Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ranking paliwa typu ekogroszek.


Mattin

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Widziałem dużą kotłownię, z dwoma piecami (jakoś połączone), ogrzewającą dwa bloki mieszkalne, opalaną tym eko i dawało to radę. Więc jestem dobrej myśli.

Ja ogrzewając w zeszłym roku samą budowę, bez ocieplonego poddasza, z dużą ilością podłogówki, miałem trochę problemów z zimnym powrotem, co przekładało się na duże spalanie i trochę spieków. Tym bardziej że wygrzewałem podłogi (40deg). Jak ustawiałem niską temp na podłogówce i odpaliłem grzejniki to już było ok. W razie w mam pół tony ekoreta na największe mrozy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem dużą kotłownię, z dwoma piecami (jakoś połączone), ogrzewającą dwa bloki mieszkalne, opalaną tym eko i dawało to radę. Więc jestem dobrej myśli.

Ja ogrzewając w zeszłym roku samą budowę, bez ocieplonego poddasza, z dużą ilością podłogówki, miałem trochę problemów z zimnym powrotem, co przekładało się na duże spalanie i trochę spieków. Tym bardziej że wygrzewałem podłogi (40deg). Jak ustawiałem niską temp na podłogówce i odpaliłem grzejniki to już było ok. W razie w mam pół tony ekoreta na największe mrozy.

 

To dziwne, że bloków nie ogrzewano miałem choć jest dużo tańszy.

 

Co do spieków to podają spiekalność 0-3 - jeśli to prawda to trzeba by się naprawdę postarać, żeby uzyskać spieki [czytaj bardzo nieprawidłowo ustawić sterownik kotła].

Przy dobrych nastawach nawet przy klasycznej retorcie [najbardziej wrażliwej na złe nastawy] i ekogroszku o RI<20 są znikome ilości spieków.

 

Co do tego ekogroszku ekobran to dla mnie równie dobrze mógłby się nazywać superekstranajlepszyekogroszek i było by to podobnie mylące dla klienta.

Konkret to jest nazwa kopalni z której pochodzi węgiel lub z czego się składa np. Jaret Plus to Jaret z Janiny oraz Pieklorz bytomski lub inny wysokokaloryczny węgiel.

 

Skoro jednak podają na workach parametry to pewnie certyfikat z badań też mają do wglądu i tu już jest lepiej niż u sprzedawców ładujących węgiel do worków na kartofle i mówiących to co klient chce usłyszeć.

Edytowane przez SUSPENSER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dziwne, że bloków nie ogrzewano miałem choć jest dużo tańszy.

 

Co do spieków to podają spiekalność 0-3 - jeśli to prawda to trzeba by się naprawdę postarać, żeby uzyskać spieki [czytaj bardzo nieprawidłowo ustawić sterownik kotła].

Przy dobrych nastawach nawet przy klasycznej retorcie [najbardziej wrażliwej na złe nastawy] i ekogroszku o RI<20 są znikome ilości spieków.

 

Co do tego ekogroszku ekobran to dla mnie równie dobrze mógłby się nazywać superekstranajlepszyekogroszek i było by to podobnie mylące dla klienta.

Konkret to jest nazwa kopalni z której pochodzi węgiel lub z czego się składa np. Jaret Plus to Jaret z Janiny oraz Pieklorz bytomski lub inny wysokokaloryczny węgiel.

 

Skoro jednak podają na workach parametry to pewnie certyfikat z badań też mają do wglądu i tu już jest lepiej niż u sprzedawców ładujących węgiel do worków na kartofle i mówiących to co klient chce usłyszeć.

 

Hej,

nie żebym ich reklamował, nie mam w tym interesu, choć gdyby popyt przełożył się na niższe ceny :) to czemu nie.

Sam się zdziwiłem tym, że bloki ogrzewają ekogroszkiem, ale może ma to coś wspólnego z UE i dofinansowaniem, bo piece też były raczej nie wysłużone. Była to kotłownia utrzymywana przez producenta kotłów, więc może taka pokazówka?

Co do pochodzenia węgła to producent nie kryje się z tym, że jest to Rosja.

Certyfikaty mają na stronie i to aktualne co miesiąc, a nie sprzed paru lat jak nasze kopalnie. Ciekawe tylko czy są prawdziwe?

U nas w okolicy markowy workowany Polski produkt kosztuje ponad 1000zł za tonę (Retopal, Pieklorz, Ekoret, Jaret Plus) więc człowiek szuka alternatywy.

Mam nadzieję że skusisz się kiedyś na testy tego eko.

Pozdrawiam i czekam na dalsze wyniki oraz nowy soft do koali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do pochodzenia węgła to producent nie kryje się z tym, że jest to Rosja.

Certyfikaty mają na stronie i to aktualne co miesiąc, a nie sprzed paru lat jak nasze kopalnie. Ciekawe tylko czy są prawdziwe?

U nas w okolicy markowy workowany Polski produkt kosztuje ponad 1000zł za tonę (Retopal, Pieklorz, Ekoret, Jaret Plus) więc człowiek szuka alternatywy.

Mam nadzieję że skusisz się kiedyś na testy tego eko.

Pozdrawiam i czekam na dalsze wyniki oraz nowy soft do koali.

 

No to się nie dziwię, że robi furorę skoro jest o tyle tańszy i pali się jak trzeba.

 

Chętnie zrobię test jak mi ktoś woreczek do Wrocławia podrzuci ;)

 

Zapamiętam też sobie ten temat i gdy będę się wybierał autem do trójmiasta [lub w do Warszawy] podjadę i kupię z 2 worki na test, ale nie wiem kiedy to będzie - może do końca roku się wybiorę tam w delegację ...

Edytowane przez SUSPENSER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciekawi mnie co robisz jak brakuje powiedzmy 1 kg lub 0.5kg ... albo 0.3kg .. mowisz dziekuje ale prosze przyjechac jeszcze raz z pelnymi workami?>

 

0,5 kg to tolerancja ważenia i tyle przyjmę, ale jak będzie 0,9 jak ostatnio w tych próbnych workach to albo policzą za nie odpowiednio mniej albo niech spadają bo "bujać to my a nie nas".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

Jestem od kilku dni posiadaczem pieca na ekogroszek. Teraz stoję przed dylematem jaki węgiel kupić na najbliższe tygodnie miesiące. Zapoznałem się z tym i innymi tematami i widzę, że opinie są różne opinie. Z tego co widzę na forach to często powtarza się nazwa Ledvice lub dostawca Tani Opał ze Zgorzelca. Moje pytanie jest proste. Co polecacie? Na co zwracać uwagę przy zakupie węgla?

 

Info:

Piec: Seco Bawaria 25kW

Dom: Typu "Namysłów", ~170m2

Ocieplenie domu na poziomie średnim.

Lokalizacja: Strzelin koło Wrocławia

 

Z góry dzięki za info!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Martinos, Ledvice to czeski groch. Tani Opał to też czeski groch, tylko workowany w Zgorzelcu. Masz stosunkowo blisko do południowej granicy. Jak masz jakiegos busa, albo dużą przyczepkę, to śmigaj sam do Pepików po węgiel. Kupisz 2x taniej niż to, o co tutaj pytasz. Ja na zimę chcę testować mieszankę 60/40 czeski groch z polskim miałem. Powinno być super.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pionan, nigdy nie miałem do czynienia z ekogroszkiem - to mój pierwszy sezon. Nie chcę się na coś naciąć dlatego szukam godnego zaufania źródła. I tu w razie czego czekam na polecające głosy. Czechy owszem ale pewnie w przyszłym roku jak z sąsiadami spróbujemy zrobić razem jakiś większy zakup.

W tym roku szukam czegoś w miarę dobrego, workowanego, z dostawą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szperałem trochę o grochu w necie i jak to w życiu - ciężko o jednoznaczne opinie...

Dziś trochę rozruchowo paliłem. Kupiłem worek węgla z lokalnego składu - węgiel był luzem. Tak jak pisałem wcześniej - jestem zielony w tej kwestii. Trudno mi ocenić czy jest to dobry węgiel czy nie. Sprzedawca oczywiście zachwalał pod niebiosa. Ale nawet dla mnie węgiel sprawiał wrażenie mocno zawilgoconego. Rzekłbym nawet ciut mokrego.

Zastanawiam się też nad grochem z taniopale --> 14zł/worek + transport. Rozmawiałem z człowiekiem, który kupował u nich. Nie było problemów. Zimą mieszał trochę z wysokoenergetycznym i był zadowolony. Węgiel pakowany w worki. Dostawa na palecie. Komfortowo i czysto. Ale to tylko jedna opinia.

Tak czy owak jak nie znajdę nic konkretnego to kupie w tym tygodniu gdzieś 1 tonę próbę i zobaczę jak to wygląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrzcie jak sprzedawcy robią nas w jajo :D

 

Analiza składu:

Ciepło spalania

25-30 MJ/kg

Wartość opałowa

22-24 MJ/kg

Granulacja

5-25 mm

Wilgotność

7-18 %

Popiół

7-10 %

Siarka całkowita

0,5-1,0 %

 

podają ciepło spalnia na pozycji nr1 i każdy myśli że to kalorycznosć opału :D nastepna sprawa to popiół 7-10 to już powoli robi się kopalnia popiołu....nie wspominajac o wilgotnosci dochodzącej do 18%!!! acha w opisie pisze ''Ekogroszek wysokoenergetyczny j''

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się też nad grochem z taniopale --> 14zł/worek + transport. Rozmawiałem z człowiekiem, który kupował u nich. Nie było problemów. Zimą mieszał trochę z wysokoenergetycznym i był zadowolony. Węgiel pakowany w worki. Dostawa na palecie. Komfortowo i czysto. Ale to tylko jedna opinia.

Tak czy owak jak nie znajdę nic konkretnego to kupie w tym tygodniu gdzieś 1 tonę próbę i zobaczę jak to wygląda.

 

Ten "Tani opał" wychodzi bardzo drogo bo ma niską kaloryczność [sprawdzałem go jakiś czas temu i ja bym wolał od niego tańszy Ledvicki] - lepiej kupić dobry węgiel, żeby mieć punkt odniesienia do porównań.

 

Karoka65, który czasem pisze w tym wątku sprzedaje węgiel i jest z Grodkowa, więc w dobrej cenie sprzeda Ci Jaret Plus i będziesz miał spokojną, ciepłą zimę - taka moja rada, a zrobisz jak będziesz chciał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrzcie jak sprzedawcy robią nas w jajo :D

 

Analiza składu:

Ciepło spalania

25-30 MJ/kg

 

podają ciepło spalnia na pozycji nr1 i każdy myśli że to kalorycznosć opału :D nastepna sprawa to popiół 7-10 to już powoli robi się kopalnia popiołu....nie wspominajac o wilgotnosci dochodzącej do 18%!!! acha w opisie pisze ''Ekogroszek wysokoenergetyczny j''

 

To stary numer, podobnie jak podawanie kaloryczności w stanie analitycznym Qia zamiast roboczym Qir.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A u nas jest taki węgiel;

 

LastScan1.jpg

 

Ceny za węgiel luzem.Za workowany trzeba doliczyć 60zł/t.

Spaliłem już 100kg tego 28,5 MJ.

Jak narazie jestem zadowolony.Ładnie się spala.Ze 100kg węgla było 1,5 wiadra(ocynkowanego)popiołu.Był drobny,bez spieków.

Węgiel jest suchy i drobny,do 25mm.

Edytowane przez tesel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie średnia z ostatnich 8 dni to około 3 kg/dobę węgla czeskiego z Komoran.

 

SVERS* = 5,19 MJ/kg, czyli jeśli węgiel miał jak to podaje kopalnia 20,0 MJ/kg to sprawność kotła wyniosła ok. 26%

 

Zaskakuje to, że SVERS jest niższy niż przy mniej kalorycznym Ledvickim - wyjaśnienie jest takie, że Komoranski szybko się wypala i musiałem wydłużyć czas pracy podajnika w podtrzymaniu, żeby nie wypalało "dziury" i żeby kocioł nie wygasł - przez to kocioł się przegrzewał i zamiast w podtrzymaniu mieć 45-50 st miał nawet do 72 st - stąd większe straty ciepła samego kotła w podtrzymaniu i mniejszy SVERS.

 

Obecnie testuję Pieklorza z Jelcza [tj. miał być z Bytomia, ale kto go tam wie ;)].

 

Generalnie ten z Komoran mi się nie podoba bo pioruński kurzy przy wsypywaniu [a przy przechowywaniu z worków plecionych (podobne jak na kartofle) sypie się pyłek i syfi wszędzie] - wolę Ledvicki nawet jeśli jest ciut mniej kaloryczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...