Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ranking paliwa typu ekogroszek.


Mattin

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam wszystkich, jestem tu nowy i chciałem dostać kilka rad odnośnie palenia węglem Bartex Silver. Piec mam już 3 lata (Cichewicz Futura Econo 25kw). W piecu pali się już drugi tydzień i ogólnie jest dobrze ale może zawsze można coś poprawić.

Ogólne ustawienia pieca:

temp. zadana 58°C dobija do 60°C

minimalna temp. 55°C

podawanie paliwa 13%/5,2s

czas powt. podawania 40s

czas postoju w podtrzymywaniu 20min

czas podawania w podtrzymywaniu 20s

podwyższona temp. przy grzaniu cwu 1°C

histereza grzania cwu 1°C

okresowe załączanie pompy CO co 3min

przysłona prawie cała zasłonięta

Edytowane przez paszdan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Castoramie trafiłem na taki węgiel: http://www.castorama.pl/produkty/instalacja/technika-grzewcza-i-ogrzewanie/materialy-opalowe-i-paliwa/ekogroszek/ekogroszek-kamienny-23-mj-kg-20-kg.html.

Work foliowe, po 20kg; zawartość w miarę sucha. Węgiel po wyschnięciu ciemnoszary (więc nie brunatniak), ale bez połysku raczej matowy. Granulacja zgodna z opisem na worku, z niewielka ilością miału. Cena rewelacyjna - 649 za tonę.

Zasypałem nim cały podajnik i pali się już od wczorajszego popołudnia - kocioł prowadzi się jak po sznurku, popiół w porządku: https://ekotlownia.pl/sterownik-5/238

Jedyna wtopa Castoramy, to że sprzedają jednorazowo jedynie po 200kg, powyżej tej wagi trzeba kupować z akcyzą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Castoramie trafiłem na taki węgiel: http://www.castorama.pl/produkty/instalacja/technika-grzewcza-i-ogrzewanie/materialy-opalowe-i-paliwa/ekogroszek/ekogroszek-kamienny-23-mj-kg-20-kg.html.

Work foliowe, po 20kg; zawartość w miarę sucha. Węgiel po wyschnięciu ciemnoszary (więc nie brunatniak), ale bez połysku raczej matowy. Granulacja zgodna z opisem na worku, z niewielka ilością miału. Cena rewelacyjna - 649 za tonę.

Zasypałem nim cały podajnik i pali się już od wczorajszego popołudnia - kocioł prowadzi się jak po sznurku, popiół w porządku: https://ekotlownia.pl/sterownik-5/238

Jedyna wtopa Castoramy, to że sprzedają jednorazowo jedynie po 200kg, powyżej tej wagi trzeba kupować z akcyzą

 

Paliłem, spala sie szybciej niż retopal, po wszelkich obliczeniach ekonomicznie nieuzasadniony zakup.

Castorama nie ma prawa rządać akcyzy - sprawa dla skarbówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paliłem, spala sie szybciej niż retopal, po wszelkich obliczeniach ekonomicznie nieuzasadniony zakup.

Castorama nie ma prawa rządać akcyzy - sprawa dla skarbówki.

Spoko, to moja subiektywna opinia.

Z zeszłego roku maiłem jeszcze trochę suchego groszku Extra z energo, a kilka dni temu wrzuciłem wegiel "jakiś - świetnie się palący i kaloryczny, ale nie wiem ile ;)" poinformował mnie pan z lokalnego składu. Porównując zużycie z tym z Castoramy szło go więcej przy podobnych temperaturach i temperaturze w domu. Ja trafiłem na w miarę suchą partię. Spala się prawidłowo, w koszu się nie leje po ścianach. Energo kosztował mnie 730, a od lokalnego 780 luzem, więc różnica jest dość znaczna.

W górach nie ma szału jeżeli chodzi o węgiel i jego ceny. Na składach nie wiadomo co i do tego luzem, a zakup w necie wiąże się z ryzykiem zakupu błota węglowego - w zeszłym roku kupowałem dwa razy enegro - jeden przyszedł suchutki jak trzeba, a drugim razem, dodatkowa tona przy jechała mocno błotnista.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie po to sa sklepy internetowe zeby za 800zl/t kupić porządny oryginalny towar. W okolicach Warszawy tez nie ma szału z dostępnością dobrego paliwa dlatego ja np testuje sklepy internetowe. Dotychczas pgg (retopal) rewelacja jeśli chodzi zawartość worka, grube ziarno zero miału ale trochę wilgotny. gwóźdź węgiel (wesoła i skarbek) pol na pol, towar taki sobie trochę za dużo drobnicy, wesoła wilgotna skarbek suchutki. Bartex węgiel (gold i rubin) oba suche i Ladne ziarno, gold dymi jak batory albo sie spieka, rubin super choć słabszy kalorycznie. Leroy merlin, obi , castorama i inne markety to szajs. Bartex sprzedaje rubina po 750zl i założę sie ze wyjdzie ekonomiczniej niż ten kamienny z castoramy po 660zl.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sklep sklepowi nie równy, ale sa stare sprawdzone sklepy internetowe jak np:

Karena

Resover

Gwóźdź

Anmag

Bartex

Pgg

Wystarczy przejrzeć ten temat.

No z Resoverem to pojechałeś z lekka. Stary to on jest, ale sprawdzony - a i owszem, od najgorszej strony. Mają na koncie zwlekanie z dostawą po kilkanaście dni, boje o zwrot kasy za niezrealizowane dostawy, dostawy towaru wręcz niebezpiecznego dla palników ( spiekającego się w głąb retorty - tworzącego jakby odlew retorty w jej wnętrzu ). Z kolei PGG internetową sprzedaż prowadzi raptem od kilku tygodni. Więc ani starym, ani sprawdzonym internetowym sprzedawcą raczej bym PGG nie nazwał. Zresztą sama spółka istnieje raptem parę miesięcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No z Resoverem to pojechałeś z lekka. Stary to on jest, ale sprawdzony - a i owszem, od najgorszej strony. Mają na koncie zwlekanie z dostawą po kilkanaście dni, boje o zwrot kasy za niezrealizowane dostawy, dostawy towaru wręcz niebezpiecznego dla palników ( spiekającego się w głąb retorty - tworzącego jakby odlew retorty w jej wnętrzu ). Z kolei PGG internetową sprzedaż prowadzi raptem od kilku tygodni. Więc ani starym, ani sprawdzonym internetowym sprzedawcą raczej bym PGG nie nazwał. Zresztą sama spółka istnieje raptem parę miesięcy.

 

Akurat Resovera polecają starzy forumowicze. Pgg to chyba sklep przykopalniany. Sam kupiłem 2 palety i towar gruby i czysty choć wilgotny.

Chodzi mi o to zeby nie kupować od gwiazdorów jednego sezonu typu "najlepszy ekogroszek taniej niż w kopalni"

Mieszkam w Polsce od roku i to co widzę to jakaś masakra. Wszyscy wszystkich rąbią na czym sie da. Ale cóż dosypać tonę badziewia na 5 ton dobrego towaru to nie problem - nikt nie zauważy a zysk spory.

Po to właśnie jest ten wątek żebyśmy mogli na wzajem opowiedzieć o własnych doświadczeniach i wybrać najlepszy opał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam w Polsce od roku i to co widzę to jakaś masakra. Wszyscy wszystkich rąbią na czym sie da. Ale cóż dosypać tonę badziewia na 5 ton dobrego towaru to nie problem - nikt nie zauważy a zysk spory.

Po to właśnie jest ten wątek żebyśmy mogli na wzajem opowiedzieć o własnych doświadczeniach i wybrać najlepszy opał.

 

Masz rację, ale dopóki ludzi będą wzruszać ramionami i odpuszczać to złodzieje będą mieli raj. Przecie nawet sieci handlowe sprzedają brunatny jako czarny i nikt się nie przejmuje. Tak jakby oszukiwanie i okłamywanie klienta w sprawach węgla było wyjęte spod Polskiego prawa, a kupujący węgiel to nie klient którego chroni Ustawa Konsumencka tylko frajer do golenia.

I coś w tym jest bo cały rynek kontroluje mafia węglowa która jak podejrzewam zgarnia z 300 zł z każdej sprzedanej tony. I to są tacy ludzie jak Blida dlatego instytucje państwa są sparaliżowane, policji jakoś nigdy na placach składów po próbki nie widziałem - a to przecież setki miliony złotych rocznie handlu towarem który właściwie jakościowo nie jest kontrolowany w obrocie. Jak się zastanowić to jest bardziej niż dziwne, ten węglowy Dziki Zachód w Polce. Wystarczyłyby kontrole jak kiedyś z paliwem i skończłoby się dosypywanie piachu i mieszenie z czeskim syfem, do tego likwidacja firm kogucików które są na jeden sezon do oszustw na dużą skalę i zniknięcia.Chociaż sami też możemy działać i nie czekać: trzeba żądać zawsze od sprzedawcy papieru skąd pochodzi towar, jeżeli jest lewy to wzywać komisję z tej kopalni i błyskawicznie sę dowiemy z czym mamy do czynienia. A z ich papierem że lewizna to już prokurator i odszkodowanie od sprzedawcy.

EOT

 

Zakupione pół tony groszku z Castoramy we Wrocławiu, wspomnianego wyżej za 649 zł tona. Mina zdumionego sprzedawcy który mówi że to "nowość i oni tego eko nie znają, ale ludzie biorą jak nienormalni" bezcenna:rolleyes: Ale rzeczywiście, obok ze 4 rodzaje, a tylko ten wybrany na paletach, przed wejściem do Casto stoją palety ofoliowane znakami "Tani Opał" więc źródło też jest znane:) Worki lekko mokre poszły do suszenia, napiszę kilka słów jak pójdą na palnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym roku Wesoła lepsza z Bartexu czy Gwóźdź?

2 ostatnie lata uzywałem z Bartexu i było w miarę ok, z Gwóźdź jeszcze nie miałem. Co sądzicie?

 

Miałem kilka worków golda z bartexu kupione w obi na próbę. Towar ładny , suchy ale kopcący. Pan z infolini bartexu powiedział ze oni nie sa w stanie kontrolować z której ściany jest wydobycie i czasem może być dymiący opał. Najtańsza wesoła w Polsce Chmm trochę dziwne. Od gwoździa zamówiłem paletę wesołej i żałuje bo mokra i drobna do tego oblepiona miałem albo piachem. Czekam aż wyschnie - jeszcze nie paliłem. Pani z infolinii zapewniała ze towar suchy a jednak jest mokry do tego strasznie drobna frakcja. Za to skarbek od gwoździa ładny, suchy i czysty.

 

Gdybym miał kupić wesoła jescze raz to poszukałbym gdzie indziej bo u gwoździa mokra i brzydka a z bartexu dziwnie tania i kopci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ubiegłym sezonie brałem od Gwoździa Wesołą i praktycznie nie miałem większych problemów ze spiekalnością. Zdazały się niedopały ale to chyba była wina ustawień pieca. W sezonie letnim dla potrzeb CWU korzystałem z Retopalu i był OK! Teraz pomyślałem sobie, że skoro nie jest tak zimno popalę Retopalem. Zmieniłem parametry i jestem nie za bardzo zachwycony - robia się "kalafiory". Obniżyłem nadmuch i jest odrobinę lepiej ale to jeszcze nie to. Retopal który ostatnio kupiłem tez był wilgotny. Nie lało się z niego, ale nawet zimą kupując u Gwoździa Wesołą, przychodziła bardziej sucha. Za parę dni będę kupował i zastanawiam się nad Wesołą z „AGROPLON”. Brał ktoś u mich?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem kilka worków golda z bartexu kupione w obi na próbę. Towar ładny , suchy ale kopcący. Pan z infolini bartexu powiedział ze oni nie sa w stanie kontrolować z której ściany jest wydobycie i czasem może być dymiący opał. Najtańsza wesoła w Polsce Chmm trochę dziwne. Od gwoździa zamówiłem paletę wesołej i żałuje bo mokra i drobna do tego oblepiona miałem albo piachem. Czekam aż wyschnie - jeszcze nie paliłem. Pani z infolinii zapewniała ze towar suchy a jednak jest mokry do tego strasznie drobna frakcja. Za to skarbek od gwoździa ładny, suchy i czysty.

 

Gdybym miał kupić wesoła jescze raz to poszukałbym gdzie indziej bo u gwoździa mokra i brzydka a z bartexu dziwnie tania i kopci.

 

W jakiej cenie był Gold z Bartexu w Obi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...