Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ranking paliwa typu ekogroszek.


Mattin

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

W tym problem z "ruskiem" tak naprawdę pod tą nazwą kryją się różne rodzaje węgla z różnych kopalni, nie tylko z Rosji. Jak dotąd importerzy starali się jak najwięcej zarobić dlatego w sprzedaży słabsze a przez to tańsze gatunki węgla m. in. ten który opisywałem. W mojej okolicy ludzie po początkowym zachwycie wywołanym ceną, zaczeli stopniowo wracać do sprawdzonych dostawców polskiego węgla.

 

Jeżeli węgiel jest pakowany mokry w worki foliowe to nie ma szans żeby wysechł. Dlatego przewaga wegla w workach raszlowych kupowanego gdy jest suchy. Trzeba szukać w swojej okolicy składu, który bierze opał z jednego źródła, workuje i uważać na autorskie mieszanki sprzedawane jako wysokokaloryczny węgiel. Przy braku takiego miejsca można pójść w taniość i ruska lub dobry workowany miał ze składu (nie odsiewkę), tak żeby cena zrekompensowała jego niedogodności.

Poczekamy na doświadczenia kogoś kto zakupi to podobno nowe Energo.

 

Chyba dam sobie spokój z tym Energo , no chyba że ktoś kupi i przetestuje ;-)

 

Chyba poczekam i kupię opał w Karenie albo Rastarze. Mają w ofercie z cenie chyba około 730zł ekogroszek Piast 25Mj.

Dodatkowo sądzę że w Karenie większa szansa na suchy opał albo w ostatecznosci jakąś rekompensatę finansową niż w Energo.

 

Chyba jednak wolałbym wiedzieć co kupuję , bo niestety Energo nie zamieszcza certyfikatu , więc nie wiadomo co faktycznie sprzedaje i jak mają się te parametry co podaje do rzeczywistości , ale poczekamy ....

 

Chciaż ze zdjęć jak wygląda opał od Energo kupiony nie tak dawno temu to zbyt ciekawie nie wyglądał (błoto) , więc wygląda że firma zbytnio nie przejmuje się suchością opału ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba dam sobie spokój z tym Energo , no chyba że ktoś kupi i przetestuje ;-)

 

Chyba poczekam i kupię opał w Karenie albo Rastarze. Mają w ofercie z cenie chyba około 730zł ekogroszek Piast 25Mj.

Dodatkowo sądzę że w Karenie większa szansa na suchy opał albo w ostatecznosci jakąś rekompensatę finansową niż w Energo.

 

Chyba jednak wolałbym wiedzieć co kupuję , bo niestety Energo nie zamieszcza certyfikatu , więc nie wiadomo co faktycznie sprzedaje i jak mają się te parametry co podaje do rzeczywistości , ale poczekamy ....

 

Chciaż ze zdjęć jak wygląda opał od Energo kupiony nie tak dawno temu to zbyt ciekawie nie wyglądał (błoto) , więc wygląda że firma zbytnio nie przejmuje się suchością opału ...

 

Moim zdaniem przy tym co dzieje się z opałem na lokalnych składach widać, że jest zapotrzebowanie na suchy kwalifikowany opał sprzedawany wysyłkowo. Jeżeli z prowizji na małej lokalnej, "ręcznej" manufakturze można wyżyć to tym bardzie jest miejsce na działalność ogólnopolską. Biorąc pod uwagę liczbę gospodarstw domowych w których spalany jest węgiel to ogromny rynek zbytu. Ludzie co roku muszą dokonać zakupu opału.

 

Jak dotychczas brak jest wpracowanej marki gwarantującej jakość zakupu (kupując wysyłkowo boimy się mokrego węgla, niedowagi, niższej niż deklarowana kaloryczności).

Czyli co roku workowany, certyfikowany, suchy opał, na zafoliowanych paletach.

Z drugiej strony chcemy tanio, a dochodzą też koszty transportu, które windują cenę jednostkową. Może jakieś regionalne centra dystrybucji workowanego opału na paletach i np. darmowy transport samochodowy od 3t i dodatkowe opusty przy zakupach powyżej tej ilości i dla chętnych, którzy potrafią się zorganizować.

 

Może zamiast lokalnych węglowych warzywniaków ktoś pomyśli o węglowej, wysyłkowej "biedronce"?

Edytowane przez Regut1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podbijam z tym piastem z kareny. Pociagnje to jakos zima?

 

Nie wiem jaką masz chałupę docieploną czy nie ale bez obaw.

Całą zimę paliłem miałem z Piasta 25MJ/kg,a mam do ogrzania 140m2 niedocieplonej chałupy.

Mocy było aż nadto.

Użytkownicy,którzy palili mocnym węglem,mieli problemy ze spiekaniem się opału.

Oprócz groszku z Energo 26MJ/kg(który kupiłem) mam zamiar dokupić na przyszły rok właśnie dobrego miału.

Prawdopodobnie w tym roku będą trudności z 25 z Piasta,zobaczymy.

Uważam,że na okresy przejściowe i zimowe tygodnie wystarczy z powodzeniem opał w przedziale 23-26MJ/kg.

Nie warto przepłacać za wysokokaloryczne i w dodatku mokre węgle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytam czy zamontowałeś to co wziąłeś i jak się sprawuje?

Dzięki Ci minertu. Tak zabudowałem, pasowało jak u krawca i dokonałem pierwszego testu. Jak na razie nie mam jakiegoś bardziej sprecyzowanego zdania na ten temat, ale myślę, że jest OK. Jutro zasypię kolejna porcję 20kg eko groszku z Chwałowic. Jak będę coś więcej mógł powiedzieć na ten temat odezwę się osobiście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Ci minertu. Tak zabudowałem, pasowało jak u krawca i dokonałem pierwszego testu. Jak na razie nie mam jakiegoś bardziej sprecyzowanego zdania na ten temat, ale myślę, że jest OK. Jutro zasypię kolejna porcję 20kg eko groszku z Chwałowic. Jak będę coś więcej mógł powiedzieć na ten temat odezwę się osobiście.

Teraz warunków za bardzo nie ma ale jak możesz to puść go w grzanie ciągłe na jakieś 2h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszą mocno szarpać tego Piasta e cena w górę albo może już zimą idzie ;)....Nie polecam Retopala - masa popiołu, niska kaloryczność i na zwykłej retorcie nawet na minimalnym nadmuchu tworzyła się krucha koronka że spieków dookoła i trzeba było ją co jakiś czas ręcznie strącać
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie jest ciągle w promocji jeszcze ruski opał (Energo) , mocniejszy za 705 zł.

 

Ja prawdopodobnie skuszę się na ruska ...

 

Choć ten Piast 25MJ też ciekawy , choć szczerze mówiąc nie wiem jak wygląda porównanie ilości popiołu , spiekalności (realne) pomiędzy ruskim mocniejszym opałem a Piastem ..

 

Ja u siebie kocioł wygasiłem pod koniec kwietnia , ale pogoda nie rozpieszcza i było dużo dni bardzo zimnych (jak na wiosnę) i mi temperatura mocno w domu spadła i niestety dogrzewanie kominkiem nic nie daje , bo nie mam rozprowadzenia ciepła i wtedy sauna w salonie a w reszcie domu zimno.

Dobrze że dzieciaki na poddaszu mają ciepło ... Nie wiem czy dzięki dobremu ociepleniu , czy może dzięki oknom dachowym ..

Tak czy owak dzisiaj uruchomiłem kocioł i zastanawiam się czy czasami jednak nie grzać kotłem nonstop , łącznie w lato , bo jednak w razie ochłodzenia bardzo łatwo jednak uruchomić grzanie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...