Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ranking paliwa typu ekogroszek.


Mattin

Recommended Posts

Ano tak mi SPP paliło miał 19 MJ z Piasta w Skamie z palnikiem Ardeo w tym roku wczesną wiosną: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?169888-kocio%C5%82-SKAM-P-i-sterownik-Puma&p=6379061&viewfull=1#post6379061 . A tak mi paliło miał 19 MJ z Janiny w domowym Defro, do którego palnik Ardeo przełożyłem z zakładowego Skama: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?219967-Sterownik-SPP&p=6607421&viewfull=1#post6607421 . Ten sterownik nie moduluje mocą nadmuchu, tylko czasem.

 

Coś mi się wydaje że sterowanie czasem to inaczej modulacja grupowa (nie czytaj spalanie grupowe).

 

Zdjęcia z piasta - na palniku wyspa jak i u mnie. Popiół lepszy chyba że żużle pochowałeś ;). U mnie rosną po obu stronach palnika w sposób prawie ciągły. Są jednak bardzo kruche. Pamiętam worki z Castoramy, Zgoda się chyba nazywał. Potrafił całym palnikiem jeden ciągły spiek się tworzyć. To jeszcze na starych softach.

Zdjęcia z Janiny albo mi się wydaje albo wyspy nie ma. Z popiołu znów spieki pochowałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Coś mi się wydaje że sterowanie czasem to inaczej modulacja grupowa (nie czytaj spalanie grupowe).

 

Zdjęcia z piasta - na palniku wyspa jak i u mnie. Popiół lepszy chyba że żużle pochowałeś ;). U mnie rosną po obu stronach palnika w sposób prawie ciągły. Są jednak bardzo kruche. Pamiętam worki z Castoramy, Zgoda się chyba nazywał. Potrafił całym palnikiem jeden ciągły spiek się tworzyć. To jeszcze na starych softach.

Zdjęcia z Janiny albo mi się wydaje albo wyspy nie ma. Z popiołu znów spieki pochowałeś.

Piast dawał trochę żużla ( przecież widać go w zdjęciach popiołu ),niewielka wyspa też była ale dymu z niej nie było. Tłumaczę sobie to ( brak dymu ) odpowiednim doborem tła. Janka się spalała idealnie w pył, obraz palnika też był mniej więcej idealny. Teraz ją w domowym Defro palę na dwustanowym sterowniku TECH-a ( bo SPP z powrotem poszło do zakładu na Skama i pali w starej fajce Jaret - mam z domu 20 km. do zakładu i lubię wiedzieć co się tam z kotłem dzieje ) z najniższą nastawą podawania 5 sekund - i niestety spiek żużlowy wyłazi spory. Ale jednak obrót go rozrywa i zrzuca dopalony - daje radę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piast dawał trochę żużla ( przecież widać go w zdjęciach popiołu ),niewielka wyspa też była ale dymu z niej nie było. Tłumaczę sobie to ( brak dymu ) odpowiednim doborem tła.

 

Nie wiem czy wyciągam dobre wnioski. Sterownik inny, palnik inny a spalanie niby podobne. U mnie nie łamie żużli obrotem ale są bardzo kruche. Być może tylko przez obrót masz mniejsze - znaczy połamane.

 

Na filmikach bernarda widziałem modulacje mocy na dwóch wartościach. Z narracji wynikało że podłączony jest SPP. Nie znam tego sterownika tak dobrze by wiedzieć na czym to polega. Natomiast sam nieraz używałem grupowej modulacji mocy jako mniej zakłóceniowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na filmikach Bernarda widziałeś pracę sterownika z nadmuchem zasadniczym i z tłem. Bernard wykorzystywał tło w nietypowy sposób - on nim praktycznie grzał. Ja używam tła do utrzymania płomienia na palniku między załączeniami dmuchawy i do likwidacji skutków nadmiernego ciągu kominowego. Tło obraca dmuchawą tylko na tyle, żeby na palniku była maleńka świeczunia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To weryfikujesz w takim razie moje poglądy na temat tego sterownika. Z tego co mi się teraz wydaje jego praca ta zasadnicza nie odbiega od innych sterowników - nadmuch czas podawania i czas postoju (ten liczony z czasem podawania). Pomijam tu sprawy związane z algorytmami liczenia optymalnych nastaw - jak w eCoal za pomocą czujnika temperatury spalin. Oczywiście są one ważne ale do tej pory za sprawą bernarda uważałem że ten sterownik działa inaczej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już dawno pisałem że SPP to taki dwustan z PID-em. Nie ma nic wspólnego z innymi PID -ami modulującym siłą nadmuchu. Siła nadmuchu, czas podawania i czas przerwy. Jak dla dwustanu. Modulacja czasem załączenia dmuchawy i czasem pauzy. PS. Zresztą na wątku o SPP zasada pracy sterownika jest wyjaśniona dosyć szczegółowo, jak Cię interesuje poszukaj. Edytowane przez kobra64
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Chętnie poszukam. Nie mniej dzięki za taką informacje. Dziwiło mnie że podobnie wyglądał Twój palnik dla piasta. Co prawda ja swój miał mogę mieć o wyższej wartości opałowej chociaż tego nie mogę być pewny. Wiem że nie jest to sortyment z kopalni tylko odsiewka z orzechu i kostki a te niby mają 24-25MJ/kg.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Związkowcom górniczym to nie przeszkadza - "KOLEJKA JEST CZASEM PO 3-4 DNI". Oni chcą tylko kasy, im się należy. W "wolnej Polsce" związki zawodowe zlikwidowały już ogromną ilość zakładów pracy ( np. Stocznie) teraz kolej na kopalnie??

Mam serdeczną prośbę: nie pisz bzdur jak nie masz pojęcia jak w ogóle wygląda sytuacja w polskim górnictwie. Gdyby nie związki, to polskie górnictwo podzieliło by los stoczni.Węgiel mógł by byc tańszy gdyby każda tona nie była obłozona dodatkowymi kosztami: podatek od złoża, podatek za składowanie kamienia, podatek od nieruchomości, podatek wodny, itp, itd. Pomyśl chłopie ile może kosztować wydobycie czegoś co jest za darmo? Wiem i zdaje sobie sprawę że pijawek jest multum, ale nie kieruj tych pretensji do zwiazków, chociaż jest ich też za dużo. Polakom się nie opłaca wydobywać węgla, Czesi wydobywają w Polsce i im sie opłaca. Czy to jest normalne?:cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

się nie opłaca wydobywać węgla, Czesi wydobywają w Polsce i im sie opłaca. Czy to jest normalne?:cool:

 

Tak opłaca bo zupełnie inaczej płacą i nie ma żadnych "bonusów" które "należą" się w "polskich kopalniach" ...

Albo są symboliczne. Zapewne też inny system nagradzania.

Płace to ponad 60% kosztów w PL kopalniach ...

Także zapewne ilość związków jest minimalna ...

 

A co do płacenia różnych opłat to łaski nie robią. Wydobywają dobra i minerały które NALEŻĄ do wszystkich polaków i MUSZĄ płacić ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedz kolego Kalfred, czy wiesz ile Związków i central związkowych działa np. na KW SA. Jaki jest opłacany przez firmę stan osobowy personelu każdej z central i ZZ, co każda z central i ZZ ma prawo na koszt firmy posiadać i użytkować. I jaki to jest koszt w stosunku rocznym. Powiedz ile ZZ i central działa na KHW SA i jakie generują koszty. Wiesz dlaczego górnicy z KJ protestowali? Od wielu lat wszyscy wiedzą że na KJ jest koniec węgla. Czas zamknięcia KJ był ustalony i uzgodniony. Pracowników miał przejąć KHW - bo KJ nie jest częścią KHW, tylko kopalnią stowarzyszoną. Ale na KHW już są centrale tych wszystkich związków które działają na KJ. Ich prezesi, wiceprezesi i wszyscy funkcyjni opłacani z kasy KJ stracą robotę - a właściwie chujem gruch trzepać nie będą dalej na koszt firmy czyli górnika pod ziemią zapierdalającego. No to wmówili ludziom że krzywda się im stanie przeogromna - i wyprowadzili ich na protest. Wywalczyli jeszcze kilka lat korzystania ze służbowego telefonu, samochodu i pensji prezesowskich, wiceprezesowskich itepe - bo dla górników nic nie uzyskali w tym proteście. Ludzie zamiast na inne kopalnie iść parę lat dłużej na KJ pozostaną - i tam kamień kopać będą i łupek. A my będziemy się dziwić że Ekoret co rok gorszy. Silesię czesi przejęli. Zorientuj się ile na niej działa central związkowych. Jak górnicy na Silesii pracują, jak są wynagradzani, czy można węgiel na 3 zmiany kopać itd. Nie musisz Czechów szukać. Zorientuj się jak Bogdanka działa. Edytowane przez kobra64
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedz kolego Kalfred, czy wiesz ile Związków i central związkowych działa np. na KW SA. Jaki jest opłacany przez firmę stan osobowy personelu każdej z central i ZZ, co każda z central i ZZ ma prawo na koszt firmy posiadać i użytkować. I jaki to jest koszt w stosunku rocznym. Powiedz ile ZZ i central działa na KHW SA i jakie generują koszty. Wiesz dlaczego górnicy z KJ protestowali? Od wielu lat wszyscy wiedzą że na KJ jest koniec węgla. Czas zamknięcia KJ był ustalony i uzgodniony. Pracowników miał przejąć KHW - bo KJ nie jest częścią KHW, tylko kopalnią stowarzyszoną. Ale na KHW już są centrale tych wszystkich związków które działają na KJ. Ich prezesi, wiceprezesi i wszyscy funkcyjni opłacani z kasy KJ stracą robotę - a właściwie chujem gruch trzepać nie będą dalej na koszt firmy czyli górnika pod ziemią zapierdalającego. No to wmówili ludziom że krzywda się im stanie przeogromna - i wyprowadzili ich na protest. Wywalczyli jeszcze kilka lat korzystania ze służbowego telefonu, samochodu i pensji prezesowskich, wiceprezesowskich itepe - bo dla górników nic nie uzyskali w tym proteście. Ludzie zamiast na inne kopalnie iść parę lat dłużej na KJ pozostaną - i tam kamień kopać będą i łupek. A my będziemy się dziwić że Ekoret co rok gorszy. Silesię czesi przejęli. Zorientuj się ile na niej działa central związkowych. Jak górnicy na Silesii pracują, jak są wynagradzani, czy można węgiel na 3 zmiany kopać itd. Nie musisz Czechów szukać. Zorientuj się jak Bogdanka działa.

I trudno się z Tobą nie zgodzić, tylko od kogo to zależy? Rząd nie ma strategii energetycznej. W latach 90/2000 likwidowano kopalnie na potęgę, nawet te które co dopiero zaczęły fedrować; np kop Kaczyce, przypominam sobie jak na kop. Moszczenica zasypano szyb który jeszcze nie ruszył a budowany był przez ponad 10lat, zaś po jakims czasie zastanawiano się zeby powrócić do eksploatacji pokładów na które było duże zapotrzebowanie, tylko wszystko co było pierwotnie przygotowane - zniszczono. Tu są podstawowe koszty. Co do związków to masz rację. Jednak od tego biadolenia węgiel nie stanieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to w ogóle jest za pomysł żeby pracodawca finansował działalność związków zawodowych. To przecież jest jakaś paranoja. Chcą się pracownicy zrzeszać w związki - ich rzecz. Chcę mieć jakiegoś szefa tych związków i płacić mu pensję - obciążają się składkami i z nich go wynagradzają. Chcą mu zapewnić wyposażone biuro, sekretarkę, auto i telefon - obciążają się wyższymi składkami. Ciekaw jestem jeszcze, ile prezesura związków zawodowych na KJ posiada spółek świadczących potrzebne, mniej potrzebne i zupełnie zbędne usługi na rzecz kopalni. Po cenach konkurencyjnych, mniej konkurencyjnych i zupełnie chorych. Mają się o co bić - zapewniam Cię. Związkowcy znaczy - bo górnicy mieli ustalone że miejsca pracy zostaną utrzymane, tyle że robotę dostaną na kopalniach KHW. Że zaległe wynagrodzenia ( zobowiązanie KJ ) wypłaci im KHW - ale dopiero kiedy zostaną pracownikami Holdingu. Wywalenie prezesa KHW to już w ogóle jakaś paranoja na zasadzie " kowal ukradł a Cygana powiesili".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z argumentami kol.@ kobra64.

 

Jeżeli w zakładach nie powywalają na zbity pysk notabli związkowych,to oni prędzej czy pózniej zarżną każdą firmę.

Chce mieć załoga swojego przedstawiciela,żeby pilnował ich spraw proszę bardzo ale na swój koszt.

Na pewno nie za takie apanaże i przywileje jak obecnie i rozliczać ich z efektywności działań.

Niech wszyscy "troszczący" się o los pracownika znajdą pożyteczne dla siebie zajęcie na swój koszt.

Do wyżej wspomnianych obłudnych i pazernych osobników dołączyłbym z 70% zbędnej i szkodliwej administracji różnego szczebla.

Żyjemy na prawdę w chorym systemie i jesteśmy mamieni fasadową demokracją,że niby wszystko w naszych rękach,a to nie prawda.

Edytowane przez grabpa58
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pracowałem na kopalni w CZ 10 lat bo w polskich wtedy nie zatrudniono a na chleb musiałem gdzieś zarobić. Administracji tam jest jakoś 3/4 mniej tego co u nas. Dozoru co najmniej połowa co u nas. ZZ jeden generalnie 3 pracowników. Popatrzcie ile mniej kosztów. Nie wspomnę o tym ,że tam za błędne decyzje łby lecą w przeciwieństwie do naszych zarządzających. Inne przepisy i wymogi bezpieczeństwa a to też koszty i to nie małe.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...