Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ranking paliwa typu ekogroszek.


Mattin

Recommended Posts

...ta wesoła się spala czy jedynie przelatuje przez palnik?

 

Spala się i to całkiem nieźle. Do tego obrazu ustosunkował się kiedyś SUSPENSER twierdząc, że jest OK!

http://bokka.pl/up/7ccd214cf6c58a24c1931ff3faf4e80d.jpg

Budowla pochodzi z roku 48 i wykonana jest z pustaka cementowo-wapiennego, powiększona w latach '90 o 18m² (hol i łazienka) oraz ok10m² klatka schodowa.

Do tego dochodzi stara instalacja grawitacyjna z 300L wody. Kotłownia obecnie zrobiona od podstaw z wpięciem w starą instalkę.

Temperatura w pokoju ustawiona na; od 0:00 do 15:00 22,5C od 15:00 do 0:00 na 23C.

Chyba nie ma się czemu dziwić, węgla w śmieciuchu spalałem na sezon ok.7T

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Napisz w jaki sposób chcesz spalać ekogroszek w swoim kotle?

Paląc od góry, czy ordynarnie od dołu np. na rozpalone drewno dorzucasz groch?

Do palenia od góry z regulowaną rozetą PW w drzwiczkach zasypowych nadaje się tylko orzech,groszek ma za dużą gęstość zasypową i nie da rady.

Drugiej metody nie będę komentował,zadyma na okolicę i zmarnowane co najmniej 40% opału,szkoda kasy.

 

 

Paląc oczywiście od góry. Wyczytałem gdzieś,że w piecu miałowym paląc ekogroszkiem należy wsypać dwie łopaty miału na sam spód. Ale chyba to bujda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol. czytajcie posty ze zrozumieniem,@bart ma kopciucha z dmuchawą i ją wywalił,a teraz będzie próbował palić wspomniany groszek bez dmuchawy.

To się nie może udać.

Drewno jak najbardziej bez dmuchawy i ze stałym dopływem pow. podawanych w 2-3 miejscach.

Do spalania groszku i miału(mieszanki)konieczna dmuchawa i sterownik zapewniający płynną jej regulację oraz siłę nadmuchu.

Niezbędny jest też termometr na czopuchu,żeby nie wyrzucać niepotrzebnie ciepła do komina ale to nie jest ten wątek i dyskusję w tym temacie przenieś tu:

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?100061-Ekonomiczne-spalanie-w%C4%99gla-kamiennego/page906

 

Może się udać,u mnie się udaje codziennie,Górniak 10kw,wiec wchodzi jakies 12,13 kg,na sam dol kilka garści orzecha,reszta Eko granulacja 8-25 mm,miarkownik ustawiony na 67/68 C,zasyp starcza do 7 godz,mam pytanie do supensera-może przy okazji da się zrobić test carbonu z casto w białym worku,jest przetestowany w żółtym,ten w białym jest suchy ,malutko popiolu,ciekawe jak z kalorycznością...pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

grzech25 ty znasz się na fizycę podziel te 23MJ razy sprawnośc pieca i ile ci wyjdzie ?

Boże widziśz a nie grzmisz.

 

Zgadza się, tyle, że trzeba pomnożyć 23 MJ x sprawność np. 0,70 [wyjaśniam, że tak niską sprawność mam dlatego, że priorytetem jest sprawdzenie czy węgiel się spieka i dlatego mam nastawioną znacznie większą moc niż obecne zapotrzebowanie i kocioł często się odstawia].

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurcze, tak myślę nad tym spalaniem;

ja ogrzewam ok 130 m (dom nieocieplony z cegły, okna pcv paronastoletnie)

mam mieszankę taką: 1/3 pieklorza, 1/3 jaret zwykły i 1/3 czarna perła (przy samym pieklorzu miałem mega spieki)

 

mam piec 28 kw, podawanie 8sek, przerwa 49 sek, nadmuch 33% (ze 100%), przesłona otwarta na 75%.

zadaną na piecu 61 st (pompa cu na 54 st), do tego cwu 200 l na 40 st, zawór 4D otwarty na 7 (z 10), temp za zaworem jest 40-45 st

 

Teraz spala mi ok 35-40 kg/ dobę; przy czym piec prawie cały czas pracuje, ledwo dojdzie do zadanej, moment postoi i przechodzi do grzania (ale podobno dobrze, jak piec pracuje ciągle). W domu mam ok 21-22 st - ciężko więcej wycisnąć.

 

No i właśnie; czy to zużycie nie jest za duże, czy można coś poprawić?

 

Dodatkowo piętro trudniej mi dogrzać niż parter (grzejniki nowe, instalacja w miedzi).

Pompa CU na 1 biegu a CWU na 3. Może w biegach pomp powinienem coś poprzestawiać.

 

Co o tym sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, tyle, że trzeba pomnożyć 23 MJ x sprawność np. 0,70 [wyjaśniam, że tak niską sprawność mam dlatego, że priorytetem jest sprawdzenie czy węgiel się spieka i dlatego mam nastawioną znacznie większą moc niż obecne zapotrzebowanie i kocioł często się odstawia].

Jaką miałeś sprawność przy testowaniu perły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurcze, tak myślę nad tym spalaniem;

ja ogrzewam ok 130 m (dom nieocieplony z cegły, okna pcv paronastoletnie)

mam mieszankę taką: 1/3 pieklorza, 1/3 jaret zwykły i 1/3 czarna perła (przy samym pieklorzu miałem mega spieki)

 

mam piec 28 kw, podawanie 8sek, przerwa 49 sek, nadmuch 33% (ze 100%), przesłona otwarta na 75%.

zadaną na piecu 61 st (pompa cu na 54 st), do tego cwu 200 l na 40 st, zawór 4D otwarty na 7 (z 10), temp za zaworem jest 40-45 st

 

Teraz spala mi ok 35-40 kg/ dobę; przy czym piec prawie cały czas pracuje, ledwo dojdzie do zadanej, moment postoi i przechodzi do grzania (ale podobno dobrze, jak piec pracuje ciągle). W domu mam ok 21-22 st - ciężko więcej wycisnąć.

 

No i właśnie; czy to zużycie nie jest za duże, czy można coś poprawić?

 

Dodatkowo piętro trudniej mi dogrzać niż parter (grzejniki nowe, instalacja w miedzi).

Pompa CU na 1 biegu a CWU na 3. Może w biegach pomp powinienem coś poprzestawiać.

 

Co o tym sądzicie?

 

Twój opis jest bardzo niezrozumiały. Piszesz coś o pompach cu i cwu. Rozumiem ze zamiast cu rozumiesz CO. Jesli tak to rzeczywiście coś jest pomieszane z pompami. Ponieważ piętra nie możesz dogrzać to znaczy ze pompa CO nie podaje na tę wysokość dostatecznej ilości ciepłej wody i powinieneś włączyć ją na drugi, a może na trzeci bieg, zaś pompę CWU wystarczy włączyć na bieg pierwszy, bo na pewno bojler CWU jest w pobliżu kotła.Przestaw też sterownik. Daj podawanie 5sek, przerwa 30sek, a nadmuch podbij na 35% potem odczekaj kilka, a nawet kilkanaście godzin aby układ się ustabilizował. Ciekawe jaką masz temp. spalin, bo jeśli zbyt wysoka to znaczna ciepła ucieka do komina i tu moze być powód nadmiernego zużycia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możecie się co najwyżej cieszyć takim spalaniem. Mi obecnie przy zerowych temp. wzrosło z 25 do 35kg. Pewnie na innym groszku bym nie uciągnął.

 

U mnie niestety tak samo. Dom o jakieś 10 lat starszy od twojego, powierzchnia ogrzewana 200 m2 okna 15 letnie, budynek częściowo docieplony (w trakcie docieplania) i mam spalanie 20-35kg dziennie ruskiego groszku (w zależności od temperatury zewnętrznej).

Popiół czysty . Ok. 50% frakcja "papierosowy" druga połowa grubsza frakcja, ale dopalony bez spieków.

Przy 0C na zewnątrz muszę puszczac 47C na grzejniki a i tak w nieocieplonej części budynku max to 21.5-22C udaje się uzyskać (w ocieplonej bez problemu 23-24C (i jeszcze termostaty nie otwieraja się na 100%)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy 0C na zewnątrz muszę puszczac 47C na grzejniki a i tak w nieocieplonej części budynku max to 21.5-22C udaje się uzyskać (w ocieplonej bez problemu 23-24C (i jeszcze termostaty nie otwieraja się na 100%)

 

Obecnie mam ustawioną temp pokoju na 23,5C, zawór 4D na 42C i generalnie oscyluje w tych nastawach. Zadana zawory zmniejsza się bądź zwiększa o +/- 3C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy nie pisza , bo nie moga sie na reklamacje odpowiedzi doczekać

i nie sądze aby kilka osob sie pomyliło akurat o jeden worek ulożone były tak jakby bylo tych 40 po 3 i na gorze jeden a jak liczysz 39 czary :)

 

A jednak firma superopal zwróciła mi za ten zaginiony worek pieniądze wieć pod tym wzgledem są jak najbardziej ok choć ciężki kontakt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spalam czarna perłę w ilości 25 kg/dobę w całkiem świeżym domku 200m2. Na razie ogrzewam tylko parter podłogówką, ale ciepełko w całym domu aż miło. Piec skam p plus 12 kw. Groszek ładnie się spala, tylko popiołu sporo, po dwóch dobach czyli z ok 50 kg paliwa jest pełna szufladka popielnika.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paląc oczywiście od góry. Wyczytałem gdzieś,że w piecu miałowym paląc ekogroszkiem należy wsypać dwie łopaty miału na sam spód. Ale chyba to bujda.

Jak dasz powietrze do spalnia to spalisz keogroszek bez problemów. Przecież są piece na miał które działają bez wentylatorów tylko z miarkownikem ciągu.

Co wiecej słysząłem ze leją miał wodą bo się lepiej pali...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurcze, tak myślę nad tym spalaniem;

ja ogrzewam ok 130 m (dom nieocieplony z cegły, okna pcv paronastoletnie)

mam mieszankę taką: 1/3 pieklorza, 1/3 jaret zwykły i 1/3 czarna perła (przy samym pieklorzu miałem mega spieki)

 

mam piec 28 kw, podawanie 8sek, przerwa 49 sek, nadmuch 33% (ze 100%), przesłona otwarta na 75%.

zadaną na piecu 61 st (pompa cu na 54 st), do tego cwu 200 l na 40 st, zawór 4D otwarty na 7 (z 10), temp za zaworem jest 40-45 st

 

Teraz spala mi ok 35-40 kg/ dobę; przy czym piec prawie cały czas pracuje, ledwo dojdzie do zadanej, moment postoi i przechodzi do grzania (ale podobno dobrze, jak piec pracuje ciągle). W domu mam ok 21-22 st - ciężko więcej wycisnąć.

 

No i właśnie; czy to zużycie nie jest za duże, czy można coś poprawić?

 

Dodatkowo piętro trudniej mi dogrzać niż parter (grzejniki nowe, instalacja w miedzi).

Pompa CU na 1 biegu a CWU na 3. Może w biegach pomp powinienem coś poprzestawiać.

 

Co o tym sądzicie?

 

 

7T perły to jest 4,9 k pln?

Ty nie potrzebujesz zmienić ustawień pieca tylko Kupić styropian.

szary styropian będzie cie kosztował 20 pln/m2 z frezem.

klej 1pln/m2

przy zwykłym budynku 13x10 masz do 200m2 styropianu

czyli około 4000pln

a efekt będziesz miał prawie natychmiast.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...