Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ranking paliwa typu ekogroszek.


Mattin

Recommended Posts

to bardzo dziwne, może dostałeś Wesołą w nowej wersji 10MJ :-), na wesołej powinien dochodzić do zadanej błyskawicznie - wrzuć jakiś filmik jak to się spala na palniku albo zmień nastawy np. na pod. 5s, pauza 30/40s stosunek 1:6 lub 1:8, na retorcie jest górka czy wypala się krater w palniku?

 

była lekka górka, wróciłem do seledyna ponieważ wesoła nawet worek na dobę mi nie wystarczył jak piec nie mógł osiągnąć minimalnej temperatury. więc nie da sie tym palić. Dzwoniłem do Kareny mam zwrócić jeden worek i go przetestują. wiec jak się coś dowiem to dam wam znać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Do brx12 - Dziś rano zasypałem tą Wesoła z Kareny ... nie wiem co jest grane

(...) może ktoś ma radę co można w tym wypadku zrobić ?

 

Witam forumowiczów.

 

Również kupiłem w Karenie eko Seledynowa i na próbę 2 worki Wesołej, i oglądając przedstawione wyżej zdjęcia "Wesołej" muszę stwierdzić, iż w worku, który ja posiadam ekogroszek Wesoła wygląda zupełnie inaczej. Jego barwa jest czarna i błyszcząca. Natomiast to co widzę u ciebie przypomina mi ekogroszek Retopal z PGG, kupiłem dwie tony - po wyschnięciu jest szary i matowy. Wesołą z Kareny jeszcze nie paliłem. Natomiast na Retopalu spokojnie dobija do zadanej, u mnie w tej chwili 60 st. Zostało mi kilka worków Wesołej z zeszłego roku z innego źródła i ten z Kareny jest "wzrokowo" identyczny. Ktoś się w Karenie pomylił, myślę, że uznają reklamację, ja mam pozytywne wspomnienia związane z płatnością za ostatni zakup w Karenie.

Edytowane przez sbiog2
wskazanie odbiorcy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

brx12 ale jaki to nie był opal - to wygląda na kamienny więc te 20MJ powinien minimum mieć i do zadanej powinno bez problemu dojść...

 

ps. sbiog2 i brx12 seledynowa ładnie się spala? na drobny popiół? popiół nie szlakuje/nie skleja się? nie ma nadmiernej ilości popiołu? możecie wrzucić jakieś foty z palenia seledynem? jaka wypada seledyn vs. retopal?

Edytowane przez robertokot25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W obecnej chwili nie mogę się odnieść do porównania seledyn / retopal, ponieważ do zasobnika trafia Retopal - obecnie z niewielkim wzbogaceniem Wesołą z ub. roku, chociaż sam daje radę. Co do eko Retopal, nie ma problemów ze spalaniem, nie szlakuje, nie koksuje. Wg mnie popiół jak z papierosa - to tylko z papierosa, tutaj jest jasny popiół i niestety to co się nie spala, ale nie ma tragedii. Myślę, że na jesień / wiosna jest ok. Wzbogacam go Wesołą, bo mi trochę "zagraca" w piwnicy. Retopal kupiłem w połowie lipca, i niestety po otworzeniu worka - nad wyraz czystego, co mnie mile zaskoczyło - niestety eko jest mokry. Po kilku dniach na wierzchu przesycha, ale głębiej jest mokry. Co do mocy, może ma deklarowane 24 mJ/kg, popiołu ok 10%, uziarnienie ok, nie ma drobnicy, ale trafiają się przewymiarowane kawałki, niczym orzech, wilgotność lipiec/2016 - duża, ulewy w worku nie było, ale do dziś jest mokry. Jeśli chodzi o seledyn z Kareny, to ekogroszek pochodzi z kopalni Ziemowit, z tego co kiedyś ktoś napisał bardzo dobry towar, bezproblemowy w spalaniu o parametrach podobnych do retopala. Przed zakupem rozmawiałem ze kimś z działu handlowego z Kareny i polecali mi czerwoną karenę, tj KW Piast II czyli Retopal, zamiast seledynowej. Ale ja po pozytywnych opiniach o eko z KW Ziemowit kupiłem seledynową i dałem się skusić na dwa worki Wesołej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam za sobą 3 sezony Ekoretu i 3 sezony Wesołej, trochę też z Kazachem eksperymentowałem. Na tą zimę kupiłem Iskrę Żółtą z Kareny - przyjechała mocno wilgotna w żółtych workach bez żadnych nadruków. I nie bardzo mogę sobie z nią poradzić - owszem, pali się, piec mozolnie dochodzi do zadanej temperatury, ale nie na długo - aktualnie już mi worek (20kg) na dobę nie starcza. Sterownik prosty dwustanowy, próbowałem z różnymi ustawieniami podawanie/przerwa od 5/37 do 5/50 i różną ilością powietrza - zmiana następuje głównie w ilości spieków wokół palnika. Nie bardzo potrafię wykrzesać z niej ciepło - w niczym to nie przypomina takiego żaru czy płomienia z innych znanych mi ekrogroszków, A przecież kaloryczność powinna mieć tylko nieznacznie niższą. W takim tempie spalę cały zapas przed końcem zimy, ale bardziej obawiam się, co będzie jak przyjdą mrozy. Jak tym palić, by było ciepło?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popiół na palniku, który widać na zdjęciu z poprzedniej strony nie jest z Wesołej.

 

Ostatnio palę Pieklorzem z Piekar i choć nie spieka i kocioł moc uzyskuje bez problemu to wyciągam z niego około 17,2 MJ/kg, dla porównania z Wesołej było 20-21,2 MJ/kg

Edytowane przez SUSPENSER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie a co powiecie na temat ekogroszek z psb? Mają ekogroszek z firmy transpal, niby 27 mj. Piec do zadanej temperatury strasznie długo dochodzi (przy czym pierw ochladza się nawet o 8 stopni, zawór 3 drożny ustawiony na 4,5 a więc podłogowka ma u mnie 31 st. Podawanie mam 13s przerwa 66 s. Idzie mi na dobę ok 25 kg eko. Idzie to jakoś ogarnąć bardziej? Sterownik st-480n Edytowane przez jar87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszą że to z węgla wyłącznie z ich kopalń. A oni mają 2 kopalnie z zerowym RI i wartością opałową 21 MJ ( Janina i Sobieski ) no i ostatnio dostali bodaj za złotówkę Brzeszcze. Ale Brzeszcze to o ile pamiętam był węgiel typ 33 z RI coś między 40 a 50 i wartością opałową 28 MJ. Żeby wyszło z mieszanki te deklarowane 26 MJ, musi być więcej niż połowa węgla z Brzeszcz.No to rzeczywiście raczej ryzykowne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I co tam takiego napisali, bo nie rozumiem?

 

Napisali, że typ węgla 32,1, średnia kaloryczność 23500 kJ/kg, a nadto określili sortyment w kilku klasach ... . Gdyby to był: Groszek 25 - 5, typ: 32.1, klasa: 27/070/08, wartość opałowa: 27 000–28 500 kJ/kg itd, pewnie grzałby nieprzeciętnie, no może trochę mógłby się spiekać RI: 5 - 20 - niezły rozrzut. Może ktoś wie jak to jest liczone ?

 

W kwestii Wesołej: http://www.khw.pl/firma/kwk_myslowice_wesola.html, czy ktoś widział ostatnio "świeży certyfikat" groszku z tej kopalni ? Wg info na stronie: Obecnie eksploatowane są pokłady leżące zarówno w złożach byłej KWK „Wesoła” i KWK „Mysłowice”: 404/1, 418, 501, 510. Wydobywany z nich węgiel należy do węgli energetycznych typu 32,1 a jego wartość opałowa przekracza 25 000 kJ/kg, natomiast średnia zawartość popiołu nie przekracza 10,00%. A potem to: http://www.khw.pl/oferta/groszek_II.html. typ: 31-33 ! wartość opałowa 28-31,5 MJ/kg. Jak oni to robią .... ? Czyżby mix z KWK Wujek, wg strony KHW: Obecnie eksploatowane są pokłady: 401,405, 5041510, z których wydobywany jest węgiel ekologiczny, którego kaloryczność sięga 31000 kJ/kg, zasiarczenie 0,5 - 0,6%, a zapopielenie do 5%. Nie podają typu, pewnie 33. I stąd te ach, albo ech przy Wesołej ? Jeszcze kilka lat temu KHW podawał parametry węgla ze wszystkich kopalni - a może ktoś ma info na ten temat ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem w trakcie testów ekogroszku Power Plus, pakowany w worki po 25 z firmy SELMET. Jak pisze dostawca wartość opałowa w stanie roboczym wynosi ok. 25 MJ/kg, zawartość popiołu ok. 8%, zawartość siarki ok. 0,4%, a uziarnienie mieści się w przedziale 8-25 mm. Pochodzeniu moim zdaniem z Rosji. Palę nim trzeci dzień i mam wrażenie, że pali się lepiej od czerwonej Iskry z kareny na tych samych ustawieniach. Brak spieków. Jedyna wada to to, że po zakupie w workach jest dosyć mokro. Po wysypaniu w kotłowni, w ciągu trzech dni woda odparowała i nadawał się do użycia. Cena 720 za t. Dziś kupuję jeszcze parę worków i dalej testy (po dosuszeniu). Oferta raczej dla mieszkańców woj. warmińsko-mazurskiego i pomorskiego. Edytowane przez Tommyle
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Witajcie!

 

To mój pierwszy post w tym temacie chociaż palę już od 8 lat ...

Kupiłem 2x po 2T, najpierw testowe później Prestige Premium. Pierwsza dostawa węgiel suchy (kurzyło się z worków) Kolejna dostawa już mokry. Nie tyle żeby się wylewało z worków ale jednak mokry. ( a był to czerwiec)

Palety, tak jak piszą b. dobrze zabezpieczone folią + wokiem. Widać również było, że ta druga dostawa to worki czyściutkie wiec, dopiero co zapakowane (niestety kilka z nich źle zszytych - węgiel się wysypywał) .

Kontakt z firmą OK. Sezon rozpocząłem z Premium (Platium i Clasic czekaja na test).

Co do kaloryczności nie będę się wypowiadał bo wg. mnie nikt nie jest w stanie określić po tym jak się pali czy to jest 25MJ czy 29MJ, zaś Ci co twierdzą, inaczej to tylko ich subiektywne opinie.

Jednak zawartość popiołu jest bardzo łatwo sprawdzić. Ogrzewam dom już 8 sezon. Kupowałem głownie na lokalnych składach, jednak do tej pory nie natknąłem się na opał z tak dużą zawartością popiołu!!!Wg. Prestige popiół w Premium to 5,62%. Papier przyjmie wszystko :( Ze spalonych 175kg (7 worków) otrzymałem 13,8kg popiołu Jest to prawie 8% !

Jest to pierwszy opał, używając którego muszę opróżniać popielnik 2x przy spaleniu 1 pełnego zasobnika :(

Dla porównania w jednym sezonie udało mi się zakupić z KWK Kazimierz-Juliusz (niestety zlikwidowali ja) , z tym opałem popielnik był opróżniany 1 raz na 2 zasypy!!

 

Pytanie - ktoś z Was ma jakieś doświadczenia za tym opałem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Witajcie!

 

To mój pierwszy post w tym temacie chociaż palę już od 8 lat ...

Kupiłem 2x po 2T, najpierw testowe później Prestige Premium. Pierwsza dostawa węgiel suchy (kurzyło się z worków) Kolejna dostawa już mokry. Nie tyle żeby się wylewało z worków ale jednak mokry. ( a był to czerwiec)

Palety, tak jak piszą b. dobrze zabezpieczone folią + wokiem. Widać również było, że ta druga dostawa to worki czyściutkie wiec, dopiero co zapakowane (niestety kilka z nich źle zszytych - węgiel się wysypywał) .

Kontakt z firmą OK. Sezon rozpocząłem z Premium (Platium i Clasic czekaja na test).

Co do kaloryczności nie będę się wypowiadał bo wg. mnie nikt nie jest w stanie określić po tym jak się pali czy to jest 25MJ czy 29MJ, zaś Ci co twierdzą, inaczej to tylko ich subiektywne opinie.

Jednak zawartość popiołu jest bardzo łatwo sprawdzić. Ogrzewam dom już 8 sezon. Kupowałem głownie na lokalnych składach, jednak do tej pory nie natknąłem się na opał z tak dużą zawartością popiołu!!!Wg. Prestige popiół w Premium to 5,62%. Papier przyjmie wszystko :( Ze spalonych 175kg (7 worków) otrzymałem 13,8kg popiołu Jest to prawie 8% !

Jest to pierwszy opał, używając którego muszę opróżniać popielnik 2x przy spaleniu 1 pełnego zasobnika :(

Dla porównania w jednym sezonie udało mi się zakupić z KWK Kazimierz-Juliusz (niestety zlikwidowali ja) , z tym opałem popielnik był opróżniany 1 raz na 2 zasypy!!

 

Pytanie - ktoś z Was ma jakieś doświadczenia za tym opałem ?

 

Nie paliłem tymi węglami, ale wg danych na stronie firmy, Platinum to KWK Wieczorek, Premium to KWK Wesoła a Clasic to KWK Piast. Tak teoretycznie to bezproblemowo powinien się spalać Clasic. A może zrób mieszankę 1:1 / Premium i Clasic. Najlepiej jednak niech się wypowie ktoś, kto nimi palił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie paliłem tymi węglami, ale wg danych na stronie firmy, Platinum to KWK Wieczorek, Premium to KWK Wesoła a Clasic to KWK Piast. Tak teoretycznie to bezproblemowo powinien się spalać Clasic. A może zrób mieszankę 1:1 / Premium i Clasic. Najlepiej jednak niech się wypowie ktoś, kto nimi palił.

 

Paliłem Premium Prestige kilka lat temu. To był bezproblemowy, bardzo mocny opał z minimalną ilością popiołu niestety cena była z kosmosu i potem już nigdy go nie próbowałem. Te dane odnośnie pochodzenia takie były też parę lat temu więc ja bym na to w ogóle nie patrzył. Z resztą jaka była np. Wesoła 3 lata temu a jaka jest teraz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...