Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ranking paliwa typu ekogroszek.


Mattin

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

kol. Kolanin, miet55 możecie wrzucić jakąś fotkę jak to wygląda na palniku przy tak długiej przerwie podawania?

palę aktualnie energo extra i z wszystkich jakie wsypałem ten najlepiej się spala ale sam jeszcze prawie nic nie wiem. fotka porównawcza by bardzo pomogła.

 

u siebie aktualnie przy czasie podawania 5s przerwę mam 58

wentylator 20% i jakoś to idzie.

 

a tak w ogóle to energo extra da radę przy średnio ocieplonym budynku w mroźną zimę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Alan01

 

Jak nie wypróbujesz,nie będziesz wiedział.

Zamieszczam króciutki filmik z pracy kotła na tych nastawach.

Odwrócony niestety obraz,zle trzymałem telefon.

Mam w ogóle nie docieplony dom,opał ten daje spokojnie radę i na następną zimę również będę kupował.

Na cały rok kupuję 3t groszku extra i 3t miału Rokita z Piasta o podobnej kaloryczności.

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=yC-MEax1-aY

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie właśnie poszło 100kg miału z Energo. Najtańszego w promocji po 510zł ...

Naprawdę ładnie się spalił , bez żadnego problemu ...

 

Jedyny minus że opał wilgotny i niestety to widać w podajniku ...

 

Jak ktoś potrzebuje niedrogiego i łatwego w spaleniu miału to polecam ...

 

Co do realnej kaloryczności to ciężko mi coś powiedzieć , ale tragedii nie ma ...

Załadunek 100kg starczyło mi na 14 dni. Temperatury były różne przez te 14 dni. Było dużo naprawdę chłodnych dni , z temperaturami rano blisko 0 a nawet kilka miałem poniżej zera ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolanin dzięki za szybką odpowiedź, u mnie wygląda to podobnie i trochę mnie uspokoiłeś.

tak więc pali się u mnie nie najgorzej, osobną sprawą jest odpowiednie ustawienie zaworu 3d i wentylacja kotłowni...

 

może głupie pytanie, ale czy jak groszek jest wilgotny to może to powodować jego większą spiekalność?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...może głupie pytanie, ale czy jak groszek jest wilgotny to może to powodować jego większą spiekalność?

Nie mam co prawda kotła z podajnikiem, ale palę ekogroszkiem w Buderusie Logano s111, gdy groszek jest mokry to się spieka, skleja i zawiesza, a gdy wyschnie to opada bez problemów.

Zakupiłem teraz Jaret Plus (Adamex). Spieków kilka zostało na ruszcie, ale tylko przy paleniu z bardzo dużą mocą (kocioł 13,5 kW a paliło się 15 w porywach do 18 kW). Popiołu pozostało 10%. Deklarowana wartość opałowa 25 MJ/kg. Uzyskana wartość 19,2 MJ/kg

Cena za tonę 880zł co daje 45,89 zł/GJ

Edytowane przez tomno
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...A swoją drogą jak te obliczenia samemu robić?Tylko tak łopatologicznie;)

Najprostszy i chyba jedyny pewny sposób to zamontować ciepłomierz. Kupiłem używane i zamontowałem na grzanie cwu, co oraz na wyjściu z kotła (ładowanie bufora). Odczytujesz liczby z wyświetlacza ciepłomierza, przeliczasz przez ilość spalonego węgla i gotowe :)

W przypadku posiadania bufora można też, jednak mniej dokładnie, policzyć ze średniej temperatury wody przed i po paleniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mokry i nie zawieszał się ? Masz jakiś inny podajnik ? Parę lat temu kupiłem mokry groszek z dużą ilością miału - i nocowałem w kotłowni . Dopiero odsiewanie miału od węgla pomogło .

 

Palnik APPM-1 specjalny do spalania miału.

Nic się nie zawieszało , zero problemu.

 

Teraz wróciłem do ekogroszku Energo ,a miał niech schnie , choć wątpie aby dosuszył się ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już podjąłem decyzję. Nie ma sensu kupować miał. Kaloryczność słaba, popiołu stosunkowo dużo, a cena wysoka. Na dodatek problemy z mokrym. Próbowałem groszek i miał z Piasta, i porównałem w tych samych warunkach z groszkiem z Chwałowic. Wierzcie, jestem mile zaskoczonym. Spala się b.dobrze, mało popiołu, a cena co najmniej porównywalna- 535zł/t na kop., plus transport. Wychodzi 640zł/t. z transportem luz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już podjąłem decyzję. Nie ma sensu kupować miał. Kaloryczność słaba, popiołu stosunkowo dużo, a cena wysoka. Na dodatek problemy z mokrym. Próbowałem groszek i miał z Piasta, i porównałem w tych samych warunkach z groszkiem z Chwałowic. Wierzcie, jestem mile zaskoczonym. Spala się b.dobrze, mało popiołu, a cena co najmniej porównywalna- 535zł/t na kop., plus transport. Wychodzi 640zł/t. z transportem luz.

 

Zależy gdzie się mieszka i czy chce się luzem czy pakowany ...

 

Ja luzem nie chce. Przez pierwsze 2 lata brałem luzem i sam pakowałem i szczerze mówiąc miałem dość ...

Za dużo syfu i za dużo roboty ...

 

U mnie pakowany ekogroszek z lokalnego składu to chyba miniumum 800zł za tonę.

I to jeszcze przywiezie ciężarówka , wysypie worki i sobie sam targaj i układaj w kotłowni a dodatkowo nie wiadomo co w workach i ile faktycznie jest ...

 

Miał mają po 600zł pakowany , ale taki badziewny że spalanie tego syfu naprawdę kosztowało mnie sporo czasu i nerwów ...

Dodatkowo pakuję po 50kg ...

 

Opał w zeszłym roku brałem po 705zł (chyba) z transportem z drugiego kranca Polski. Suchutki , profesjonalnie pakowany , bez jakichkolwiek zanieczyszczeń , idealnie odważony.

Kurier palety umieścił tam gdzie chciałem.

 

Zapłaciłem mniej i nic sam nie musiałem robić ...

 

W miał ?

 

Wziąłem na próbę 1 tonę. Jest lekko mokry , ale jakiejś tragedii nie ma. Spala się dobrze , co do ilości popiołu. To tak samo traktuję ten opał jak inny czyli wywalam popiół po wykończeniu całego opału z podajnika .

Opał kosztował chyba 510zł z transportem ...

 

Spalanie. 100kg starczyło mi na 14 dni , więc uważam że nieźle , tym bardziej że poprzednie 14 dni bardziej przypominało późną jesień niż wiosnę ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Staraj się dosuszyć ten miał, szkoda kosza zasypowego

Jak dostałeś w workach foliowych, to na paletę w garażu mniejsze warstwy i dźgaj śrubokrętem więcej dziur.

 

Dźgałem :)

 

Same worki mają sporo dziur wentylacyjnych (takich średnicy dziurkacza).

 

Miał przyda się zapewne za minimum pół roku , więc sądzę że coś tam doschnie , a jak nie to worki będą sobie stały otwarte w kotłowni aby dodatkowo przed zasypem doschnąć ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W listopadzie czy październiku zamawiałem do testów w labo Anmag Gold

Leżał do końca grudnia, chyba 8worków przepakowałem do takich po pyrkach, reszta w folii oryginalnej, nakłuta śrubokrętem.

Te przesypane były suche jak pieprz, te w foliowych dobrze podeschły, ale to nie było to samo.

To, co miałem w kotłowni można uznać za suche, to co zostało na dworze pod dachem nawet z dodatkowymi dziurkami nie określił bym mianem suchego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprostszy i chyba jedyny pewny sposób to zamontować ciepłomierz. Kupiłem używane i zamontowałem na grzanie cwu, co oraz na wyjściu z kotła (ładowanie bufora). Odczytujesz liczby z wyświetlacza ciepłomierza, przeliczasz przez ilość spalonego węgla i gotowe :)

W przypadku posiadania bufora można też, jednak mniej dokładnie, policzyć ze średniej temperatury wody przed i po paleniu.

 

Dzięki.Widzę że sporo zamawia się na aledrogo Pieklorza więc chyba można się pokusić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...