Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ranking paliwa typu ekogroszek.


Mattin

Recommended Posts

Dlatego ten efekt mnie wprowadził w depresję z której nie mogę wyjść.

Spokojnie, musisz jakoś dojechać do końca sezonu - bo kto będzie palił? A tak na poważnie z tego co tu doczytałem, dużo osób palących na fajce okrągłej ma z tym problem. Na retorcie kwadratowej podobno lepiej się spala. Ja kupiłem dla testu 4 woreczki i masakra, pomogło nieznacznie, drastyczne obniżenie dmuchania. Jednak nie czekałem do końca i wymieszałem z Wesołą. Przeżyłem!!! Zobacz se jak pięknie to u mnie wyglądało:

https://www.youtube.com/watch?v=gD0-TCtikE0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zamawialiście ostatnio ekogroszek który był względnie suchy? Za dwa tygodnie wstawiają mi piec a ja nie mam groszku. Piec to Skam-p premium 12 KW + palnik batory + sterownik bruli v3.

 

Dopiero zaczynam przygodę z groszkiem. Dom w trakcie budowy więc super opał to być nie musi, nie mieszkam tam narazie. Wiem wiem - sfrajerowałem się, mogłem kupić wcześniej. Na allegro pełno tego groszku ale gdzie nie czytam komentarzy wszędzie piszą, że mokry...

 

Zamów sobie np. zwykły Anmag z imex-piechota, testowaliśmy wyrywkowo ze 4razy i zawsze się spalał bez problemu

Suchego teraz raczej nie kupisz, zamawiać teraz, otwierać część worków i niech dosycha

 

Twój kocioł ma fabryczne tzw.dosuszanie (kompensacja ciśnień), ale w 3minuty z błota piasku z sahary nie zrobi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz se jak pięknie to u mnie wyglądało:

https://www.youtube.com/watch?v=gD0-TCtikE0

 

Nie wiem jak to wyglądało "na żywo" bo nie zawsze telefon radzi sobie z nagrywaniem płomienia ale jak dla mnie to na tym filmie strasznie się to mocno pali. Ja bym dał dużo mniej powietrza. Tonę perły spaliłem bez najmniejszego problemu ale na Ekoenergii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A u mnie pali się Energo 26MJ ...

 

Ale zaczynam wątpić w jego tak dużą kaloryczność ...

 

Bo niestety spalanie wzrosło i to mocno i patrząc w moje archiwalne zapiski (od 2013r) to tak dużego spalania nie miałem , nawet w rekordowym 2013r gdzie miałem w nocy prawie -30 stopni :)

 

Dodatkowo nie wiem co się stało ale "czar" prysnął ...

Kolor popiołu już nie jest biały jak na początku "testów" a i wymiennik też nie jest zbyt czysty ...

Wygląda że przy większym zapotrzebowaniu już tak różowo nie jest :(

 

Więc szczerze mówiąc sam nie wiem ...

 

Sam już nie wiem czy to co pisze producent na workach jest do końca więc prawdziwe ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do perły, znajomy z pracy który właśnie polecił mi ten węgiel w grudniu, właśnie zaczął nią palić. Ja czytając to forum nie miałem problemów z ustawieniem mojego kwadraciaka, jak i fajki u ojca. Spala się pięknie i daje sporo ciepła ( porównanie z czeskim którym paliłem poprzedni sezon). Ojciec również teraz miesza z Pieklorzem bo miał straszne koksy i nie dawał rady. Znajomy ma prostokątny palnik i po moich radach i drastycznym ograniczeniu powietrza i odpowiednim ustawieniu kopca, teraz nagle zmienił zdanie o 180 stopni. Już bardzo chwali. Rada taka, duży kopczyk, i mało powietrza, na granicy kopcenia. Chociaż aby perła kopciła to naprawdę trzeba sporo przesadzić.

Ja z braku perełki, zakupiłem jakieś gó..o polskie, w pobliskim składzie ( dobrze że tylko 5 worków) i powiem że paląc kilkoma różnymi węglami włącznie z miałem, takich cyrków nigdy nie było. Zmieniłem sterownik na SKZP-02, i po mieszaniu z czechem 1/1 zaczyna się spalać, ale przy ograniczeniu do 65% mocy. Perła już jest dostępna i jutro mam dostawę. Z uwagi że mam małe mieszkanie, a piecyk 12kW, mocne węgle mnie nie interesują, bo piec i tak nie ma co robić do temperatur poniżej -5 stopni. Moje ustawienia na dwustanie to 12 s-podawanie, 48 s-przerwa, dmuchawa 26%, przesłona na 8-10mm, czuwanie 20min, 12 s-podawanie, minuta rozbieg i minuta dmuchanie.

Edytowane przez hamerg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z uwagi że mam małe mieszkanie, a piecyk 12kW, mocne węgle mnie nie interesują, bo piec i tak nie ma co robić do temperatur poniżej -5 stopni. Moje ustawienia na dwustanie to 12 s-podawanie, 48 s-przerwa, dmuchawa 26%, przesłona na 8-10mm, czuwanie 20min, 12 s-podawanie, minuta rozbieg i minuta dmuchanie.

To i tak bardzo mocno podajesz.... ja podawanie mam 5s przerwa 65s, a ogrzewam 210m2 uzykowej + teraz grzejnik w garazu się włącza. Piec mam ... hmmm 25Kw, ale za to rury spalinowej mogę się dotknąć bo przecież powierzchnia wymiennika jest duża w porównaniu do mocy którą wykorzstuję,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i tak bardzo mocno podajesz.... ja podawanie mam 5s przerwa 65s, a ogrzewam 210m2 uzykowej + teraz grzejnik w garazu się włącza. Piec mam ... hmmm 25Kw, ale za to rury spalinowej mogę się dotknąć bo przecież powierzchnia wymiennika jest duża w porównaniu do mocy którą wykorzstuję,

 

Dla takich ustawień i wielkości pieca, praca w mrozy wyglądała tak. ok 2,5-3 minut praca, ok 6-8 minut czuwanie. Palniki różnią się od siebie, tak samo piece i ich powierzchnia wymiany. Nie pisałem, że takie ustawienie jest optymalne dla wszystkich , tylko dla mojego pieca. Jak ustawiałem większą przerwę i przysłaniałem jeszcze bardziej dmuchawę aby kopiec się nie zapadał to piec w rozrachunku dobowym palił więcej. Teraz jak temperatura spadnie aby piec był w stanie palić w PIDzie non stop to porównam sobie różnicę w spalaniu do dwustanu.

Co do temp spalin, to okazało się, że szczelność połączenia piec komin dawała wiele do życzenia. Komin miałem zimny, bądź letni. Dopiero to odkryłem po założeniu czujnika temp. spalin, że coś jest nie tak. Miałem ok 75-90 st max. Teraz po uszczelnieniu mam 100-150 st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dorzuciłem do galerii zdjęcia niebieskiego:

https://goo.gl/photos/HkALQJ1dkDy4xvfL7

 

płomień z dmuchawą i bez dmuchawy :)

popiół sypki, minimalna ilość "grudek" piec zasadniczo czysty, mała ilość sypkiego nagaru na scianach - bardzo lekko schodził.

 

Ogólnie poczekam aż przeschnie lepiej, zarzuciłem dziś końcówkę z zeszłego roku, znacznie suchsza :)

 

P.S.

Co do perły:

1) utrzymuj węgiel na wierzchu,

2) nie zdrapuj obważanka

3) wybieraj popiół z szuflady regularnie (nie pozwól się napełnić)

4) zapewnij dobry obieg spalin.

 

Perła koksi jak palenisko się zapada i popiół zostaje na żaże. wtedy on się zaczyna spiekać.

To samo się robiło jak mi się szuflada napełniała (RBR ma na dole wylot spalin) i przycinała wylot spalin.

pomogło ograniczenie lekko dmuchawy względem tego węgla co teraz palę o -2%

 

Perła tez nie robiła syfu, tylko duużo popiołu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładnie to wygląda. Dzisiaj zamówię tego niebieskiego.

Potwierdzam to co napisał micro-jr odnośnie perły, te same odczucia mam.

 

Napisz jeszcze czy wyraźnie mniejsza ilość popiołu jest tego niebieskiego w stosunku do perły?

 

to co widać to popiół ze 100kg.

z perły trzeba było opróżnić w między czasie, dlatego nie nadaje się do palenia w warunkach zimowych u mnie, bo bym musiał praktycznie codzień max. co dwa wybierać popiół.

 

Niebieski przy dużych mrozach starcza na 3,5 dnia i co tyle mogę piec odwiedzić :)

 

ale do perły chętnie wrócę wczesną wiosną :) / jesienią bo była idealna na ten czas (jeśli będzie dostępna)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to co widać to popiół ze 100kg.

z perły trzeba było opróżnić w między czasie, dlatego nie nadaje się do palenia w warunkach zimowych u mnie, bo bym musiał praktycznie codzień max. co dwa wybierać popiół.

 

Niebieski przy dużych mrozach starcza na 3,5 dnia i co tyle mogę piec odwiedzić :)

 

ale do perły chętnie wrócę wczesną wiosną :) / jesienią bo była idealna na ten czas (jeśli będzie dostępna)

 

To jest ten groch? :

http://superopal.com/sklep/polski-ekogroszek-25-plus

 

- kaloryczność oceniasz na wyższą niż przy Perle?

- jak myślisz to jest 100% polska mieszanka?

- popiół na fotach ładny, jest go znacząco mniej niż przy perle?

- próbowałeś mocniej dmuchnąć i nie spieka się, nie robią się kalafiory, nie skleja się żar?

 

Próbował ktoś od nich tych droższych Chwałowic i Wesołej?

Edytowane przez robertokot25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakupiłem 3t ekogroszku w składzie Jarmar-Trans w Jejkowicach k. Rybnika. Eko miał być z Chwałowic. Cena dobra zgodnie z umową, dostawa bez zarzutów, ale niestety ekogroszek "cyganiony" ... Zawiera na oko ok. 15% miału lub mułu ... Jak się pali jeszcze nie mogę powiedzieć bo go suszę bo mi zamoknął na placu i korzystam ze "starego". Kupując w tym składzie zwróćcie uwagę na zanieczyszczenie węgla miałem, jest najtańszy w mojej okolicy, ale nie wiem czy warto oszczędzając ok. 50zł/tonie kupować taki opał. Ogólnie na chwilę obecną raczej nie polecam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...