Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ranking paliwa typu ekogroszek.


Mattin

Recommended Posts

 

i pytanie do Lesiu681 na ile starcza Ci jeden worek z wesołej ?

 

Z mojej strony mogę napisać, że "widać" te 29 Mj , które ma ekogroszek Wesoła. Na pewno jest to jak do tej pory najlepszy opał który spalałem u siebie, kocioł szybko dochodzi do temp. zadanej no i mała ilość popiołu który przekonał mnie najbardziej do zakupu tego groszku . Poprzedni załadunek 150 kg wystarczył na 13 dni co dało około 11,5 kg na dobę. W ostatni piątek zasypałem cały zasobnik, od wczoraj ochłodziło się jednak mocno, w dzień termometr nie pokazał więcej niż 0*, w nocy -4*÷-5*, zobaczymy na ile wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Kurcze nie mogę edytować pisząc na telefonie, sory za post pod postem ale chciałem dopisać, że w opał zaopatruje się u tego dostawcy:

http://www.wegiel24.info/0/SKLEP/1/PRODUKT/243/Czerwony

Mają bardzo dobrą cenę na Wesołą-760 zł/tona. Kupowałem w lipcu po 800 zł. Transport darmowy tylko że mam akurat do nich blisko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dmuchawę mam ustawioną na 12 bieg z 50-iu możliwych, z tym jeszcze trochę kombinuję o jakieś 2-3 stopnie w dół lub w górę ale węgiel wypala się ładnie więc może za bardzo się czepiam. Przesłona uchylona na jakieś 1,5 cm, jak miałem bardziej odchyloną to zapadał się nieco kopczyk w podtrzymaniu. Edytowane przez lesiu681
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie źle mnie zrozumiałeś. To że już go nie ma to jest jasne. Chodzi mi o węgiel, który aktualnie jest dostępny, a praktycznie odpowiada jakości legendarnego Kazia.

 

Znalazłem coś takiego: https://www.smarttrans.eu/ekogroszek-firmowy

Czy, któryś z kolegów już go próbował?

 

I tak na marginesie, kiedyś obiecałem sobie, że w życiu nie kupię eko z marketu, ale z powodu nagłego niedzielnego zwrotu akcji, nie mając wyjścia kupiłem w Leroy kilka worków tego: http://wegielsztygar.pl/product-pol-20-1-tona-1000-kg-br-EKOGROSZEK-ULTRA-br-WEGIEL-SZTYGAR-br-28-27-MJ-kg-br-opakowanie-zastepcze.html?product=20

... i muszę powiedzieć, że palił się bardzo przyzwoicie (mimo tego że z worków ciekła woda)

 

 

Ok, w takim razie faktycznie źle Cię zrozumiałem. Nigdy nie paliłem groszkiem z "Kazimierza" ale jeśli chodzi o kaloryczność to chyba Wesoła jest najbliższa jemu, z tym że podobno groszek z Kazika się nie spiekał. Najlepiej chyba mieszankę jakąś zastosować coś w stylu jak pisał wyżej Wilchelm, ewentualnie Ekoret też jest gotową mieszanką węgli z kilku kopalń PGG.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, wątek czytam od dawna.

Dużo osób chwali sobie węgiel z Kareny. Zamawiałem tam węgiel już kilka razy, jednak ostatnia partia węgla - czerwona iskra, przyjechała do mnie wilgotna. Węgiel kupiłem ponad dwa miesiące temu i dzięki temu że Karena sprzedaje swoje produkty tylko w nie przewiewnych workach ten węgiel ciągle jest wilgotny. Dodam, że otwieranie 6 worków jakiś tydzień przed zasypem nie pomaga, węgiel przy wrzucaniu do zasobnika jest ciągle wilgotny, w worku są widoczne kropelki wody. Obecnie wsypuje najpierw kilka workow na taczke, a potem dopiero łopata do zasobnika. Jak dla mnie masa niepotrzebnej nikomu pracy.

Zatem, jeżeli ktoś kupuje węgiel jesienią i zimą to zalecam kupno tylko w przewiewnych workach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, w takim razie faktycznie źle Cię zrozumiałem. Nigdy nie paliłem groszkiem z "Kazimierza" ale jeśli chodzi o kaloryczność to chyba Wesoła jest najbliższa jemu, z tym że podobno groszek z Kazika się nie spiekał. Najlepiej chyba mieszankę jakąś zastosować coś w stylu jak pisał wyżej Wilchelm, ewentualnie Ekoret też jest gotową mieszanką węgli z kilku kopalń PGG.
Kolego, Ekoret jest produktem ZP Juliusz z Sosnowca. To produkt KHW, nie PGG. Poza tym Kazimierz Juliusz to był węgiel łatwy, nie spiekający się i zawierający niewiele popiołu, ale dość słaby. W różnych okresach kopalnia określała jego wartość opałową na 23 do max 26 MJ. Najbliżej wartością opałową do Kazika będzie Retopal, słabsze mieszanki typu Jaret Plus, może jakiś ciut lepszy rusek. Z pewnością nie Wesoła, której wartość opałowa sięga 28,5 - 29 MJ.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, wątek czytam od dawna.

Dużo osób chwali sobie węgiel z Kareny. Zamawiałem tam węgiel już kilka razy, jednak ostatnia partia węgla - czerwona iskra, przyjechała do mnie wilgotna. Węgiel kupiłem ponad dwa miesiące temu i dzięki temu że Karena sprzedaje swoje produkty tylko w nie przewiewnych workach ten węgiel ciągle jest wilgotny. Dodam, że otwieranie 6 worków jakiś tydzień przed zasypem nie pomaga, węgiel przy wrzucaniu do zasobnika jest ciągle wilgotny, w worku są widoczne kropelki wody. Obecnie wsypuje najpierw kilka workow na taczke, a potem dopiero łopata do zasobnika. Jak dla mnie masa niepotrzebnej nikomu pracy.

Zatem, jeżeli ktoś kupuje węgiel jesienią i zimą to zalecam kupno tylko w przewiewnych workach.

 

Zawsze można przesypać do jutowych - 6 worków to maks 15 minut ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, Ekoret jest produktem ZP Juliusz z Sosnowca. To produkt KHW, nie PGG. Poza tym Kazimierz Juliusz to był węgiel łatwy, nie spiekający się i zawierający niewiele popiołu, ale dość słaby.

 

Racja, pomyliłem się nie PGG tylko KHW co nie zmienia faktu, że Ekoret jest mieszanką węgla z kilku kopalń, nie wiem czy można go tak do końca nazwać produktem ZP Sosnowiec, oni go tam tylko po prostu mieszają (chyba że się mylę to mnie popraw).

Co do groszku z Kazimierza to nie wiedziałem że miał takie przeciętne parametry, tak jak pisałem nigdy nim nie paliłem ale wszędzie go polecano i chwalono jako najlepszy na rynku, ba nawet niektórzy piszą "legendarny". Cena tego ekogroszku też była zabójcza bo jeśli się nie mylę to kosztował u mnie coś około 900-1000 zł (dlatego nigdy nim nie paliłem).

Edytowane przez lesiu681
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Życzę Ci powodzenia z Wesołą. Szczerze.

Dużo tego kupiłeś? Ja na szczęście tylko kilka worków w Mixie. U mnie nawet na cyklach 2 sekundowych nie da się tym palić.

Palę Wesołą z Kareny 3 albo nawet 4 sezon i nie narzekam - najlepszy ekogroszek jaki do tej pory paliłem - no może poza brunatnym z Brico który też się nieźle palił ale szło go dużo. Kupuję zawsze w lato - choć i tak jest lekko wilgotny w zimie. Podawanie mam ustawione 5s przerwa 80 s - spala się idealnie. Zmiana nastaw na podawanie 2s powodowała że się groszek nie dopalał. Spalanie przy wczorajszym zimnym silnym wietrze na poziomie 13 kg . Sterownik to SPP .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palę Wesołą z Kareny 3 albo nawet 4 sezon i nie narzekam - najlepszy ekogroszek jaki do tej pory paliłem - no może poza brunatnym z Brico który też się nieźle palił ale szło go dużo. Kupuję zawsze w lato - choć i tak jest lekko wilgotny w zimie. Podawanie mam ustawione 5s przerwa 80 s - spala się idealnie. Zmiana nastaw na podawanie 2s powodowała że się groszek nie dopalał. Spalanie przy wczorajszym zimnym silnym wietrze na poziomie 13 kg . Sterownik to SPP .

 

Palę Wesołą trzeci sezon - wyrób własny z grubego węgla (kruszarka i przesiewacz+domieszka 30% Retopal) i wszystko jest OK - pali się super , nie mam z nim problemow, popiół na poziomie 6-9 %......cena 760 zł/uz. Przy dzisiejszych temperaturach spalam dziennie ok 11-14 kg/dobe dom ocieplony 180 m2 - Ogniwo 15KW sterownik eCoal !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palę Wesołą z Kareny 3 albo nawet 4 sezon i nie narzekam - najlepszy ekogroszek jaki do tej pory paliłem - no może poza brunatnym z Brico który też się nieźle palił ale szło go dużo. Kupuję zawsze w lato - choć i tak jest lekko wilgotny w zimie. Podawanie mam ustawione 5s przerwa 80 s - spala się idealnie. Zmiana nastaw na podawanie 2s powodowała że się groszek nie dopalał. Spalanie przy wczorajszym zimnym silnym wietrze na poziomie 13 kg . Sterownik to SPP .

 

a jak masz dmuchawę nastawioną ???

mam identyczne ustawione parametry do Seledyna dodatkowo dmuchawa 40%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę jednak i tak wykonać czynności konserwująco-naprawcze na samym już piecu, gdyż drażni mnie fakt że większość spieków odkłada się z jednej strony (u mnie akurat od strony drzwiczek). Wyczytałem, że dodatkową przyczyną (oprócz wyżej wspomnianych) może być przytłumiony przedmuch (zbyt dużo syfu w komorze powietrza), źle uszczelnione połączenie między talerzem paleniska a kanałem podawczym ekogroszek, czy też złe wypoziomowanie talerza względem całego kotła (co nie było by takie dziwne, gdyż wiele razy czyściłem, ale ani razu nie sprawdzałem poziomu i uszczelnienia).

 

Sprawdź drożność otworów nadmuchowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiele składów z opałem niestety często pod szyldem lepszych ekogroszków sprzedają zupełnie co innego dlatego pytałem o to czy masz na pewno Wesołą ale czasem trudno to zweryfikować niestety. .

 

Wesołą najłatwiej zweryfikować - wypala się albo na popiół jak z papierosa, albo na czarny koks, który żeby się wypalić musi długo poleżeć na palniku lub dostać duży nadmiar powietrza, ma przy tym bardzo dużą wartość opałową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś rano zasypałem tą Wesoła z Kareny na tych samych ustawieniach co paliłem seledynem od nich czy czarną perła czyli poda.. 5sek przerwa 80sek i dmuchawa 40% i piec osiągał swoją temperaturę przy obecnej temp. na zewnątrz, a Wesoła nie daje rady faktycznie mało popiołu ale nie osiąga minimalnej temper. pieca 55DSC_0152.JPGDSC_0153.JPGDSC_0155.JPGDSC_0157.JPG

za bardzo nie wiem czemu tak sie dzieje ? albo od nich ten ekogroszek jest tak mokry albo tak naprawdę dali mi coś innego bo mam w zastępczych workach Iskry ale za bardzo nie chce mi się w to wierzyć ale nie wiem jak to sprawdzić.

 

zmieniając nawet nawiew na 60% i ustawienia na 3sek / 35sek też nie daje rady nie ma spieków ładnie się pali ale temperatura ciągle na piecu 43stopnie

nie wiem co jest grane

poniżej parę fotek może ktoś ma radę co można w tym wypadku zrobić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś rano zasypałem tą Wesoła z Kareny na tych samych ustawieniach co paliłem seledynem od nich czy czarną perła czyli poda.. 5sek przerwa 80sek i dmuchawa 40% i piec osiągał swoją temperaturę przy obecnej temp. na zewnątrz, a Wesoła nie daje rady faktycznie mało popiołu ale nie osiąga minimalnej temper. pieca 55[ATTACH=CONFIG]374655[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]374656[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]374657[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]374658[/ATTACH]

za bardzo nie wiem czemu tak sie dzieje ? albo od nich ten ekogroszek jest tak mokry albo tak naprawdę dali mi coś innego bo mam w zastępczych workach Iskry ale za bardzo nie chce mi się w to wierzyć ale nie wiem jak to sprawdzić.

 

zmieniając nawet nawiew na 60% i ustawienia na 3sek / 35sek też nie daje rady nie ma spieków ładnie się pali ale temperatura ciągle na piecu 43stopnie

nie wiem co jest grane

poniżej parę fotek może ktoś ma radę co można w tym wypadku zrobić ?

 

znaczy kocioł chodzi cały czas w trybie praca - podaję i dmucha i mimo to nie może osiągnąć zadanej temperatury na kalorycznym ekogroszku z Wesołej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znaczy kocioł chodzi cały czas w trybie praca - podaję i dmucha i mimo to nie może osiągnąć zadanej temperatury na kalorycznym ekogroszku z Wesołej?

 

Dokładnie tak nawet wczoraj na próbę zwiększyłem wentylacje na 80% z ciekawości i dalej temperatura stoi na 43 na Wesołej a dzisiaj z rana wrzuciłem od nich seledyna i dochodzi do minimalnej temperatury pieca. na tych samych ustawieniach wiec coś nie tak z ta Wesoła z Kareny.

 

deflektora nie posiadam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak nawet wczoraj na próbę zwiększyłem wentylacje na 80% z ciekawości i dalej temperatura stoi na 43 na Wesołej a dzisiaj z rana wrzuciłem od nich seledyna i dochodzi do minimalnej temperatury pieca. na tych samych ustawieniach wiec coś nie tak z ta Wesoła z Kareny.

 

deflektora nie posiadam

 

to bardzo dziwne, może dostałeś Wesołą w nowej wersji 10MJ :-), na wesołej powinien dochodzić do zadanej błyskawicznie - wrzuć jakiś filmik jak to się spala na palniku albo zmień nastawy np. na pod. 5s, pauza 30/40s stosunek 1:6 lub 1:8, na retorcie jest górka czy wypala się krater w palniku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...