Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ranking paliwa typu ekogroszek.


Mattin

Recommended Posts

Jeśli jedynym kryterium jest koszt opału to rozumujesz prawidłowo ale.... weźmy jeszcze pod uwagę np. taką ostatnio popularną "czarną perłę". W/g Twoich obliczeń musiał byś ją kupić po ok. 620zł, żeby koszt był taki sam jak opalanie Komoranami, podczas gdy na allegro kosztuje 660zł. Jednak jak się bliżej przyjrzeć, to dostrzeżemy kilka zalet nieco droższego rozwiązania. Czarną perłę dostajesz w woreczkach na paletach, podczas gdy cene Kormoran zapewne przyjąłeś luzem. Poza tym czeski węgiel ma znacznie więcej wilgoci i siarki, co z pewnością nie będzie zdrowsze dla twojego kotła, a dodatkowo musisz go kupić więcej i bardziej syfi kocioł

 

Ta cena to za Komorany w workach.

 

Ale Perła chyba nie ma deklarowanych 24-25?

 

Bo według testów Suspensera:

Czarna Perła - deklarowane 25 MJ/kg - wynik 15,88 MJ/kg

Komorany - deklarowane 19,8 MJ/kg - wynik 15,12 MJ/kg

 

Więc wnioski nasuwają się same, jakby Perła miała 25 to bym się nie zastanawiał

Edytowane przez melwinek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ja pitolę, ale kombinacji z tą Czarną Perłą :D

 

Do mnie wczoraj dojechała dostawa 2 T Silvera z Bartex'u. Poprosiłem o zapakowanie w worki jutowe i tak dostałem.

Na stronie www jest po 799, a Perła po 660 pln.

Ciągle zastanawia mnie ta "oszczędność" ;)

 

Wiem, wiem, zabrzmiało jak reklama :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na stronie www jest po 799, a Perła po 660 pln.

Ciągle zastanawia mnie ta "oszczędność" ;)

 

:)

No to jest 140zł na tonie:)

Jak nie spalisz dobrze Silvera za 799 tylko zakosujesz np to tak samo pójdzie go wiecej np w komn jeśli mam przewymiarowany piec i nie potrzebuje tylu KW energii

Edytowane przez Akrimka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spalę go dobrze, bo spaliłem już jedną tonę i bardzo ładnie się wypala po korektach sterownika ;)

 

140 na tonie to w moim przypadku aktualnie dwa miesiące palenia.

 

Czyli 70 złotych miesięcznie przepłacam, około 2,3 złotego dziennie za mój spokój, brak potrzeby zrzucania koronek spieków z palnika, popiół raz na kilkanaście a nie kilka dni ;)

 

No, ale różne mamy w życiu priorytety ;).

Zamiast siedzieć w kotłowni wolę posiedzieć w salonie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do odesłania?

 

Tak.

 

 

Czyli 70 złotych miesięcznie przepłacam, około 2,3 złotego dziennie za mój spokój, brak potrzeby zrzucania koronek spieków z palnika, popiół raz na kilkanaście a nie kilka dni ;)

 

No, ale różne mamy w życiu priorytety ;).

Zamiast siedzieć w kotłowni wolę posiedzieć w salonie ;)

 

Koronek nie zrzucam. Oprożniam kocioł co 6 dni. Popiołu rzeczywiście jest sporo bo dwie szufladki Rbr ekouniwersal 11kW. Poza tym groch bardzo ładnie się spala.

Edytowane przez pawko_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Perła jest sucha, już półtora miesiąca stoi w piwnicy w otwartych workach, w zasobniku zero rosy. Załączam jeszcze zdjęcie tego, co było na palniku po około 1,5h pracy (od czasu, jak ogarnęłam temat po powrocie z pracy) na ustawieniach 6/74, 1% dmuchania z przysłoną ok 1cm

 

Sądzę , że w końcu zmieniłaś ustawienia pieca 6/60 bądź 5/60 oraz zmniejszyłaś tę przysłonę do 0,5 cm po tym co piszesz wyżej bo w innym przypadku to nigdy nie dojdziesz do pełnego zadowolenia gdyż u miet55 wygląda to 100 % lepiej niż u Ciebie. Jeszce jedno ustawienia dmuchawy to masz w % czy biegach bo już nic nie rozumiem jak w % to zrób 20 % . Jak dalej popcorn który jest mocno sklejony i po walnięciu go pogrzebaczem nie rozpada się do zjedź z nadmuchem do 18 % . To zdjęcie mogła byś zrobić tak by było widać rant retory tak jak miet55 bo nie widać czy jest lekka górka powiedzmy do 2 cm powyżej ranta czy żar jest zapadnięty w palniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracam do wcześniej juz zadanego pytania. Jak mieszać Perłę z Wesołą? Mój pomysł, to wsypywać do zasobnika na przemian po ok.5-10kg Czy może tak być?

 

Witaj kolego widzę że zamieszkujesz w mym byłym województwie ja dokładnie wychowywałem się w okolicach Rypina ale życie tak się ułożyło iż zamieszkuję na wschodzie kraju gdzie zima jest trochę straszniejsza od tej co w centrum. Ale do rzeczy. Ja posiadałem 2 tony ruskiego ekogroszku z poprzednich zapasów marnej jakości więc w tym roku zakupiłem wesołą od firmy prestiż Gwoźdźa w big bagu 1 t i mieszam 2 worki ruskiego na worek wesołej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podziwiam Was z tym mieszaniem ...

Że wam się chce ...

Jak nie spróbujesz, to nie będziesz wiedzieć. Wielu się tak podniecało Perłą, ze pomyślałem żeby samemu spróbować. Pali się już u mnie ze 4h a pierwsze odczucia podpowiadają mi, ze na sezon gdzie temperatury będą o okolicy +5C i więcej, to u mnie może nawet się sprawdzi. Zasypałem 50kg i jestem ciekawy na ile godzin starczy. W najbliższych dniach temperatury powietrza mają być podobne, więc będzie jakieś odniesienie. Ciekawi mnie również w jakim stopniu Perła zabrudza piec. Z wesołej miałem trochę tego... Czyściłem co 150-200kg zużytego groszku. Kolejnym testem będzie właśnie MIX.

 

To nie lepiej kupić mniej kaloryczny opał ale łatwy w spalaniu i trochę więcej spalać ale za to nie bawić się w mixy ???

Ja nie mam problemu ze spalaniem groszku Wesoła. Mimo tego, że dochodziły słuchy, że jest problem z jego paleniem - mi się to chyba całkiem nieźle udaje.

Edytowane przez miet55
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...