Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ranking paliwa typu ekogroszek.


Mattin

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

witam,

 

co tam Panowie w tym sezonie polecacie? Nadal Wesoła najlepsza?

 

Ja tam stwierdziłem że szkoda kasy na drogie ekogroszki ...

 

Większość i tak nowo budowanych domów jak i te po modernizacji nie mają jakiegoś gigantycznego zapotrzebowania na energię i nie ma potrzeby stosowania jakiegoś bardzo energetycznego opału ...

Sądzę że starczy tańszy , mniej energetyczny , a dzięki temu że palnik będzie działał z wyższą mocą to i z efektywnościa i może się okazać że różnica pomiędzy kalorycznością opału się zmniejszy na skutek zwiększenia sprawności kotła ...

 

Dodatkowo dużo ludzi ma palniki uniwersalne , więc czemu nie palić miałem ?

 

Ja w tym roku kupiłem pakowany miał po 580zł (podobno Piast) (dość drogo , ale niestety w Toruniu takie ceny) i jakoś nie uśmiechało by mi się stosować opał po 1000zł ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wesoła jest mniej więcej taka jak w zeszłym roku - czyli trochę spieków koksowych może dawać. Mieszanie z Retopalem znacznie tą skłonność obniży. Do Twojego o ile pamiętam nieocieplonego domu ze starą instalacją będzie jak najbardziej OK. Swoją drogą KHW planuje zamknięcie najsłabszego jakościowo pokładu na Wesołej - być może jeszcze w tym roku. Wtedy może się okazać że węgiel z Wesołej wróci do jakości sprzed dwóch lat - a to byłby ideał.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co powiecie o paleniu całą zimę tylko Retopalem?

Mam w swojej okolicy taki skład http://www.toton.com.pl/weglomat/sprzeda%C5%BC-detaliczna

Kupiłem kiedyś u nich 3 worki na próbę i paliło się przyzwoicie tylko jak będzie prawdziwą zimą.

Może ktoś palił samym Retopalem i powie coś ciekawego na ten temat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Kobra za info.

Planuję mieszać np. 2:1 czy 3:2.

 

Lestek, palę Retopalem od wczesnej wiosny różnicy wielkiej w spalaniu nie ma. Jak pisałem wcześniej - jest super!

Samym Retopalem w mrozy nie próbowałem.

 

U mnie retopal z lokalnego skłądu. Workowany + dostawa. 730zł/tona.

Edytowane przez MARTINOS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lestek a jaki masz dom i jakiej mocy kocioł? Po 730 w worach Ci ten Retopal wyjdzie z tego co widzę - wcale przyzwoicie.

 

Dom z lat 70-tych zwykły klocek. powierzchnia do ogrzania jakieś 125m2 po podłogach. Na parterze nisko bo 2,10m a piętro wysokie na 2,60m.

Ściany 10cm zwykłego styro. Strop też 10 cm styro. na podłodze chyba podobnie (może trochę mniej). Dach - blachodachówka nieocieplony.

Kociołek RBR 11kW. Jak wyrobię z kasą to zamierzam przed zimą rzucić luzem jeszcze 10cm styropianu na strop. Instalacja stara na rurach 1 i 1,5 cala tylko przy kociołku miedź, grzejniki wymienione na nowe. Na parterze zawsze cieplej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co powiecie o paleniu całą zimę tylko Retopalem?

Mam w swojej okolicy taki skład http://www.toton.com.pl/weglomat/sprzeda%C5%BC-detaliczna

Kupiłem kiedyś u nich 3 worki na próbę i paliło się przyzwoicie tylko jak będzie prawdziwą zimą.

Może ktoś palił samym Retopalem i powie coś ciekawego na ten temat?

 

Ale masz fajne ceny :)

 

Za miał Piast 19MJ pakowany 410zł:)

 

U mnie za Piasta pakowanego niby 24MJ ? płaciłem 580zł i tak taniej w tym roku , bo w zeszłym 600zł za tonę ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 z Piasta to straszny szajs jest. W moim Skamie z Ardeo się toto paliło ( robiłem test ), ale popiołu masa. Jak już ktoś koniecznie chce najtańszym palić, to raczej 19 z Janiny. Łatwy i blisko 3 razy mniej popiołu. Tylko żeby suchy był - inaczej się zawiesi w koszu.

 

U mnie zbyt dużego wyboru nie ma ...

 

Chyba jeden sprzedawca miał u mnie jakiś Miał 20-21MJ ale szczerze mówiąc różnica w cenie pomiędzy tymi niby Piastem 24MJ ??? to było chyba z 20-30zł , więc zakup bezsensowny ...

 

Ale gdyby różnica była 100-150zł na tonie , to wtedy inaczej bym na to spojrzał ;)

 

Ja już opał dostałem w sobotę. Suchutki jak pieprz , w workach przewiewnych :)

 

Z roku na rok kupuję coraz taniej opał ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może dałoby się tymi termostatami wyrównać temperatury? Dobrze nastawami wstępnymi na zaworach pokombinować, potem dostroić już głowicami i pewnie byłoby do zrobienia.

 

Chętnie bym coś podregulował nastawami wstępnymi ale nikt nie potrafił mi pomóc w regulacji tych zaworów. W tamtym roku zamieszczałem fotki na forum. Nie jestem w stanie zmienić nastawy wstępnej. Nie wiem. Może jakiś specjalny klucz do tego potrzebny?

Ale skoro mówisz że Retopalem oblecę całą zimę to chyba tak spróbuję zrobić.zawór.jpgzawór 1.jpg

Tak wyglądają te zawory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda rzeczywiście jakby były na kluczyk, ale i tak powinno się dać paluchami je ruszyć. Najczęściej pomaga kiedy się dość mocno dociśnie, czasem kiedy się dość mocno odciągnie. Pomaga też kiedy do prób regulacji wciśnie się ten grzybek zaworu - tak jakbyś chciał zamknąć grzejnik.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...