Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ranking paliwa typu ekogroszek.


Mattin

Recommended Posts

Cześć forumowicze! To mój pierwszy post, ale spędziłem już kilka godzin na czytaniu Waszych postów i jestem pod wrażeniem poziomu waszej wiedzy :rolleyes:

Dlatego proszę Was o poradę:

Miesiąc temu kupiłem dom z inwentarzem, skład którego wchodzi instalacja CO i CWU oparta o kocioł z Żywca model Integra Lux 28kW ze sterownikiem ST-42.

Jako, że zbliża się sezon grzewczy chciałbym się Was poradzić co jest warty ten sprzęt i jakie paliwo i gdzie zakupić (w okolicach Rybnika).

 

Z góry dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No dobra suspenser i co tym razem polecasz ? :) Sezon się zbliża i kupić by cos trzeba było. Widzę że pchasz tu na forum jakiegoś "kazacha" - co to za badziewie? Kupiłem ostatnio chwałowicki miał w składzie koło oleśnickiego Kauflandu - całkiem nienajgorszy ale mokry w cholere - zreszta tak samo jak ten ichniejszy ekogroszek, chociaż przy paleniu nim tylko na wode - piec mi się wygaszał. Dość wysoką temperature osiagał i nastawy na podtrzymanie musiałem zmieniać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko czy dałoby radę palić w piecu z podajnikiem ślimakowym i zwykła retortą miałem 25D z Piasta (uziarnienie 0-20mm) - tak pytam bo bo ma 24-26MJ i zerową spiekalność - próbował może ktoś? będą zapychać się dysze palnika? lub będzie się zawieszał w zasobniku?.. muszę poszperać po składach i luknąć jak to wygląda..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko czy dałoby radę palić w piecu z podajnikiem ślimakowym i zwykła retortą miałem 25D z Piasta (uziarnienie 0-20mm) - tak pytam bo bo ma 24-26MJ i zerową spiekalność - próbował może ktoś? będą zapychać się dysze palnika? lub będzie się zawieszał w zasobniku?.. muszę poszperać po składach i luknąć jak to wygląda..

 

Zwykły palnik nie nadaje się do spalania miału. Będzie zapychać kanały powietrzne i koniec z prawidłowego spalania.

Tylko ekogroszek ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykły palnik nie nadaje się do spalania miału. Będzie zapychać kanały powietrzne i koniec z prawidłowego spalania.

Tylko ekogroszek ...

 

jak to się ma do takiego palnika :

http://piece.bazarek.pl/opis/255382/palnik-obrotowy-zewn-25kw-azp-mr-mialowy.html

Też ma spore otwory w koronce a niby jest do miału? obrotowa retorta o przeciwzwój śliamka załatwiają sprawą?

Edytowane przez robertokot25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem ...

 

Zapewne chodzi o konstrukcję (umieszczenie kanałów napowietrzających , ich ilość , wielkość i itd , wielkośc palenika aby miał dopalał się i itd ...

Być może też sama "żmijka" jest trochę inna ...

 

Ale to takie gdybanie ...

 

Jak miał Ci zasypie kanały napowietrzające to koniec palenia i czeka Cie gruntowne czyszczenie palnika i kanałów spalinowych.

Niestety jak chciałeś palić innymi paliwami niże ekogroszek to należało kupić palnik uniwersalny.

 

Gdyby dało się każdym palnikiem palić miałem to na 100% każdy producent by się tym chwalił :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko czy dałoby radę palić w piecu z podajnikiem ślimakowym i zwykła retortą miałem 25D z Piasta (uziarnienie 0-20mm) - tak pytam bo bo ma 24-26MJ i zerową spiekalność - próbował może ktoś? będą zapychać się dysze palnika? lub będzie się zawieszał w zasobniku?.. muszę poszperać po składach i luknąć jak to wygląda..
Kotły są różne. W części fajek da się spalić ekomiał,m pod warunkiem że jest w nim sporo grubszego ziarna. Zawsze jednak jest to ryzykowne - miał może się zgromadzić w kolanie i tam ślimak go dopycha a on " nie może wziąć zakrętu w górę "- rwanie zawleczek pewne w takich przypadkach. Część fajek ma kosze nie bardzo nadające się do miału - otwór na zejście opału z kosza na ślimak jest mniejszy, lej kosza zbudowany mniej pionowo jak przy palnikach miałowych. Paliłem w mojej fajce mieszanką miał - ekogroszek 50/50. Podstawa - opał musi być suchy, w innym wypadku u mnie się wieszał. Nawet lekko wilgotny wybierało tylko środkiem, robił się lej nad ślimakiem a reszta opału siedziała na bokach kosza. Trzeba by praktycznie codziennie jakoś to przegarniać z boków na środek, żeby nad zejściem zawsze górka była. W zimie bym nie ryzykował takich eksperymentów - w sezonie przejściowym można popróbować.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak to się ma do takiego palnika :

http://piece.bazarek.pl/opis/255382/palnik-obrotowy-zewn-25kw-azp-mr-mialowy.html

Też ma spore otwory w koronce a niby jest do miału? obrotowa retorta o przeciwzwój śliamka załatwiają sprawą?

 

Obrót to jedno.

Kluczem jest inna konstrukcja ślimaka, w Twoim palniku jest kolano a w nim kończy się ślimak, taki palnik zagęszcza paliwo w strefie spalania i jak trafisz na opał, który zmienia swoją objętośc po odgazowaniu... to sie to wszystko zatnie i tyle.

Jak palenisko jest wykonane inaczej a ślimak ma jakiś rodzaj przeciwzwoju, to wypiętrza paliwo do strefy spalania i jego nie zagęszcza.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki koledzy za wyjaśnienie.. zobaczą na składzie jak ten miał 25D z Piasta wygląda.. jakby był duży udział grubszego ziarna to może zaryzykuję do testu.

 

Ja bym nie ryzykował. Może teraz będzie działać ale jak się tam "mąki" nazbiera i Ci zacznie zimą, przy -25 ta "mąka" bruździć to dziś zaoszczędzona kasa na tym miale, trafi z nawiązką do innej kieszeni - na części do wymiany + mechanik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Piasta , tam gdzie kupuję sprzedają go jako 24MJ ale sądzę ze to zwykły 23MJ.

Szczerze mówiąc jest i pył ale są i też duże kawałki (według mnie większe niż 25mm) ...

 

Ja bym odpuścił.

Szkoda nerwów ...

Zawiesi Ci się opał i zapcha i będziesz musiał cały opał wywalać z kosza ...

 

Jak dla mnie zysk za mały a szansa na problemy bardzo duża ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaszpir Twój kocioł jeszcze śpi? Ja w sobotę dostałem przykaz uruchomienia w stan gotowości do grzania. Wcześniej zdarzało się w łazienkach grzać ( specjalnie są na osobnej linii z osobnym zaworem kulowym, jak na lato zamykam CO na dom to łazienki zostają otwarte - tam rządzą termostaty, nawet latem zdarza się że grzejniki są ciepłe ), w niedzielę już ostatecznie poszło na całą chałupę - kocioł gotowy, temperaturą w całym domu zaczęły rządzić termostaty. Zużycie pewnie skoczy ze 2 - 3 kilogramy na dobę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaszpir Twój kocioł jeszcze śpi? Ja w sobotę dostałem przykaz uruchomienia w stan gotowości do grzania. Wcześniej zdarzało się w łazienkach grzać ( specjalnie są na osobnej linii z osobnym zaworem kulowym, jak na lato zamykam CO na dom to łazienki zostają otwarte - tam rządzą termostaty, nawet latem zdarza się że grzejniki są ciepłe ), w niedzielę już ostatecznie poszło na całą chałupę - kocioł gotowy, temperaturą w całym domu zaczęły rządzić termostaty. Zużycie pewnie skoczy ze 2 - 3 kilogramy na dobę.

 

Na razie jeszcze śpi , ale już niestety od wczoraj okienka pozamykane i działa już WM.

Zapewne w tym tygodniu odpalę kominek , bo sobie obiecałem że wreszcie spalę drewno "z odzysku" jakie mi zalega od 2011 i mimo że jest tego bardzo mało to jakoś nie mogę tego spalić od 2011 ;-) a niestety kominek mi całego domu nie ogrzewa , wiec i tak po krókim czasie odpalam kocioł i zapominam o kominku bo nie ma sensy go odpalać już :).

 

Ale sądzę żet kwestia tygodnia i kocioł ruszy ...

 

W tamtym sezonie rozruch miałem pod koniec września i zapewne w tym podobnie ...

 

W tym sezonie będę palił głównie miałem (podobno Piast) , choć została mi jeszcze chyba prawie tona Chwałowic z poprzedniego roku , ale z niej będę korzystać jak skończy się miał :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra suspenser i co tym razem polecasz ? :) Sezon się zbliża i kupić by cos trzeba było. Widzę że pchasz tu na forum jakiegoś "kazacha" - co to za badziewie? Kupiłem ostatnio chwałowicki miał w składzie koło oleśnickiego Kauflandu - całkiem nienajgorszy ale mokry w cholere - zreszta tak samo jak ten ichniejszy ekogroszek, chociaż przy paleniu nim tylko na wode - piec mi się wygaszał. Dość wysoką temperature osiagał i nastawy na podtrzymanie musiałem zmieniać.

 

Zobacz na wyniki testów i sobie wybierz ;)

 

W każdym razie mokrego nie sprzedaję ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SUSPENSER testowałeś może któryś z tych rusków? :

http://www.wegielhurt.pl/nasz-wegiel,10.html

 

Ekogroszek: GrupaTrust 25kg Frakcja: 10-25 mm > 26 MJ/kg

Ekogroszek: CZARNY JAN 25kg Frakcja: 10-25 mm > 25 MJ/kg

 

 

Niestety nie - ostatnio rzadko jeżdżę w delegacje i nie mam okazji kupić do testów po worku daleko od domu.

 

O Czarnym Janie ktoś tu chyba kiedyś pisał, ale nie pamiętam dokładnie kiedy ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

W ubiegłym roku roku (w sierpniu) kupiłem 8 ton wesołej w Bartexie. Towar przyszedł suchutki, ładnie zapakowany, worki jutowe, kierowca z poczty miał paleciaka, ładnie poustawiał palety pod wiatą. Worki były niedowarzone ok 24 kg. Przez zimę spaliłem 5 ton i resztę worków latem tego roku przewiozłem do kotłowni. W trakcie przewożenia trochę narobiło się bałaganu, węgiel się porozsypywał z uwagi na pękające worki, rwały się jak papier, dobre 700 kg musiałem powsypywać do nowych worków. Do czego zmierzam? Jak zrobiła się spora hałda tego węgla na dziennym świetle przyjrzałem się dokładnie i co zobaczyłem? Czarny węgiel pomieszany z brązowym (brunatnym?) Wcześniej tego nie widziałem możliwe że te palety co spaliłem zimą nie zawierały domieszki brunatnego albo zawierały ale po prostu przy sztucznym świetle w kotłowni nie było tego widać.

Mam do Was pytanie, czy też zauważacie u Siebie kawałki węgla brunatnego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

w weekend byłem na śląsku okazjonalnie mój znajomy ma kociołek defro. Byłem obejrzeć w piwnicy patrzę a tam zawęglowany węglem od Karoki :-) sobie myślę ale świat mały :-) Wziąłem od niego 2 wory na testy. Jeszcze nie paliłem nim ale widzę, że w środku jest suchy to już plus.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...