Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ranking paliwa typu ekogroszek.


Mattin

Recommended Posts

Po paru dniach palenia Ekoresem mam następujące spostrzeżenia:

1. węgiel jest znacznie bardziej suchy niż to, co do tej pory miałem (czyli ekogroszek z Castoramy), ale nie jest całkowicie suchy - trzeba go trochę dosuszać

2. na razie nie trafiłem na żadne zanieczyszczenia w węglu, które by groziły zerwaniem zawleczki itp.

3. niestety robią się spieki - brucer radzi sobie z nimi, ale fajniej by było jakby ich nie było

4. z dwóch worków węgla mam prawie pół wiaderka popiołu i spieków - trochę dużo...

5. raz podczas dosypywania węgla włączyła się dmuchawa i zadymiło mi kotłownię przez zasobnik - dym był żółty, czyli ten węgiel chyba dość mocno zasiarczony jest...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ja również podzielę się spostrzeżeniami palenia Ekoresem wersja VIP :

Porównanie ma tylko do ekogroszku czeskiego:

1.węgiel jest wilgotniejszy od czeskiego - natomiast wody jest stosunkowo niewiele - potrzeba dosuszania

2.spala się bardzo dobrze jakieś 10-15% więcej popiołu niż czeski

3.niewielkie spieki - do zaakceptowania

4. wydajność o 25-30% większa jak czeskiego

5.bardzo słabo utrzymuje temp. pieca - niewielki wzrost zapotrzebowania na enegię powoduje duży spadek temp na piecu.

120 m2 przy piecu 25kW - piec nowy 1,5 roku

Podsumowanie - nie mam bezdyskusyjnego stwierdzenia że Ekores VIP jest nieporównywalny z czeskim ekogroszkiem - może to trochę dziwnie brzmi, ale tak jest po pierwszym miesiącu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak pali się ekogroszek od mojego lokalnego producenta w Prażmowie. W sumie to nie ekogroszek ale skruszony węgiel. Eh gdyby tak kocioł spalał go po całości jak w lewym górnym rogu...

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=32778

Edytowane przez ppietrz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie płaciłem, ale jak zamawiałem to miałeś być miedzy innymi zadowolony ;) Ciekawe jak inni? Suspenser, Trociu?

 

Tuż przed mrozami rozebrałem palnik i uszczelniłem retortę po czym musiałem zmienić nastawy sterownika bo za mocno dmuchał - w tej chwili nadmuch mam od 3 do 5%, podawanie od 6 do 250s, szczelina przesłony wentyla 3 cm.

 

Ekores VIP działa dobrze, jest bardzo mało spieków.

 

Na pewno najlepszy węgiel jaki miałem okazję do tej pory spalać to był Pieklorz Bytomski z firmy Angora we Wrocławiu na Zakopiańskiej (miałem go wiosną), ale nie wiem jaki tam mają węgiel dzisiaj.

 

Proponuję, żeby ktoś gdy będzie potrzebował zamówił tonę i sprawdził - ja mam jeszcze zapas VIP-a.

Edytowane przez SUSPENSER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i czas na mnie, również dorzucę łyżkę dziegciu na ten opał.muszę skorygować swoje wczesniejsze posty na temat ww, opału z firmy resover, jak było ciepło to eko spalał się w miarę (pisałem wcześniej o problemach z popiołem) ale przyszły mrozy i pokazała się PRAWDZIWA jakość opału, wegiel nie spełnia żadnych parametrów, nie trzyma temperatury,powoduje ogromne spieki, masę mniejszych lub wiekszych spieków, nie idzie ustawic ŻADNYCH poprawnych parametrów na kotle, całkowicie zmieniałem parametry kotła-efekt bez zmian,chciałem zawieść ekogroszek w celu sprawdzenia, kaloryczność, ilosci popiołu i spiekalności, ale u nas tego nie robią na dowód przedstawiam dokumentacje fotograficzną

 

Qrcze masakra jakaś - współczuję (widzę, że już nawet LM-y poszły u Ciebie w ruch), szkoda, że mam do Ciebie daleko bo bym podjechał i może coś byśmy wymodzili .

 

Szkoda, że nie poszedłem poregulować do sąsiada gdy miał problem z Ekores bo teraz mógłbym więcej powiedzieć, ale za późno mi o tym powiedział gdy już mu się kończył a ja jechałem w delegację (sam przetestowałem tylko 1 worek jesienią i dałem radę ustawić parametry, ale to było na minimalnej mocy).

 

Próbowałeś dać bardzo mały nawiew na poziomie 3-5% i przesłonę wentyla na 3-5 cm (masz duży, bardzo jasny płomień na fotce - może jest za wysoka temperatura i stąd ta produkcja koksu) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A już myślałem że tylko mój pseudo Bobrek jest wyjątkowo do bani.

Skromnym zdaniem uważam, że w związku z bardzo dużymi kłopotami zakupu opału w tym roku, nasze groszki nie Bobrki, Juliusze itp. tylko ściema i oszustwo.

Jak jest brak to ludziska nie patrzą i kupują, a jak już kupią to i tak spalą.

Bo jak mam ten węgiel i na jakiej podstawie reklamować ?

Że źle się pali ? To Pan pewnie palić nie umie ...... usłyszę.

 

Poniżej zdjęcie węgla który spada z retorty.

Czarne kawałki niedopalonego węgla.

http://images45.fotosik.pl/435/9432f349b0b1e8bfmed.jpg

 

Tutaj wiadomo.

Dziwi mnie, że po lewej stronie tworzy się nie dopalony węgiel a po prawej popiół ?

Czyściłem już szczeliny z nadmuchem. ale nic to nie dało.

Piec stoi poziomo czyli też nie to.

http://images39.fotosik.pl/429/45d268a831f013a5med.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

Dziwi mnie, że po lewej stronie tworzy się nie dopalony węgiel a po prawej popiół ?

Czyściłem już szczeliny z nadmuchem. ale nic to nie dało.

Piec stoi poziomo czyli też nie to.

http://images39.fotosik.pl/429/45d268a831f013a5med.jpg

A czy ten niedopalony eko jest od strony podajnika ?

Czy czyściłeś komorę powietrza pod retortą ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opał jest jaki jest a zjawisko,że z jednej strony lepiej dopalone a z drugie gorzej ma związek z kierunkiem ruchu ślimaka. W pewnych konstrukcjach palników..

Generalnie powietrze-opał to słowo klucz dobrego spalania.

 

Przy opałach twardych podajemy mało, wolno, z dużą przerwą i małym nadmuchem, aby żar mógł się dopalić. Kopczyk ma być lekko wypukły, kolor płomienia żółty.

 

Sugestia wyczyszczenia strefy napowietrzania też dobra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja opałem twardym określam groszki np. typu pieklorz, generalnie takie, gdzie słychać,że ślimak głośniej chrupie, gdzie długo się je rozpala a płomień z nich jest krótki i szybko przechodzą w fazę żaru, ale ten żar potrafią trzymac bardzo długo. Taki opał potrzebuje wolnego podawania i małej ilości powietrza.

 

Opał jak go określam miękki to m.in. retopal czy Jaret Plus, taki, gdzie jest więcej części lotnych, szybko się odpala i daje sporą kitę ognia, wypala się szybciej, ale też lepiej. Ślimak na takich groszkach też ciszej chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do mojego opału którego pochodzenia nie znam, pasowałby ten opis, z jednym zastrzeżeniem: nie trzyma żaru, bardzo szybko gaśnie.

 

Ja opałem twardym określam groszki np. typu pieklorz, generalnie takie, gdzie słychać,że ślimak głośniej chrupie, gdzie długo się je rozpala a płomień z nich jest krótki i szybko przechodzą w fazę żaru, ale ten żar potrafią trzymac bardzo długo. Taki opał potrzebuje wolnego podawania i małej ilości powietrza.

 

Próbowałem mniejszego nadmuchu, ale wtedy z kolei piec nie jest w stanie nagrzać domu.

Ledwo co nagrzeje się do 53-54 C, gdzie przy Chwałowicach spokojnie osiągał 70C.

Tak więc ani w prawo ani w lewo. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla spalenia twardego węgla potrzebny jest konkretny palnik z tzw retencją żaru. np. palnik Brucer czy większa Ekoenergia ze względu na kształt paleniska moga spalać poprawnie taki opał i dojdą do temp. wyższej. Jest większa powierzchnia żaru.

 

Z klasyczną retorta problemy się zaczynają jak mamy paliwo w granicy spiekalności 20RI i więcej. Brucer czy Ekoenergia takie opały spali, część palników obrotowych również.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...