Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ranking paliwa typu ekogroszek.


Mattin

Recommended Posts

Należy pamiętać, że ten współczynnik VER nie jest wyznacznikiem kaloryczności węgla. Można mieć węgiel o dużej kaloryczności i spalić go nieefektywnie.

Współczynnik VER jest wyznacznikiem umiejętności palacza, jakości paliwa, konstrukcji kotła, możliwości sterownika, aktualnej pogody, aktualnego zapotrzebowania mocy, itp.

 

Sprzedający ekogroszek bezkarnie piszą na opakowaniach -workach o

kaloryczności itd..co im tylko przyjdzie do głowy ,

robią mieszanki różnokolorowych "kulek " .

Ludzie kupują te " super energetyczne" mieszanki z nadzieją że zaoszczędzą pieniądze a prawda jest taka że handlarze zarabiają podwójnie na podróbach .

Jeżeli trafił się człowiek który chce poświecić swój czas i wyrąbać trochę tą dżunglę ,

dlaczego nie ?

Moje zdanie jest takie jak "SUSPENSER" wycisnął z takiego czy innego ekogroszku tyle to energii, to dlaczego ktoś inny nie może wycisnąć prawie tyle samo ,tyle samo ,a może nawet więcej .

"SUSPENSER" powinien robić testy,bo jego testy

obarczone są mniejszym błędem (używa urządzenia pomiarowego) niż takie w których napisano patrząc na oko

w każdym z rodzajów ekogroszku dobrze się pali ,dobrze się pali ,dobrze się pali, itd....z tego nic nie wynika gazeta też dobrze się pali .;)

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ja kiedyś na bliższym memu sercu forum napisałem taki tekst na temat VER.

http://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/12026-ver-czyli-prawdziwe-osiagi-naszych-kotlow-i-paliw-porownanie/#entry107372

 

 

Z upływem czasu, raczej nic nie zmieniłbym w treści tego tekstu.

Należy pamiętać, że ten współczynnik VER nie jest wyznacznikiem kaloryczności węgla. Można mieć węgiel o dużej kaloryczności i spalić go nieefektywnie.

 

Współczynnik VER jest wyznacznikiem umiejętności palacza, jakości paliwa, konstrukcji kotła, możliwości sterownika, aktualnej pogody, aktualnego zapotrzebowania mocy, itp.

 

Co mogę dodać, warto taki ciepłomierz zamontować ( najlepiej z demobilu - cena 50 zł-60 zł).

Ale pragnę także dodać, że ustawienie optymalnych parametrów sterownika na podstawie odczytów z ciepłomierza jest bardzo trudne.

 

Staram się spalać węgiel po ustawieniu optymalnych parametrów a jako, że mam już kilka lat doświadczeń i trochę ustawionych kotłów "na koncie" wydaje mi się, że kardynalnych błędów mających znaczący wpływ na wyniki nie popełniam.

 

Co do VER to umiejętności palacza, konstrukcja kotła, możliwości sterownika są stałe, zmienia się pogoda i zapotrzebowanie na ciepło, lecz zakres tych zmian jest póki co niewielki co widać po dobowym zapotrzebowaniu na ciepło w MJ.

 

Mój ciepłomierz był trochę droższy, ale warto było bo jest wysokiej jakości [supercal 539] i ma mały "przebieg" zaledwie około 27 GJ [po zakupie miał około 25].

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testy planuję robić na bieżąco gdy będę trafiał na jakiś nowy, ciekawy węgiel, a gdy ktoś mi podrzuci jakiś do przetestowania też się nie obrażę ;)
To jakbyś przy okazji przejeżdżał przez Nadolice, to właśnie w Styku wywiesili, że znowu handlują węglem. Jakiś czarny worek był na obrazku, coś podobnego do tego co miałeś w garażu, jak u Ciebie byłem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzedający ekogroszek bezkarnie piszą na opakowaniach -workach o

kaloryczności itd..co im tylko przyjdzie do głowy ,

robią mieszanki różnokolorowych "kulek " .

Ludzie kupują te " super energetyczne" mieszanki z nadzieją że zaoszczędzą pieniądze a prawda jest taka że handlarze zarabiają podwójnie na podróbach .

 

Niestety tak to właśnie wygląda - trafiłem na wynik jednej kontroli urzędowej i okazało się, że 80% [4 z 5] węgla miało zawyżoną wartość opałową - ciekawe dlaczego w skali kraju była tylko jedna kontrola - może kontroler się naciął kupując prywatnie badziewie i się wkurzył - link:

 

http://bip.wiih.pomorzezachodnie.pl/strony/276.dhtml

 

Sprzedawcy zawyżają parametry jak mogą "bo się nie sprzeda", kopalnie kpią z odbiorców pokazując na stronach certyfikaty z okresu gdy ich węgiel miał najlepsze parametry [nawet gdy było to ponad 6 lat temu], jednym słowem w temacie jest niezły bur..el znacznie większy niż w przypadku paliw płynnych [benzyna, ON, LPG].

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiesz może ile taka usługa kosztuje?

 

+/- 220zł i trzeba dostarczyć 3kg wegla;)

 

także podczas zakupu bierzesz dowód zakupu i certyfikat zakupionego wegla i dajesz 3kg wegla do sprawdzenia niestety do kosztów węgla doliczasz koszt sprawdzenia ale zawsze masz pewność że zakupiony towar jest taki jaki chciałeś jeżeli okaże sie że jest inny masz sprawe wygraną a taki skład ma juz tak pojechane że zamiast klientów będzie czarno od kontroli.

krótka piłka.

 

własnie dzwoniłem do szczecińskiego składu

maja ekogroszek jaret janina deklarują kaloryczność 23ooo za 680zł tona w detalu.

jak zapytalem o certyfikat to przy zakupie np. 6ton nie ma problemu troche mnie to zdziwiło co za różnica w ilość zakupu aby dostac certfikat.

Edytowane przez ZUG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

specjalnie tak powiedzieli, bo wiadomo że nikt nie weźmie ni stąd ni zowąd 6 ton

nie wiem jak jest w węglu ale w stali atest się należy niezależnie od ilości

 

byc może ale żadna ilość nie powinna mieć wpływu na wydanie odpowiednich papierów aby mieć potwierdzenie co sie nabyło

aby miec podstawe do reklamacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

własnie dzwoniłem do szczecińskiego składu

maja ekogroszek jaret janina deklarują kaloryczność 23ooo za 680zł tona w detalu.

jak zapytalem o certyfikat to przy zakupie np. 6ton nie ma problemu troche mnie to zdziwiło co za różnica w ilość zakupu aby dostac certfikat.

 

Jaja sobie robią - to tak jakby sprzedawca margaryny podawał jej skład jedynie na 50 kilogramowych opakowaniach zbiorczych.

 

Mają obowiązek pokazania certyfikatu nawet gdy kupujesz 1 worek węgla, robisz sobie jego zdjęcie, drukujesz i masz.

 

Niestety z "wygraniem" sprawy już nie jest tak łatwo bo jeśli parametry nie są podane na worku i nie wyślesz go w całości do badań sprzedający powie, że mogłeś wysłać nie jego węgiel.

 

Z drugiej strony gdy zgłosisz oszustwo do Inspektoratu podpierając się niezgodnością certyfikatu z parametrami z laboratorium wtedy mają wynik "na talerzu" i łatwo im wykryć uchybienia.

 

Ale by była rewolucja gdyby każdy mając podejrzenia, że go oszukano zaczął to zgłaszać ;)

 

A może ktoś z Was zna pracownika inspektoratu i zaprosi go do czytania wątku ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaja sobie robią - to tak jakby sprzedawca margaryny podawał jej skład jedynie na 50 kilogramowych opakowaniach zbiorczych.

 

Mają obowiązek pokazania certyfikatu nawet gdy kupujesz 1 worek węgla, robisz sobie jego zdjęcie, drukujesz i masz.

 

Niestety z "wygraniem" sprawy już nie jest tak łatwo bo jeśli parametry nie są podane na worku i nie wyślesz go w całości do badań sprzedający powie, że mogłeś wysłać nie jego węgiel.

 

Z drugiej strony gdy zgłosisz oszustwo do Inspektoratu podpierając się niezgodnością certyfikatu z parametrami z laboratorium wtedy mają wynik "na talerzu" i łatwo im wykryć uchybienia.

 

Ale by była rewolucja gdyby każdy mając podejrzenia, że go oszukano zaczął to zgłaszać ;)

 

A może ktoś z Was zna pracownika inspektoratu i zaprosi go do czytania wątku ;)

 

tak z tym indywidualną wygraną to moze być cięzko ale jest podstawa aby zgosic do odpowiedznich organów aby nie robli z nas baranów.

 

w goleniowie jest skład w którym deklarują sprzedaż wegli z jaworzna.

ekogroszek i groszek w detalu po 620zł.

oj chyba w sobotę podłącze przyczepkę i zakupię 0,5tony na próbę

Edytowane przez ZUG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj rano się skończył - SVER=12,87 MJ/kg

 

Podsumowanie testów już w nowym wątku - zapraszam :) - link:

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?209486-Ekogroszek-testy-i-ranking-wg-SUSPENSER

 

Kolejny temat do subskrypcji :yes:

 

Czy poza SVER i zdjęciami worków mógłbyś podawać nastawy kociołka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualne to wiem jak poszukać ale historycznie to już nie wiem jak i kiedy spalałeś, chyba żeby po raz 3 czytać cały wątek i potem na esterownik.

Chciałem sobie ułatwić :p

 

Nastawy na stronie pod linkiem:

https://esterownik.pl/remote/449

 

zakładka "ustawienia" "Spalanie"

 

P.S. A chciałem Cię jeszcze prosić o każdorazowe ważenie popiołu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualne to wiem jak poszukać ale historycznie to już nie wiem jak i kiedy spalałeś, chyba żeby po raz 3 czytać cały wątek i potem na esterownik.

Chciałem sobie ułatwić :p

 

P.S. A chciałem Cię jeszcze prosić o każdorazowe ważenie popiołu...

 

Aż tak łatwo nie będzie - musiałbym sam szukać :p

 

Generalnie jeśli węgiel się nie spieka włączam "retortowy-auto" i sterownik podaje przez 5s i dobiera sam przerwy pomiędzy podawaniem, a dopiero gdy przy tym ustawieniu pojawiają się spieki daję "retortowy-ręczny" i wtedy podawanie to 3s a przerwa zależnie od kopca.

Moc nadmuchu w obu trybach dobieram do węgla.

 

Co do ważenia popiołu to trochę uciążliwe bo praktycznie powinienem przed nim czyścić wymiennik, żeby było uczciwie i normalnie mi się nie chce.

 

Zwykle są go niewielkie ilości rzędu tych 4-6% wagi co widzę wyrzucając zawartość popielnika co 100-150 kg spalonego węgla [przy okazji czyszczenia wymiennika] - umówmy się, że jeśli ilość popiołu nie będzie znacznie odbiegać od normy to nie będę go ważył ok ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

+/- 220zł i trzeba dostarczyć 3kg wegla;)

 

także podczas zakupu bierzesz dowód zakupu i certyfikat zakupionego wegla i dajesz 3kg wegla do sprawdzenia niestety do kosztów węgla doliczasz koszt sprawdzenia ale zawsze masz pewność że zakupiony towar jest taki jaki chciałeś jeżeli okaże sie że jest inny masz sprawe wygraną a taki skład ma juz tak pojechane że zamiast klientów będzie czarno od kontroli.

krótka piłka.

 

własnie dzwoniłem do szczecińskiego składu

maja ekogroszek jaret janina deklarują kaloryczność 23ooo za 680zł tona w detalu.

jak zapytalem o certyfikat to przy zakupie np. 6ton nie ma problemu troche mnie to zdziwiło co za różnica w ilość zakupu aby dostac certfikat.

 

To trzebaby dać cały worek zapieczętowany i drugi trzymać w domu nietknięty z tej partii.

Certyfikat przy zakupie np. 6 ton to ciekawe wytłumaczenie ,bo to co ma na placu to ochrzczona mieszanka, a podjedzie do źródła i napakuje oryginalnego cały samochód i od razu podjedzie z tym do Ciebie czyli do klienta .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...