Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ranking paliwa typu ekogroszek.


Mattin

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zakończyłem testy ekogroszku energo extra. Od końca lipca zużyłem cały zasobnik - 150kg grzejąc samo cwu. Zużycie wyszło niecale 2kg dziennie (kocioł Skam p premium 12kW). Z tych 150kg powstało 6,5kg popiołu a zatem trochę ponad 4% także nie jest źle. Popiół ładny, niewiele spieków. Jeżeli jakość byłaby powtarzalna to myślę, że biorąc pod uwagę cenę ekogroszek całkiem niezły.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam podpiętego kotła do netu ale domyślam się, że chciałbyś zweryfikować zużycie, które podałem. Zatem żeby było jasne, zużycie przeze mnie wskazane dotyczy cwu dla w przeważającej mierze dwóch osób, kocioł grzeje wodę 3 godziny dziennie, reszta to praca w podtrzymaniu.

 

Fascynująca to jest ilość popiołu - ten opał to jakieś perpetum mobile :-) mniej popiołu niż Wesoła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko przeważyłem, jedyna opcja to taka,że mi waga łazienkowa, na której ważyłem źle wskazuje. A tak na poważnie to przez dwa miesiące nie ruszałem szuflady z popiołem, usunąłem popiół na koniec testu. Faktem jest, że żeby mi się zmieścił w jednej szufladzie musiałem usypać kopczyk, czyli menisk był mocno wypukły:). Prawdę mówiąc sam byłem zaskoczony (biorąc pod uwagę co się pisze na forach o ruskim eko), że tak mało tego popiołu wyszło a może być też tak, że trafiła mi się jakaś wyjątkowo dobra partia tego towaru.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam podpiętego kotła do netu ale domyślam się, że chciałbyś zweryfikować zużycie, które podałem. Zatem żeby było jasne, zużycie przeze mnie wskazane dotyczy cwu dla w przeważającej mierze dwóch osób, kocioł grzeje wodę 3 godziny dziennie, reszta to praca w podtrzymaniu.

 

Nawet nie umiem sobie wyobrazić takiego wykresu i strasznie chciałbym go zobaczyć. To chyba naturalnie że zainteresowało mnie 7 x mniejsze spalanie.

 

A możesz podać garść szczegółów: dokładne dane pieca, sterownik ustawienia (podawanie, dmuchawa etc) rodzaj i miejsce zakupu paliwa, ilość ogrzewanej powierzchni, spalanie na tej powierzchni itd?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to chyba kolega caxap77 jest rekordzistą. Nawet kolega kaszpir to neptek. Ja palę w siudemce i mój najlepszy wynik to ok 100 kg miesięcznie na samą cw.Też bym chciał spalać 120 kg na kwartał ale.......poprostu nie umiem. Proszę o porady.

 

Mój ostatni załadunek 100kg opału (też Eneego Extra) starczył na 52dni czyli spalanie wyszło około 1,9kg na dobę (12.06-02.08.2016)

Ale samo CWU ...

 

U mnie ten wynik jest "standardem" , prawie zawsze cały zbiornik starcza mi na prawie 2 miesiace grzania CWU ...

 

Tyle że już od prawie miesiąca u mnie ogrzewanie na full (+CWU) , więc oczywiscie spalenie jest już zupełnie inne ..

 

Jedynie co to nie mogę się zgodzić na podawaną ilośc popiołu. U mnie z Energo jest około 1,5-2x więcej popiołu niż z używanego kiedyś opału z lokalnego składu (podobno Chwałowice) , tyle że ruska popioł jest inny (bielszy i jakby mniej brudzący ?) , ale dla mnie to nie problem , bo i tak wywalam popiół dopiero po wypaleniu całego pojemnika opału ...

Edytowane przez kaszpir007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie o tegoroczną Wesołą.

Kupiłem orzecha do starego domu i widzę że popiół jest prawie biały i jest go dużo więcej jak np. z Wujka (na oko ze 2 razy więcej objętościowo).

I zastanowiło mnie czy skład mnie nie zrobił w konia.

Ale znajomy kupił Groszek II z Wesołej i ma ten sam efekt - popiołu więcej i koloru białego.

Co do kaloryczności (orzecha) to nie mam jak pomierzyć ale przy podobnych temperaturach mam wrażenie że idzie go trochę więcej jak Wujka.

Za to wypala się wyśmienicie "na popiół z papierosa" - zarówno mój orzech jak i Groszek znajomego.

Czy ktoś palił już tegoroczną Wesołą i może to potwierdzić?

Ciekaw też jestem jaka jest kaloryczność tej Wesołej zakładając że zarówno znajomy jak i ja rzeczywiście kupiliśmy Wesołą.

Do nowego domu będę chciał kupić mocny ekogroszek na mrozy i stąd zainteresowanie tą Wesołą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój ostatni załadunek 100kg opału (też Eneego Extra) starczył na 52dni czyli spalanie wyszło około 1,9kg na dobę (12.06-02.08.2016)

Ale samo CWU ...

 

U mnie ten wynik jest "standardem" , prawie zawsze cały zbiornik starcza mi na prawie 2 miesiace grzania CWU ...

 

A u mnie 14 kilo na dobę jest standardem jako minimum, w mrozy żarł i po 33 kilo/24h. Co ciekawe czy przy CO czy samym CWU piec mi nijak nie chce palić mniej, a ma "tylko"7 KW. Twój ma 12KW, dwa razy więcej do opędzenia-150m i nie da się tego wyjaśnić ani starym domem ani węglem bo palisz 2 x mniej ( o koledze wyżej nie wspomnę).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A u mnie 14 kilo na dobę jest standardem jako minimum, w mrozy żarł i po 33 kilo/24h. Co ciekawe czy przy CO czy samym CWU piec mi nijak nie chce palić mniej, a ma "tylko"7 KW. Twój ma 12KW, dwa razy więcej do opędzenia-150m i nie da się tego wyjaśnić ani starym domem ani węglem bo palisz 2 x mniej ( o koledze wyżej nie wspomnę).

 

14kg na dobę na samo CWU latem? chyba kąpiesz się w wannie co godzinę lub w domu mieszka 10 osób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ Zdzichol

Porady aby spalić 2kg eko na dobę do ogrzania cwu:

- kocioł skam p premium 12kw z palnikiem ekoenergia i sterownikiem cobra ze strefami czasowymi (u mnie ustawione było grzanie od godziny 18 do 20) a zatem kocioł grzeje wodę tylko przez 3 godziny dziennie, resztę czasu pracuje w podtrzymaniu

- ustawiona temperatura cwu - 45 stopni C

- bojler o pojemności 100 litrów

- brak lub jak ktoś ma to wyłączona cyrkulacja (żeby przez nią nie wychładzać wody nagrzanej w bojlerze)

- 2-3 osoby korzystające z wody (najlepiej prysznic zamiast wanny)

- słuszne dwie uwagi Jareckiego79: mycie naczyń w zmywarce (jak ma to miejsce w moim przypadku) oraz prawidłowo wykonana instalacja tj. w przypadku gdy kocioł pracuje w trybie cwu to energia w żadnym stopniu ma nie iść w instalację co

- i ostatnie a wydaje się najważniejsze: zużycie wody (w domyśle: oszczędne)

@robertokot25

Mało prawdopodobne aby ktoś miał zużycie poniżej 1kg dziennie, na którymś forum Jarecki79 – przedstawiciel firmy produkującej posiadany przeze mnie kocioł stwierdził, że kocioł potrzebuje około 1kg eko na samo podtrzymanie procesu palenia, także do tego 1kg trzeba dodać coś na podgrzanie wody do żądanej temperatury, co do 2% popiołu to trudno mi się do tego odnieść, ilość popiołu jaka była u mnie podałem i to był pierwszy raz kiedy przeważyłem popiół

@jasiek11

Worki były opisane w jęz. polskim, nie wiem dokąd pierwotnie ta dostawa miała trafić (może i na Kreml). Faktem jest, że trafiła do mnie ale będę szczery i powiem, że nie znam jej przeszłości

@kaszpir007

Miło, że potwierdzasz, że można tyle spalić dziennie na samo cwu, czyli mój wynik nie jest wyimaginowany, jak się tu pewnie niektórym wydaje. Co do ilości popiołu to piszesz, że jest go więcej niż z innego węgla – rozumiem, że objętościowo (tj. na oko) czy też może przeważyłeś go? Poza tym, jak wiele osób pisze węgiel rosyjski jest często różnej jakości, nie wiemy tego czy jest on zawsze z tej samej kopalni a nawet jeśli tak, to przecież i na tym forum są posty gdzie jednego sezonu węgiel z danej kopalni jest świetny a w kolejnym sezonie o wiele gorszy. Piszesz, że wywalasz popiół po wypaleniu całego zasobnika – tak też zrobiłem i ja, po spaleniu całego zasypu 150kg wyjąłem szufladę i przeważyłem popiół, jakby ci się chciało to zrób tak i ty, porównamy wyniki. Ja w każdym razie, biorąc pod uwagę głosy powątpiewania co do ilości popiołu ponownie zrobię test, kilka dni temu zasypałem cały zasobnik czyli znów 150 kg i sprawdzę ilość popiołu. Biorąc pod uwagę, że włączyłem już ogrzewanie to za jakieś dwa tygodnie będę znał wynik.

Edytowane przez caxap77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie też z-chodzę ze spalaniem w okresie letnim nawet poniżej 2kg/24h, oczywiście na węglu kamiennym i do tego nie może być wysokokaloryczny (max 25kJ)bo wysokokaloryczny ma przeważnie mało popiołu i trzeba ustawiać krótsze przerwy miedzy odstawianiem kotła bo inaczej zgaśnie. Tak samo zauważyłem że w ustawieniach trzeba przy podtrzymaniu podać większą ilość węgla, a mniej powtórzeń i dużo bardziej dmuchać niż przy normalnej pracy (ma powstać na wykresie krótka i duża szpilka w temperaturze spalin). Do tego temperaturę kotła w okresie letnim mam ustawioną na 42C a woda w bojlerze ma 38C. Do tego dochodzą strefy grzania wody ( u mnie rano i wieczór po 5 godzin i weekend woda grzana jest 24h).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...