszek węgla brunatnego - sąsiad taki kupił tanio po 550 zł/tonę od okolicznego handlarza - porażka - łatwo go rozpalić i bardzo dobrze się pali, brak spieków, suchy i bez miału i domieszek - pyli przy wsypywaniu do zasobnika, ma bardzo brudzący piec popiół i bardzo niską kaloryczność - generalnie nie opłacalny i większość używa go tylko raz i więcej nie chce, 550 zł /tonę workowany a 450 luzem

 

Podsumowując - najlepszy to oryginalny Pieklorz Bytomski z Angory, najgorszy z PSB, z białych worków bez napisów oraz czeski brunatny.

Edytowane przez SUSPENSER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...