Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ranking paliwa typu ekogroszek.


Mattin

Recommended Posts

czp01 - poza parametrami które podałeś istotne są jeszcze wilgotność Wtr i tutaj Jankowice byłyby OK, bo mają około6%, zawartość części lotnych Vdaf - niestety nie podają no i typ węgla i tutaj mam wątpliwość, bo wszystkie pozostałe oferowane przez KWK Jankowice sorty mają typ 33, czyli węgiel gazowy, w zasadzie nie przeznaczony do spalania w kotłowniach przydomowych tylko do koksownictwa i gazownictwa a nagle ten groch 5 - 25 ma typ 32.1 a ekomiał Boruta 32,2. No ale może z innej ściany... Pozdrawiam - Jacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

To były świeże dane z laboratorium kopalni - i akurat w październiku był bum na ten ekogroszek z Jankowic i wszyscy go na potęgę kupowali - to musi się jakoś dobrze spalać.

 

Eko z Chwałowic też mam przywieziony ładny sort 5-25 bez miału (i innych śmieci) ale mój przewoźnik czekał ponad tydzień aby wyszedł z kopalni lepszy eko i przepuszczał kolejkę no ale jakoś dobrze trafił :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto 2 test: ekogroszek z Tani Opał / wilgotność 5% / popiół 7% / siarka 0.4% / granulacja 5 - 25 mm / wartość opałowa 25000 kJ/kg.

 

uwagi; dobrze się pali, prawie niesłyszalny odgłos od podajnika (małe frakcje węgla), więcej popiołu niż z ekogroszku o kal. 22500kJ/kg, mało spieków. A oto i zdjęcia:

 

IMAG0632.jpgIMAG0636.jpgIMAG0640.jpg

 

i filmik pokazujący spalanie

Edytowane przez robus2000
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto 2 test: ekogroszek z Tani Opał / wilgotność 5% / popiół 7% / siarka 0.4% / granulacja 5 - 25 mm / wartość opałowa 25000 kJ/kg.

 

uwagi; dobrze się pali, prawie niesłyszalny odgłos od podajnika (małe frakcje węgla), więcej popiołu niż z ekogroszku o kal. 22500kJ/kg, mało spieków. A oto i zdjęcia:

 

[ATTACH=CONFIG]146005[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]146006[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]146007[/ATTACH]

 

i jaki wynik testu?

Ile MJ z kg?

Jaki koszt 1 GJ?

przynajmniej mogłeś popiół zważyć i sprawdzić czy faktycznie jest go 8%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i jaki wynik testu?

Ile MJ z kg?

Jaki koszt 1 GJ?

przynajmniej mogłeś popiół zważyć i sprawdzić czy faktycznie jest go 8%

 

Proszę zwróć uwagę na post nr.1272, chcę pokazać jaki groszek jest w jakim opakowaniu, ile kosztuje (tzn.ile ja zapłaciłem), moja subiektywna ocena i jak wygląda to, co jest wynikiem spalania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwując spalanie ekogroszku z KWK Chwałowice doszedłem do wniosku, że musi on pozostawać dłużej w retorcie aby się całkowicie dobrze dopalić. Tu mam problem bo moja zwykła retorta PPS 25 to płaski talerz i nie ma na swoim obwodzie żadnego rantu, który mógłby na dłużej wstrzymać szybka migrację popiołu i tych małych spieków do popielnika. Można by coś wykombinować i dorobić taki montowany rant ale puki co zastosowałem najprostszy z możliwych sposób ( opisywany nieraz na forum).

 

Dwie cegły szamotowe jedna z lewej druga z prawej strony talerza (postawione na retorcie) i dosunięte do boków kotła. Popiół spada więc w tył i przód - i normalnie jak ręką odjął wszystko się pięknie dopala ( w tej chwili w trybie dwustanowym) - :) :) :)

 

Tu mi się przypomniało wnętrze komory spalania kotła Andrzeja_M wyłożone szamotem i wydaje się, że to jest właściwy kierunek działania, który pozwala na lepsze dopalanie ekogroszku i gazów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwując spalanie ekogroszku z KWK Chwałowice doszedłem do wniosku, że musi on pozostawać dłużej w retorcie aby się całkowicie dobrze dopalić. Tu mam problem bo moja zwykła retorta PPS 25 to płaski talerz i nie ma na swoim obwodzie żadnego rantu, który mógłby na dłużej wstrzymać szybka migrację popiołu i tych małych spieków do popielnika. Można by coś wykombinować i dorobić taki montowany rant ale puki co zastosowałem najprostszy z możliwych sposób ( opisywany nieraz na forum).

 

Dwie cegły szamotowe jedna z lewej druga z prawej strony talerza (postawione na retorcie) i dosunięte do boków kotła. Popiół spada więc w tył i przód - i normalnie jak ręką odjął wszystko się pięknie dopala ( w tej chwili w trybie dwustanowym) - :) :) :)

 

Tu mi się przypomniało wnętrze komory spalania kotła Andrzeja_M wyłożone szamotem i wydaje się, że to jest właściwy kierunek działania, który pozwala na lepsze dopalanie ekogroszku i gazów :)

 

Możesz dokupić pierścień podajnika z rantem nie jest drogi .

http://allegro.pl/pierscien-paleniska-do-podajnika-mialowego-25kw-i2740194237.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry pomysł z pierścieniem - tylko trzeba sprawdzić czy na pewno wejdzie no i czy wejdzie do komory spalania bo u mnie jest wąska i mam pierścień tak oto przycięty http://czp.pl/kociol/nastawy/retorta/pps-25/images/100_2696.jpg i tu jeszcze widok http://czp.pl/kociol/nastawy/retorta/pps-25/images/100_2701.jpg :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry pomysł z pierścieniem - tylko trzeba sprawdzić czy na pewno wejdzie no i czy wejdzie do komory spalania bo u mnie jest wąska i mam pierścień tak oto przycięty http://czp.pl/kociol/nastawy/retorta/pps-25/images/100_2696.jpg i tu jeszcze widok http://czp.pl/kociol/nastawy/retorta/pps-25/images/100_2701.jpg :)

 

Z 25kW będzie za duży ale 17kW może pasować zadzwoń do pancerpola niech podadzą wymiary -średnicę wewnętrzną i zewnętrzną .

 

Retopal też poszybował w górę ? a ma sporo popiołu .

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dwie cegły szamotowe jedna z lewej druga z prawej strony talerza (postawione na retorcie) i dosunięte do boków kotła. Popiół spada więc w tył i przód - i normalnie jak ręką odjął wszystko się pięknie dopala ( w tej chwili w trybie dwustanowym) - :) :) :)

 

Miałem ten sam problem i zrobiłem dokładnie tak samo po przeczytaniu Twojego postu. Dosłownie jak ręką odjął. Więc chyba nie ma sensu inwestować w talerze z rantem, jak zwykłe 2 cegły szamotowe za 6 zł doskonale się sprawdzają.

czp01 piwko dla Ciebie za Twoje pomysły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sprawy jedno piwko nie zaszkodzi :) Fakt, że cegły się sprawdzają ale talerz byłby bardziej profesjonalny ( ale może nie dopaliłby tak eko) . Myślę jednak na zrobieniu komory spalania w szamocie na wzór Andrzeja_M tylko muszę zdobyć większe gabarytowo płyty szamotu o grubości myślę 20 lub 30 mm i powinno wystarczyć :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...