Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ranking paliwa typu ekogroszek.


Mattin

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Hehe dokładnie tak. Na duże mrozy mam trochę dobrej Wesołej sprzed 2 czy 3 sezonów kiedy była naprawdę super i dosypuję jak jest poniżej 20st mrozu :)

 

Ja robię dokładnie odwrotnie tj. Wesoła na mały mróz a mniej kaloryczny, szybko spalający się węgiel na duży.

 

Liczy się szybkość spalania a tu węgle słabsze szybciej uwalniają energię bo mają więcej substancji lotnych a mniej węgla pierwiastkowego, który pali się dłużej dając więcej energii, ale wolniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jadę cały czas Wesołą, myślałem o sezonie letnim żeby coś mniej kalorycznego a zarazem tańszego wziąć. Jakieś propozycje... ;)

 

Paliłem tym w cieplejsze dni. Bezproblemowy, żadnych spieków innych niespodzianek.Lekko łatwo i przyjemnie. http://wegiel.nazwa.pl/pl/p/Ekogroszek-Extra-8-25mm%2C-25-27-MJkg/147

Edytowane przez zębaty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest tu ktoś, kto również spalał Ekogroszek Extra z Energo?

 

Ja nim cały czas palę :)

 

Minusy - więcej popiołu .

Ale z tym sobie poradziłem , że wywaliłem z kotła szufladę popielnika bo była mała i teraz spokojnie popiół wywalam jak skończy się opał i robię nowy załadunek ..

Co do kaloryczności to jak dla mnie chyba ta kaloryczność jest chyba lekko zawyżona , bo jak dla mnie raczej ma około 23MJ niż 25-27MJ , ale z drugiej strony tam gdzie kupuję wyboru zbytnio nie ma z pakowanym opałem , i albo mogę mieć pakowanego Czecha z Obi za ponad 600zł , który jest mniej kaloryczny a dodatkowo sam w sobie ma dużo wody , więc kupuje się dodatkowo wodę i mocniej się syfi kocioł , albo ruska z Leroya ale też wtedy ponad 700zł i tam deklarowane 23MJ :)

 

 

Spala się ładnie , choć robi się taki jakby popcorn (koronka) , ale do popielnika spada wypalony ładnie popiół , koloru białego , który nie brudzi rąk ...

Opał ładnie się spala na każdych ustawieniach ...

 

Ja jestem zadowolony ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest tu ktoś, kto również spalał Ekogroszek Extra z Energo?

 

Palę od 20 stycznia,wcześniej ekomiał Rokita z Piasta.

Musiałem obniżyć nadmuch o 1 bieg,wypala się b. ładnie,jasny popiół.

Kupowałem u siebie wiosną luzem po 610zł/t.

Na pewno nie kupię perły i innych wynalazków.

Tak,jak kol.@Kaszpir wychodzę z założenia,że nie będę przepłacał za opał wątpliwej jakości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupowałem u siebie wiosną luzem po 610zł/t.

.

 

To faktycznie cena opłacalna i adekwatna. Ale te 750PLN chyba dużo jak za taki opał. Za Wesołą jako stały klient płacę teraz 840PLN - płatne przy odbiorze. Pewnie jak wezmę po przelewie wyjdzie 830PLN, więc czy to aż tak się opłaca, skoro różnica wynosi 80PLN?

Edytowane przez miet55
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To faktycznie cena opłacalna i adekwatna. Ale te 750PLN chyba dużo jak za taki opał. Za Wesołą jako stały klient płacę teraz 840PLN - płatne przy odbiorze. Pewnie jak wezmę po przelewie wyjdzie 830PLN, więc czy to aż tak się opłaca, skoro różnica wynosi 80PLN?

 

Ja kupowałem w promocji Energo chyba za 705zł za tonę w tym 100zł to był koszt transportu paletowego , więc tak naprawdę gdyby odebrać samemu kupiło by się go za 605 zł za tonę pakowany ...

Tutaj zawyżę cene mocno transport , bo zawsze jest to minimum 100zł od tony ...

 

U mnie na lokalnym składzie 2 lata temu brałem opał pakowany po 800zł za tonę i chyba 30 zł za transport , ale pakowany w worki jutowe "na oko" , wiec tak naprawdę nie mam pewności czy zamówiona ilość zgadza się z zamówieniem , bo olbrzymia ilość składów oszukuje nawet na pakowanym opale ...

 

Dla mnie zamawiania pakowanego opału fabrycznie maszynowego to taki że w każdym worku jest dokładnie wyliczona ilość i w razie czego mogę reklamować oraz to że jest dostarczany na paleciaku , na palecie i kurier może wstawić paletę gdzie chce ...

 

A z lokalnego składu pakowane na oko , później muszę sam układać , bo nie przywożą na palecie , tylko worki wysypują i sam sobie radź :)

 

Ale chyba z lokalnego składu podobno Chwałowice ale z dostawy z przed 2 lat miały jednak realną wyższą kaloryczność ...

 

Więc przy tak małej różnicy chyba wolałbym Wesołą , bo różnica minimalna a na 100% Wesołą będzie miała wyższą kaloryczność od Enego , ale najpierw chyba bym wziął 2 worki na próbę , aby się nie wkopać , bo z Wesołą podobno już teraz nie jest tak wesoło jeśli chodzi o spalanie ...

Najważniejsze dla mnie aby opał się dobrze i bezproblemowo spalał , bo szkoda czasów i nerwów na opał o wysokiej spiekalności ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Więc przy tak małej różnicy chyba wolałbym Wesołą , bo różnica minimalna a na 100% Wesołą będzie miała wyższą kaloryczność od Enego.

 

O ile nie znajdę czegoś znacznie tańszego, pozostanę na pewno przy Wesołej. Tą wyżej wyliczoną różnicę zapewne nadrobię kaloriami a co za tym idzie mniejszym zużyciem na te same potrzeby. Wesołą mam sprawdzoną i jest OK!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile nie znajdę czegoś znacznie tańszego, pozostanę na pewno przy Wesołej. Tą wyżej wyliczoną różnicę zapewne nadrobię kaloriami a co za tym idzie mniejszym zużyciem na te same potrzeby. Wesołą mam sprawdzoną i jest OK!

 

To się nie ma co zastanawiać :)

 

Ja wyboru nie mam zbytnio , u mnie (Toruń) mimo że wiele lokalnych składów , to większość sprzedaje tylko luzem i pewności co sprzedają nie ma się.

A luzem już nie chce ..

 

A jak już lokalny skład coś ma pakowanego to pakowany "łopatą z placu" i też nie wiadomo co to za opał i czy nie znajdzie się w nim coś ...

 

Ja z lokalnego składu miałem i opał był ok , ale były zanieczyszczenia i kilka razy zerwało mi zawleczkę i miałem niezłe przeboje , bo często zrywało szybko po ... załadunku ...

 

Na tym z Energo nie zerwało ani razu , ale też pakowany maszynowo i chyba "wężykiem" wiec raczej żadne zanieczyszczenia nie wpadną ...

 

Dlatego mimo że mam sporo składów koło mnie to jakoś wolę pakowany opał maszynowo na palecie , bo po prostu pewniej i bardziej bezstresowo ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lokalnym składom to podziękowałem z chwilą przejścia na groszek. Dopiero jak zainteresowałem się groszkiem, zobaczyłem że można kupić również pakowany orzech. Ale to już po ptokach ;) Też jestem z kuj-pom i to co się tu u nas wyprawia na składach woła o pomstę do nieba. Osobiście widziałem jak polewają orzech i kęsy z w węża. Na pytanie jaki to węgiel, padała zawsze odpowiedź - polski z Piasta, Ziemowita. Jak poprosiłem o FV z zakupu, żeby pokazali, dostałem odpowiedź... "niech pan weźmie 0,5 worka za darmo skoro chce kupic 5T i zobaczy, że się dobrze pali" MASAKRA!!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się u Was sprawuje Czarna perła. Bo u mnie ok. tylko popiołu dużo.

 

bardzo dobry stosunek towaru do ceny. perła kupiona na jesień, groszek bez problemowy. czasami myślę , czytając różne komentarze na temat tego węgla ,że zimą czarna perła to całkiem inny groszek niż ja kupiłem. dodam ,że tej zimy próbowałem żółtą iskrę , golda i jakiś lokalny jaret i perła wypada najlepiej stosunkiem towar/cena.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie szło tym palić. Tworzyła się "ognista kula" Po drastycznym obniżeniu nadmuchu było ciut lepiej. Całe szczęście , że miałem tylko i aż 4 worki.

 

Dziwna sprawa. Może za dużo dmuchałeś. Z moich obserwacji wynika że perła nie lubi ostrego dmuchania. W największe mrozy np 03.01.2016 kiedy w nocy było prawie - 17 C to podniosłem nadmuch do 45 % i wtedy miałem nie co większą koronkę i spieki ale nie było tragicznie. Zużycie wtedy wyniosło 30 kg/dobę.

Kocioł czyściłem w tym sezonie 3 lub 4 razy a spaliłem od 2 października 2087 kg do dzisiaj. Tylko ta duża ilość popiołu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...