Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Prośba o doradzenie wyboru źródła ogrzewania


ponds79

Recommended Posts

Dzień dobry wszystkim,

 

Od prawie roku śledzę Forum i póki co, do tego etapu budowy znajdywałam zawsze konkretne podpowiedzi...Tym razem pomimo wielu godzin czytania, temat mnie nieco przerasta - stąd też prośba do Was... Będę bardzo wdzięczna za pomoc w doborze odpowiedniego źródła ogrzewania.

 

Sytuacja wygląda tak:

1. Domek 180m2 pow. użytkowej z Ytong 24 + styropisan 15.

2. Podłogówka ma być w kuchni, łazience, w pozostałych pomieszczeniach grzejniki.

3. Osobny garaż (chyba bez ogrzewania?)

4. W okolicy nie ma gazu.

5. Rodzina 2 osobowa z zamiarem powiększenia o kolejne dwie osóbki ;)

 

Póki co brałam pod uwagę:

1. Hotzgas - tu z tego co wiem to wychodzi najtaniej w eksploatacji ale i trzeba przynajmniej raz dziennie "zaglądać", a i drzewo sezonować około 2 lat

2. Ekogroszek / Pellet z zasobnikiem - znacznie mniej pracy niż w Holtzgas ale i podobno znacznie drożej oraz brudniej

3. "Jakaś" pompa ciepła - podobno prawie bezobsługowa ale ceny instalacji największe

 

Do tego biorą pod uwagę zestaw solarów - nie wiem czy do każdego ogrzewania ma to sens (ostatnio słyszałam, że dla ekogroszku / pellet nie za bardzo się to nadaje z uwagi na małą kontrolę nad "ogniem" pieca). Tu proszę o weryfikację.

 

Patrząc na koszty wykonania instalacji przeraża mnie przede wszystkim koszt 3 rozwiązania, tu chyba jedynie PC powietrze / woda jest brana pod uwagę chociaż i tak oferty jakie póki co mam, opiewają na kotę około 70tys (jeśli macie ochotę pokażę szczegóły oferty), bo i ta cena mnie przeraziła.

 

No i teraz sformułuję swoją prośbę :)

Poradźcie proszę z jakimi kosztami powinnam się liczyć przy każdej z tych opcji oraz, w którym kierunku powinnam Waszym zdaniem podążać (1, 2 czy 3).

 

pozdrawiam Wszystkich Forumowiczów,

Agnieszka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 78
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jak dobrze poszukasz to system z pompą ciepła wyjdzie cię poniżej 40tyś. (powietrze-woda nawet poniżej 30) Przy tym rozwiązaniu dajesz podłogówkę na całej powierzchni (nie bój się tego, to jest naprawdę świetne rozwiązanie. Temperatura podłogi jest wręcz niewyczuwalna) i żadnych solarów! PCi zapewni ci wszystko czego potrzebujesz. Więcej poczytasz w tym wątku http://forum.muratordom.pl/forumdisplay.php?73-Pompy-ciep%C5%82a
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak właśnie myślałam, że z tą ceną to troszeczkę za wysoko w ofercie było...

 

Co do podłogówki to oczywiście jest to niezłe rozwiązanie, ale raczej nie planuje tego typu ogrzewania w salonie i sypialniach. Będą tam pewnie drewniane podłogi, a z tego co wiem, to te nie za bardzo nadają się do podłogówki. Jeśli chodzi o PC to nie wiedziałam, że solary przy niej są zbędne... ale to jeszcze doczytam w wątkach, do których podałeś link, dziękuję.

 

Tak na marginesie, jak się robi taki brodzik jak masz na zdjęciach? Świetnie to wygląda, też o czymś takim myślałam. Dobrze się użytkuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WCALE nie szukasz rozwiązania problemu...

Powtarzasz brednie krążące w obiegu.

Bazujesz na tym , co jedna baba drugiej babie powiedziała w maglu o znajomym znajomej... że ma i że mu działa...

 

Jest jeszcze akumulator ciepła . grzały i taryfa nocna...

Taniej teraz od gazu miejskiego. A do tego - w pełni bezobsługowo...

 

"No i teraz sformułuję swoją prośbę

Poradźcie proszę z jakimi kosztami powinnam się liczyć przy każdej z tych opcji "

Sporymi.

Tym większymi im mniej się na tym poznasz.

 

"oraz, w którym kierunku powinnam Waszym zdaniem podążać (1, 2 czy 3)."

TEGO to tu chyba nikt nie napisze...

Napiszą co ONI by zrobili na Twoim miejscu.

SAMA musisz wybrać!

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powtarzasz brednie krążące w obiegu.

Bazujesz na tym , co jedna baba drugiej babie powiedziała w maglu o znajomym znajomej... że ma i że mu działa...

 

Mocno to zabrzmiało (nie wiem tylko dlaczego w takim tonie) ale łatwo to odbić - owe "brednie" powtarzają również "renomowane" i autoryzowane firmy, które żyją tą branżą więc chyba to oczywiste, że tymi śladami się podąża.

 

Tym większymi im mniej się na tym poznasz.

Z tym się nie zgodzę. To samo można powiedzieć o każdej branży... Wystarczy, że otaczamy się zaufanymi i życzliwymi ludźmi, a resztę - ceny - można weryfikować chociażby z użytkownikami Forum, którzy potrafią odnieść to i do swoich doświadczeń i do znanego im rynku.

 

SAMA musisz wybrać!

Co prawda to prawda. Dlatego proszę tylko o porady :) Do decyzji pewnie jeszcze długo trzeba będzie dojrzewać... ale to małymi krokami - jednym z tych kroków jest właśnie forum :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się zajmę tematem, na którym się znam.

 

Opisze opcję kotła z podajnikiem.

Dla nowego budownictwa 180m2, dobrze docieplonego polecam model kotła SKAM-P Premium 17kW.

- palnik żeliwny II-ej generacji tj. ślimak z żeliwa sferoidlanego, palenisko oraz korpus palnika żeliwne. Ten typ palnika spala miały oraz ekogroszki 0-31,5mm. Przy paleniu dobrej jakości ekogroszkiem wcale nie ma brudu. Przy miale już jednak jest dana ilość pyłu przy zasypywaniu paliwa do kosza. Ten palnik umożliwia współspalanie miału czy ekogroszku z pellet czy tez ziarnem owsa. Udział procentowy paliw węglowych 60%, udział owsa bądź pellet 40%. Instrukcja palnika informuje o możliwości samodzielnego spalania pellet, czego jednak nie polecam robić ze względów bezpieczeństwa.

 

- sterownik z algorytmem PID sam dobiera dawki paliwa i siłę nadmuchu do zapotrzebowania na ciepło.

 

- kocioł SKAM-P Premium o mocy 17kW może pracować w zakresie mocy od 4,8 do 21kW. Badania oraz atest wydane przez OTGiS Łódź.

 

Ten model kotła przy nowym budownictwie spala średnio na dobę 19 do max.28kg w zależności od temp. zewn. i zapotrzebowania na ciepło.

Średnio w miesiącu zimowym dla 180m2 trzeba liczyć ok.630-680kg ekogroszku.

 

 

Przy paleniu latem na sam bojler zasyp kosza wytrzymuje ok. 2-3tygodnie w zależności od jakości zasobnika CWU (straty postojowe) oraz ilości zużywanej wody.

 

Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby z kotłem na paliwo stałe współpracował solar.

Sam mam taki układ u siebie w domu, bo mi się latem palić w kotle nie chce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Witam serdecznie,

 

Liwko fantastyczny ten brodzik, chyba skradniemy pomysł ;-))))

 

Puławiak - własciwie to pisze w tym poście ponieważ chciałam uzyskać radę jak w temacie, a po przeczytaniu wielu wątków w temacie oceniam Twoja wiedzę dośc wysoko. Dlatego byłabym wdzięczna za .... doradzenie wyboru źródła ogrzewania. Nie chciałam pisac na priva ponieważ może komus jeszcze przyda się Twoja odpowiedź wiec szkoda by było ja zachowywac dla siebie. Oczywiście inne osoby również zapraszam do dyskusji, wszelkie rady i opinie będą mile widziane.

 

Sprawa wyglaa tak.

Na wiosnę 2011 rozpoczynamy budowę domku, z poddaszem uzytkowym, pow. uzytkowa całosci 130 metrów.

Od dłuzszego czau czytam i czytam i czytam na teamt ogrzewania jednak mam wrazenie ze im wiecej czytam tym trudniej podjac mi decyzje.

 

Na obecną chwilę gazu ziemnego nie ma w okolicy. Ma byc na przelomie kilku najblizszych lat. (wprowadzimy sie pewnie gdzies za 2-3 lata) wiec ewentualnie gdyby jeszcze wtedy nie bylo gazu mozna by bylo przez sezon czy 2 ogrzewac.. no wlasnie, czym? olejem? gazem płynnym?? a potem zamienić palniki i podlaczyc gaz ziemny?

Czy w ogóle odpuscic gaz i zamontowac kocioł na np. ekogroszek czy pellets?

 

W projekcie jest tez kominek w salonie, chcialabym miec wodne ogrzewanie podłogowe, na pewno na parterze - no może oprócz dodatkowej sypialni-biura na parterze a na poddaszu niekoniecznie, czy może dać wszedzie podłogówkę??? (lubimy drewno, panele, dywany - na parterze ewentualnie z tego zrezygnuje ale na poddaszu chyba wolalabym w sypialni miekki dywan zamiast cieplej podłogi.. sama już nie wiem?

Co z kominikiem? wykorzystac go do ogrzania domu dodatkowego? czy jesli DGP chcialabym zrobic tylko do salonu w ktorym jest kominek i ewentualnie 2 sypialni (pokoi dzieci) nad salonem to czy warto wkladac pieniadze w inwestycje DGP czy lepiej te koszty dodac i kupic lepszy kocioł? a moze kocioł taki na paliwo stałe i gaz, dwufunkcyjny???

 

Jesli uda sie zalapać na gminne dofinansowanie do kolektorów to też chetnie bysmy wzieli pod uwage, z tym ze mamy dach 2 spadowy i niestety nie w kierunku poludniowym wiec sprawa do rozwazenia jeszcze - nie chce stelaży z kolektrami w ogrodzie na trawniku)

 

No można dostac bólu głowy.

 

Dodam, że obecnie jestem w stanie błogosławionym... a znacie przysłowie, ze jak sie kobiecie w ciązy odmawia pomocy to przychodza myszy i coś tam zjadają ;-p

heheh to tak na rozweselenie ;-))) a za każdą radę i pomoc w podjęciu decyzji z góry dziękuję.

 

Z jakim wyprzedzeniem trzeba by rezerwowac ekipe do wykonania instalacji CO? w sensie jakie terminy sa w porzadnych firmach?

Edytowane przez maggieQ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm trudne pytanie ale dopiero zaczynacie budowę wiec ogolnie koncepcja ogrzewania z podłogówką na parterze a na pietrze z grzejnikami jest dobra wiekszość domków tak w tej chwili jest robiona. Tylko grzejniczki (polecam grzejniki z podłączeniem dolnym środkowym) na to trzeba przewymiarować pod kocioł kondensacyjny. Kominek jak najbardziej wskazany DGP najlepiej grawitacyjne tak żeby na wypadek w przerwie dostawy energii nie szczękać zębami, przyda się też w chłodniejsze deszczowe dni letnie. Kotłownię należy tak przygotować aby ewentualnie można było zainstalować kocioł na paliwa (pellets) stale gdyby np gaz się dość mocno opóźnił. Jeśli uda Ci się załapać na dofinasowanie to oczywiscie montowac kolektory, ale zawsze warto wyciągnąć na poddasze rury do solara takaby w przyszłości nie demolować domu jeśli bedzie jakaś możliwość zamontowania solarka. Co do ogrzewania w oczekiwaniu na gaz to jeśli bedzie w miarę szybko to chyba przezbroić kocioł na gaz płynny i przez rok czy dwa grzać gazem płynnym. Kocioł gazowy kondensacyjny jednofunkcyjny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O widzisz Puławiak i zupelnie niechcąco dales mi odpowiedź na pytanie, ktorego nie zadałam, a chciałam je zadac wlasnei w dalszej czesci dyskusji.

POniewaz wiedzialam , ze mozna kociol olejowy przezbroic na gaz, ale nie moglam jakos nigdzie wygrzebac informacji o tym czy mozna zrobic odwrotnie czyli gazowy przezbroic na olej. A z tego co piszesz rozumiem, ze mozna. I takie rozwiazanie juz mi sie bardziej podoba.

Kolejna sprawa to czy piszac kociol jednofunkcyjny masz na mysli taki tylko do CO? co w takim razie z CWU???

Orientujecie sie jak wyglada sprawa zmiany sposobu ogrzewania w trakcie budowy? tzn np w pozwoleniu na budowe mam pellets a zmieniam zdanie i chce instalowac olej/gaz, czy do tego trzeba wystepowac o zmiane pozwolenia czy po prostu wpisuje sie w dziennik dokonana zmiane i tyle???

 

Odnosnie ogrzewania podlogowego wodnego. Jesli chce sie je wykonać na calej kondygnacji, na jakim etapie prac budowlanych przygotowuje sie instalacje? skoro ma byc pod wylewka to czy instaluje sie rury na etapie prac w stanie surowym? (wybaczcie jesli zapytalam o jakas glupote ale nie jestem budowlancem)

 

Puławiak, czy myslisz (załączam rzuty parteru i poddasza) ze mozna by było DGP grawitacyjnie pociagnac jeszcze do jakichs dodatkowych pomieszczen czy raczej tylko te dwie sypialnie nad salonem?

 

Czy mozna np. na priva dowiedziec sie jakie bylyby koszty wykonania przez Twoja firme proponowanego przez Ciebie rozwiazania - w opcji nie koniecznie bardzo ekskluzywnej? Czy wykoananie takiego kosztorysu jest płatne?

 

Liwko czy jestes w stanie napisac mi jak cenowo wyglada rozwiazanie o ktorym piszesz?. Tzn piszac tania polska pompa ciepla masz na mysli jakie kwoty?? chodzi mi o cala instalacje, robocizne itp. czy sam korzystasz z takiego rozwiazania? jak wygladaja oplaty za uzytkowanie takiego rozwiazania. Wiem, ze takie informacje mozna znlaezc w wielu miejscach ale dane są tak rozbieżne, że cięzko wyciagnac konkretne wnioski i najzwyczajniej w swiecie obliczyc oplacalnosc.

 

Nie odrzucamy zupelnie rozwiazania z pompoa ciepla jednak poki co jest na 3 miejscu, nie do konca nas jeszcze przekonuje podłogówka w calym domu i to jest glowny argument przeciwko pompie.

 

Baaardzo dziekuje za dotychczasowe wypowiedzi i prosze o jeszcze

 

pozdrawiam

 

PS. Solary owszem gdybym mila dac 15-20 tys za instalacje to pewnie bym sie głęboko 10 razy zastanowila, dofinansowanie z Narodowego Funduszu czy jak to sie tam zwie, tez do mnie nie przemawia bo w rzeczywistosci nie jest do konca tak bardzo oplacalne... mysle jedynie o rozwiazaniu w ktorym dofinansowanie jest z projektu w ramach funduszy gminnych wtedy moze ono siegac nawet rzedu 80% i to jest wedlug mnie ciekawa opcja ;-)

parter.jpg

poddasze.jpg

Edytowane przez maggieQ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liwko czy jestes w stanie napisac mi jak cenowo wyglada rozwiazanie o ktorym piszesz?. Tzn piszac tania polska pompa ciepla masz na mysli jakie kwoty?? chodzi mi o cala instalacje, robocizne itp. czy sam korzystasz z takiego rozwiazania? jak wygladaja oplaty za uzytkowanie takiego rozwiazania. Wiem, ze takie informacje mozna znlaezc w wielu miejscach ale dane są tak rozbieżne, że cięzko wyciagnac konkretne wnioski i najzwyczajniej w swiecie obliczyc oplacalnosc.

 

http://ppcpompy.eu/page13.php

Mam podobny metraż domu do twojego. Za całość powinnaś się zmieścić do 30tyś. ale nie musisz np. stawiać komina więc realnie już wyjdzie taniej.

 

Nie odrzucamy zupelnie rozwiazania z pompoa ciepla jednak poki co jest na 3 miejscu, nie do konca nas jeszcze przekonuje podłogówka w calym domu i to jest glowny argument przeciwko pompie.

 

Po roku mieszkania z podłogówką w całym domu przy następnej budowie zrobił bym na 1 000 000% tak samo:) Podłoga jest prawie niewyczuwalnie letnia a w domu cieplutko. Jedynie w łazienkach dałem gęściej rurki i jest wyraźnie cieplej.

Za tegoroczną pierwszą zimę koszty na grzanie CO i CWU wyszły około 1500zł. Przy następnej powinno być jeszcze o jakieś 20% lepiej ale najwspanialszą sprawą jest bezobsługowość.

Połóż sobie polbruk rok później a zainwestuj w pompę:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiesz 30 tys , to miniumum za sama pompa z całym potrzebnym zapleczem, ale dostosowanie budynku do efektywnego wykorzystania pompy to tez dodatkowe koszty.

- rekuperacja,

- podłogówka w całym domu a nie tylko w części,

- no i kosztów związanych z zainstalowaniem kominka jako dodatkowe źródło ciepła, w tedy nie tylko DGP do 2 sypialni ale chyba lepiej (i drożej) z płaszczem wodnym - bo sama pompa bez dodatkowego wsparcia systemu to chyba troche ryzyko?)

- i pewnie jeszcze pare innych.

 

no i z 30 tys o ktorych mowa robi sie dodatkowe 30 tys, ktore trzeba zainwestowac bo inaczej opłacalnośc systemu bardzo spada no a wydajność i efektywność to cos na czym chyba najbardziej zalezy.

 

Ale przyznaję, że namieszałes mi w glowie i w sumie nawet dzisiaj z samego rana umowilam sie na spotkanie z pewnym człowiekiem ktory jest zarowno instalatorem jak i uzytkownikiem pompy. Taki dobry znajomy, dobrego znajomego...... ma nas konkretnie wprowadzić w temat, bez owijania w bawełnę (podobno). Pokazac instalacje itp. to gdzies pewnie w przyszlym tygodniu sie uda spotkac z nim, do tego czasu...myslę, czytam, rozważam, nie odrzucam ...ale wciąż sceptycznie jestem nastawiona ;-)))

 

Puławiak, dzieki za odpowiedź i za priva. Kiedy pojawią sie u mnie jeszcze doatkowe pytania pozwolę sobie pisać.

A tymczasem milego dnia zycze bo u mnie zaczal sie dosc ciężko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sama pompa bez dodatkowego wsparcia systemu to chyba troche ryzyko?

 

To nie jest tak. Pompa jak każde źródło ogrzewania może się popsuć. Przy ogrzewaniu podłogowym będziesz miała nawet kilka dni na ewentualną naprawę.

Kominek (zdecydowanie bez płaszcza. Poczytaj trochę bo jest o tym dużo informacji) jest fajną sprawą przy okresach przejściowych kiedy to fajnie sobie w nim przepalić. Zimą natomiast odpalałem go naprawdę sporadycznie.

Rekuperacji wcale nie musisz mieć. Wentylacja to wentylacja a ogrzewanie to ogrzewanie. Przy wentylacji z rekuperatorem tak jakby "ubocznym" elementem jest częściowy odzysk ciepła. Moim zdaniem warto to robić dla komfortu a nie dla oszczędności.

Podłogówka w całym domu wyjdzie niewiele drożej niż gdy na parterze dasz podłogówkę a na górze grzejniki. Jednak pamiętaj, że przy podłogówce co roku zaoszczędzisz jakieś 15% na ogrzewaniu. I tutaj myślę, że zdecydowanie warto.

Nie bój się pomp. Przy nich chałupka ci się nie spali bo tam nie ma żadnego spalania:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WCALE nie szukasz rozwiązania problemu...

Powtarzasz brednie krążące w obiegu.

Bazujesz na tym , co jedna baba drugiej babie powiedziała w maglu o znajomym znajomej... że ma i że mu działa...

 

Jest jeszcze akumulator ciepła . grzały i taryfa nocna...

Taniej teraz od gazu miejskiego. A do tego - w pełni bezobsługowo...

 

"No i teraz sformułuję swoją prośbę

Poradźcie proszę z jakimi kosztami powinnam się liczyć przy każdej z tych opcji "

Sporymi.

Tym większymi im mniej się na tym poznasz.

 

"oraz, w którym kierunku powinnam Waszym zdaniem podążać (1, 2 czy 3)."

TEGO to tu chyba nikt nie napisze...

Napiszą co ONI by zrobili na Twoim miejscu.

SAMA musisz wybrać!

 

Adam M.

 

No to tylko Leglaett! Najlepszy ,bezobsługowy,bezawaryjny,multifunkcyjny (podpinasz co chesz - tak piszą) system ogrzewania.Koleś ma na prąd i za 100m dom słabo ocieplony (12cm styro)do tego ściana z kermazytobetonu-prefabrykowana grubości 15cm (Praefa ) płaci 250zł w srogie zimy , to ty byś płaciła jakieś 400zł.No powiedzmy 500 miesięcznie za prąd.3500 za sezon grzewczy.Jak węglem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...