Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ranking paliwa typu ekogroszek.


Mattin

Recommended Posts

Zaskakuje to, że SVERS jest niższy niż przy mniej kalorycznym Ledvickim - wyjaśnienie jest takie, że Komoranski szybko się wypala i musiałem wydłużyć czas pracy podajnika w podtrzymaniu, żeby nie wypalało "dziury" i żeby kocioł nie wygasł - przez to kocioł się przegrzewał i zamiast w podtrzymaniu mieć 45-50 st miał nawet do 72 st - stąd większe straty ciepła samego kotła w podtrzymaniu i mniejszy SVERS.

 

A czy w takim przypadku zmniejszenie obrotów dmuchawy by nie pomogło? I tu mam pytanie. Sąsiad poprosił mnie o pomoc w okiełznaniu kotła Hef Eko Duo 20kw. Niby wprowadziliśmy się razem przed zimą, ale on mieszkał jeszcze na 2 fronty, więc całą zimę leciał na ustawieniach podanych przez instalatora przez telefon.Nie wiedział zupełnie o co biega w żadnym z parametrów i dziwił się co mu ten kocioł tyle zżera:) Ja po swoim 1szym sezonie z moim tłokowcem jestem przy nim prawdziwym specjalistą;) W każdym razie po przeczytaniu jego instrukcji raz,dwa wytłumaczyłem mu co i jak. Zastanawia mnie jedynie sprawa dmuchawy. Ja w swoim nie mam żadnej przysłony, więc reguluję ją tylko przy pomocy sterownika.On ma natomiast możliwość zarówno regulacji na sterowniku jak i mechanicznie przysłoną.Zastanawiam się po co jest ta przysłona?On ma regulację na sterowniku w zakresie 1-100.Kazałem mu otworzyć przysłonę na maxa, żeby sterownikiem precyzyjnie dobrać jej moc a nie bawić się w archaiczne przysłanianie. Czy dobrze zrobiłem?Potrzebna jest w ogóle ta przysłona? Na jakiej mocy dmuchawy jedziesz przy czechach?Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Przy przewymiarowanej dmuchawie do palnika ( przeważnie tak jest ) taka przesłona to zbawienie.

U mnie palnik byłby nie do okiełznania bez niej.

Przy czechu pracujemy na bardzo małym nadmuchu, jak przeholujesz to zgaśnie.

Przy pierwszym sofcie Bruli min. dmuchawy jakie można było ustawić to 30% i to było dużo za dużo, przesłonę miałem przymkniętą tak że w najszerszym miejscu szparka miała około 1cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie średnia z ostatnich 8 dni to około 3 kg/dobę węgla czeskiego z Komoran.

 

SVERS* = 5,19 MJ/kg, czyli jeśli węgiel miał jak to podaje kopalnia 20,0 MJ/kg to sprawność kotła wyniosła ok. 26%

 

.

piękny wynik

doskonale pokazuje, że nie tylko kaloryczność opału jest ważna

liczy się właściwie każda jego cecha, wilgotność, RI, popiół, części lotne itd

bez ciepłomierza ocena jakość/cena właściwie nie możliwa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie średnia z ostatnich 8 dni to około 3 kg/dobę węgla czeskiego z Komoran.

 

SVERS* = 5,19 MJ/kg, czyli jeśli węgiel miał jak to podaje kopalnia 20,0 MJ/kg to sprawność kotła wyniosła ok. 26%

 

Zaskakuje to, że SVERS jest niższy niż przy mniej kalorycznym Ledvickim - wyjaśnienie jest takie, że Komoranski szybko się wypala i musiałem wydłużyć czas pracy podajnika w podtrzymaniu, żeby nie wypalało "dziury" i żeby kocioł nie wygasł - przez to kocioł się przegrzewał i zamiast w podtrzymaniu mieć 45-50 st miał nawet do 72 st - stąd większe straty ciepła samego kotła w podtrzymaniu i mniejszy SVERS.

 

Obecnie testuję Pieklorza z Jelcza [tj. miał być z Bytomia, ale kto go tam wie ;)].

 

Generalnie ten z Komoran mi się nie podoba bo pioruński kurzy przy wsypywaniu [a przy przechowywaniu z worków plecionych (podobne jak na kartofle) sypie się pyłek i syfi wszędzie] - wolę Ledvicki nawet jeśli jest ciut mniej kaloryczny.

 

Cos mi sie wydaje, ze zanim zaczeles go testowac to juz byles do niego uprzedzony. Prosze odpowiedz mi na jedno pytanie:

czy jezeli nie przejmowalbys sie kurzeniem i zabrudzaniem kotlowni przez to, ze Kormorany jest palkowany w plecionke, czy jakby estetyka i czystosc w kotlowni nie mialy znaczenia to wybralbys Ledvicki czy Kormorany? Dlaczego pytam? Poniewaz mozesz ten Kormorany zamowic w Dobrzykowicach pakowany rowniez w worki foliowe.

Ja chyba wiec ide w Kormorany,

Edytowane przez boru
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy w takim przypadku zmniejszenie obrotów dmuchawy by nie pomogło? I tu mam pytanie. Sąsiad poprosił mnie o pomoc w okiełznaniu kotła Hef Eko Duo 20kw. Niby wprowadziliśmy się razem przed zimą, ale on mieszkał jeszcze na 2 fronty, więc całą zimę leciał na ustawieniach podanych przez instalatora przez telefon.Nie wiedział zupełnie o co biega w żadnym z parametrów i dziwił się co mu ten kocioł tyle zżera:) Ja po swoim 1szym sezonie z moim tłokowcem jestem przy nim prawdziwym specjalistą;) W każdym razie po przeczytaniu jego instrukcji raz,dwa wytłumaczyłem mu co i jak. Zastanawia mnie jedynie sprawa dmuchawy. Ja w swoim nie mam żadnej przysłony, więc reguluję ją tylko przy pomocy sterownika.On ma natomiast możliwość zarówno regulacji na sterowniku jak i mechanicznie przysłoną.Zastanawiam się po co jest ta przysłona?On ma regulację na sterowniku w zakresie 1-100.Kazałem mu otworzyć przysłonę na maxa, żeby sterownikiem precyzyjnie dobrać jej moc a nie bawić się w archaiczne przysłanianie. Czy dobrze zrobiłem?Potrzebna jest w ogóle ta przysłona? Na jakiej mocy dmuchawy jedziesz przy czechach?Pozdrawiam.

 

Przy czechach jadę z dmuchawą na minimum tzn. 25.

 

Przesłona i zmienianie mocy nadmuchu wbrew pozorom działają różnie - przy zbyt małej nastawie na sterowniku dmuchawa potrafi się bardzo długo rozkręcać, buczeć itp. - czasem bez przesłony nie da rady ustawić bestii.

 

Podsumowując: najpierw rób jak dotąd tj. przysłona otwarta i regulacja na sterowniku, a jeśli nie da się ustawić wtedy kombinuj przesłoną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cos mi sie wydaje, ze zanim zaczeles go testowac to juz byles do niego uprzedzony. Prosze odpowiedz mi na jedno pytanie:

czy jezeli nie przejmowalbys sie kurzeniem i zabrudzaniem kotlowni przez to, ze Kormorany jest palkowany w plecionke? Czy jakby estetyka i czystosc w kotlowni nie mialy znaczenia to wybralbys Ledvicki czy Kormorany? Dlaczeog pytam? Poniewaz mozesz ten Kormorany zamowic w Dobrzykowicach pakowany rowniez w worki foliowe.

Ja chyba wiec ide w Kormorany,

 

Myślę, żę wtedy wybrałbym Komorany [nie przejmując się nawet ilością siarki].

 

Skoro mają tam w foliowych workach to jeszcze się zastanowię - dzięki za informację :)

 

Pojawił się nowy skład w Laskowicach, gdzie poza węglem luzem "pod chmurką" mają workowanego Pieklorza [workowany w Bierutowie] w cenie 900 zł/tonę - przyjrzałem się - mokry jak diabli, więc nie polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie wydaje Ci się, że masz poprostu coś zrypane z ustawieniami na tych Komoranach? No bo na logikę:nominalna kaloryczność większa, opał suchszy czy jak kto woli bardziej suchy(pyli się nie bez powodu), to przecież nie może wyjść "SVERS:)" mniejszy. No jak by nie liczyć nie może. Nie chce mi się lecieć w tył wątka o 20 stron, ale sprawdzasz temp. spalin?A może wymiennika nie chce się czyścić;) ? Edytowane przez szoko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie wydaje Ci się, że masz poprostu coś zrypane z ustawieniami na tych Komoranach? No bo na logikę:nominalna kaloryczność większa, opał suchszy czy jak kto woli bardziej suchy(pyli się nie bez powodu), to przecież nie może wyjść "SVERS:)" mniejszy. No jak by nie liczyć nie może. Nie chce mi się lecieć w tył wątka o 20 stron, ale sprawdzasz temp. spalin?A może wymiennika nie chce się czyścić;) ?

 

Żebyś nie musiał już daleeeeko szukać [na poprzedniej stronie ;)] wklejam cytat:

 

"- wyjaśnienie jest takie, że Komoranski szybko się wypala i musiałem wydłużyć czas pracy podajnika w podtrzymaniu, żeby nie wypalało "dziury" i żeby kocioł nie wygasł - przez to kocioł się przegrzewał i zamiast w podtrzymaniu mieć 45-50 st miał nawet do 72 st - stąd większe straty ciepła samego kotła w podtrzymaniu i mniejszy SVERS."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A u nas jest taki węgiel;

 

[ATTACH=CONFIG]138506[/ATTACH]

 

Ceny za węgiel luzem.Za workowany trzeba doliczyć 60zł/t.

Spaliłem już 100kg tego 28,5 MJ.

Jak narazie jestem zadowolony.Ładnie się spala.Ze 100kg węgla było 1,5 wiadra(ocynkowanego)popiołu.Był drobny,bez spieków.

Węgiel jest suchy i drobny,do 25mm.

 

Podjechałem w mojej okolicy w lipcu obejrzeć ten groszek. Nie wyglądał najgorzej - choć leżacy luzem miał trochę zanieczyszczeń - kamienie itp. Po jedenj takiem minie - gdzie były kawałki drutów/duże kamulce/drewno bałem się zaryzykować. Groszek w ręku wydawł mi się bardzo "lekki" i połyskliwy - nie znam się mocno, ale testując podobnie wygladające groszki miałem różne doświadcznia, nie zawsze najepsze.

Teraz skusiłem się na test kilku worków z Leroya, nie jest najgorszy jak na znane mi marketowe oferty, nie chcę dublować posta, bo niedawno napisałem o nim kilka zdań w innym temacie, jak kogos intersuje to odsyłam tutaj:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?53504-Piec-na-eko-groszek-ELEKTROMET-25kw/page137&highlight=elektromet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[h=2][/h]

 

Wyniki testu "Pieklorza" z Jelcza:

 

 

 

średnia z ostatnich 8,5 dnia to około 2,50 kg/dobę.

 

 

 

SVERS* = 6,41 MJ/kg, czyli jeśli węgiel miał 26 MJ [może to Pieklorz ale na pewno nie bytomski] to sprawność kotła wyniosła ok. 25%.

 

 

 

Obecnie testuję Pieklorza bytomskiego z Super-opał z Bierutowa i czekam na dostawę z Nikomax.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj za chwilkę dojedzie mi 2 tony "ekogroszku" z kwk Chwałowice bo mojego dobrego eko z bobrka z ub. roku może mi w okolicy wiosny braknąć. Zaraz przeprowadzę testy to napiszę czy nadaje się do palenia.

 

Trochę z tą dostawą zeszło ale mój kierowca najpierw czekał w kolejce na kopalni a jak się dostał to się okazało, że ten eko wychodzi z kopalni jakiś dziadowski ( dużo miału i jeszcze dużo ponad sortu) i później przepuszczał kolejkę i czekał aż kopalnia wypuści lepszy eko no i podobno dzisiaj jest ok. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ekogroszek z KWK Chwałowice wygląda tak jak na poniższej fotce - miału nie widać i jest suchy ale jego granulacja nie jest 5-25 mm ale pewnie gdzieś 5-32 mm - no przynajmniej na oko widać też większe kawałki niż 25 mm.

 

Cena za 1 tonę tego ekogroszku wynosi 664 zł.

Na fakturze z zakupu z dnia dzisiejszego kopalnia podaje, że jest to :

 

- węgiel kamienny PKWiU A10.10.11-54.2

- Typ 32.1

- Groszek 5-25 0320/cc

- Kod CN 2701

- Klasa: min. 27 MJ/kg

 

Brak danych na temat zawartości siarki i popiołu i spiekalności.

100_4284.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co by tu powiedzieć byłe eko z KWK Chwałowice pali się i nic nie widać co z nim będzie nie tak. No ma inny intensywny zapach i jak się pali to iskrzy - hmm może ma za dużą zawartość siarki . Poczekam jednak do jutra niech się przepali przez całą noc to zobaczymy co mu dolega i czy będzie na retorcie szlaka czy żużel ? :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj miałem dostawę z Nikomax i niestety trochę się zawiodłem, ale ostatecznie ją przyjąłem.

 

Na plus waga - dokładnie 24,9 kg [worki 25 kg], więc póki co najlepiej z testowanych Pieklorzy, ale niestety pan przez telefon obiecywał, że jest suchy a przyjechał mokry [nie bardzo bo z worków nie cieknie, ale nawet bez otwierania widać, że jest mokry], drugi minus to słabe worki - te kolory kremowego [jest kilka różowych i te są ok] bardzo łatwo się rwą przy podnoszeniu, więc trzeba bardzo uważać.

 

Podsumowując: szału nie ma, ale te z Bierutowa miały większą niedowagę i są tak samo mokre, więc to chyba na razie najlepszy wybór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne eko KWK Chwałowice wypala mi się ładniej niż ekogroszek pieklorz z KWK Julian z 2010 r. Na razie nie ma żadnych spieków ani innych dziwnych zjawisk na retorcie. Następna kontrola rano. No ma mniej kaloryczności bo teoretycznie o 1 MJ/kg od pieklorza z Juliana.

 

No ale to jest tylko tryb letni dla CWU a przy większym poborze ciepła kiedy ekogroszek nie będzie się tak długo wygrzewał mogą być jakieś niespodzianki.

 

Na razie jestem pozytywnie zaskoczony tym byłem ekogroszkiem z KWK Chwałowice czyli groszkiem o granulacji ekogroszku. Podobno kwk Chwałowice stara się na nowo o świadectwo kwalifikacji dla tego ekogroszku to może dlatego lepiej się spala ha ha :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No a jednak - przeglądam strony Kampanii Węglowej SA i okazuje się, że pieklorz ekogroszek kwk Chwałowice ma z powrotem wystawione świadectwo kwalifikacji o tutaj

 

http://paliwa_kwalifikowane.kwsa.pl/certyfikaty/swiadectwoNR6.pdf i dalej ten ekogroszek jest wymieniony w charakterystyce paliw kwalifikowanych http://paliwa_kwalifikowane.kwsa.pl/200,nasze_paliwa.html .

 

Szkoda tylko, że to świadectwo kwalifikacji jest z 2007 roku a nie z 2012 r. i szkoda, że podstawowe dane na aktualnej fakturze zakupu tego ekogroszku różnią się w szczegółach od świadectwa kwalifikacji - jak zwykle Kampania ma swoich odbiorców ( zwłaszcza indywidualnych) gdzieś ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Pytanko do czp01:

Czy w twoim groszku widnieje nazwa EKO?

Pytam bo wziolem na probe od znajomego jakies 200kg luzem ( Przywiozl z kopalni) i on dostal takie parametry tego groszku:

- Sortyment uziarnienie (mm) - Groszek 5-25

- Typ - 32,1

- Klasa - 27/070/68

- Wartosc opalowa Qi (kJ/kg) - 27000 - 28500

- Popiol A (%) - 5,0-7,0

- Siarka St (%) - 0,55-0,80

- Wilgoc Wt (%) - 6-9

- Zdolnosc spiekania wg Rogi Ri - 5-20

Podobno nie uzywaja jeszcze nazwy eko ze wzgledu na niejasnosci w swiadectwie. Taka informacje znajomy uzyskal na kopalni.

Co do spalania to fakt jest specyficzny zapach.

U mnie nie iskrzy (mam go suchego). Natomiast u mnie lekko szlakuje ( mysle ze to kwestia ustawienia wentylatora )

Co do kalorycznosci to u mnie nie ma szalu w poruwnaniu do innych Pieklorzy ( Jak dla mnie to nie duza roznica W porownaniu do Kazimierza Juliusza)

Ale to sa tylko moje spostrzerzenia po spaleniu ok 70kg

Dostawa byla 28 wrzesnia 2012

Palenie od czwartku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...