Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ranking paliwa typu ekogroszek.


Mattin

Recommended Posts

Czyli paranoja polega na tym, że klienci nie testują węgiel a sprzedawców, tak?

 

Bo jak mniemam każda z 3 firm bierze węgiel z tej samej kopalni. Pewnie z podobnego okresu, bo zapasu na 1-2 lata chyba nie robią. Czyli z Mysłowic jedzie do nich praktycznie to samo, tak?

I teraz tylko chodzi co kto domiesza, co ujmie, ile niedoważy, ile poleje wodą. itp?:stirthepot:

 

Jakby co to powiedzą, że z tej samej ściany jest różny węgiel - tylko ciekawe czemu jedni dostają stale lepszy a inni stale gorszy - chyba mają pecha :lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Grześ po części się zgodzę ale czy nie większą głupotą wykazuje się producent kotła który wstawia do swojego wyrobu wentylator o 2 czy 3 razy większej wydajności niż

potrzebuje palnik w nim zamontowany ?

 

O tym to już tyle razy było, że mi się powtarzać już nie chce :)

 

To się także wiąże z problemami z wysterowaniem takiej "kolumbryny" w niskich zakresach wydajności - no bo skoro dmuchawa ma wydajność odpowiednią do wygenerowania przez palnik mocy 100 kW [a jest tak jak u mnie było oryginalnie zamontowana do palnika 25 kW w kotle o mocy 18 kW] to niełatwo ją zmusić do pracy z wydajnością właściwą dla 5 kW a poniżej się zwyczajnie nie da bo ona już totalnie traci spręż i powietrze nie przebija się należycie przez złoże węgla na palniku.

Edytowane przez SUSPENSER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nareszcie ktoś poruszył ten problem :)

Gdy ja to pisałem w wątku o RBR to kilku filozofów chciało mnie ukrzyżować, bo oni wiedzą lepiej.

Dlatego niektórzy producenci sterowników znając kocioł. palnik na którym był testowany dany sterownik nie "pozwalają" na wybór niższych parametrów nadmuchu przy danym zestawie.

Problem jest właśnie w tym że komuś się coś wydaje i z uporem osła chce tkwić przy swoim.

 

Tak, masz rację. W moim sterowniku (Plum EcoMax 800-R) są gotowe ustawienia do kilkunastu modeli kotłów, do tego jest tam chyba coś takiego jak fuzzylogic. Dla mojego kotła nastawów nie ma, eksperymentować mi się nie chciało. Producenci sterowników chronią się nie tylko przed użytkownikami kotłów ale również przed producentami. Pomimo że funkcji fuzzylogic nie próbowałem nawet (w sumie to właśnie po to chciałem ten sterownik - niestety producent kotła wcześniej mi o tym nie powiedział) to i tak jestem z niego bardzo zadowolony. Nie wiem jak inne firmy, ale serwis tej działa genialnie. Po tym jak został uszkodzony (z mojej winy) pomogli mi znaleźć w mojej okolicy speca który go szybko uruchomi, a nowy miałem w 24 godziny. Stary odesłałem i zapłaciłem za naprawę.

Producenci kotłów, których ostatnio jest mnóstwo nierzadko chyba mają doświadczenie tylko z kotłami gazowymi. Ostatnio słyszałem o kotle z dwoma paleniskami. Tyle że obok siebie :) . Poza tym że gruba blacha plusów brak. Jedyne opinie jakie o nich są na necie, to osoby z 2-3 postami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tym to już tyle razy było, że mi się powtarzać już nie chce :)

 

To się także wiąże z problemami z wysterowaniem takiej "kolumbryny" w niskich zakresach wydajności - no bo skoro dmuchawa ma wydajność odpowiednią do wygenerowania przez palnik mocy 100 kW [a jest tak jak u mnie było oryginalnie zamontowana do palnika 25 kW w kotle o mocy 18 kW] to niełatwo ją zmusić do pracy z wydajnością właściwą dla 5 kW a poniżej się zwyczajnie nie da bo ona już totalnie traci spręż i powietrze nie przebija się należycie przez złoże węgla na palniku.

A po czym poznać że dmuchawa dmucha za słabo.....

Ja mam dość mocno przysłonietą i bieg 5 z 25, wczoraj spróbowałem 4, dziś zobacze jakie efekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tym to już tyle razy było, że mi się powtarzać już nie chce :)

 

To się także wiąże z problemami z wysterowaniem takiej "kolumbryny" w niskich zakresach wydajności - no bo skoro dmuchawa ma wydajność odpowiednią do wygenerowania przez palnik mocy 100 kW [a jest tak jak u mnie było oryginalnie zamontowana do palnika 25 kW w kotle o mocy 18 kW] to niełatwo ją zmusić do pracy z wydajnością właściwą dla 5 kW a poniżej się zwyczajnie nie da bo ona już totalnie traci spręż i powietrze nie przebija się należycie przez złoże węgla na palniku.

 

Spróbuj z dmuchawą WPA 117, kosztuje ok. 160 zł, zakres ustawień to od 35-85% przy wydajności od 5KW w górę, cicha oczywiście rozbierałem jak czyściłem łopatki wirnika, bebechy made in germany, jesli chcesz to pomogę Ci w zakupie nowego sterownika za niewielką opłatą możesz mieć np. ST44 (PID), będę wymieniał na nowy więc mogę tanio odstąpić lub załatwić Ci nowy w defro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj z dmuchawą WPA 117, kosztuje ok. 160 zł, zakres ustawień to od 35-85% przy wydajności od 5KW w górę, cicha oczywiście rozbierałem jak czyściłem łopatki wirnika, bebechy made in germany, jesli chcesz to pomogę Ci w zakupie nowego sterownika za niewielką opłatą możesz mieć np. ST44 (PID), będę wymieniał na nowy więc mogę tanio odstąpić lub załatwić Ci nowy w defro.

 

A inne stery w defro też możesz załatwić w dobrej cenie???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo osób pisze że eko-groszek z Bartex-u dobry, chciał bym się dowiedzieć który dokładnie bierzecie bo jest ich kilka chyba że nie byłem na tej stronie co powinienem dajcie linka jeśli można.

 

http://allegro.pl/listing/user/listing.php?us_id=13479508

Tu jest link do ich aukcji na allegro.

 

http://bartexwegiel.pl/sklep/index.php?controller=best-sales

Tu do sklepu.

 

Wszyscy raczej mówili tu o wesołej jak do tej pory. Tylko zastanów się, czy teraz napewno wesoła jest Ci potrzebna. Pisał o tym ostatnio Suspenser. Na tą chwilę, to raczej potrzebny jest węgiel, który dobrze się spala i dobrze znosi podtrzymanie. Ja chyba będę szukał Ledvic na lato. Bartex ma tylko komorany (teoretycznie bardziej zasiarczony). Ledvice mają np. w bykowie - ale nie tylko. Ten węgiel jest na tyle tani, że chyba nikt go nie podrabia, więc można go kupić gdziekolwiek. U mnie w marketach kosztuje tyle co na necie z dostawą pod dom. Lokalne składy nie prowadzą sprzedaży (nie opłaca się podrabiać?).

 

edit:

Z tego co dokładniej poczytałem, w sklepie nigdzie nie jest napisane, że klient kupuje węgiel z kopalni wesołą.

Na aukcji allegro w zasadzie również.

Gdybyśmy nie dostali węgla z kopalni Wesoła przy dostawie - to z tym opisem na aukcji i z tym w sklepie, przed sądem nie wygramy sprawy, że kupowaliśmy węgiel z kopalni Wesoła.

Edytowane przez vaster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://allegro.pl/listing/user/listing.php?us_id=13479508

Tu jest link do ich aukcji na allegro.

 

http://bartexwegiel.pl/sklep/index.php?controller=best-sales

Tu do sklepu.

 

Wszyscy raczej mówili tu o wesołej jak do tej pory. Tylko zastanów się, czy teraz napewno wesoła jest Ci potrzebna. Pisał o tym ostatnio Suspenser. Na tą chwilę, to raczej potrzebny jest węgiel, który dobrze się spala i dobrze znosi podtrzymanie. Ja chyba będę szukał Ledvic na lato. Bartex ma tylko komorany (teoretycznie bardziej zasiarczony). Ledvice mają np. w bykowie - ale nie tylko. Ten węgiel jest na tyle tani, że chyba nikt go nie podrabia, więc można go kupić gdziekolwiek. U mnie w marketach kosztuje tyle co na necie z dostawą pod dom. Lokalne składy nie prowadzą sprzedaży (nie opłaca się podrabiać?).

 

edit:

Z tego co dokładniej poczytałem, w sklepie nigdzie nie jest napisane, że klient kupuje węgiel z kopalni wesołą.

Na aukcji allegro w zasadzie również.

Gdybyśmy nie dostali węgla z kopalni Wesoła przy dostawie - to z tym opisem na aukcji i z tym w sklepie, przed sądem nie wygramy sprawy, że kupowaliśmy węgiel z kopalni Wesoła.

 

 

Worki na palecie były z opisem WESOŁA tak jak w tamtym roku - w opisie w sklepie BARTEX faktycznie nie ma informacji że to Wesoła ..chociaż w rozmowie telefonicznej taka informacja już padła..z wyglądu jest to samo..fakt jeszcze nie paliłem nim więc na 110% nie powiem...:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj z dmuchawą WPA 117, kosztuje ok. 160 zł, zakres ustawień to od 35-85% przy wydajności od 5KW w górę, cicha oczywiście rozbierałem jak czyściłem łopatki wirnika, bebechy made in germany, jesli chcesz to pomogę Ci w zakupie nowego sterownika za niewielką opłatą możesz mieć np. ST44 (PID), będę wymieniał na nowy więc mogę tanio odstąpić lub załatwić Ci nowy w defro.

 

Dzięki za propozycję, ale nie mam problemu z uzyskaniem nawet 2-3 kW bo mam dmuchawę DC oraz sterownik Bruli do niej przystosowany i wg mnie jest to obecnie najlepszy zestaw na rynku.

 

Pisałem o standardowych dmuchawach i sterownikach, których nadal sporo na rynku w nowych kotłach, no ale jak ktoś kupuje kocioł w Castoramie to sam pakuje się w kłopoty, do tego węgiel z tegoż marketu i potem na forach jest marudzenie, że ekogroszkiem drogo i uciążliwie się ogrzewa :rolleyes:.

 

PS kończę offtop w tym wątku i innych także proszę o wypowiedzi na temat i proponuję przeniesienie dalszej dyskusji tu:

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?44553-Piece-na-ekogroszek-z-zasobnikiem!/page234&highlight=ekogroszek

Edytowane przez SUSPENSER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żaden super zestaw nie jest potrzebny do uzyskania takich niewielkich mocy - trochę pojęcia tylko trzeba mieć. Blisko 10 lat grzeję w domu CWU latem. Kotłem o mocy 28kW z dwustanowym sterownikiem i do ubiegłego roku wielką dmuchawą. W zakładzie za ostatnią dobę spaliłem 6,4 kg miału 19 MJ - łatwo policzyć z jaką średnią mocą pracował kocioł. A w dodatku nie za często się przy tym odstawiał. Dmuchawę mam WBS 6 - 450 m3 na godzinę potrafi wydać. I da się.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No WBS 6 raczej bliżej do 270m3/h ale mają przesłony boczne i można je dobrze zdławić tylko po co.

Pobór 80W, przecież można wstawić 38W i jeszcze będzie na wyrost.

Wspomnianą przez Suspensera małą DC o wydajności max 100m3/h, miałem zamontowaną na Pancerku na starym kotle 19kW a teraz jest w RBR na małej Ekoenergii, na maxa bierze 10W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

240 czy tam 280 to ta co w Defro była zamontowana miała - R 12 czy jakoś tak. Teraz tam dałem WPA 117 - 38 watt. Tylko dlatego, że stara zdechła. Pobór 80W dla WBS 6 - to przy pełnej mocy. Przesłonę na tym miale który obecnie spalam mam otwartą całkowicie - lepiej się pali i dopala. Według charakterystyki dołączonej przez producenta WBS 6 max wydatek 420 m3/ h. No ja mam WBS 6a - max wydatek producent określił na około 405 m3/h.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żaden super zestaw nie jest potrzebny do uzyskania takich niewielkich mocy - trochę pojęcia tylko trzeba mieć. Blisko 10 lat grzeję w domu CWU latem. Kotłem o mocy 28kW z dwustanowym sterownikiem i do ubiegłego roku wielką dmuchawą. W zakładzie za ostatnią dobę spaliłem 6,4 kg miału 19 MJ - łatwo policzyć z jaką średnią mocą pracował kocioł. A w dodatku nie za często się przy tym odstawiał. Dmuchawę mam WBS 6 - 450 m3 na godzinę potrafi wydać. I da się.

 

Ja także mam WBS6a i na niej o ile dobrze pamiętam poniżej 5 kW nie było sensu pracować bo spadała mocno sprawność kotła.

 

Tu nie chodzi o samo uzyskanie niskiej mocy tylko o uzyskanie jej bez znaczącej utraty sprawności - u mnie przy tych 2-3 kW wychodzi ok. 72% i tego na WBS6a nie da rady wykręcić, tylko na DC :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja także mam WBS6a i na niej o ile dobrze pamiętam poniżej 5 kW nie było sensu pracować bo spadała mocno sprawność kotła.

 

Tu nie chodzi o samo uzyskanie niskiej mocy tylko o uzyskanie jej bez znaczącej utraty sprawności - u mnie przy tych 2-3 kW wychodzi ok. 72% i tego na WBS6a nie da rady wykręcić, tylko na DC :)

 

A możesz coś więcej powiedzieć ?

Pytam bo mam taką dmuchawę ...

 

Co ma dmuchawa do sprawności na małej mocy ? Ta dmuchawa dmucha od chyba 3% więc chyba nie najgorzej ...

 

Ta Twoja dmuchawa DC co to z dmuchawa i ile kosztuje i jak jest sterowana ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Suspenser nie mam ciepłomierza i nie zamierzam go montować. Wystarczającym wskaźnikiem sprawności kotła jest dla mnie zużycie opału. Sądzę że bez większego ryzyka mogę stwierdzić, że nie osiągasz raczej wyższej niż ja sprawności - tak sobie to ze zużycia i kaloryczności tego co spalam wnioskuję. Może rzecz jest w sterowaniu tą dmuchawą i w palniku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Suspenser nie mam ciepłomierza i nie zamierzam go montować. Wystarczającym wskaźnikiem sprawności kotła jest dla mnie zużycie opału. Sądzę że bez większego ryzyka mogę stwierdzić, że nie osiągasz raczej wyższej niż ja sprawności - tak sobie to ze zużycia i kaloryczności tego co spalam wnioskuję. Może rzecz jest w sterowaniu tą dmuchawą i w palniku.

 

Wiesz ja mam Skam-P z rusztem wodnym a dodatkowo "pierwszą" generację wersji 12KW ...

Sądzę po prostu że nowsze wersje po usprawnieniach były lepsze ...

 

Dodatkowo masz lepszy palnik od mojego APPM-1.

 

Więc i zapewne sprawność lepsza ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już kiedyś to pisałem, więc krótko

Dmuchawa nie żyje w oderwaniu od sterownika. To od charakterystyki wpisanej w soft sterownika najwięcej zależy.

Do Kaszapira, ognik z mniejszą nie pracuje. Przy spp akurat ta dmuchawa jest dobra, bo chodzi o szybkie, chwilowe generowanie sprężu, on nie dmucha stale z dobraną przez algorytm wydajnością, tylko robi to tak, jak widzisz.........., jak wymyślił sobie autor programu.

 

DC to taki wentyle 12V np. takie "kostki komputerowe", musi być do tego odpowiedni sterownik i odpowiednie bebechy. Swego czasu wentyle 12V stosowaliśmy ok.2001-2003 w kotłach tłokowych, fabryka tych dmuchaw padła i zrobił się problem, no ale mija czas, zmieniają się technologie, komponenty, warto próbować.

Oprócz normalnej produkcji każdy testuje jakieś rozwiązania, jak coś po okresie testów uznaje się za godne uwagi i nadające do produkcji seryjnej, to się to wprowadza...

Edytowane przez Jarecki79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...