Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ranking paliwa typu ekogroszek.


Mattin

Recommended Posts

mea - można kupić też bobrka z Bytomia - na kopalni kosztuje 637,14 zł za 1 tonę plus transport. W trybie lato mi się sprawdził a w sezonie zimowym dopiero zobaczymy. Mój przewoźnik za transport brał 380 zł niezależnie od tego czy była to 1 tona czy 6 :)

 

kurcze chyba zdecyduje sie na tego juliusza ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Karoka oraz Zawijan

 

Pytanie do Was, na swój sposób obaj jesteście spece od węgli.

 

Pojawia się coś takiego jak ekolignit - to eko z brunatnego, pochodzenie ponoć z Bełchatowa.

Mieliście z takim czymś kontakt?

 

z zasady brunatny ma niska kalorycznosc ok 15 !! co przy 29 w niektorych kamiennych jest spoooora roznica

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kawał opału....

 

Węgiel brunatny z Kopalni Bełchatów należy do grupy węgli energetycznych pochodzenia organicznego mających zastosowanie głównie do celów opałowych.

 

Parametry jakościowe węgla brunatnego:

wartość opałowa – 7600 – 8500 KJ/kg

wilgotność naturalna - śr. 53 – 58%

zawartość siarki - 0,50 – 0,83%

zawartość popiołu - 6,5 – 11%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukałem dzisiaj dla znajomej czeskiego ekogroszku bo ma kłopot z zielonym Carbostalem [spieka się, trudno go zapalić i kocioł osiąga niską moc].

Kupiła najpierw w Castoramie "Polski węgiel" po 18 zł/25 kg - jest to trochę mokry, brunatny węgiel - chyba ten sam o którym pisał Karoka - po podeschnięciu robi się brązowy, więc to brunatny - najpewniej z Bogatyni.

Pali się super, nie robi spieków, kocioł osiąga moc, ale zużycie ogromne - 50 kg/dobę - to by się zgadzało, bo ten z Bogatyni ma 9-10 MJ/kg [Kaloryczność: min. 9 500 kJ/kg, Zawartość popiołu: do 16%, Zawartość siarki: do 0,85%, Wilgotność: do 50% - tak podają na stronie: http://www.kwbturow.pgegiek.pl/index.php/oferta/]

Poszukałem w Allegro innych z zerową spiekalnością [żeby mieszać z tym Carbostal bo zostało go ok 700 kg do spalenia] i poza tym z Komoran [z dużą zawartością siarki - 1,7% która niszczy kocioł] znalazłem nowość w tym sezonie - węgiel z kopalni Ledvice:

http://allegro.pl/ekogroszek-czeski-ledvice-i1883130267.html

 

Sprzedający w Allegro jak widać podaje kaloryczność powyżej 24 MJ/kg, zawartość siarki <0,4% - normalnie super - inny sprzedawca podaje jeszcze wyższą kaloryczność 25 MJ/kg, ale wyższą zawartość siarki do 0,55%:http://ekogroszek-sklad.pl/ledvice.html - niestety zupełnie inny pogląd nt wydobywanego przez siebie węgla mają "bracia Czesi" - a mianowicie kaloryczność 16,5 - 17,6 MJ/kg, siarka 0,77% - linki:

http://www.sdas.cz/files/sdas/kataloguhli2011-2012/Catalogue_2011_new.pdf

http://www.polcarbona.hu/termekeink_haztartasi_en.html

 

Nasuwa się pytanie: czy sprzedawcy w Polsce mogą bezkarnie bezczelnie oszukiwać klientów podając nieprawdziwe parametry [sytuacja podobna jak z cofaniem liczników aut z Niemiec tyle, że tu łatwiej udowodnić oszustwo], co robią instytucje opłacane z naszych podatków - nie widzą czy udają, że nie widzą tych przekrętów ?

Czy orientujecie się gdzie coś takiego można zgłosić - a może przepisy mamy takie, że w świetle prawa wolno klienta oszukiwać ?

 

Który wg was węgiel lepiej mieszać z tym Carbostalem, żeby się spalał jak trzeba a jednocześnie zawarta w nim siarka nie niszczyła wymiennika kotła [nie wiem jak duży wpływ ma w praktyce zawartość siarki na jego korozję - czy faktycznie te 1,7% jest dużym problemem ?], no i żeby cenowo był rozsądny ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z zasady brunatny ma niska kalorycznosc ok 15 !! co przy 29 w niektorych kamiennych jest spoooora roznica

 

Ten z Komoran ma nieco wyższą....

 

Tyle,że tu chodzi także o stosunek ceny do kaloryczności.

Można spalić 2x więcej, jeżeli za tonę zapłacimy 300zł zamiast np. 850zł...

 

Można powiedzieć,że zostajemy przy tym z Komoran jako paliwie na cieplejszy okres tj. lato, wiosna, jesień a na zimę to jakiś kamienny, w tym sezonie rozumiem Jaret Plus ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Odnośnie węgla z firmy Prestige, zdobyłem 10 worków na próbę - węgiel jest suchy i bez miału, z informacji

jakie posiadam to pochodzi z kopalni bobrek centrum w bytomiu. Ponieważ jeszcze w zasobniku mam ekoret,

to napiszę później jak się to pali.

 

To Ciekawe co piszesz bo rok temu mieli Kazimierz Juliusz. Widać moda się zmieniła wiec sprzedają teraz Bobrka:) .Ja tej firmy nie polecam nikomu , już lepiej palić czeskim eko....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za dużo działo się około firmy ale o tym pisał nie będę. Cały czas Kazimierz Juliusz a teraz jak chwali się "Bobrka" to zaraz orientacja się zmieniła.

Myślę że jack18 miał to na myśli.

 

Zgadza się. Mailem kiedyś wątpliwa przyjemność zakupić u nich Kazika (oczywiście tylko nazwy) Po jakiejś chwili zlikwidowali stronkę, gdzie zapewniali ze są jedynym prawdziwym dystrybutorem tego węgla. Wracając do zakupu, to szajs jakich mało . Kilka worków z góry palet było w miarę i nawet napisałem na jego temat pozytywna opinie gdzieś tu na forum. Niestety następne worki to jakby mi na złość wysłali błoto zebrane z placu.. Teraz popyt jest na Bobrka bo ludzie się do niego przekonali, to nagle ma go ta firma. Może to przypadek a może nie?Ja bym już własnych pieniędzy nie zaryzykował żeby to sprawdzić.To co mi wysłali Kazikiem na pewno nie było.

Edytowane przez jack18
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...