Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ranking paliwa typu ekogroszek.


Mattin

Recommended Posts

Znaczy że nie będzie się spiekał w koks. RI to metoda wyznaczania zdolności węgla do spiekania. RI=0 znaczy że węgiel nie ma skłonności do spiekania się w spieki koksowe. Co nie znaczy że nie będzie tworzył spieków żużlowych z popiołu. Skłonność do tworzenia spieków żużlowych określa się na podstawie temperatur topnienia i spiekania popiołu. Piszę to dlatego że już kilkukrotnie był poruszany temat że węgiel ma RI =0 a spieki są. SPieki żużlowe mogą być, a nawet jest duże prawdopodobieństwo że będą. Węgle z RI =0 zazwyczaj mają niskie temperatury spiekania i topnienia popiołu. Wszelkie Retopale, Jarety i większość ruskich tak ma.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dziś chciałem wziąc na próbę 5 worków (100kg) ekogroszku chyba czeskiego jaki jest w Obi za 11,99zł za 20kg (czyli 600zł). Jakiś czas temu był na sali w Obi , widziałem sporo dziurek , więc wentylowany i nie wyglądał tragicznie (nie lało się) ...

Dziś pojechałem wziąć 5 worków , ale na sali palety wyglądały jakby przed chwilą przywieziono je z zewnątrz (kawałki lodu jeszcze). Worki wyglądały strasznie (całe w błocie). Dodatkowo zobaczył że ekogroszek nie ma już takiej ilości dziurek wentylacyjnych i została bardzo mała ilośc i dużo mniejszych.

 

Czyżby Obi "zakazał" aby producent dawał takie worki ?

 

Dałem sobie spokój bo było widac jak wzięło się pod światło że "bagno" jest w workach :(

 

Ale chyba producent nie "kłamie" bo pisze że wilgotność jest 20-26% , choć jesli to wegiel "młody" to sądze że realną może może mieć wyższą , bo brunatny dobrze wchłania wodę ...

 

Dałem sobie spokój , bo szkoda mi kotła a jak jest ponad 20% wilgotności to opał tak naprawdę zamiast 600zł za tonę kosztuje minumum 720zł za tonę (uzwględniając wilgotność 20%) a wtedy to ja już wolę ruska z Leroya , bo tamtym wilgotny nie ma szansy na taką dużą wilgotnośc jak czech ...

 

Zastanawiam się jednak nad czechem , bo widzę że w Bartexie jest promocja i za niecałe 600zł można mieć juz ekogroszek z Komoran z transportem i jeszcze reklamują się że dają gwarancję że opał jest suchy i że można sobie wybrać worek jutowy , więc kurcze trochę daje do myślenia :)

 

Ale raczej chyba był wziął jak już pół tony , bo trochę boję sie że okaże się że to jednak nie to co myślę ...

A nie ukrywam że nie chciałbym nic dużo mniej kaloryczego niż to czym obecnie pale (podobno miał 24Mj) albo aby różnica była minimalna ...

Edytowane przez kaszpir007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Nie wiem czy wiecie, ale mozna kupić ekogroszek pakowany prosto z Kopali Piekary tz ekogroszek pieklorz. Cena 22.14 za 25kg.

Kupuje sie go zaraz przy pramie wjazdowej :)

 

Jak sie mieszka na śląsku w pobliżu kopalni to fajna opcja. Szkoda, że jeszcze kopalnia nie sprzedaje z dowozem kurierem w mniejszych ilościach.

Zadowolony jesteś z tego opału? Nie koksuje, nie spieka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.leroymerlin.pl/ogrzewanie/akcesoria-do-piecow/paliwo-do-kotlow-c-o/eko-groszek-23-mj-barter,p262611,l1019.html

 

Akurat skończył mi się groszko-miał z Kareny a szkoda mi dobrej Wesołej której mam jeszcze z pół tony więc skuszony pozytywnymi opiniami zakupiłem dzisiaj 1,5 tony tego Bartera (tyle max. wchodzi na ich transport za 75zł). Co prawda cena w sklepie w Piasecznie 13,90 ale i tak nie wychodzi źle. Zapodam go do pieca pewnie koło niedzieli to napiszę co i jak.

 

Po tygodniu palenia wrażenia pozytywne.

Trochę musiałem zmienić ustawienia w stosunku do groszko-miału (więcej powietrza i krótsze przerwy między podawaniem) ale jest OK.

Pali się dobrze, popiołu podobna ilość, jedynie tak jak już ktoś wcześniej pisał dokoła palnika tworzy się koronka, łatwo się to rozwala ale trochę mnie denerwuje.

Na plus bardzo solidne worki, brak jakichś dziur, wszystko czyściutkie.

Mógłby być bardziej suchy ale jak na tę porę roku tragedii nie ma (po przywiezieniu leżał u mnie 2 dni na dworzu na mrozie i się nie zbrylał tylko był s tanie "sypkim").

Generalnie gdyby był bardziej suchy to śmiało bym większą ilość mógł zamówić.

Jak spalę te 1,5 tony i wpadnie mi trochę kasy to planuję przetestować ten eko-miał o którym ktoś pisał kilka postów wcześniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak spalę te 1,5 tony i wpadnie mi trochę kasy to planuję przetestować ten eko-miał o którym ktoś pisał kilka postów wcześniej.

 

Masz chyba na myśli ten z Rastara. Też mam w planie zamówić go w przyszłym tygodniu. Mają też ekogroszek 24 MJ jak mówili z Ziemowita i jest możliwość zamówienia na jednej palecie po pół tony miału i ekogroszku...będzie można porównać jak się palą. A póki co właśnie jedzie do mnie tona takiego

http://dobry-wegiel.com.pl/product/ekogroszek-premium/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sie mieszka na śląsku w pobliżu kopalni to fajna opcja. Szkoda, że jeszcze kopalnia nie sprzedaje z dowozem kurierem w mniejszych ilościach.

Zadowolony jesteś z tego opału? Nie koksuje, nie spieka?

 

Wczoraj zasypałem i pierwsze wrażenie mokry, dużo bardziej aniżeli z okolicznych składów, pierwszy raz mam też dym w zasobniku a zasypany do połowy.

Wysusze pozostałe worki papierowo foliowe i zasypie ponownie za tydzień, a w miedzyczasie mam co innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz chyba na myśli ten z Rastara. Też mam w planie zamówić go w przyszłym tygodniu. Mają też ekogroszek 24 MJ jak mówili z Ziemowita i jest możliwość zamówienia na jednej palecie po pół tony miału i ekogroszku...będzie można porównać jak się palą. A póki co właśnie jedzie do mnie tona takiego

http://dobry-wegiel.com.pl/product/ekogroszek-premium/

 

Węgiel dotarł i jak na razie mogę powiedzieć jedynie tyle, że przesyłka szybka, węgiel nie jest mokry a co najwyżej lekko wilgotny a worki ważą ok. 25,5-26 kg. Do czwartku wypali się bieżący zasyp, to wtedy go wsypię i będę mógł powiedzieć jak się pali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po tygodniu palenia wrażenia pozytywne.

Trochę musiałem zmienić ustawienia w stosunku do groszko-miału (więcej powietrza i krótsze przerwy między podawaniem) ale jest OK.

Pali się dobrze, popiołu podobna ilość, jedynie tak jak już ktoś wcześniej pisał dokoła palnika tworzy się koronka, łatwo się to rozwala ale trochę mnie denerwuje.

Na plus bardzo solidne worki, brak jakichś dziur, wszystko czyściutkie.

Mógłby być bardziej suchy ale jak na tę porę roku tragedii nie ma (po przywiezieniu leżał u mnie 2 dni na dworzu na mrozie i się nie zbrylał tylko był s tanie "sypkim").

Generalnie gdyby był bardziej suchy to śmiało bym większą ilość mógł zamówić.

Jak spalę te 1,5 tony i wpadnie mi trochę kasy to planuję przetestować ten eko-miał o którym ktoś pisał kilka postów wcześniej.

 

Rastara polecam, ja trochę poeksperymentowałem i zamówiłem to coś http://sklep.grupatrust.pl/pl/p/Wegiel-Ekogroszek-10-25mm-plukany-25-26-MJkg%2C-S-0%2C4%2C-worki-po-25kg-1-tona/178 nie dość, że strasznie mokry, to jeszcze wg mnie dużo słabszy niż to co napisali na workach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj zasypałem i pierwsze wrażenie mokry, dużo bardziej aniżeli z okolicznych składów, pierwszy raz mam też dym w zasobniku a zasypany do połowy.

Wysusze pozostałe worki papierowo foliowe i zasypie ponownie za tydzień, a w miedzyczasie mam co innego.

 

To jest właśnie urok tych worków. Ja mam końcówkę RETOPALA także w papierowych workach i niestety nie ma możliwości, żeby ten groszek wysechł we workach. Nawet jak będę stały otwarte worki to przeschnie tylko góra opału, a na spodzie będzie wilgotny. Te worki nie mają żadnej perforacji. Są bardzo hermetyczne - nie oddychają. Jeśli chcesz ten opał wysuszyć na wiór - jedynym wyjściem jest wysypanie na posadzkę w kotłowni.

 

Daj znać jak się to pali jak już wsypiesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj w Obi kupiłem na test (100kg) taki ekogroszek

 

opal.jpg

 

2.jpg

 

Kosztuje to to "cudo" 560zł za tonę.

Patrząc na zawartość siarki sądzę że to opał z Komoran.

 

Kupiłem na próbę , bo chce zobaczyć ile więcej go zużyję w porównaniu z fatalnej jakości miałem o podobno 24Mj.

 

Co do opału.

 

Worki mają dziurki. Sam opal wygląda na dośc suchy (widać lekka brązowość opału) , jeden worek bardzie mokry , ale tragedii nie ma. Sądze że ratują ten opał dziurki. Chciaz jak widziałem jak ten opał Obio przechowywał (na dworzu . bez zadaszenia) to widać że musiał być suchy jak był pakowany i worki i foliowanie pomogło.

Po otwarciu worków (czterech) nie widać było śladów "po błolcie" wewnątrz worków, w Jednym takie ślady były ale opał wygląda i tak sucho.

 

Osobiście uważam że jest naprawdę niezły jak na okres zimowy . Worki otwarłem aby jeszcze lekko się podszuszyły.

 

Wielki plus że worki mają dziurki.

 

Dziś staram jeszcze postaram się spalić jak najwięcej opału jaki mi zalega w podajniku i jutro wsypuję tego czecha i zobaczę jak da się radę ...

 

Obecny opał (miał) jest bardzo trudny w spaleniu. Udaje mi się go dośc dobrze spalić (choć jakieś spieki koksowe sa pojawiają) przy podawaniu 3 s i przerwie 40s i przy bardzo silnym nadmuchu i dodatkowo na max otwartej przesłonie (mam bardzo silną dmuchawę).

Tylko przy gigantycznym nadmuchu i na dość ubogich ustawieniach daje się ten miał spalić.

 

Ciekawy jestem o ile wzrośnie spalania i co będzie w popileniku , bo obecny miał ma bardzo dużo popiołu ...

 

Szukam już powoli innego opału na następny sezon (na ten sezon mam jeszcze opał , który kupiłem 2 lata temu i nie spaliłem do końca) , ale już wiem że z lokalnego składu z którego bralem 2 lata już nie wezmę , bo miał fatalny i do tego sądze że brakuje około około 200-250kg opału , czyli po prostu mnie skład okradł.

Ale sądzę że raczej będzie to rusek a nie czech , ale zobaczymy :)

Edytowane przez kaszpir007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj w Obi kupiłem na test (100kg) taki ekogroszek

 

Kosztuje to to "cudo" 560zł za tonę.

Patrząc na zawartość siarki sądzę że to opał z Komoran.

 

To na 99% Komorany bo markety podają przy nich 20-22 MJ/kg kaloryczności i siarkę 1,1-1,7%.

 

Możesz być zaskoczony gdy spalisz go nawet mniej niż tego miału [skoro spalasz go z tak ogromnym nadmiarem powietrza bo inaczej się nie da] tylko znacznie słabiej musisz dmuchać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja dzisiaj zacząłem test spalania pelletu węglowego Varmo w retorcie fajkowej. Pierwsze obserwacje: suchutki i bardzo lekki. Worek 25 kg jest ze 25 - 30% większy od worka 25 kg ekogroszku. Na razie dotarło na palnik i jakoś się pali, zwiększyłem dawkę. Parametry wg. producenta - 26MJ, 12% popiołu, max. 1% siarki. Jak do poniedziałku nie wygaśnie - zapodam jakieś zdjęcia z palnika i popiołu. Opał ma postać grubego ( ok. fi 15mm ) pelletu, producent Polski Koks SA, surowiec węgiel ( chyba flot ) z kopalni JSW. Zobaczymy czy fajka to strawi. Jak się mi skończy miał w koszu domowego Ardeo, jego też zasypię tym opałem. O Ardeo jestem spokojny, zeżre to na pewno. Natomiast w fajce może się to zanadto rozdrabniać, trochę się obawiam o drożność kanałów, dysz i czy tym zmielonym nie zapcha kolana tak że zatrzyma ślimak. Zobaczymy. PS. Nie sugerujcie się obecnie wyliczanym przez sterownik spalaniem - raz że jak pisałem jest to bardzo lekki opał i trzeba będzie w liczniku spalania przestawić przesyp a na razie nie wiem na jaką wartość, a dwa że dla potrzeb testu od kilku godzin mam w całym zakładzie otwarte wszystkie grzejniki na full i 4D też - grzeje się jak w naprawdę tęgą zimę, musiałem pootwierać okna. Na koniec dniówki przestawię 4D i głowice, pozostanie tylko przekłamanie wynikające z przesypu ustawionego jak dla ekogroszku. Edytowane przez kobra64
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalsze informacje o "czechu" z Obi ...

 

Worki sobie jeszcze 2 dni leżały otwarte w kotłowni. Opał tak jak na zdjęciu , wyglądała na suchy (z zewnatrz).

Po zważaniu wyszło że worki mają po 19,6 kg. Jeden miał 19,9 kg.

 

Wyczytałem że wilgotność "wewnętrza" wynosi około 20-25% , czyli tyle ile potrafi "zmagazynować wody" sam opał ...

Węgiel kamienny nie potrafi aż tyle wody "zmagazynować" , potrafi kilka razy mniej ...

 

Czyli tak naprawdę do ceny nawet "suchego" ekogroszku z Czech należy doliczyć do wagi minimum 20% wagi wody ...

Ale chyba sam opał jest lżeszy od węgla kamiennego , więc mamy go więcej ilościowo ...

 

Załadunek miałem w niedzielę rano , ale jeszce było trochę poprzedniego miału.

 

Dziś rano spojrzałem na palnik w kotłowni i patrząc na palnik wygląda że pali się już czech ...

 

Kopiec wyglądał bardzo ładnie , paliło sie też bardzo ładnie , spieków nie widziałem ...

 

Niestety zapewne z powodu wewnętrzej wilgoci zaczęło w kotle produkować się sporo sadzy :(

Dziś jeszcze spróbuję ją ograniczyć inną pracą dmuchawy , ale raczej cudów nie oczekuję ...

 

Ustawione mam obecnie podawanie 5s , przerwa 40 s , i dmuchawa na 14 (dmuchawa wbs6a w SPP , przymknięta mocno przesłona (szparka z 1,5cm)

Spaliny jak patrzyłem około 100 stopni.

Nadmuch chyba niezbyt mocny , ale z tego co czytałem przy czechu nawiew powinien być jak najmniejszy ...

 

Sam jestem ciekawy ile go zużyje.

Wyniki jakie podaje sterownik są złe , bo są ustawienia dla miału. Nie mam pojęcia ile trzeba by ustawić dla ekogrochu czesiego dla palnika APPM-1.

Dla miału mam chyba 5.4g , a dla ekogrochu czeskiego nie wiem :)

 

Zobaczymy jak będzie dalej , ale nie wiem czy zdecyduję się na palenie czechem.

Głównie z dwóch powodów:

 

1. Sadza

2. Zawartość "wewnętrzna" wody w samym węglu. 20-25% samej wilgoci wewnętrznej to jednak sporo i płaci się za wodę , czyli kupując 1tonę ekogroszku w najlepszym możliwym przypadku (czyli opał suchy w dotyku i brązowawy) dostaje sie około 750-800kg czystego węgla :(

A więc czyli z ceny 560zł za tonę robi się 670zł lub 700zł za węgiel , ale może dzięki niższej wadze samego opału i większej "objętości" opału może źle nie będzie ..

 

Ale za 700zł to już wolałbym ruska ...

Bo woda dla mnie to największy minus , bo szkoda komina i kotła ...

 

Ale zobaczę po zakończeniu testów ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...