Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ranking paliwa typu ekogroszek.


Mattin

Recommended Posts

a co powiecie na ekogroszek z firmy DOBRY-WĘGIEL: http://dobry-wegiel.com.pl/product/ekogroszek-premium/

Teraz mają promocję na ekogroszek - ponoć on amerykański czy jakoś tak?

Myślę, że to jest ten sam sprzedawca co kiedyś biocoal czy jakoś tak sprzedawał. Wiem, że na tym biocoal wyszło mi kiedyś bardzo oszczędnie spalanie mimo ostrej zimy, ale wadą jego było to iż miał dużo miału w sobie i był dość mokry

 

Dodam jeszcze, że zastanawiam się nad wyborem: POLSKI EKOGROSZEK GOLD z Bartexu za 865 PLN/tona (którym paliłem 2 ostatnie sezony), a włąśnie EKOGROSZKIEM PREMIUM z Dobry-Węgiel w cenie 798 PLN/tona

Z Golda byłem zadowolony w 1 sezonie- w 2 już było znacznie gorzej.

 

Z własnego doświadczenia ekogroszek Dobry-Węgiel odradzam. Kupiłem w zeszłym roku tonę i okazało się, że w workach jest pełno kamieni. Być może to tylko jakaś partia była tak zanieczyszczona i po prostu miałem pecha, ale drugi raz nie zamierzam już go kupować żeby przekonać się, czy rzeczywiście jest to taki dobry węgiel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

W przypadku węgla rosyjskiego z kopalń głębinowych, generalnie zawsze będzie on lepszy od węgla wydobywanego metodą odkrywkową, ale podstawą jest przeróbka węgla, a konkretnie jego dobre płukanie, eliminujące kamień i przerosty, a to wydatnie podnosi cenę węgla, który staje się niekonkurencyjny w stosunku do polskiego i stąd w sprzedaży dominuje surowy rosyjski węgiel odkrywkowy, którego jedyna przeróbka polega na sortowaniu. W przypadku węgla branego bezpośrednio z polskich kopalń (a z kilku w różnych sortach i typach podczas ponad 20-tu lat kariery palacza miałem okazję kupować) nie spotkałem się nigdy z czymś takim, jak kamień w węglu. Incydentalnie trafiały się jakieś przerosty, ewentualnie większe zapopielenie. Polskie zakłady przeróbcze skutecznie eliminują kamień i zanieczyszczenia. Gdyby jeszcze tylko przykładano wagę do dobrego sortowania węgla (nad i podziarno z naciskiem na to drugie - miał w węglu).

Celowo podkreślam, że sprawdzałem węgiel brany bezpośrednio z wag kopalnianych, będąc pierwszym i ostatnim jego użytkownikiem. To co jest sprzedawane na składach, to już całkiem inna bajka. Miałem okazję sprawdzić tani rosyjski, niepłukany ekogroszek i orzecha i była to tragedia. Kupa gruzu, popiołu, szara barwa węgla. Paliłem też płukanym, głębinowym i był nawet dość dobry. ale trafiały się mimo wszystko jakieś kamyki, no i jednak spora ilość popiołu. Podawane 6-7% to pobożne życzenia, realnie 10-12% w tym lepszym węglu, a nawet 15-20% w tańszym (wiem że skład popiołu jest w laboratoriach określany trochę inaczej, ale to biorę na chłopski rozum, tak jak waga pokazuje). Rosyjskie węgle premium są godne uwagi, ale dla mnie są relatywnie zbyt drogie (ponad 750zł/tonę), Chwałowice na wadze 550zł/tonę, tak samo Retopal na Piaście.

Osobiście obecnie kupuję wyłącznie węgiel polski. Na zimę z 5-25 Z Chwałowic bezpośrednio z kopalni, na okresy przejściowe workowany kruszony na eko Sobieski lub Janina z Atexu (mają własną linię przerobu węgla) i nie ma żadnych problemów.

Orzecha do zasypowca bierzemy różnie - Marcel, Chwałowice, Rydułtowy-Anna (kiedyś z Rymera i Jankowic), na okresy przejściowe flotokoncentrat z Marcela.

Edytowane przez cwancig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu jest idealny przykład obrazujący to, jak wygląda surowy węgiel rosyjski, wydobywany odkrywkowo, nie poddany jakiejkolwiek przeróbce.

Szara barwa, węgiel przerośnięty łupkiem, kamienie. Takie najtańsze gówno ściągano do Polski pociągami, tutaj tylko sitowano i kruszono uzyskując miał, ekogroszek, orzech i kostkę:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalej nie dostałem odpowiedzi który lepiej kupić w tym roku. Jeśli chodzi o Premium z Dobry-Węgiel -to są to tylko Twoje domysły, że rusek, a ja czytałem że niby amerykański.

Jeśli chodzi o Gold z Bartexu to też nie jest wesoła tylko mieszanka- w dodatku w zeszłym roku była bez szału (2 lata temu super).

Słyszałem od zaufanego kolesia,który pracuje na stacji ORLEN-u, a tam sprzedają ten Premium z Dobry-Węgiel, że ludzie bardzo chwalą ten ekogroszek.

I dlatego pytam czy ktoś może testował już ten eko Premium z Dobry-Węgiel np.SUSPENSER bo na jego opiniach to można naprawdę polegać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I dlatego pytam czy ktoś może testował już ten eko Premium z Dobry-Węgiel np.SUSPENSER bo na jego opiniach to można naprawdę polegać.

 

No jasne, można na jego opinii polegać, szczególnie że to konkurencyjny dla niego produkt. Skąd Wy się bierzecie naiwniaczki?

Od kiedy zaczął sprzedawać swój węgiel, jego opinia jest......(interpretacja dowolna ;)).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kupiłem workowanych głownie z Przeróbki Sosnowiec 800zł , troche Pieklorza nie pamiętam skąd 900zl 29 Mj i 10 worków ruska po 670zł

Czy warto przepłacać za Ruska ? wziołem tylko 10 worków dlaczego bo mam niedobre doświadczenie z miałem i chyba to byl Ruski nie był drogi w porównaniu z innymi miał sie dobrze palić .

Palił sie w miare dobrze ale w kotle robiła się smoła do tego stopnia ze nie mogłem otworzyć drzwiczek tak sie sklejały w środku tez ścianki zaszły takim osadem smołowym który póżniej robił sie utwardzony , a najgorsze że tego niestety nie mogłem juz doczyścić nie dało rady wypalanie itp (nie używałem żadnych chemikali typu sodpal,,spalsadź) kocioł na pewno stracil swoja sprawność. Nie chciał bym tego samego w kotle z podajnikiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jasne, można na jego opinii polegać, szczególnie że to konkurencyjny dla niego produkt. Skąd Wy się bierzecie naiwniaczki?

Od kiedy zaczął sprzedawać swój węgiel, jego opinia jest......(interpretacja dowolna ;)).

 

 

Są przecież starsze wyniki testów i można je porównać.

 

Węgiel sprzedaję tylko jako uzupełnienie oferty, żeby dawać kompleksowe rozwiązanie - więcej mam z tym roboty niż to warte, praktycznie nie wysyłam kurierem tylko dostarczam w okolicy, więc żadna mi to konkurencja.

 

Sprzedaję także zasobniki CWU, pompy obiegowe, automatyczne dozowniki mydła itp. - wybieram to co uważam za najlepsze i tym się zajmuję - to chyba dobrze ?

 

Zauważ, że PPC do CWU nie sprzedaję - a mógłbym i to całkiem niezłej marki, ale nie przekonują mnie i nie trafiłem na aplikację w której bym je widział - wręcz przeciwnie kilku osobom je stanowczo odradziłem podając wyniki własnych pomiarów.

 

Poza tym mam dobrą pracę, a temat ogrzewania to moje hobby, którym niedawno zacząłem się także zajmować zawodowo, więc presji na wynik itp. nie mam w ogóle, i nie patrzę na to ile prowizji mam z tego czy tamtego tylko na to co wg mnie będzie lepsze w danej aplikacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie lepiej na jakimś lokalnym składzie kupić ekogroszek lub groszek? Ja mam palnik 2 generacji i teraz kupiłem 2 tony groszku z Piasta. Frakcja około 4cm wiec przejdzie spokojnie. Dobrze się pali i cena tez dobra była jak za tą kaloryczność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Equation testowałem i był w porządku, wyniki są w odpowiednim wątku i u mnie na stronie.

 

Nie tylko na ciepłą jesień - zimą też możesz nim spokojnie palić bo się nie spieka, jedyne minusy to dość niska kaloryczność [więcej trzeba kupić, magazynować i wrzucać] oraz standardowa ilość popiołu [czyli znacznie więcej niż np. z Wesołej, więc i jego więcej będzie trzeba wynosić].

 

Jeśli te dwie kwestie są akceptowalne a na okolicznych składach nie ma nic ciekawego to można spokojnie brać na próbę - sprawdzić spiekalność ustawiając wyższą moc choćby na samo zagrzanie CWU.

 

Trzeba też sprawdzić ile wezmą za dostawę chyba, że sam będziesz woził.

 

U siebie kolejne testy zacznę gdy ruszy sezon grzewczy i wtedy posprawdzam co ciekawego w marketach będzie, na razie tylko sprawdzam Wesołą z każdej dostawy a gdy są upały grzeję CWU pompą ciepła, która wtedy choć trochę chłodzi mi dom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info. U mnie w okolicy to tylko Retopal bo reszta składów nawet nie potrafi powiedzieć co sprzedają. W leroyu mam 10% rabatu więc ten węgiel w fajnej cenie wyjdzie a mam busa więc dowóz to nie problem.

 

W takim razie kup worek, sprawdź go na szybko nastawiając dużą moc i jak będzie ok bierz póki jest dobra cena, i suchy węgiel, bo w sezonie pewnie będzie mokry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...