Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Wiem że jeden panel daje coś ponad 8A i 32v, teraz obniż to do np 13v napięcia ładowania ...

Panel pcha a ładowarka może tylko 12-14v i 30A ...

 

Ja już sie pogubiłem. 30A to max regulatora po stronie DC. Wejściowej. A nie max na wyjściu regulatora, bo to by było bez sensu.

Po kiego producent miałby okreslać maxymalny prąd na wyjściu ładowarki, jak tym steruje kontroler ładowania w zależności od zapotrzebowania aku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już sie pogubiłem. 30A to max regulatora po stronie DC. Wejściowej. A nie max na wyjściu regulatora, bo to by było bez sensu.

Po kiego producent miałby okreslać maxymalny prąd na wyjściu ładowarki, jak tym steruje kontroler ładowania w zależności od zapotrzebowania aku?

 

Ja tego nie wiem , próbuję to jakoś ogarnąć na podstawie obserwacji i pomiarów...

Np ładowarka sieciowa ma max 20A i to by się zgadzało bo podczas ładowania miernik poboru z sieci pokazuje poniżej 300w , idąc tym tropem to jeżeli ładowarka solarna ma 30A to wiadomo dlaczego tylko dwa panele ...

Ładowarki ( solarna i sieciowa...) służą tylko do ładowania akumulatora a nie wspomagania sieci ...,inwerter do zasilania oświetlenia pobiera energię z akumulatora lub z sieci ,nie zasila sieci bezpośrednio z fotowoltaiki...

Jeżeli ma naładowane akumulatory to sam z siebie się nie przełączy na nie , musi być większa moc z paneli niż aktualny pobór z sieci wtedy przełączy się na aku i z nich zasila a fotowoltaika ładuje akumulatory...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tego nie wiem , próbuję to jakoś ogarnąć na podstawie obserwacji i pomiarów...

Np ładowarka sieciowa ma max 20A i to by się zgadzało bo podczas ładowania miernik poboru z sieci pokazuje poniżej 300w , idąc tym tropem to jeżeli ładowarka solarna ma 30A to wiadomo dlaczego tylko dwa panele ...

Ładowarki ( solarna i sieciowa...) służą tylko do ładowania akumulatora a nie wspomagania sieci ...,inwerter do zasilania oświetlenia pobiera energię z akumulatora lub z sieci ,nie zasila sieci bezpośrednio z fotowoltaiki...

Jeżeli ma naładowane akumulatory to sam z siebie się nie przełączy na nie , musi być większa moc z paneli niż aktualny pobór z sieci wtedy przełączy się na aku i z nich zasila a fotowoltaika ładuje akumulatory...

 

Wg mnie proste pytanie do producenta, czy maksymalne parametry wejściowe DC to parametry wejścia od strony PV. Choc dla mnie to wydaje sie oczywiste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na YT jest test "tego czegoś" jednak w starszej wersji - kaszana na maxa. Priorytet lądowania ze słońca nie działa tu pierwsza część:

i druga:

 

Przecież ten człowiek nawet nie wie co testuje i jak działa to urządzenie...;)

Odłącz sobie żywcem akumulator od UPS i się głupio pytaj dlaczego padło ...:rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To trochę tak jak z Twoim:

"60A prostownik solarny do ładowania akumulatora"...

Jak by nie patrzeć to ok 3000w ...

;)

 

Skoro wiesz ile ma być to dlaczego nie wyprowadzisz mnie czy raczej nas z błędu ...;)

 

Tak swoją drogą to właśnie otrzymałem odpowiedź odnośnie ilości paneli i wyszło tyle ile wydedukowałem na samym początku opierając się na obserwacji urządzenia które aktualnie posiadam ...;)

Tak więc wszyscy obstawiam po swojemu a wyszło że jednak moja wiedza była pewniejsza ...

Według producenta ma być max cztery stringi po 72v czyli 2kWp, tyle właśnie o stawiałem a cała reszta późniejszych wyliczeń nie tylko moich była już tylko pobożnymi życzeniami ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi z 3,3kW w najlepszy letni dzień zrobiło 20,5kWh.

Czyli około 6,21kWh/kWp

 

Więc w najlepszy dzień z 2kW będzie około 2 * 6,21 = 12,42kWh

 

EDIT:

Wróć nawet 22,4 tym samym w przypadku 2kW będzie 13,5kWh

Tu masz czerwiec tego roku czyli najdłuższy dzień:

VI.jpg

Edytowane przez marcinbbb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale wyliczenia miałeś dobre ...:)

 

Jeszcze takie pytanko ...

Ile energii wyprodukuje 2kWp w ciągu jednego słonecznego letniego dnia ...?

 

Jeżeli chcesz robić klasyczny offgrid, to pobaw się ustawieniem paneli. Celuj w kąty zimowe żeby spłaszczyć nieco produkcję roczną.

Potem do tego dobierz akumulatory

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...