Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ranking paliwa typu ekogroszek.


Mattin

Recommended Posts

Witajcie,

mam pytanie dot. groszku. palę obecnie EKORET`em, piec KaroDuo 25kW. Jaki mam problem? przy ustawieniach (zostawionych przez instalatora) 13/150 + nadmuch 100 spalam około 3 worków dziennie (tj. 75kg!!!). Dramatycznie dużo mam spieków, popiołu o sadzy i zanieczyszczeniu pieca nie wspominając.

 

Macie wskazówki jak ustawić go lepiej? I czy może warto przerzucić się na inny opał? Czytając Was mam wytypowany ANMAG oraz Iskrę Wesołą. Moje zakupione miesiąc temu 1,5tony ekoreta powoli się kończy.

 

Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Panowie jaka powinna być prawidłowa temp. spalin? Zamontowałem w moim kotle termometr spalin i paląc w dwustanie temp. spalin waha się w granicach 75 st., tak ma być czy zepsuty jest nowy termometr a jest to termometr analogowy z kapilarą.

 

U mnie jest podobnie.... (3 sezon, komin z cegły nic się z nim nie dzieje jakby cię to martwiło)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

mam pytanie dot. groszku. palę obecnie EKORET`em, piec KaroDuo 25kW. Jaki mam problem? przy ustawieniach (zostawionych przez instalatora) 13/150 + nadmuch 100 spalam około 3 worków dziennie (tj. 75kg!!!). Dramatycznie dużo mam spieków, popiołu o sadzy i zanieczyszczeniu pieca nie wspominając.

 

Macie wskazówki jak ustawić go lepiej? I czy może warto przerzucić się na inny opał? Czytając Was mam wytypowany ANMAG oraz Iskrę Wesołą. Moje zakupione miesiąc temu 1,5tony ekoreta powoli się kończy.

 

Dzięki

Spróbuj moze Ustaw podawanie moze 5:60 i dmuchawe na 25% maxa. Ja mam podobnie ale palnik brucer i przysłona na wentylatorze przymknięta mocno ok 3/4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie odnosnie ekogroszku Retopal ze sklepu Polskiej Grupy Gorniczej. Czy pali ktos tym eko w tym roku? W poprzednich latach widzialem, ze raczej problemu z nim nie bylo

 

Ja tym palę. Jak do mnie bezproblematyczny chociaż niezbyt mocny. Po dostawie w lipcu (chyba) musiałem go dosuszać bo byl mokry a niedługo mialem wygrzewać podłogę. U mnie zero spieków i wypala się calkowicie ale dość dużo popiołu. Nie mam porównania do innych węgli bo to mój pierwszy sezon z eko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwestii Wesołej: http://www.khw.pl/firma/kwk_myslowice_wesola.html, czy ktoś widział ostatnio "świeży certyfikat" groszku z tej kopalni ? Wg info na stronie: Obecnie eksploatowane są pokłady leżące zarówno w złożach byłej KWK „Wesoła” i KWK „Mysłowice”: 404/1, 418, 501, 510. Wydobywany z nich węgiel należy do węgli energetycznych typu 32,1 a jego wartość opałowa przekracza 25 000 kJ/kg, natomiast średnia zawartość popiołu nie przekracza 10,00%. A potem to: http://www.khw.pl/oferta/groszek_II.html. typ: 31-33 ! wartość opałowa 28-31,5 MJ/kg. Jak oni to robią .... ? Czyżby mix z KWK Wujek, wg strony KHW: Obecnie eksploatowane są pokłady: 401,405, 5041510, z których wydobywany jest węgiel ekologiczny, którego kaloryczność sięga 31000 kJ/kg, zasiarczenie 0,5 - 0,6%, a zapopielenie do 5%. Nie podają typu, pewnie 33. I stąd te ach, albo ech przy Wesołej ? Jeszcze kilka lat temu KHW podawał parametry węgla ze wszystkich kopalni - a może ktoś ma info na ten temat ?

 

Hmm ciekawe informacje podałeś - może taka jest tajemnica Wesołej która jest na rynku od czasu wypadku ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie odnosnie ekogroszku Retopal ze sklepu Polskiej Grupy Gorniczej. Czy pali ktos tym eko w tym roku? W poprzednich latach widzialem, ze raczej problemu z nim nie bylo

 

Ja w poprzednich latach próbowałem tym palić ale spieki się robiły przy większych mocach. Jak dla mnie - opał na ciepłe dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm ciekawe informacje podałeś - może taka jest tajemnica Wesołej która jest na rynku od czasu wypadku ?

 

W starym domu w zasypowcu w tym sezonie palę "Orzechem 1" z Wesołej. Jeszcze nie doświadczyłem u siebie takiej ilości popiołu jaka jest w tym sezonie. Węgiel wypala się całkowicie i zostawia bardzo jasny popiół ale w masakrycznych ilościach. Tak na oko to ze 30% tego co wsypię (objętościowo bo wagowo nie sprawdzałem)

Jest też odczuwalnie słabszy od Wujka którym paliłem w ub. sezonie a który zostawiał popiołu tyle co kot napłakał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W starym domu w zasypowcu w tym sezonie palę "Orzechem 1" z Wesołej. Jeszcze nie doświadczyłem u siebie takiej ilości popiołu jaka jest w tym sezonie. Węgiel wypala się całkowicie i zostawia bardzo jasny popiół ale w masakrycznych ilościach. Tak na oko to ze 30% tego co wsypię (objętościowo bo wagowo nie sprawdzałem)

Jest też odczuwalnie słabszy od Wujka którym paliłem w ub. sezonie a który zostawiał popiołu tyle co kot napłakał.

 

Na pewno masz Wesołą? U mnie pali się bez zarzutu, podawanie 3 sek. przerwa 30 sek. Popiołu naprawdę bardzo mało, niewielka szuflada opróżniania jest co 4-5 dni. Wcześniej miałem Eko Silesia i szufladę popiołu musiałem wynosić co dzień. Ważne aby pięć nie stał zbyt długo w podtrzymaniu bo wtedy groszek trochę się skleja w czarne spieki.

 

.....pytanie czy faktycznie palisz Wesołą....:confused:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w poprzednich latach próbowałem tym palić ale spieki się robiły przy większych mocach. Jak dla mnie - opał na ciepłe dni.

 

Pozwolę się nie zgodzić, na początku wygrzewania podłogówki spalałem ponad 50kg Retopala na dobę i kociołek jechał na max mocy, ile fabryka dała. Żadnych spieków nie doświadczyłem.

Załączam fotkę z popiołu z tego okresu - nie mam niestety lepszego zdjęcia.

 

Może kupiłeś Retopala na lokalnym składzie i był "chrzczony"?

A może po prostu zmieniły się parametry tego węgla?

Ja kupowałem w sklepie internetowym pgg.pl.

 

Ogólnie jestem nawet z niego zadowolony pomimo że ma sporo popiołu.

Nawet powoli dojrzewam do tego by nie eksperymentować z węglem i jeśli w największe mrozy ten opał mi się sprawdzi to może kupię go również na następny sezon właśnie z uwagi na brak jakichkolwiek problemów ze spalaniem.

A ewentualnie mocniejszy węgiel na lato by miał szansę dłużej poleżeć na palniku i spalić się do zera :).

Załączam realne statystyki z najmroźniejszej jak do tej pory doby w tym sezonie, wygląda że kaloryczność swoją ma.

Dla jasności - utrzymuję 12C wewnątrz, grzeję całość budynku bez CWU i drabinek, .

retopal.jpg

spalanie.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.....pytanie czy faktycznie palisz Wesołą....:confused:

Tego nie wiem ale w tym składzie zaopatruję się od lat i nie podejrzewam ich o oszustwo.

Mają swój transport i zaopatrują się bezpośrednio w kopalni więc być może - jeśli to prawda z tym MIX-em - nie był jeszcze zmieszany z Wujkiem.

Dla jasności - pisałem o kotle zasypowym i Orzechu 1 a nie ekogroszku.

Wiem że to temat ekogroszkowy ale pisałem w kontekście tego o czym pisał sbiog2 i co mnie zastanowiło, nawet pisałem już kiedyś tutaj w tej sprawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie co sądzicie o tym paliwie:http://sklep.grupatrust.pl/pl/p/Wegiel-Mial-PREMIUM-0-20-22-23-MJkg%2C-S-0%2C3%2C-P-10%2C-worek-BIG-BAG-1-tona/157 Warto? Rozglądam się za czymś z miałów bo do końca roku muszę coś kupić , Pan z infolini twierdzi że "suchy" bo jest przechowywany pod dachem. Spali się w ślimaku z obrotówką. Może ktoś już ma z nim jakieś doświadczenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, przyszłam z prośbą o opinię. Od jesieni palę niebieskim Ekogroszkiem 25 plus z Super Opału (przedtem Czarna Perła 2 tony) i w zasadzie jestem zadowolona. Chciałabym jednak spróbować czegoś bardziej kalorycznego w tym mroźnym czasie, bo wydaje mi się że warto z uwagi na podobną cenę i lepsze parametry (przynajmniej na piśmie): http://slaskiecentrumweglowe.pl/sklep/ekogroszek_5-25mm_k3/workowany_po_25kg_kp8/ekogroszek_kwk__wesola_25_kg_p20 albo http://www.burdacki-opalprostozkopalni.pl/kwk-wesola-opal-luzem/#. Co Panowie specjaliści kotlarze oraz doświadczeni użytkownicy myślicie na temat takiego wyboru?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekogroszek zamawiany na przełomie sierpnia/września z Kareny-Iska Czerwona. Dosyć dobrze się spala. Mogę śmiało polecić jeśli chodzi o palnik malej ekoenergii sterowany ecoalem.

 

Edit. Przyjechał nieco wilgotny, widoczna rosa wewnątrz foliowego worka.

Edytowane przez pawko_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekogroszek zamawiany na przełomie sierpnia/września z Kareny-Iska Czerwona. Dosyć dobrze się spala. Mogę śmiało polecić jeśli chodzi o palnik malej ekoenergii sterowany ecoalem.

 

Edit. Przyjechał nieco wilgotny, widoczna rosa wewnątrz foliowego worka.

 

Też palę czerwoną iskrą z Kareny kupioną w tym samym czasie co kolegi.

Rosa znika z worka po otwarciu na parę dni przed zasypem.

Jak wsypuję jest suchutki aż miło.

Trochę dużo popiołu ale spala się bez problemu. Polecam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przynajmniej na piśmie, pierwszy z wymienionych wypada super! ale jak spojrzymy na wyniki badań, na ich stronie, to już pojawiają się inne dane, a samo badanie nie jest przekonujące, raport z 2015 r. bez żadnych podpisów ... Jest jednak wzmianka: "Aktualne badania Ekogroszku dostępne na życzenie klienta", może po prostu zażycz sobie. Jednak nawet na stronie KHW - sklep internetowy - Ekoret, ma badania z .... 2011 r. Co do drugiego, to ciekawe jest to, że sprzedają Wesołą, a nie wymieniają kopalni KWK Wesoła jako kopalni z której mają węgiel w ofercie, ale to szczegół, najważniejsze jaki na dziś, tu i teraz mają ekogroszek. Szkoda, że nie wypowiadają się osoby, które kupiły i spalają te ekogroszki, w obu przypadkach z Wesołej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...