Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ranking paliwa typu ekogroszek.


Mattin

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

w nawiązaniu do mojego problemu - na opakowaniu mojego pieklorza jest info - RI (spikalność) 0 - 20? Czyli, wygląda na to, że miałem pecha i trafiłem na sort o najwyższej spiekalności? Nie wiem czy warto trochę porozmawiać, ze składem na temat jakości sprzedanego mi eko?

 

To raczej w kopalni trafili na taką ścianę.

 

Zwykle Pieklorz ma <20 RI ale na pewno nie od zera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w nawiązaniu do mojego problemu - na opakowaniu mojego pieklorza jest info - RI (spikalność) 0 - 20? Czyli, wygląda na to, że miałem pecha i trafiłem na sort o najwyższej spiekalności? Nie wiem czy warto trochę porozmawiać, ze składem na temat jakości sprzedanego mi eko?

 

Sprawdziłem jaką Pieklorz ma spiekalność - kopalnia podaje 15-20 - link:

 

http://www.kwsa.pl/sprzedaz_wegla/paliwa_kwalifikowane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Allegro znalazłem certyfikaty sprzedawanego tam ekogroszku brunatnego i jest w nich podana wilgotność 24% [w tym 14% przemijającej] - już wiem dlaczego chociaż kaloryczność wg certyfikatu to około 21 MJ/kg to ten węgiel daje tak mało energii - po prostu te 24% węgla to woda, którą trzeba odparować i wyrzucić kominem.

 

Ciepło właściwe wody jest spore - stąd wiele z tych 21 MJ jest marnowane.

 

Dlatego tak ważne jest suszenie tego węgla przed spaleniem.

 

Do tego kupując go trzeba to wziąć pod uwagę bo np. Pieklorz z Wilgotnością 8% kosztuje 860x1,09=937 zł, natomiast czeski z wilgotnością 24% kosztuje 540x1,32=713 zł [po wysuszeniu 540x1,11=600 zł], licząc dalej wg kaloryczności skoro Pieklorz ma min 28 MJ, a czeski ok. 21 MJ to 1MJ Pieklorza kosztuje 937/28=33,46 zł, natomiast czeskiego 713/21=33,95 zł [po wysuszeniu 600/21=28,57 zł].

 

Wynika z tego, że tańszy jest droższy [jak to zwykle w życiu bywa], a do tego w "gratisie" dostaje się przyspieszoną korozję zasobnika, podajnika, wymiennika, szybsze brudzenie się wymiennika [lotne popioły].

 

Rozwiązaniem jest suszenie lub kupowanie suchego [wtedy jest brunatny a nie czarny i pyli się przy wsypywaniu].

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Poczytalem troche tego forum i nie tylko na temat ekogroszku jaki i gdzie ale zupelnie mi to nic nie pomoglo bo opinie sa zroznicowane takze ciezko sie zdecydowac :) najblizej mi do wybory pieklorza, a teraz ktory bardziej polecacie bobrek czy chwalowice? ( nie wiem czy ma znaczenie ale kociol ogniwo eko 24 kw posiadam) . A teraz najwiekszy dylemat z ktorej firmy zamowic bo jak pisalem wczesniej opinie sa bardzo ale to bardzo rozne:) moze ktos juz zamawial w chwili obecnej i moze podzielic sie swoja opinia??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w tym roku Pieklorza z Bobrka już nie kupię. Spieka mi się jak diabli i wkurza tym okropnie. Kombinacje z dmuchawą znudziły mi się już, efektu nie przynoszą.

Co polecacie na ten sezon? Co jest na topie? :)

 

Dokup czeskiego i dorzucaj worek co 2 worki Pieklorza - tym sposobem zrobisz mieszankę ala Jaret Plus i pozbędziesz się większości spieków.

 

Następnym razem możesz kupić Jaret Plus.

 

Na topie jesli chodzi o kaloryczność jest Pieklorz z Bytomia, ale trzeba umieć go spalać, jak ktoś ma z nim problem to właśnie Jaret Plus [mniej kaloryczny, ale suchy i się bardzo mało spieka nawet przy kiepskich nastawach sterownika].

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mea pamiętaj że tanie mięso to psy jedzą. Z pokładów kopalni Marcel wydobywany jest węgiel klasy 33 który nadaje się do gazownictwa i koksownictwa ale nie na eko groszek. Są pokłady tej kopalni nawet pod Marklowicami, wszystko to jedzie na Marcel a wiesz na co trafisz.

Z chwałowic może ci przywieść jakiś wozak, dopłacisz po parę dyszek do tony i masz.

Macie wungiel za psie pieniądze i jeszcze narzekacie.

Wiesz ile ludzie płacą za węgiel np. już w centralnej czy północnej części kraju.

Gdzie nie gdzie musiałabyś to co ty zapłacisz przemnożyć X 2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale czy fakt ze mieszkam 3km od kopalni nie upowaznia mnie do szukania innych rozwiazan ?? a co do marcela - mam wtyki na przerobce i wiem kiedy sa dobre parametry wegla /poprzednio udalo mi sie trafic/ ale to tak jak piszesz troche loteria ... zastanawialo mnie ostatnio to co pisali na stronie kwsa ze boruta z jankowic nadaje sie na eko ale ma wysoka spiekalnosc i chcialam sie zorientowac czy ktos mial ten wegiel i jak w realicha to wyglada ??

 

tak btw nie klasy 33 tylko typ 33 :)

a marcel ma poklady na pograniczu typu 32/33 ... czyli energetyczny/koksujacy fakt sadzy z niego od cholery ale kalorycznosc ma swietna i nawet przy mega mrozach dawal rade :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz rację " Typ" kaloryczność ponad 30MJ/kg. kilka lat temu go przywiozłem jeszcze do śmieciucha to jak piszesz z sadzami masakra a przywiozłem jeszcze Stara200 z przyczepą coś lekko ponad 12 ton.

Czterech wujków pracowało na tej kopalni a do tej pory kuzyn pracuje.

Rozmawiałem nie dawno z kuzynem i mówił że jakąś fajną mieszankę miału robią, ma kupić trochę i spróbować. Nie wiem co tam dodają ale podobno ma około 26MJ/kg.

Mówił mi że kiedyś ten groszek z chwałowic przywoził mu jakiś gościu z Jastrzębia ( worki jutowe ) i nie drogo wychodziło.

A ostatnio większość ilość jakiś znajomy wozak, chyba 4 dyszki drożej jak na kopalni ale jutro dopytam czy coś nie pochrzaniłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do chwalowic musze podzwonic co oni tam w tej chwili maja :) ale jesienia chlopakow pytalam i odradzali tez z uwagi na spiekalnosc !! jakosciowo to sa podobne poklady do jankowickich wiec cudow nie mozna oczekiwac ... cholera jak sie wkurze to pojade i kupie 2 wory zeby to posprawdzac ... chce jeszcze potestowac pepika /szfagier wozi gdzies na myslowice - ponoc jak na pepika to niezly/ zobaczymy :) jednak marcel pozostaje w odwodzie :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...