Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ranking paliwa typu ekogroszek.


Mattin

Recommended Posts

Nie znam tego sterownika, ale jak na razie żaden PID czy inny automatycznie dostosowujący parametry sterownik nie zbliżył się do wyników które osiągam w dwustanie ustawianym ręcznie.

 

Przy Wesołej ważne, żeby za mocno nie dmuchać.

 

Strasznie drogi ten kocioł wg cennika.

 

Cennik na stronie producenta ma niewiele wspolnego z realnymi cenami u dystrybutorow.Sa duzo nizsze.Ale dzieki za podpowiedz.Czyli lepeij jest ustawic recznie parametry.I tak zrobie bo jak juz raz ustawie piec to lepiej zeby mama w nim nie grzebala .Wesola palilem w tamtym roku wiec ustawienia mam juz obcykane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Interesuje mnie Ekogroszek Prestige Classic ewentualnie Platinum z tej strony http://ekogroszekprestige.pl/ekogroszek/

 

Classic w cenie 795 zł, Premium 895 zł.

 

Myślicie, że to dobry wybór i cena ?

 

Pomyśl opakowanie zmienili tak samo jak T.O.i pytam po co? nie wiem jak inne, ja zakupiłem poprzedniego sezonu platinum bo zależało mi, na jak najmniejszej ilości popiołu, a efekt :eek: PORAŻKA! czekając z nadzieją rychłego wypalenia, po prostu DUPA I POPIOŁU KUPA!!! jeżeli chodzi o Platinum ponoć " Wieczorek"

Jedno wiem najlepszym eko jaki wypalałem był gold z bartexu "Wesoła" licho wie co to jest/jaka kopalnia ,bo napisy to mam w du... ale pali się naprawdę OK! 5 kg popiołu z 175 zasypu ten wynik mnie satysfakcjonuje :)

Przez lato na CWU dokonałem nowego odkrycia pod względem czystego spalania "Juliusz Kaźmierz" mielony ponoć z groszka i sprzedawany u nas na lokalnym składzie, więc pod względem czystości Mistrzostwo Świata jak dla mnie komora kotła jak po biomasie, lecz na zimę z racji braku miejsca max 1 tona, prawdopodobnie zamówię w Bartex-ie w workach jutowych, jak im woda sodowa nie walnęła w czubę , i trzymią się dalej jakości, Juliusza lokalnego trzymią na polu więc mokry w cholerę, a że w worach foliowych to przesychanie w mojej kotłowni 2,5x 2,5 kategorycznie odpada, a w jutach ułożone na kupie w pionie, w kotłowni rewelacyjnie przesychają po trzech dniach.

@Pawko możesz poszukać, mojego sprawozdania z palenia Prestig-u :( jak i innych.

Za Juliusza płace 1000zł na składzie, dosyć drogo jak na tą kaloryczność, lecz raz tylko

przez cały sezon CWU wyczysciłem popielnik :rolleyes:

 

W tym roku odpalam nowy kociołek, przejąłem budynek z Buderusem na oliwę, na dniach montują mi palnik na pellet więc w tym sezonie będziem testować z czymś innym.

 

Wesola palilem w tamtym roku wiec ustawienia mam juz obcykane

Ja to mam notesik w kotłowni z zapiskami ustawień pod dany węgiel

Edytowane przez ReefKru
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest szansa, że znajdą się jako dane porównawcze w jakimś rankingu?

 

Od dawna podaję je na bieżąco :)

 

Obecnie testuję Wesołą grubą - trochę to jeszcze potrwa bo sporo wsypałem, ale jeśli przed końcem zasypu dojedzie Kazachski wtedy wybiorę to co zostało, zważę i będzie wynik.

 

Zrobię wtedy test Kazachskiego w trybie lato [inne mam już przetestowane].

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie przetestowałem Pieklorza z Piekar z lokalnego składu i powiem że w porównaniu do Ekoreta (oryginalnie pakowany) jest mniej popiołu, nie ma kamieni (w popiele z Ekoretu jest sporo takich żółto-pomarańczowych kamieni lub łupków), nie ma zlanych żużli, nawet jak się trafi to się kruszy pod naciskiem, jeśli chodzi o zużycie to ciut większe Pieklorza ale minimalnie (czyli ciut mniejsza kaloryczność) ale za to wyższa kultura spalania Pieklorza,

 

do testów mam jeszcze:

- Retopala - czy on ma drobniejsze ziarno? bo w porównaniu do Pieklorza jest dużo drobniejszy - duża ilość dosyć drobnego ziarna (5-10mm) -miału nie ma

- Ledvice czeski

- Wziąłem jeszcze luzem worek z innego składu.. podobno Wesoła i mam dojechać Pieklorz Z bobrka.. zobaczymy

- Może uda uda mi się jeszcze kupić ruska w dwóch innych składów alt to przy okazji jak będzie jechać na Łódź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie przetestowałem Pieklorza z Piekar z lokalnego składu i powiem że w porównaniu do Ekoreta (oryginalnie pakowany) jest mniej popiołu, nie ma kamieni (w popiele z Ekoretu jest sporo takich żółto-pomarańczowych kamieni lub łupków), nie ma zlanych żużli, nawet jak się trafi to się kruszy pod naciskiem, jeśli chodzi o zużycie to ciut większe Pieklorza ale minimalnie (czyli ciut mniejsza kaloryczność) ale za to wyższa kultura spalania Pieklorza,

 

do testów mam jeszcze:

- Retopala - czy on ma drobniejsze ziarno? bo w porównaniu do Pieklorza jest dużo drobniejszy - duża ilość dosyć drobnego ziarna (5-10mm) -miału nie ma

- Ledvice czeski

- Wziąłem jeszcze luzem worek z innego składu.. podobno Wesoła i mam dojechać Pieklorz Z bobrka.. zobaczymy

- Może uda uda mi się jeszcze kupić ruska w dwóch innych składów alt to przy okazji jak będzie jechać na Łódź

 

Hej,

 

Wąż popiół i podaj ile % z którego było to da konkretne wyniki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Wąż popiół i podaj ile % z którego było to da konkretne wyniki :)

 

Dawki ekogroszeku do testu 25kg (starcza na około 96-100 godzin) :

- Ekoret (oryginalnie pakowany) : 3,1kg (12%) - popiołu różny - sporo żółtych ciężkich pecyn (kamień??), odrobinę skoksowanych kawałków, trochę żużlów/spieków (zlane błyszczące bryłki) - 960zł/T

- Pieklorz Piekary : 2kg (8%) popiołu w większości drobny, śladowe ilości malutkich koksów, trochę takich jasnych bryłek (ale rozlatują się w palcach), spieków/żużli praktycznie brak, kamieni brak - 900zł (pakowany) i 830zł luz

- Dziś zasypałem 25kg Retopala o drobnej frakcji.............

 

kocioł Witkowski KMB-R (starsza wersja) o pow. grzewczej 4m2 (wymiennik pionowy), palnik 25kW (zwykła retorta/fajka), ślimak 830mm - stalowy

motoreduktor :

- redukcja : 1250

- prędk. obr. :1,1

ust. (sterownik zwykły Ognik) :

- pod. 5s, pauza 20s, obr. went. 6 (skala od 2 do 10), przesłona uchylona na 3cm, podtrzymanie co 50 minut, praca w podtrzymaniu 20s (went. i podajnik), histereza 1C, temp. zadana 55C

Bojler CWU 100L z wężownicą i grzałką

 

ps, u mnie jak policzyłem to wychodzi taniej grzać grzałką bojler latem niż ekogroszkiem.. no chyba że po testachznajdę jakiś tani ekogroszek.....:).....jak testowałem na grzałce to pobierało na dobę około 7-8kW, temp. na bojlerze 45C, cena za kW - 0,595zł

Edytowane przez robertokot25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawki ekogroszeku do testu 25kg (starcza na około 96-100 godzin) :

- Ekoret (oryginalnie pakowany) : 3,1kg (12%) - popiołu różny - sporo żółtych ciężkich pecyn (kamień??), odrobinę skoksowanych kawałków, trochę żużlów/spieków (zlane błyszczące bryłki) - 960zł/T

- Pieklorz Piekary : 2kg (8%) popiołu w większości drobny, śladowe ilości malutkich koksów, trochę takich jasnych bryłek (ale rozlatują się w palcach), spieków/żużli praktycznie brak, kamieni brak - 900zł (pakowany) i 830zł luz

- Dziś zasypałem 25kg Retopala o drobnej frakcji.............

 

kocioł Witkowski KMB-R (starsza wersja) o pow. grzewczej 4m2 (wymiennik pionowy), palnik 25kW (zwykła retorta/fajka), ślimak 830mm - stalowy

motoreduktor :

- redukcja : 1250

- prędk. obr. :1,1

ust. (sterownik zwykły Ognik) :

- pod. 5s, pauza 20s, obr. went. 6 (skala od 2 do 10), przesłona uchylona na 3cm, podtrzymanie co 50 minut, praca w podtrzymaniu 20s (went. i podajnik), histereza 1C, temp. zadana 55C

Bojler CWU 100L z wężownicą i grzałką

 

ps, u mnie jak policzyłem to wychodzi taniej grzać grzałką bojler latem niż ekogroszkiem.. no chyba że po testachznajdę jakiś tani ekogroszek.....:).....jak testowałem na grzałce to pobierało na dobę około 7-8kW, temp. na bojlerze 45C, cena za kW - 0,595zł

 

 

Dzięki za konkretne dane - o to chodzi :yes:

 

 

Masz bardzo "bogate" nastawy jak na grzanie CWU latem - dla porównania przy takim samym palniku 25 kW [zwykła fajka] mam obecnie podawanie 5, przerwę 90 i dopasowane do tego obroty dmuchawy [13 w SPP] - palę Wesołą grubą.

 

Bojler 120 l z wężownicą i grzałką.

 

Średnie spalanie ok. 2 kg/ dobę więc opłaca mi się grzać CWU węglem - najtaniej było Komoranami, potem Ledwice itd - link:

 

http://suspenser.eu/testy-ekogroszku/

 

PS te żółte kamyczki, które u siebie znajdujesz to pewnie łupki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za konkretne dane - o to chodzi :yes:

 

 

Masz bardzo "bogate" nastawy jak na grzanie CWU latem - dla porównania przy takim samym palniku 25 kW [zwykła fajka] mam obecnie podawanie 5, przerwę 90 i dopasowane do tego obroty dmuchawy [13 w SPP] - palę Wesołą grubą.

 

Bojler 120 l z wężownicą i grzałką.

 

Średnie spalanie ok. 2 kg/ dobę więc opłaca mi się grzać CWU węglem - najtaniej było Komoranami, potem Ledwice itd - link:

 

http://suspenser.eu/testy-ekogroszku/

 

Witaj, takie same masz parametry motoreduktora? może u ciebie podaje więcej paliwa na obrót?

motoreduktor :

- redukcja : 1250

- prędk. obr. :1,1

 

1,1 - to jest jeden i trochę obrótu ślimaka na minutę?

 

ślimak taki mam :

http://www.domer.pl/slimak-stalowy-do-podajnika-p-25-kw-830-mm.html

podajnik chyba taki :

http://www.domer.pl/podajnik-slimakowy-domer-uklad-naweglania-kotla-25-kw.html

Dmuchawa taka :

http://www.termoeko.com/Wentylator_Dmuchawa_Nadmuch_kotla_CO_RV_12_PM-756.html

 

Spróbuję z dłuższą pauza ale to później jak przetestuje wszystkie rodzaje ekogroszków na tych samych parametrach, bo teraz.. latem przy CWU warunki są zbliżone, podobne zużycie wody co dzień, co myślisz o ust podtrzymania u mnie? w moim sterowniku minimalne podtrzymanie mogę ustawić na 30 minut.... - kocioł w podtrzymaniu jest czasem godzinę lub półtorej, a czasem dwie..... u mnie też zawsze występuje taki problem że zawsze wypycha trochę więcej na retorcie od strony drzwiczek (jak są niedopałki to większość jest w popielniku od strony drzwiczek)... i mam wrażenie że od tej strony jest mniejszy nadmuch ale może to takie złudzenie i większe wypychanie jest spowodowane konstrukcją ślimaka..... bo już nieraz wszystko rozbierałem i nic podejrzanego nie zauważyłem......retortę uszczelniałem silikonem 1200C

pzdr.

Edytowane przez robertokot25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj, takie same masz parametry motoreduktora? może u ciebie podaje więcej paliwa na obrót?

motoreduktor :

- redukcja : 1250

- prędk. obr. :1,1

 

1,1 - to jest jeden i trochę obrótu ślimaka na minutę? .

 

 

To nie ma znaczenia - chodzi o to, że przy 5/90 mam 1 do 18 z Ty przy 5/20 masz 1 do 4 więc masz nastawioną ilość paliwa 18/4 = 4,5 razy większą niż u mnie co oznacza przy prawidłowym dobraniu powietrza 4,5 razy większą moc kotła.

 

W testach wyszło mi, że lepiej pracować z niską mocą częściej niż z wysoką rzadziej - oczywiście z umiarem bo "świeczką" nie nagrzejesz kotła ;)

 

 

 

Spróbuję z dłuższą pauza ale to później jak przetestuje wszystkie rodzaje ekogroszków na tych samych parametrach, bo teraz.. latem przy CWU warunki są zbliżone, podobne zużycie wody co dzień, co myślisz o ust podtrzymania u mnie?

 

 

Ok rozumiem, ale wg mnie moc kotła masz ustawioną znacznie za dużą jak na grzanie samego CWU więc nie porównuj kosztu do prądu bo możesz go obniżyć poprawiając nastawy.

 

U mnie kocioł osiąga 35-40% sprawności przy samym CWU latem więc można łatwo obliczyć o ile jest to taniej niż prądem.

 

 

 

 

w moim sterowniku minimalne podtrzymanie mogę ustawić na 30 minut.... - kocioł w podtrzymaniu jest czasem godzinę lub półtorej, a czasem dwie..... .

 

 

Podtrzymanie najlepiej dać jak najdłuższe przy którym kocioł nie wygasa - zależy to od węgla oraz sterownika.

 

Obecnie mam przy Wesołej zaledwie 20 minut co jest minimalnym czasem w SPP - dlatego, że przy dłuższym mi wygasał kocioł - no ale Wesoła to dość specyficzny węgiel bo ma bardzo mało popiołu.

 

Przy innych miałem zwykle 120 minut.

 

 

u mnie też zawsze występuje taki problem że zawsze wypycha trochę więcej na retorcie od strony drzwiczek (jak są niedopałki to większość jest w popielniku od strony drzwiczek)... i mam wrażenie że od tej strony jest mniejszy nadmuch ale może to takie złudzenie i większe wypychanie jest spowodowane konstrukcją ślimaka..... bo już nieraz wszystko rozbierałem i nic podejrzanego nie zauważyłem......retortę uszczelniałem silikonem 1200C

pzdr.

 

 

U mnie niedopałków nie ma - może masz za słaby nadmuch na takie duże podawanie - chociaż ja bym nadmuchu nie dawał tylko na dobry początek zmniejszył ilość podawanego węgla o połowę a potem schodził jeszcze bardziej aż do uzyskania najniższego spalania dobowego przy zbliżonych warunkach [pewnie ograniczy Cię w pewnym momencie brak odpowiedniego sprężu dmuchawy].

 

Bez ciepłomierza wyznaczenie przy jakiej mocy uzyskasz największą sprawność niestety potrwa znacznie dłużej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie ma znaczenia - chodzi o to, że przy 5/90 mam 1 do 18 z Ty przy 5/20 masz 1 do 4 więc masz nastawioną ilość paliwa 18/4 = 4,5 razy większą niż u mnie co oznacza przy prawidłowym dobraniu powietrza 4,5 razy większą moc kotła.

 

W testach wyszło mi, że lepiej pracować z niską mocą częściej niż z wysoką rzadziej - oczywiście z umiarem bo "świeczką" nie nagrzejesz kotła ;)

 

Teraz doczytałem o swoim kotle :

- Moc nominalna kotła : 38kW (palnik 25kW) - więc mocno przewymiarowany....

- pow. grzewcza kotła 4m2

- Zużycie paliwa przy mocy znamionowej : 5,8kg/h

- Pojemność wodna kotła 180l....

Instalacja CO starego typu.. czyli bardzo duża pojemność wodna.. część grzejników żeliwnych, kiedyś w zimę próbowałem wydłużać pauzę ale kończyło się to tym że kopczyk się zapadał... ale obadam z dłuższą pauza jeszcze, zimą przeważnie miałem nastawione pod. 5s i pauza 13 lub 15s. temp zadana 55C, na zaworze 3D nie puszczane było więcej jak max 50C na dom.. przeważnie około 35-45C w zależności od pogody na zew.

pzdr.

Edytowane przez robertokot25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....

 

ps, u mnie jak policzyłem to wychodzi taniej grzać grzałką bojler latem niż ekogroszkiem.. no chyba że po testachznajdę jakiś tani ekogroszek.....:).....jak testowałem na grzałce to pobierało na dobę około 7-8kW, temp. na bojlerze 45C, cena za kW - 0,595zł

jak Ci wychodzi 8 kWh na dobę CWU, to nawet przy 30% sprawności musi Ci wystarczyć 4 kilo jakiegoś Retopalu po 7 stówek. To jest 3 PLN. A za prąd masz piątaka. Trzeba nad tym popracować. Suspenser - ciut się zagalopowałeś pisząc że obroty ślimaka nie mają znaczenia. Masz 1 do 18 Przy obrotach 1,1/min. A gdyby miał obroty 2/min - dalej miałbyś 1 do18 w sterowniku, ale blisko dwukrotnie więcej opału by Ci w tym samym czasie na palnik podał - więc porównując do 1,1/min miałbyś coś jak 1 do 10.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak Ci wychodzi 8 kWh na dobę CWU, to nawet przy 30% sprawności musi Ci wystarczyć 4 kilo jakiegoś Retopalu po 7 stówek. To jest 3 PLN. A za prąd masz piątaka. Trzeba nad tym popracować.

 

 

Przy takim dużym kotle te 25-30% jest realne :yes:

 

 

Suspenser - ciut się zagalopowałeś pisząc że obroty ślimaka nie mają znaczenia. Masz 1 do 18 Przy obrotach 1,1/min. A gdyby miał obroty 2/min - dalej miałbyś 1 do18 w sterowniku, ale blisko dwukrotnie więcej opału by Ci w tym samym czasie na palnik podał - więc porównując do 1,1/min miałbyś coś jak 1 do 10.

 

 

Masz rację - tak to bywa gdy się w nocy pisze ;)

 

Sprawdziłem i mam też prędkość obrotową 1,1 więc taką samą jak robertokot25

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz doczytałem o swoim kotle :

- Moc nominalna kotła : 38kW (palnik 25kW) - więc mocno przewymiarowany....

- pow. grzewcza kotła 4m2

- Zużycie paliwa przy mocy znamionowej : 5,8kg/h

- Pojemność wodna kotła 180l....

 

 

Czy jesteś pewien, że masz palnik 25 kW a nie 50 kW ?

 

Przecież z palnikiem 25 kW kocioł nie osiągnie 38 kW.

 

 

 

Instalacja CO starego typu.. czyli bardzo duża pojemność wodna.. część grzejników żeliwnych, kiedyś w zimę próbowałem wydłużać pauzę ale kończyło się to tym że kopczyk się zapadał... ale obadam z dłuższą pauza jeszcze, zimą przeważnie miałem nastawione pod. 5s i pauza 13 lub 15s. temp zadana 55C, na zaworze 3D nie puszczane było więcej jak max 50C na dom.. przeważnie około 35-45C w zależności od pogody na zew.

pzdr.

 

 

U mnie w podtrzymaniu kopiec się zapada i mi to nie przeszkadza.

 

Te 5/13 zimą też mi wskazuje raczej na PPS 50 - zobacz w instrukcji po wymiarach który masz u siebie:

 

http://www.sas.busko.pl/pl/images/stories/sas/serwis/instrukcje_obslugi/podzespoly/multi/instrukcja_zwykla_retorta.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jesteś pewien, że masz palnik 25 kW a nie 50 kW ?

 

Przecież z palnikiem 25 kW kocioł nie osiągnie 38 kW.

 

 

 

 

 

 

U mnie w podtrzymaniu kopiec się zapada i mi to nie przeszkadza.

 

Te 5/13 zimą też mi wskazuje raczej na PPS 50 - zobacz w instrukcji po wymiarach który masz u siebie:

 

http://www.sas.busko.pl/pl/images/stories/sas/serwis/instrukcje_obslugi/podzespoly/multi/instrukcja_zwykla_retorta.pdf

 

Palnik napewno 25kW :

http://www.domer.pl/podajnik-slimakowy-pancerpol-do-kotla-25-kw-z-motoreduktorem-nord-komplet.html

Części zamienne też były brane zawsze do 25kW (już bodajże czwarty ślimak przez 8 lat - zawsze zwoje wrabiają się w tym samym miejsce - kawałek przed jego końcem :http://www.domer.pl/slimak-stalowy-do-podajnika-p-25-kw-830-mm.html

Raz przetarły się też te części... kolanka i rura podajnika :

http://www.domer.pl/kolano-zeliwne-podajnika-25-kw.html

http://www.domer.pl/rura-podajnika-slimakowego-25-kw.html

 

Co do mocy kotła to teraz zajrzałem do instrukcji i przemierzyłem gabaryty kotła i niby 25kW według tabeli z indtrukcji tylko że to jest dla pow. grzewczej 3m2, a na naklejce z kotła jest podane 4m2 - może jest błąd na naklejce:)

 

Suspenser czyli masz taki palnik jak ja?? te ust, 1/18 to kocioł przechodzi Ci w podtrzymanie? czy jedzie cały czas na małej mocy?

U mnie pompka od CWU działa cały czas na 1 biegu (25W, zamontowana na zasilaniu bojlera, jak nie chodzi to bojlera nie zaciąga ciepłej wody z kotła), bo sterownik nie ma opcji jej sterowania i tyle co zadane na kotle to tyle też w bojlerze, może jakby podłączył pod wyłącznik analogowy czasowy i nastawiać żeby pompka się tylko załaczała kilka razy dziennie to można by ją zbić w bojlerze do około 45-50C i wtedy też by mniej opału poszło... tylko czy wtedy powrót do kotła nie będzie zbyt chłodny? ale z tą dłuższa pauzą też podziałam..

 

ps. ten Retopala drobnoziarnisty spala się na razie całkiem przyjemnie, jest ładny płomień - chyba ma sporo zaw. części lotnych, spieków na razie brak...

Edytowane przez robertokot25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...