Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ranking paliwa typu ekogroszek.


Mattin

Recommended Posts

No to decyzja zapadła zamówiłem ekogroszek prosto z KWK Bobrek z Bytomia. Mój przewoźnik stwierdził, że aktualnie w KWK Julian ekogroszek jest jakościowo jakiś kiepski "dużo syfu" (klienci mu zaczęli narzekać, że jest gorszy) i stąd też decyzja o bobrku.

Myślę, że temat nadmiernej spiekalności jakoś opanuję. No napiszę później jak się, pali.

Edytowane przez czp01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam.

 

Od wczoraj testuje swojego dopiero co zakupionego "bobrka" na samym grzaniu CWU. No wiadomo, że kocioł jest teraz na malutkiej mocy to przy większym zapotrzebowaniu na ciepło w zimie ekogroszek może spalać się inaczej. Testuje go na tych samych ustawienia co eko z kwk Julian czyli 5 s podawanie, 60s przerwa i dmuchawa na II biegu. Kocioł osiąga deczko wyższą temperaturę niż na poprzednim groszku i pali się jakby mocniej - widać, ze ma wyższą kaloryczność. po dniu palenia problem ze spiekami nie występuje a wręcz wydaje mi się, że jest ich mniej niż na groszku z Juliana. No ale to dopiero dzień palenia - nie czyściłem retorty to może być trochę już przy pchana popiołem. W załączeniu fotki.

100_2795.jpg

100_2797.jpg

Edytowane przez czp01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To po jednodniowym doświadczeniu potwierdzam, że na zwykłej retorcie (moja to PPS 50) można palić ekogroszkiem Pieklorz z KWK Bobrek w Bytomiu.

 

Na stronach Kompani Węglowej SA jest jedynie stare świadectwo kwalifikacyjne tego ekogroszku z 2007 roku i wynika z niego, że bobrek ma mieć wartość opałową 30 MJ/kg i spiekalność 33 Rogi - ale jaki ten eko z bobrka jest teraz i ile ma wartości opałowej i spiekalności to trudno powiedzieć. Dziwne, że kopania nie podaje na bieżąco tych danych.

 

Na kwicie kontrolnych z zakupu tego bobrka mam jedynie podane, że jest to ekogroszek:

- węgiel kamienny PKWiU 05.10.10.0

- Pieklorz-Ekogroszek

- klasa min. 28 MJ/kg, # Ar max:

- Typ 32.1

- Sortyment 0325/cc

 

Innych danych niestety na rachunku nie ma.

Edytowane przez czp01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwuję spalanie tego bobrka i mogę powiedzieć, że faktycznie lepiej się spala i wypala od eko z kwk Julian przez co prawie w ogóle nie ma spieków oprócz trafiających się takich małych, które przy lekkim naciśnięciu rozpadają się na biały popiół. Nie widać jednak przynajmniej na razie spieków o strukturze żużlowatej jakie występowały w poprzednim eko. Ilość popiołu ze spalania eko też wydaje się być mniejsza ale to dopiero trzeba będzie dokładnie zmierzyć. Kocioł chodzi teraz w trybie lato to ekogroszek dłużej wygrzewa się w retorcie - zapotrzebowanie na ciepło jest małe to może dlatego efekt spalania jest taki dobry. W sezonie zimowym może być jednak inaczej.

 

Przy okazji dementuje plotkę jakoby bobrek głośniej "chrupał" - przynajmniej ja nie odnoszę takiego wrażenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...