Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Jeżeli chcesz robić klasyczny offgrid, to pobaw się ustawieniem paneli. Celuj w kąty zimowe żeby spłaszczyć nieco produkcję roczną.

Potem do tego dobierz akumulatory

 

Przy 2 kW to raczej nie ma sensu ...

Wyprodukuje mi to to ok 10 kWh średnio w lecie więc nie ma potrzeby redukować mocy bo i tak zostanie zużyte na bieżąco...

W okresie zimowym dni są krótkie i słońca jak na lekarstwo więc i tak inwerter będzie przełączony na UPS bo szkoda tylko katować akumulatory próbując je doładować słońcem ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dalej mi nie napisaliście czy mam prąd "własny" jak "cudzego" braknie a jestem on-grid.

A mnie to ciekawi.

 

Adam M.

No nie masz bo niby jak?

Podstawowym wymaganiem systemów ongrid jest zabezpieczenie przed praca wyspową z oczywistych względów. Bezpieczeństwo.

Nie ma sieci i synchronizacji - inwerter się wyłącza.

Do takich celów ewentualnie układ hybrydowy z akumulatorami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalej mi nie napisaliście czy mam prąd "własny" jak "cudzego" braknie a jestem on-grid.

A mnie to ciekawi.

 

Adam M.

 

Własny to ten który sprzedałeś do sieci a odbierasz go za darmo tzw. opustem (prąd sprzedany * 0,8 = opust)

Np. w nocy odbierasz swój prąd o ile oczywiście masz jego nadwyżkę i masz z czego odbierać. Na odebranie swojego prądu masz 365 dni, a pobierasz zawsze najdawniej wyprodukowany prąd w sensie w lipcu 2017r możesza odebrać lipiec 2016r jeśli nie odbierzesz prąd przepada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tak...

Dla mnie prąd własny to ten, który mam, bo go "produkuję".

Ale jak mi "akumulatorodawca" dla kaprysu swój wyłączy to mogę sobie "pogwizdać" nawet jak jest środek lipcowego słonecznego dnia.

Kak w carskim bankie - nie uwidisz - A JEST!

Czyli... Niby produkuję, ale jak JEMU się co pokaszani, ja potrzebuję - to nie mam!

Mnie się nie podoba...

Nie da się zabawki ogłupić jakim on-line UPSem?

 

"Podstawowym wymaganiem systemów ongrid jest zabezpieczenie przed praca wyspową z oczywistych względów. Bezpieczeństwo."

 

Bzdura nie bezpieczeństwo. Jest sto innych sposobów zabezpieczenia, abyś w sieć czego nie wysłał.

Za pysk Cię trzymają.

Zrobią "pstryk" i swoje KW czy potencjalne KWh możesz pożegnać...

A poskarżyć się możesz ... mamie..

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://youtu.be/icW9rzDDKMs

 

Widział ktoś? Próbował ktoś sam zrobić panel PV ?

 

A po co ...?

Roboty kupę, oszczędność mizerna a trwałość pod wielkim znakiem zapytania...;)

Z wyglądu też " druciarnia"...

 

Ale jak ktoś ma taką potrzebę to czemu nie ...

Akumulatory i całą resztę też można samemu ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tak...

Dla mnie prąd własny to ten, który mam, bo go "produkuję".

Ale jak mi "akumulatorodawca" dla kaprysu swój wyłączy to mogę sobie "pogwizdać" nawet jak jest środek lipcowego słonecznego dnia.

Kak w carskim bankie - nie uwidisz - A JEST!

Czyli... Niby produkuję, ale jak JEMU się co pokaszani, ja potrzebuję - to nie mam!

Mnie się nie podoba...

Nie da się zabawki ogłupić jakim on-line UPSem?

 

"Podstawowym wymaganiem systemów ongrid jest zabezpieczenie przed praca wyspową z oczywistych względów. Bezpieczeństwo."

 

Bzdura nie bezpieczeństwo. Jest sto innych sposobów zabezpieczenia, abyś w sieć czego nie wysłał.

Za pysk Cię trzymają.

Zrobią "pstryk" i swoje KW czy potencjalne KWh możesz pożegnać...

A poskarżyć się możesz ... mamie..

 

Adam M.

 

Adam piszesz jakby prąd wyłączali Ci codziennie w bliżej nieokreślonych porach dnia. U mnie prądu w tym roku nie było 2 razy z czego raz jak była wymiana słupów, kolejny raz jak wiatr uszkodził gdzieś przewody. Fakt trwało to 6 h ale co z tego?

Takie braki prądu jestem w stanie zaakceptować, nie zapominaj że akumulator żelowy 220Ah kosztuje około 800 PLN a zmieścisz w nim 2,4kWh. Żywotność takich akumulatorów w pracy buforowej 5 lat, lub 2 lata zależy jak liczyć.

Przechowywanie prądu jest cholernie drogie!

Wolę iść odpalić agregator prądotwórczy niż mieć na stanie kilka akumulatorów bo może kiedyś się przydadzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalej mi nie napisaliście czy mam prąd "własny" jak "cudzego" braknie a jestem on-grid.

A mnie to ciekawi.

 

Adam M.

 

Z tego co się orientuje to wtedy nie będziesz miał prądu. Inwerter nie będzie pracował jeśli nie będzie zasilany z sieci. Jest to zabezpieczenie. Jeżeli np. będzie przerwa w dostawie prądu i pracownicy np tauronu będą wykonywać prace naprawcze a Ty będziesz przesyłał swój prąd do sieci to może dojść do ich porażenia prądem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tak...

Dla mnie prąd własny to ten, który mam, bo go "produkuję".

Ale jak mi "akumulatorodawca" dla kaprysu swój wyłączy to mogę sobie "pogwizdać" nawet jak jest środek lipcowego słonecznego dnia.

Kak w carskim bankie - nie uwidisz - A JEST!

Czyli... Niby produkuję, ale jak JEMU się co pokaszani, ja potrzebuję - to nie mam!

Mnie się nie podoba...

Nie da się zabawki ogłupić jakim on-line UPSem?

 

"Podstawowym wymaganiem systemów ongrid jest zabezpieczenie przed praca wyspową z oczywistych względów. Bezpieczeństwo."

 

Bzdura nie bezpieczeństwo. Jest sto innych sposobów zabezpieczenia, abyś w sieć czego nie wysłał.

Za pysk Cię trzymają.

Zrobią "pstryk" i swoje KW czy potencjalne KWh możesz pożegnać...

A poskarżyć się możesz ... mamie..

 

Adam M.

 

Nie rozumiem narzekania. Piszesz o niezalezości , nie pasują Ci zasady ustalone przez operatorów (na całym swiecie) to się odłączasz i robisz offgrida bez synchronizacji. Troche jesteś niekonsekwentny w tej Twojej teorii. To Ty deycydujesz czy chcesz wykorzystywać sieć jako akumulator i pchać tam swoją nadwyżkę i ewentualnie znosić niedogodności wynikające z tego że czasami ktoś prąd zakręci , czy też strzelasz focha, kupujesz akumulatory i bawisz się w klasyczny offgrid.

Nie uważasz że to taka troche hipiokryzja? Jestem za wprowadzeniem zakazu handlu w weekendy ale jak mi piwa w sobote na imprezie braknie to narzekanie czemu u licha nie mogę sobie kupić za własne zarobione pieniądze tego co chcę wtedy kiedy chcę.

Albo bierzesz operatora ze wszystkimi wadami i zaletami i robisz offgrid (najbardziej racjonalne wyjscie) albo sie odcinasz i wtedy robisz sobie na podwórkio co tylko chcesz.

 

Acha, zsynchronizować możesz. Odpowiednio duży generator, żeby go inwerter nie zdławił i pójdzie. Odpalaliśmy kiedyś tak instalację testowo, ale bardziej w celach edukacyjnych niż z potrzeby. Nie chcesz synchronizacji z siecią to offgrid albo inwerter hybrydowy

Edytowane przez Przewas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://youtu.be/icW9rzDDKMs

 

Widział ktoś? Próbował ktoś sam zrobić panel PV ?

 

Ja robiłem 7 lat temu, nawet działa do dzisiaj. Na teraz nie opłaca się, nie zrobsz tego taniej jak małe chińskie rączki, przy okazji napsujesz wafli bo to wyjątkowo delikatne a na koncu efekt ekonomiczny wyjdzie podobny lub gorszy i to bez gwarancji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy umieszczenie paneli na dachu zorientowanego na wsch-zach jest złym pomysłem? Osoba z firmy doradczej, pomagająca gminie w projekcie dotacji do paneli PV, twierdzi że jest to niezbyt dobry pomysł bo wydajność tak zorientowanej instalacji to jest ok 70% w porównaniu do instalacji na stronie południowej. Jednak spotkałem się z artykułami które twierdziły że jest wręcz odwrotnie tj. instalacja wsch-zach jest bardziej dostosowana do naszego tryby życia bo od rana,kiedy jesteśmy jeszcze w domu, mamy całkowicie nasłonecznioną część wschodnią a gdy wracamy do domu to produkuje strona zachodnia...

W moim przypadku byłaby to instalacja 3KW a więc po 1,5KW na każdą ze stron..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy umieszczenie paneli na dachu zorientowanego na wsch-zach jest złym pomysłem? Osoba z firmy doradczej, pomagająca gminie w projekcie dotacji do paneli PV, twierdzi że jest to niezbyt dobry pomysł bo wydajność tak zorientowanej instalacji to jest ok 70% w porównaniu do instalacji na stronie południowej. Jednak spotkałem się z artykułami które twierdziły że jest wręcz odwrotnie tj. instalacja wsch-zach jest bardziej dostosowana do naszego tryby życia bo od rana,kiedy jesteśmy jeszcze w domu, mamy całkowicie nasłonecznioną część wschodnią a gdy wracamy do domu to produkuje strona zachodnia...

W moim przypadku byłaby to instalacja 3KW a więc po 1,5KW na każdą ze stron..

 

Bardzo dobry pomysł. Spłaszczasz nieco krzywą produkcji w ciągu dnia, prąd masz wcześniej rano i do póżniejszych godzin popołudniowych.

Ilościowo tej energii wyprodukujesz ok 15-20% mniej w ciągu roku ale zwiększysz zużycie prądu na potrzeby własne, co da podobny albo nawet lepszy efekt ekonomiczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobry pomysł. Spłaszczasz nieco krzywą produkcji w ciągu dnia, prąd masz wcześniej rano i do póżniejszych godzin popołudniowych.

Ilościowo tej energii wyprodukujesz ok 15-20% mniej w ciągu roku ale zwiększysz zużycie prądu na potrzeby własne, co da podobny albo nawet lepszy efekt ekonomiczny.

 

super, dzięki za wyjaśnienie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobry pomysł. Spłaszczasz nieco krzywą produkcji w ciągu dnia, prąd masz wcześniej rano i do póżniejszych godzin popołudniowych.

Ilościowo tej energii wyprodukujesz ok 15-20% mniej w ciągu roku ale zwiększysz zużycie prądu na potrzeby własne, co da podobny albo nawet lepszy efekt ekonomiczny.

 

Jak dla mnie to g... pomysł...

Taką instalacja będzie działała jak by praktycznie cały czas miała jakieś zacienienie i jest w stanie produkować tylko tyle na ile pozwalają stringi ...

Rano mamy większe zużycie a taka instalacja ma tylko połowę mocy do dyspozycji ..., to samo po południu ...

Chyba lepiej aby była klasycznie bo przynajmniej coś się uszczknie z nadwyżki ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...