Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ranking paliwa typu ekogroszek.


Mattin

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

U mnie na pobliskim składzie z kolei Retopal - 790pln ale co ciekawe - 2 lata temu kupiłem kilka worków na próbę - kalafiory, w zeszłym roku to samo a w zeszłym tygodniu zakupiony pali się prawie idealnie. Ten sam piec, komin i ustawienia - zatem wykluczam mój czynnik. Kupowany na tymże składzie Jaret palił się dobrze ale teraz go nie mieli dlatego zaryzykowałem ten Retopal. Pytanie się nasuwa czy to aby nie Jaret w workach Retopala? Czy można jakoś taki skład węgla skontrolować?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W obi maja taka skrzynkę zbitą z płyt w formie pojemników. W każdym pojemniku inny węgiel, żeby sobie klient mógł organoleptycznie zobaczyć różnice. Kto potrafi tak rozróżnić np Gold od Silvera i Rubina po drobince węgla.. no kto?

 

No ja już trochę głupieje z tym grzaniem.. w sensie nie potrafię znaleźć w tym roku czynnika decydującego. 5 lat palę Pieklorzem z jednego składu. Ustawienia stałe. Pali się raz lepiej raz gorzej w sensie spieków. Dom grzeje elegancko, dużo go nie schodzi.... aż do tego roku gdzie spiek spieka pogania i nie ma dnia abym ich nie musiał usuwać bo rosną od retorty aż do deflektora. Zmieniłem na Bartex Rubin z Obi ze względu na niską spiekalność... cóż spieki są bardziej kruche jeśli chodzi o konsystencję.. ale ilość i objętość bez zmian. Spieki jak były tak są.

 

Bartex mokry... ja rozumiem, że luty. Cóż zrobić.

 

Ustawieniami pieca macham 50% w każdą stronę, powietrzem i nic.... gdzieś tam musi być ten chochlik...tylko gdzie?

 

/Kriss

 

P.S.

Jest jakiś ekogroszek o RI = (bliskie) zero... tak żeby tylko sprawdzić czy czasem w tym roku u mnie ten też nie będzie się spiekał?

Edytowane przez Kriss77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W obi maja taka skrzynkę zbitą z płyt w formie pojemników. W każdym pojemniku inny węgiel, żeby sobie klient mógł organoleptycznie zobaczyć różnice. Kto potrafi tak rozróżnić np Gold od Silvera i Rubina po drobince węgla.. no kto?

 

No ja już trochę głupieje z tym grzaniem.. w sensie nie potrafię znaleźć w tym roku czynnika decydującego. 5 lat palę Pieklorzem z jednego składu. Ustawienia stałe. Pali się raz lepiej raz gorzej w sensie spieków. Dom grzeje elegancko, dużo go nie schodzi.... aż do tego roku gdzie spiek spieka pogania i nie ma dnia abym ich nie musiał usuwać bo rosną od retorty aż do deflektora. Zmieniłem na Bartex Rubin z Obi ze względu na niską spiekalność... cóż spieki są bardziej kruche jeśli chodzi o konsystencję.. ale ilość i objętość bez zmian. Spieki jak były tak są.

 

Bartex mokry... ja rozumiem, że luty. Cóż zrobić.

 

Ustawieniami pieca macham 50% w każdą stronę, powietrzem i nic.... gdzieś tam musi być ten chochlik...tylko gdzie?

 

/Kriss

 

P.S.

Jest jakiś ekogroszek o RI = (bliskie) zero... tak żeby tylko sprawdzić czy czasem w tym roku u mnie ten też nie będzie się spiekał?

 

 

Ja po wszystkich próbach tej zimy poważnie zastanawiam się nad zakupem na przyszły sezon jakiegoś ruska np z Rowexu,paliłem nim do końca grudnia i naprawdę było ok,spieków prawie wogóle,1 raz zerwana zawleczka tylko ilość popiołu spora,przynajmniej tak wtedy myślałem.Po próbach z Silverem ( pali się super,popiołu tylko trochę mniej niż z Rowexu)i obecnie z Rubinem ( 2 razy poszła zawleczka) dochodzę do wniosku że "Słońce" pali się tak samo jak Silver, popiołu ciut więcej ale lepiej niż Rubin,popiołu ma tyle samo ale jest tańszy niż oba węgle z Bartexu,a jeśli nie widać różnicy to po co przepłacać???

Jakiejś dużej różnicy w zużyciu miedzy Silverem nie zauważyłem a między Rubinem wcale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponawiam pytanie. Sorry, że raz za razem, ale w kotłowni świecą pustki i muszę coś zamawiać

 

Tak, kupowałem jesienią, już spalony. Wrażenia: dość gruby, ale nie przewymiarowany. Wilgotny, ale na workach jest opis do 14% wilgotności i to się zgadza,. Przed wsypaniem otwierałem worki na dobę i to wystarczało. Kaloryczność, tak na oko, pomiędzy czarną perłą a ekoretem. Bez miału, ale pokryty trochę takim jakby węglowym proszkiem. Nie był tak "krystalicznie czysty", jak czarna perła. Popiół też zgodnie z opisem, adekwatnie do kaloryczności. Podsumowując, dostajemy to, za co płacimy i co ma być w worku. Dobry moim zdaniem węgiel, bez "dodatków", zgodnie z tym, co piszą na workach. Niezależnie, sądzę że przede wszystkim jest to bezpieczny zakup, bez ryzyka, że nie otrzymamy tego, za co zapłaciliśmy. Co do ceny, to jest jaka jest, ale przynajmniej nie wzrasta, jak u innych i to powoduje, że w chwili obecnej jest nawet atrakcyjna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzedaż przez neta zawsze będzie nieść za sobą pewne ryzyko, np. w workach będzie nie to co trzeba albo będzie groszek mokry itp. Ja na razie kupiłem jedna tone przez internet i jestem zadowolony na marzec kupię tonę od innego dostawcy i zobaczymy czy będę miał szczęście że trafie na suchy groch :)Ale jest to wygoda wchodzisz zamawiasz, płacisz a później musisz tylko zwieźć sobie np. do kotłowni.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś kupował w ostatnim czasie lub w ogóle RETOPAL tutaj: https://pgg.pl/sklep/index/produkt/id/4%2CRetopal%2B-%2BEkogroszek

Warto kupić? Dobry towar itp.?

 

Ja tym palę cały czas, kupowałem w PGG pod koniec lipca, dosuszałem bo był mokry.

Jestem zadowolony, opał jest bezproblemowy.

Granulacja dość duża, jest to bardziej 25 niż 5, są też kawałki powyżej 25.

Trafiło mi się też kilka kawałków orzecha o wielkości 5-6 cm, pewnie przypadkiem wpadło.

Zawleczki mi jeszcze nie zerwało.

 

Edit.

Co do kaloryczności to nie mam jak pomierzyć ale nie miałem problemu z dojściem do zadanej.

Edytowane przez krisgie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli długoterminowe prognozy pogody by się sprawdzały to na marzec zamówiłbym coś mniej kalorycznego retopal albo jaret plus ale z tą pogodą rożnie bywa na marzec wezmę jeszcze coś w okolicach Pieklorza a na kwiecień zakupie już mniej kaloryczny groszek. Czeka mnie jeszcze pierwszy sezon z piecem w trybie letnim i tez nie wiem jaki groszek kupić. Na rożnych forach się naczytalem że dobrze się sprawdza jakiś czech ale trochę boję się eksperymenw z groszkami z czech czy róskiem :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :) Dzisiaj przyjechał do mnie piec - Defro Komfort Eko duo uni. W ciągu najbliższych kilku dni będziemy go podłączać, no i przyszedł czas, żebym się rozejrzał za jakimś ekogroszkiem. Najpierw chcę kupić na próbę kilka worków, zanim poczynię poważniejszy zakup. Mam problem z wyborem właściwego, mówiąc szczerze - nawet nie wiem czym się kierować, ponieważ ekogroszek który zamierzam kupić będzie mieszany z głównym paliwem, jakim będzie u mnie owies. Palnik rynnowy który jest zainstalowany w tym piecu bez problemu powinien sobie poradzić z taką mieszanką, tylko... No właśnie - jaki ekogroszek będzie do tego pasować najlepiej? : )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...