Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Prośba o doradzenie wyboru źródła ogrzewania


ponds79

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 78
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

........płaci 250zł w srogie zimy , to ty byś płaciła jakieś 400zł.No powiedzmy 500 miesięcznie za prąd.3500 za sezon grzewczy.Jak węglem.

 

baaa nawet mniej bo pracuję w elektroenergetyce i mam dopłaty do prądu :D ;p

 

Jak to zwykle na forum bywa rozmowy troche zbaczają....

na inne tory ma się rozumieć ;-))

 

Na obecna chwile stanęło na rozwiazaniu podanym na samym początku przez Puławiaka, bo sama tez taka koncepcje wczesniej wymyslilam, troszke udoskonalona koncepcja wlasnie dojrzewa w glowie. Niebawem spotkamy sie z "kolesiem" od pomp i poslycham co ma do powiedzenia.

Ale przyznam szczerze, ze bardziej nastawiam sie na to, że po wysluchaniu tego co mi powie, bedzie mi latwiej odrzucić ta opcję (pompy), ale kto wie kto wie, zobaczymy.

 

Liwko nie twierdze, że nie masz racji, wiem że pompa to super sprawa.....zgadzam sie z Toba. Ale chyba nie koniecznie dla nas. są rozne opcje, warianty, gusta, typy i kazdy lubi co innego. Nudny by byl ten swiat jakby wszyscy wybierali to samo ;-)) Nie zawsze chodzi tylko o kase i o to czy sie zwroci po 5-10 czy 20 latach.

 

Przykład, dyskusja u mnie w pracy na temat pomp:

 

1 znajomy:

"jakbym mial kase i sie wlasnie budowal to bym zainstalował, bo za 10 lat moge byc bez kasy lub bez pracy a tanie źródło mi zostanie bez wzgledu na to czy sie zwrócą koszty czy nie"

2 znajomy (w riposcie):

"w sumie tak, ale teraz za ta kase co włozysz w pompe mógłbys sie nieźle zabawić, a za 10 lat nie wiadomo czy nawet będziesz jeszcze żył"

 

To tak na rozluźnienie dyskusji - tylko ze obawaim sie że może to dyskusje jedynie podnieś. mam tylko nadzieje , że nie niepotrzebną ;-))

 

A na koniec moja prośba ponownie:

 

Czy ktoś mógłby rzucając okiem na plany mojego domku (zamieszczone w jenym z moich postów powyżej)j, ocenić do których pomieszczeń optymalnie można by było dociągnąc DGP z kominka ale tak, aby nie trzeba bylo uzywać mechanicznego rozprowadzenia tylko grawitacja???

 

 

do 2 sypialni na poddaszu tymi co sa nad kominkiem to wiem że bez problemu, ale jak oceniacie pomieszczenie 8 na parterze i pomieszczenie nr 5 na poddaszu? czy w ogole pociągnie to grawitacją i czy za bardzo nie osłabi całego systemu?

Edytowane przez maggieQ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Noi i jeszcze zniżki w energetyce.To naprawdę Legalett będzie idealny.I dlaczego zbaczamy?Pytałaś o poradę co do wyboru zródła ogrzewania to doradziłem

 

w kwestii zbaczania chodziło mi o spalanie urządzeń elektrycznych, suszarki, depilatory, lokówki itp ;-)

Edytowane przez maggieQ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciepłe powietrze rozprowadzane grawitacyjnie i do tego wentylacja mechaniczna to kiepski wybór. Działać będzie ale niestabilnie, trzeba bardzo precyzyjnie regulować wentylację a i tak otwarcie drzwi czy okna będzie zmieniać rozkład ciśnień w pomieszczeniach i wtedy du*a z nawiewu ciepłego powietrza (wręcz lokalne wywiewy). Podcisnienia zrobić nie możesz, bo piec nie może pracować z podciśnieniem w pomieszczeniu (wyciąganie spalin), wskazana jest więc równowaga a ta będzie bardzo niestabilna (bo się nie da idealnie tego zrobić), nawet zapychający się filtr będzie zmieniał równowagę rozplywu powietrza.

Jeśli koniecznie chcesz łączyć ogrzewanie powietrzem i wentylację to pomyśl o wymuszonym ruchu ciepłego powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciepłe powietrze rozprowadzane grawitacyjnie i do tego wentylacja mechaniczna to kiepski wybór. Działać będzie ale niestabilnie, trzeba bardzo precyzyjnie regulować wentylację a i tak otwarcie drzwi czy okna będzie zmieniać rozkład ciśnień w pomieszczeniach i wtedy du*a z nawiewu ciepłego powietrza (wręcz lokalne wywiewy). Podcisnienia zrobić nie możesz, bo piec nie może pracować z podciśnieniem w pomieszczeniu (wyciąganie spalin), wskazana jest więc równowaga a ta będzie bardzo niestabilna (bo się nie da idealnie tego zrobić), nawet zapychający się filtr będzie zmieniał równowagę rozplywu powietrza.

Jeśli koniecznie chcesz łączyć ogrzewanie powietrzem i wentylację to pomyśl o wymuszonym ruchu ciepłego powietrza.

 

nie do końca rozumiem, jak to się ma do zadanego przeze mnie pytania..... czy to aby na pewno odpowiedź do mojego posta?

nie pisalam nic że chce miec wentylacje mechaniczną, i nic ze che łaczyc wentylacje z ogrzewaniem???

filtrów z tego co sie orintuje przy grawitacyjnym DGP sie nie stosuje.....

nie bardzo rozumiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

maggieQ, ja ostatecznej decyzji jeszcze nie podjęłam ale 3 grosze ode mnie...

 

Odwiedziłam 6 niezależnych w okolicy domów, w których zamontowane były PC. Instalacje były różne, same urządzenia również nie były tych samych firm. Wspólną cechą jest to, że każdy z właścicieli domów (każdy z nich PC ma ponad 5 lat) podjąłby tą samą decyzję przy wyborze źródła ogrzewania. Najtrafniejszą chyba opinią było stwierdzenie, że mieszka się "jak w bloku" (oczywiście w odniesieniu do ogrzewania).

 

Przy tego typu opiniach odwiedzonych osób oraz opiniach forumowiczów jestem w stanie uwierzyć, że tego typu ogrzewanie jest warte swojej ceny. Nie szukam tu oszczędności oraz nie porównuję z innymi źródłami ciepła bo moim zdaniem to nie ta kategoria. Za wygodę płaci się więcej i to chyba tyle.

 

Jedyną "problematyczną" decyzją na dzień dzisiejszy jest dla mnie wybór producenta pompy i zdecydowanie się na podłogówkę w całym domku. Na forum jest wielu zwolenników polskim PC natomiast większość instalatorów proponuje Buderusa, IVT czy Nibe. Z tego co udało mi się ustalić na dzisiaj, to całkowita różnica w cenie waha się pomiędzy 8-15 tys więc jedynie tu szukam podpowiedzi w wyborze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

dziękuję za 3 grosze ;-)

dopiero dzisiaj przeczytałam

ja oczywiscie nie zaprzeczam, ze pompa ciepla to swietne nowoczesne rozwiazanie, chodzi tylko o oplacalnosć i rezygnację z pewnych sposobów wykonczenia jakie wlasciwie narzuca pompa ciepła. Ok ok można klasc drewno i dywany na podłogowke ok, ale to wszystko podnosi koszty, bo nie kazde drewno nie kazdy dywan, nie kazda wykladzine... no i jak inwestujemy juz w PC to dobrze zrobic pare innych rozwiazan dodatkowo ktore usprawnią działanie instalacji a podnosza koszty calej inwestycji, ok mozna je pominac tylko ze jak juz cos robię to wole zrobić to najlepiej a nie jak najtaniej. Na najlepsza PC dobrymi usprawnieniami systemu grzewczego poprostu nie bedzie mnie stac, branie kredytu tylko wydluzy zwrot kosztów.

 

Do tego okazało się, że najprawdopodobniej będzie możliwośc podłaczenia gazu ziemnego (gazownia zaczyna juz działania w tej gminie ku zgazywfikowaniu wiec wyglada na to ze wyrobia sie zanim sie bedziemy wprowadzać), a więc teraz dylemat zmienia sie z PC czy opał na PC czy gaz ziemny, a tu już mniej argumentów za PC niż przy opcji porównania z paliwem stałym.

Edytowane przez maggieQ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie się zdaje że to Forum się cofa zamiast iść do przodu.

Kombinujecie jak tu dużo wydać i skomplikować system grzewczy.

A można prościej, Adam_mk tu trochę podpowiedział.

No ale został źle odebrany i poszliście w las ,,,

 

Adam_mk ma dużo wiedzy i dużo racji. Ja polecam PCi bo taką posiadam i polecam z własnego doświadczenia. On natomiast przy swojej wiedzy zbudował by akurat akumulator. Jednak 99% ludzi to nie budowlańcy i nie mają pojęcia o zwykłym budowaniu a co dopiero o energooszczędnym czy pasywnym. Wielu dopiero po wybudowaniu domu zmieniło by w nim wiele rzeczy. Dlatego mówi się, że pierwszy dom buduje się dla wroga.

Ale nawet przy tym energooszczędnym trzeba wydać więcej grosza a biorąc firmę dużo więcej. Jednak mając to zrobione dalej mamy drogą CWU. I tutaj pompa jest bezkonkurencyjna. Miesiąc grzania dla trzyosobowej rodziny to kwota około 20zł.

Reasumując łatwiej jest zrobić dom o zapotrzebowaniu 70-100kW/m2 z wydajnym CO i CWU niż energooszczędny czy pasywny i mieć dalej drogą CWU

Edytowane przez Liwko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat Twój pomysł jest tu najlepszy.

Można mieć pompę ciepła w rozsądnych kosztach załatwiając CO i CWU jednym urządzeniem zajmującym niewiele miejsca.

 

Ale można tez taniej czyli ,,,Ekogroch !

 

Jest tak bezobsługowy i czysty że aż się nim nie chce palić w lecie ,,,

 

No to sruu solarek za 10 kafli i mamy już nie tak tanio !

 

Pelletu nie opisuję bo to prawie to samo.

 

Śmieciuch ?

To już całkiem odpada bo etat palacza i syf wieczny w domu.

Prąd?

No da się to tanio zainstalować ale potem "podobno" najdrożej.

 

I można by tak bez końca :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale można tez taniej czyli ,,,Ekogroch !

 

No akurat kolega w tym samym czasie wybrał kocioł na groch "Klimosza" i zapłacił tyle samo co ja za pompę:) Teraz mówi, że sprzedaje dom i w następnym będzie PCi :)

No to sruu solarek za 10 kafli i mamy już nie tak tanio !

 

Tego tematu nawet nie chce mi się komentować. Nawet w ostatnim Muratorze napisali, że spłaca się po 4-6 latach. Kto to pisze???

 

Najgorsze jest to że jest brak wiedzy "fachowców" a tym bardziej inwestorów na temat ekonomicznego grzania. U mnie wszystkie ekipy co robiły twierdziły, że to system do dupy! Nawet kierownik budowy powiedział, że wentylacja mechaniczna z reku nie będzie działać!!! O zgrozo!

Ludzie słuchają pierwszego z brzegu "znającego się na wszystkim" i pakują się często na całe życie w niezłe bagno. Przykład?

Kolegę tak omotali, że założył sobie gaz, kominek z płaszczem i dodatkowo śmieciucha! Teraz jeszcze myśli o solarze!!! Przecież to jest chore.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem pytanie jest postawione błednie. Na tym etapie budowy należy sie zastonowić jak zrobić dom który raz wytworzonego ciepła nie wypuści. Potem źródło ciepła nie ma znaczenia - czymkolwiek będziesz ogrzewać to będzie tanio.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolegę tak omotali, że założył sobie gaz, kominek z płaszczem i dodatkowo śmieciucha! Teraz jeszcze myśli o solarze!!! Przecież to jest chore.

 

Fachowców i doradców jest mnóstwo no i weź tu chłopie wybierz właściwego.

łatwo nie jest.

Żadnego mojego pomysłu podczas budowy domu nikt nie poparł.

NIKT !

Generalnie nic nie powinno działać właściwie ,,,

 

coulignon

 

Właśnie o tym pisał Adam ,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój elektryk zrobił sobie instalację gazową i kominek z płaszczem.

W połowie zimy stwierdził że nie stać go na gaz, postanowił więc palić w kominku.

Potrzebował miejsce na drewno to za ponad 10 tyś postawił szopę.

 

Trzeba na prawdę uważać, nieprzemyślane decyzje i bezmyślność mogą kosztować kupę kasy i nerwów.

No, bo jak takiemu wytłumaczyć że ma się taniej i wygodniej ?

I to jeszcze dzięki baniakowi wyklepanego w garażu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...