Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ranking paliwa typu ekogroszek.


Mattin

Recommended Posts

Czy latem można kupić taki załóżmy 23MJ na samą wodę? Na tym moim latem piec Zębiec z PID przechodził często w nadzór, na mniej kalorycznym może by było mniej nadzorów, a i węgiel tańszy..

 

Tak na lato lepiej słabszy, z większą ilością popiołu, bo on trzyma żar i rzadziej musi się włączać podtrzymanie więc mniej węgla zmarnuje się podczas podtrzymania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dziś zamówiłem CzP zobaczymy na kiedy dostarcza, jak to będzie wyglądać i jak się będzie palić.

Podejrzewam że groszek będzie mokry ale mam czas na dosuszenie jak dosuszę to zważę kilka worków i zobaczę czy nie oszukują na ilości. Ważyłem worki Retopala PGG i waga o dziwo się zgadzała, ważyłem również worki Pieklorza w Weglobudu (żółte worki Piekło) i też wagą się zgadzała zobaczymy jak będzie w tym przypadku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawych węgli ostatnio podobno jest Wieczorek - testował ktoś ?

 

Ja palę wieczorkiem już drugi sezon - przynajmniej lokalny dostawca twierdzi że to wieczorek. Pali się dobrze, trochę spieka, ale spieki są kruche i nie tworzą się tzw. kalafiory. Jedyny minus tego węgla to spora ilość popiołu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnosząc się do mojego poprzedniego postu:

Jestem już po przetestowaniu Carbonu Premium z Castoramy i powiem ze szkoda wydawać na niego kasy, nie zauważyłem żadnej różnicy między nim a np. Retopalem. Choć kolega jest zachwycony ale widać duże znaczenie ma posiadany piec :)

 

Za to z marketowych mogę polecić nawet Sztygara z LM jako z marketowych oczywiście. Jak na razie nic nie przebiło Skarbka i wygląda na to że nie przebije ale szukam dalej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnosząc się do mojego poprzedniego postu:

Jestem już po przetestowaniu Carbonu Premium z Castoramy i powiem ze szkoda wydawać na niego kasy, nie zauważyłem żadnej różnicy między nim a np. Retopalem. Choć kolega jest zachwycony ale widać duże znaczenie ma posiadany piec :)

 

Za to z marketowych mogę polecić nawet Sztygara z LM jako z marketowych oczywiście. Jak na razie nic nie przebiło Skarbka i wygląda na to że nie przebije ale szukam dalej :)

 

Ja mam Sztygar Ultra z Mrówki..... jest bardzo ok, kupiony w Czerwcu 2017r po 820zł T...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyliście, że ostatnimi czasy ekogroszek coś słabnie? Szczególnie ten zza wschodniej granicy. Jeszcze niedawno energo extra miał wartość opałową 25-27MJ teraz 24-26MJ. Czarna Perła, którą aktualnie palę a którą kupowałem w zeszłym roku na workach ma wartość opałową powyżej 24MJ, teraz wchodzę na ich stronę i ma już 23-24MJ. Ciekawe. Widać, że widmo nowych przepisów dotyczących jakości węgla już spowodowało,że co poniektórzy zaczynają urealniać wartości opałowe.

Może ta sytuacja sprawi, że pomimo tego,że płacimy już za groszek jak za zboże będziemy przynajmniej trochę mniej robieni w wała, przynajmniej jeśli chodzi o informacje o wartości opałowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj dotarł do mnie groszek CzP. Podziele się moimi pierwszymi spostrzeżeniami. Zacznę od najważniejszej rzeczy czyli od wilgotności. Po rozcięciu streczu na workach były kropelki deszczu i obawiałem się że w workach było to samo ale o dziwo rozciąłem kilka sztuk wybranych worków i groszek ku mojemu zaskoczeniu był suchy :) Worki dobrej jakości ale kilka niechlujnie zgrzanych. Na 40 worów trafiły się 3 szt. rozerwane. Czas realizacji zamówienia w normie zamówione we wtorek groszek dostarczony w poniedziałek czyli 6 dni Poczta Polska tragedia nie umieja jeżdzić samochodami dostawczymi i rozładunek odbył się w bramie. Jeszcze nim nie paliłem bo mam cały zasobnik zasypany innym grochem jak się skończy to zasype CzP i podzielę się tym jak się pali.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniżej obiecane dodatkowe informacje o Diablo.

Poza zaletami które opisałem kilka stron wcześniej ma zasadniczą wadę - niską kaloryczność.

Do 24MJ brakuje mu raczej dużo. Jeśli przyjąć, że CP ma deklarowane 23-24 to Diablo może ma ze 20 i to nie jestem pewien.

Na stronie jest info że wartość opałowa to max.24 MJ więc każda wartość poniżej niby jest prawdziwa, taki sprytny zapis.

Jeśli ktoś lubi węgiel bezproblemowy w spaleniu, ze znikomą ilością popiołu jak z papierosa i jest za to skłonny zapłacić to jak najbardziej mogę polecić.

Trzeba mieć tylko świadomość że spalanie będzie znacznie większe niż innego opału.

Drugim dobrym zastosowaniem jest zmieszanie go z innym bardziej problemowy węglem. Ostatnie dwa tygodnie jadę na mieszance 50/50 CP z Diablo i jestem bardzo zadowolony. Problem spieków praktycznie przestał istnieć. Myślę, że podobny rezultat będzie przy połączeniu z np. Retopalem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie czekałem na jakąś kompetentną opinie na temat Diablo. Ja na razie suszę i chce sprawdzić ile zeszło z wagi, po otwarciu worków było 24,9-25 kg, czyli idealnie. Opinia Twoja by się potwierdzała z obserwacją spalania u znajomego. Popiół faktycznie bardzo ładny i jest go dość mało, wadą może być kaloryczność, ponieważ w te mrozy u niego szło spokojnie 50 KG na dobe, wiem, że różnica w piecu i samym domu, ale jakby nie było dość wysokie spalanie.

 

Zastanawiam się jednak nad Diablem do CWU na lato, żeby nie było nazbyt kaloryczne, chyba, że macie jakieś inne sprawdzone groszki letnie?

 

P.S. Jak przetestuje ten Diablo teraz to też swoje odczucie jakieś podam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do groszku letniego. To używam jakiegoś słabokalorycznego żeby nie marnować opału. Jaret zwykły się świetnie u mnie sprawdza. W tym roku bedzie Diablo.

 

Co do Diablo potwierdzam zdanie powyżej. Świetny jeżeli idzie o ilość popiołu. Ale przy mrozach kociołek ciężko dobijał do temperatury zadanej. Dla porównania retoter z Adameksa (>23) radził sobie u mnie lepiej. No i więcej go idzie. Nie powiem dokladnie ile bo nie liczyłem jeszcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdybym miał palić grochem za 1000 to waliłbym czeskiego misia i nie patrzyłbym na żywotność kotła.https://www.castorama.pl/produkty/instalacja/technika-grzewcza-i-ogrzewanie/materialy-opalowe-i-paliwa/ekogroszek/ekogroszek-miekki-tani-opal-20-kg.html

Tak się zastanawiam kto w ogóle kupuje groch za 1000? Ktoś musi przecież go sprzedają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...