Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

wybierać glinę, czy zostawić?


coperek

Recommended Posts

...no więc.... ;)

jeżeli chodzi o drenaż to do zasypania wykopu należy użyć:

a) jeżeli masz dom na gruncie przepuszczalnym - grunt rodzimy, pospółka (G1)

b) jeżeli masz dom na gruncie słabo przepuszczalnym (G3-G4) to właśnie tego gruntu...

jeżeli w przypadku b) obsypiesz pospółką to stworzysz swego rodzaju wannę przy samym fundamencie co spowoduje niepotrzebne zawilgocenie fundamentu a tego należy unikać.....

żwirem obsypujesz tylko samą rurę drenarską całość izolujesz od gruntu rodzimego geowłókniną i zasypujesz swoją gliną....

Edytowane przez Sławek...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 53
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

...no więc.... ;)

jeżeli chodzi o drenaż to do zasypania wykopu należy użyć:

a) jeżeli masz dom na gruncie przepuszczalnym - grunt rodzimy, pospółka (G1)

b) jeżeli masz dom na gruncie słabo przepuszczalnym (G3-G4) to właśnie tego gruntu...

jeżeli w przypadku b) obsypiesz pospółką to stworzysz swego rodzaju wannę przy samym fundamencie co spowoduje niepotrzebne zawilgocenie fundamentu a tego należy unikać.....

żwirem obsypujesz tylko samą rurę drenarską całość izolujesz od gruntu rodzimego geowłókniną i zasypujesz swoją gliną....

 

Cholera, a ja nie bardzo się zgodzę z Tobą. Przecież jeśli jest grunt nieprzepuszczalny (glina), to jeśli zrobisz drenaż na wysokości ław fundamentowych obsypiesz żwirem i całość zasypiesz gliną, to przecież nie ma sensu wtedy drenaż. Glina się ubije i za ciula nic do drenażu nie puści. Jak już to zrobić drenaż, obsypać do samej góry żwirem i odprowadzić wody opadowe (z rynien) poza fundamenty. A jeśli chcesz zasypywać gliną to nie robić drenażu tylko szczelnie zasypać gruntem rodzimym, czyli gliną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu przyklasnę. Na kruszywo grube (oddzielone geowłókniną - chociaż też nie koniecznie. Można gliną tymczasowo) sypać grunt przepuszczalny - tj. pasek.

 

Ja zrobiłem tak tymczasowo, żeby nie robić kopca z piasku. Później jak będzie już skończone wybiorę glinę i zasypie piaskiem.

'

@Sławek :

G1,..,G4 - jakieś doświadczenie z geotechniką czy drogówką ?? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...ech... widzę że zostałem wezwany do tablicy......

zastanówmy się czemu ma służyć drenaż opaskowy budynku..... przede wszystkim ma chronić fundamenty przed nadmierną wilgocią... wilgoć ta bierze się z wód opadowych i wód gruntowych...

hmmm.... w przypadku gruntu przepuszczalnego drenaż ma sens wtedy, jeżeli wody gruntowe są (stale lub okresowo) wysokie - rozumiem przez to ich poziom powyżej ławy fundamentowej.... wtedy drenaż, który jest na poziomie ławy te wody odprowadzi z dala od fundamentu (jeżeli dobrze zrobiony oczywiście ;) ) to samo zrobi z wodami opadowymi oczywiście...

a teraz nasza glina....

o roli odprowadzania wód opadowych raczej tu nie mówimy, sami zauważyliście że glina raczej wody nie przyjmuje więc trzeba się tych wód pozbyć powierzchniowo (odpowiednie spadki terenu np ).... w takim gruncie drenaż ma chronić fundament głównie przed wodami gruntowymi (wiadomo- glina to raczej tereny podmokłe)....

i dlatego właśnie można zasypać gliną wykop... nie robimy "wanny" - wodę opadową odprowadzamy wierzchem i zasypka z gliny nam w tym pomaga.... drenaż odprowadza to co pod ziemią.... oczywiście jak coś wsiąknie to też rury to odbiorą, ale ja bym zasypywał gliną i spał spokojnie... geowłóknina jest dość istotnym elementem... zapobiega "zamulaniu" rury drenarskiej i żwiru....

mooo się robiło tu i ówdzie różne rzeczy ;)

Edytowane przez Sławek...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...ech... widzę że zostałem wezwany do tablicy......

zastanówmy się czemu ma służyć drenaż opaskowy budynku..... przede wszystkim ma chronić fundamenty przed nadmierną wilgocią... wilgoć ta bierze się z wód opadowych i wód gruntowych...

hmmm.... w przypadku gruntu przepuszczalnego drenaż ma sens wtedy, jeżeli wody gruntowe są (stale lub okresowo) wysokie - rozumiem przez to ich poziom powyżej ławy fundamentowej.... wtedy drenaż, który jest na poziomie ławy te wody odprowadzi z dala od fundamentu (jeżeli dobrze zrobiony oczywiście ;) ) to samo zrobi z wodami opadowymi oczywiście...

a teraz nasza glina....

o roli odprowadzania wód opadowych raczej tu nie mówimy, sami zauważyliście że glina raczej wody nie przyjmuje więc trzeba się tych wód pozbyć powierzchniowo (odpowiednie spadki terenu np ).... w takim gruncie drenaż ma chronić fundament głównie przed wodami gruntowymi (wiadomo- glina to raczej tereny podmokłe)....

i dlatego właśnie można zasypać gliną wykop... nie robimy "wanny" - wodę opadową odprowadzamy wierzchem i zasypka z gliny nam w tym pomaga.... drenaż odprowadza to co pod ziemią.... oczywiście jak coś wsiąknie to też rury to odbiorą, ale ja bym zasypywał gliną i spał spokojnie... geowłóknina jest dość istotnym elementem... zapobiega "zamulaniu" rury drenarskiej i żwiru....

mooo się robiło tu i ówdzie różne rzeczy ;)

 

...no chyba rzeczywiście ma to sens. chylę czoła doświadczeniu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

@kkkk-kp

 

Jak nie chcesz robić pod górkę wykonawcy to może w ogóle nie robić ? Sorry za sarkazm. Ja po prostu nie mogę strawić wykonawców, którzy myślą, że fundament to mało istotna rzecz.

 

Jak dla mnie krótka piłka: Chłopie - spieprzyłeś to na własny koszt naprawiaj. A strasz nie powinno go zaboleć jak ma ubezpieczenie. Wiec nie ma co nad nim płakać.

 

1. Podbudowa pod posadzki to nie fundament :) to nawet nie jest element konstrukcyjny budynku :)

2. Mój wykonawca nie prowadzi firmy partaczy, tylko jest to dobra firma, więc nie musimy sie z wykonawca zniżać do poziomu tzw. krótkich piłek :)

3. Inwestor jest na tyle doswiadczonym człowiekiem ze zdaje sobie sprawe, ze tam gdzie wchodzi czynnik ludzki tam łatwo o pomyłke....... sztuką jest naprawić błąd.

4. Napewno znasz sie na piaskach, glinach, żwirach..... i tu chyle czoło :) a na ludziach bedziesz poznawał sie z czasem . :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze bym wrócił do tematu gliny wewnątrz fundamentów.czy jeżeli glina kończy się ok 80 cm. pod zageszczonym piachem to nie powinno być efektu tzw. puchniecia gliny jak to było pisane duuuuuużo postów wyżej?

 

....a niby jak taka glina puchnie??? puchnie na tyle że nie przeszkadza jej w podnoszeniu podłóg 80 cm zagęszczonej pospółki ???

a poza tym w jakiej temperaturze puchnie taka glina??? w ujemnej? a jakie temperatury są pod budynkiem zimą? czy aby nie dodatnie? po co docieplamy fundamenty do ławy? czy aby nie po to żeby ograniczyć straty ciepła przez ściany fundamentowe? czyli tam jest ciepło....proponuję zerknąć na zdjęcie termowizyjne niedocieplonego cokołu budynku.... to wiele mówi o temperaturach panujących pod ogrzewanym budynkiem....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Glina rozszerza się podczas zamarzania - tak jak woda.

Pod ogrzewanym budynkiem oczywiście nie zamarznie, pod 80 cm pospółki też raczej nie powinna...

Chodzi tu o sytuację gdzie chudziak zostanie wylany i stan zero pozostawiony na zimę. Wówczas zbyt nisko położona glina zamarzając zwiększy swoją objętość i "wysadzi" wylewkę. Wiosna prawdopodobnie wylewka opadnie, z tym że zostanie popękana.

Sposób aby glina mogła pozostać: nie robić na zimę chudziaka tylko pozostawić stan zero "otwarty". Od wiosny zacząć od chudziaka i przed zimą zrobić stan surowy zamkniety. Po problemie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...