Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ranking paliwa typu ekogroszek.


Mattin

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zamówiłem sobie prosto z KWK Chwałowice 2 tony ekogroszku luzem ( no teraz jest sprzedawany jako groszek o granulacji ekogroszku 5 - 25 mm - bo stracił świadectwo kwalifikacji ) - to za parę dni jak przewoźnik wystoi w kolejce to powinien już przyjechać to tu napisze czy się nadaje do palenia na zwykłej retorcie PPS 25 kw.

 

Kupiłem go dla potrzeb palenia wczesna jesienia i póżną wiosną to zobaczymy ha ha :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jeszcze nie kupiłem, ale już niedługo.

 

Na razie trochę pogooglałem i znalazłem informacje nt różnych ekogroszków - czy ktoś potrafi to wyjaśnić ?

 

Jeden sprzedawca podaje kaloryczność Ledvickiego "wartość opałowa (kaloryczność): ok. 25.000 kJ/kg" i podpiera się nie opisanym certyfikatem [tzn. nie wiadomo na co jest ten certyfikat] z którego wynika, że ma około 23 MJ/kg - link:

 

http://allegro.pl/ekogroszek-czeski-ledvice-olesnica-transport-i2583138777.html

 

drugi podaje parametry zgodne z danymi z kopalni tj.

 

 

 

 

link do strony z parametrami podawanymi przez kopalnię z kalorycznością 17,6 MJ/kg [katalog 2011-2012]:

http://www.sdas.cz/files/sdas/kataloguhli2011-2012/Katalog_SD_2011_12.pdf

 

skrót jest na stronie:

http://www.energocom.cz/pl/parametry/

 

Tu informacje o węglu z Komoran, Komorzan - różnie piszą [kopalnia Most], czyli 20 MJ/kg z siarką 1.4-1.8% - link:

 

http://www.czechcoal.cz/cs/produkty/uhli/sluzby/Katalog_uhli_2012.pdf

 

A tutaj dla porównania certyfikat Pieklorza z Bytomia, czyli 30 MJ/kg przy spiekalności 33 RI, ale uwaga certyfikat sprzed ponad 5!!! lat:

 

http://www.kwsa.pl/files/sprzedaz_wegla/paliwa_kwalifikowane/certyfikaty/swiadectwoNR9.pdf

 

Mając te informacje kolejny raz mam wrażenie, że żyjemy w kraju w którym normalnych ludzi można robić w "wała" na każdym kroku i żadna instytucja kontrolna tego nie chce widzieć - zresztą oceńcie to sami i bądźcie mądrzejsi w myśl zasady "bujać to my a nie nas".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szoko a czym poganiasz po bezdrożach map? mój ulubiony to KV4

 

Hej, jeżdżę tylko M5 Stuart i VK ten cięższy przed Tygrysem.

Wracając do tematu, to zakupiłem 4t ledvickiego i pomimo wcześniejszych testów nastawiam się na test zimą.Jak będzie za słaby, to przyszłej zimy go nie kupię i tyle. Zastanawiam się tylko nad sprawą wilgotności. Testowałem dość suchy, a ten który mi przyjechał, jest wilgotny.Tzn. woda się nie leje, ale na workach skarapla się woda od środka. Worki są foliowe ale perforowane-nakłucia tak około co 3cm i widać, że w tych miejscach wysycha. Nie wiem jednak czy wysycha wystarczająco, tym bardziej że jak wiadomo worki są na kupie około 3x3m, wys gdzieś na 8-9 worków.Miał ktoś sytuację z mokrym brunatnym czechem? Zdąży to wyschnąć w garażu z uchylonym oknem?No i czy ten węgiel "pije" wodę?Jeśli byłby wilgotny na zewnątrz,to powinno być ok,ale jeśli jest z nim tak jak z drewnem, to się troszkę niepokoję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Mając te informacje kolejny raz mam wrażenie, że żyjemy w kraju w którym normalnych ludzi można robić w "wała" na każdym kroku i żadna instytucja kontrolna tego nie chce widzieć - zresztą oceńcie to sami i bądźcie mądrzejsi w myśl zasady "bujać to my a nie nas".

 

najlepsze jest to, ze dzis dzwonilem na jeden sklad i pytam o czeski - gosciu mowi, ze ma komorany - to ja mowie, ze szkoda ze nie ledvice, a on na to, ze nie ma problemu i ledvice tez moge u niego kupic - no i co mam mu wierzyc czy nie?

jak ja mam to sprawdzic -nawet jak ma certyfikat to i tak moze inny wegiel sprzedac.

 

karoka - jak to jest.. są jakies kontrole na skladach? co zrobic, zeby byc pewny ze to co kupujesz to to co ci mowia?

 

I jeszcze jedno.. testowal ktos z Was Komorany? Facet ze skladu w Dobrzykowicach mowi, ze Komorany lepsze. No i z tych certyfikatow kopalnianych na czeskich stronach tez tak wynika. Wydaje mi sie, ze to co podaje koles na allegro 25.000 kJ/kg to sciema - przeciez sam Suspenser pisales, ze po testach wynika, ze idziw go dwa razy wiecej -wiec kalorycznosc muszi byc duzo nizsza wg mnie - czy sie myle?

Edytowane przez boru
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co czytałem to z Komoran jest lepszy bo bardziej kaloryczny ale ... jest bardziej zasiarczony i nie spełnia wymagać jakie musi spełniać ekogroszek (zawartość max siarki). Ekogroszek z Ledvic ma mniej siarki i spełnia normy , jednakże jest mniej kaloryczny ...

 

Tyle że to teoria , bo nie wiadomo jak wygląda rzeczywistość i czy kupowany ekogroszek pochodzi naprawdę ze tej kopalni i jakie ma obecnie parametry.

Bo certyfikaty robione kilka miesięcy/lat wcześniej obecnie nic nie znaczą , bo nie wiadomo czy obecne złoże ma takie same właściwości ...

 

Tak naprawdę kupujemy kota w worku i to samo dotyczy PL węgla , bo certyfikaty z przed kilku lat mogą mieć wartość co najwyżej sentymentalną ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj wsypuję Ledvicki i od jutra powinien być już w palniku - dopilnuję kiedy tam się pojawi i zanotuję wskazanie ciepłomierza i w ciągu około tygodnia powinienem mieć wynik.

Następny będzie z Komoran, potem Pieklorz i Jaret Plus - taki jest plan - nie wiem tylko czy z zakupem wstrzymam się aż do końca testów, ale na pewno chcę porównać chociaż Ledvicki i Komorany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj wsypuję Ledvicki i od jutra powinien być już w palniku - dopilnuję kiedy tam się pojawi i zanotuję wskazanie ciepłomierza i w ciągu około tygodnia powinienem mieć wynik.

Następny będzie z Komoran, potem Pieklorz i Jaret Plus - taki jest plan - nie wiem tylko czy z zakupem wstrzymam się aż do końca testów, ale na pewno chcę porównać chociaż Ledvicki i Komorany.

 

http://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/12026-ver-czyli-prawdziwe-osiagi-naszych-kotlow-i-paliw-porownanie/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tu macie stronę gdzie są chyba rzetelnie przedstawione węgle z Komoran, Ledvic i dodatkowo Ekolatvek, razem z cenami :

http://www.europawegiel.com/pl/products

W przyszłym roku chyba poszukam kogoś do spółki na workowanego Ekolatveka i tyle.

 

Zobacz ile ten Ekolatvek kosztuje w zakupie i porównaj z ceną zakupu Komoran - przecież on po sprowadzeniu nie jest już konkurencyjny z Jaret Plusem czy Pieklorzem i dlatego pewnie nikt go nie oferuje w Polsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz ile ten Ekolatvek kosztuje w zakupie i porównaj z ceną zakupu Komoran - przecież on po sprowadzeniu nie jest już konkurencyjny z Jaret Plusem czy Pieklorzem i dlatego pewnie nikt go nie oferuje w Polsce.

 

No masz rację. Swoją drogą, ciekawe jak oni go produkują, skoro kaloryczność jest większa niż Ledvic i Komoran.Dosypują Polaka kamiennego?Ciekawe też na czym polega "wzbogacanie".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś czuję, że sporo namieszamy w temacie podawaniem VER - ów, bo gdy uwzględni się je w tabeli kbab - a może się okazać, że nawet grzanie prądem w 2 taryfie wcale nie jest takie drogie w porównaniu do ekogroszku - to nie będzie już "wymyślanie" tylko konkretne dane :stirthepot:

 

wcale o to nie trudno, jak w drugiej 1 kWh kosztuje 29 gr

to np latem gdzie sprawność wynosi ok 30%: eko goroszek który kosztował by 604 zł/t dałby taki sam koszt jak w drugiej taryfie, wszystko powyżej tej ceny, będzie droższe niż prąd w drugiej taryfie.

zimą pomijając możliwości techniczne: jak palimy eko po 850zł musimy mieć sprawność co najmniej 42% - o co w podajniku nie trudno, ale też nie łatwo w przewymiarowanym górniaku z niedowymiarowanym palaczem. Jak zapłacimy po 1 kzł/t to musimy palić z co najmniej 50% sprawnością, co jak pokazały "wyniki na gorąco" nawet w podajniku wcale łatwa do osiągnięcia nie jest. Szczególnie w niewielkich dobrze ocieplonych domach.

Pamiętać też trzeba, że kocioł jako taki prócz węgla zużywa ok 1 kWh pradu na dobę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...