Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Jak dla mnie to g... pomysł...

Taką instalacja będzie działała jak by praktycznie cały czas miała jakieś zacienienie i jest w stanie produkować tylko tyle na ile pozwalają stringi ...

Rano mamy większe zużycie a taka instalacja ma tylko połowę mocy do dyspozycji ..., to samo po południu ...

Chyba lepiej aby była klasycznie bo przynajmniej coś się uszczknie z nadwyżki ...

 

pytanie ile energii jest w stanie wyprodukować instalacja południowa z rana? więcej niż 1.5KW?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jak dla mnie to g... pomysł...

Taką instalacja będzie działała jak by praktycznie cały czas miała jakieś zacienienie i jest w stanie produkować tylko tyle na ile pozwalają stringi ...

Rano mamy większe zużycie a taka instalacja ma tylko połowę mocy do dyspozycji ..., to samo po południu ...

Chyba lepiej aby była klasycznie bo przynajmniej coś się uszczknie z nadwyżki ...

 

Potwierdzam bardzo poroniony pomysł... ale aby nie opierać się tylko na suchych słowach.

Tu instalacja kolegi jak widać z opisu wsch-zach moc 3000W

http://pvmonitor.pl/user.php?idinst=136

 

w całym 2016r wyrobił 1510kWh

 

porównany to do mojej instalacji któa na PVM jest od połowy kwietnia:

http://pvmonitor.pl/user.php?idinst=230

od połowy kwietnia do dziś 2493kWh a czytając dane od połowy lutego na inwerterze 3100kWh

 

Tym samym zbyt optymistycznie zakładasz 70% produkcji, bo suche fakty wskazują że będzie to mniej niż 50%

 

Nie wspominając już o informacji od Przewas że będzie to strata 15-20%.

 

EDIT: wykres od połowy lutego:

16.jpg

Weźcie też pod uwagę że kolega ma 2 MPPT i każda strona działa niezależnie.

Edytowane przez marcinbbb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam bardzo poroniony pomysł... ale aby nie opierać się tylko na suchych słowach.

Tu instalacja kolegi jak widać z opisu wsch-zach moc 3000W

http://pvmonitor.pl/user.php?idinst=136

 

w całym 2016r wyrobił 1510kWh

 

porównany to do mojej instalacji któa na PVM jest od połowy kwietnia:

http://pvmonitor.pl/user.php?idinst=230

od połowy kwietnia do dziś 2493kWh a czytając dane od połowy lutego na inwerterze 3100kWh

 

Tym samym zbyt optymistycznie zakładasz 70% produkcji, bo suche fakty wskazują że będzie to mniej niż 50%

 

Nie wspominając już o informacji od Przewas że będzie to strata 15-20%.

 

EDIT: wykres od połowy lutego:

[ATTACH=CONFIG]375461[/ATTACH]

Weźcie też pod uwagę że kolega ma 2 MPPT i każda strona działa niezależnie.

 

Konkretne liczby.. dzięki. Niestety to powoduje że prawdopodobnie zrezygnuje z tego programu. 1.5KW to zdecydowanie za mało. Zwrot inwestycji mocno się wydłuży. Pozostaje jeszcze opcja montażu na planowanym budynku gospodarczym, który miałby dach skierowany na południe ale niestety ten budynek po godzinie 17 jest już w cieniu :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam bardzo poroniony pomysł... ale aby nie opierać się tylko na suchych słowach.

Tu instalacja kolegi jak widać z opisu wsch-zach moc 3000W

http://pvmonitor.pl/user.php?idinst=136

 

w całym 2016r wyrobił 1510kWh

 

porównany to do mojej instalacji któa na PVM jest od połowy kwietnia:

http://pvmonitor.pl/user.php?idinst=230

od połowy kwietnia do dziś 2493kWh a czytając dane od połowy lutego na inwerterze 3100kWh

 

Tym samym zbyt optymistycznie zakładasz 70% produkcji, bo suche fakty wskazują że będzie to mniej niż 50%

 

Nie wspominając już o informacji od Przewas że będzie to strata 15-20%.

 

EDIT: wykres od połowy lutego:

[ATTACH=CONFIG]375461[/ATTACH]

Weźcie też pod uwagę że kolega ma 2 MPPT i każda strona działa niezależnie.

 

chociaz nie wiemy chyba ile on tej energii wyprodukowanej zużył od razu a ile musiał pobrać z sieci..może w ogólnym rozrachunku nie będzie najgorzej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konkretne liczby.. dzięki. Niestety to powoduje że prawdopodobnie zrezygnuje z tego programu. 1.5KW to zdecydowanie za mało. Zwrot inwestycji mocno się wydłuży. Pozostaje jeszcze opcja montażu na planowanym budynku gospodarczym, który miałby dach skierowany na południe ale niestety ten budynek po godzinie 17 jest już w cieniu :(

 

Zacienienie po 17:00 jest już praktycznie niezauważalne tu mogę powiedzieć że będzie to w skali roku 10-15%, ale... w przypadku instalacji na budynku gospodarczym VAT ma 23% a nie 8% jak na budynku gospodarczym.

Jednak tu uwaga przepis ten możemy obejść ;) wstawiamy łóżko do budynku gospodarczego, + robimy jakieś ogrzewanie może być farelka. Ja miałem w gospodarczym wyro + co. z kotła na ekogroszek i mam w VAT 8% bo to budynek mieszkalny a raczej przystosowany do mieszkania. Temat nawet u weryfikacji był u księgowej.

 

U mnie w zimę panele na gospodarczym też już zasłania dom i komin (słońce nisko), dzieje się tak listopad/grudzień/styczeń/luty około godziny 14:00 ale w tych miesiącach słońca prawie nie ma więc co mnie to interesuje jak widać z wydajności wpływu na to żadnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacienienie po 17:00 jest już praktycznie niezauważalne tu mogę powiedzieć że będzie to w skali roku 10-15%, ale... w przypadku instalacji na budynku gospodarczym VAT ma 23% a nie 8% jak na budynku gospodarczym.

Jednak tu uwaga przepis ten możemy obejść ;) wstawiamy łóżko do budynku gospodarczego, + robimy jakieś ogrzewanie może być farelka. Ja miałem w gospodarczym wyro + co. z kotła na ekogroszek i mam w VAT 8% bo to budynek mieszkalny a raczej przystosowany do mieszkania. Temat nawet u weryfikacji był u księgowej.

 

U mnie w zimę panele na gospodarczym też już zasłania dom i komin (słońce nisko), dzieje się tak listopad/grudzień/styczeń/luty około godziny 14:00 ale w tych miesiącach słońca prawie nie ma więc co mnie to interesuje jak widać z wydajności wpływu na to żadnego.

 

jest to jakiś pomysł. przemyślę. dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

jestem po spotkaniu w gminie , sprawa wygląda tak :

- realna dotacja 74%

-jeśli temat wypali realizacja w 2018

-przedmiot PV, PC i inne eko

-możliwość kredytu w BOŚ na 1% na wkład własny

Pomysł:

Kalkulujemy ratę do średnich opłat miesięcznych za energię -czyli to co mamy płacić energetyce za prąd pójdzie do banku

Jeśli dobierzemy instslację z pewną nadwyżką , to albo nic nie zapłacimy lub nie wiele- a po okresie kredytowania np 5 latach będziemy na czysto

Rozliczenia wg ustawy OZE tj 0.8 lub 0.7 .

Uwaga- powiedziano nam , że praktycznie tylko Tauron nie robi problemu z rozliczaniem energii z PV

Przykład :

Rocznie na cały dom ( np z PC) idzie ok 7 000kWh

Bierzemy instalację o produkcji rocznej ok 9.9 kWp

Uzysk 9 000kWh minus 20%=7200 kWh

W rozliczeniu opłaty abonamentowe i inne , 200kWh przepada

Koszt instalacji 55 000pln brutto x 26%=14 300 pln dzielimy przez 60 m-cy ok 240 pln

Opłaty za prąd przy G12 W u mnie to 0.42 pln x 7000=2940 pln dzielę na 12 mcy=245

 

Wstępnie wychodzi ok- nie wiem tylko czy nie ma w tych kalkulacjach jakiegoś błędu

Proszę o opinię

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż nie chce się wierzyć- nawet jakby ukryte koszty obniżyły dotację do 50% , to i tak super.

U nas okazało się , że na pierwszym zebraniu było za mało osób i przepadł termin w tym roku. Cisnę wszystkich w gminie , żeby każdy sołtys czy radny rozwiesił info o programie w każdej miejscowości w kilku miejscach ( tablice informacyjne, przystanki)- sam mogę nawet rozwieszać.

Info o tym programie było wciśnięte w stronkę gminy i nie zostało zauważone.

Nie mam zamiaru tego odpuścić- rozmawiałem z sąsiadami i ludźmi z pracy , każdy powiedział - że jeśli nie musimy praktycznie inwestować swojej kasy na wkład własny , to wszyscy by w to weszli.

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czegoś nie rozumiem... OK cena na dzień dzisiejszy 55k PLN - dotacja a mamy końcówkę 2016r jak kuźwa Ci magicy policzyli ile ta sama instalacja będzie kosztowała w 2018r będzie kosztowała tyle samo? Umowa będzie podpisywana w 2018r a nie teraz!

Kwestię ceny pomijam, bo na tę chwilę jest OK.

 

Ja za 3,3kW zapłaciłem 15k PLN dziś po 15 misiącach za to samo postawił bym jakieś 4,5-5,2 kW w zależności od wybranych paneli poszedł bym w cenę a nie w jakość. A u Ciebie za półtora roku ta sama instalacja ma kosztować 55k - jak to możliwe?

Śmierdzi wałkiem na odległość, ile wynosi oprocentowanie tych twoich oddawanych po 240 PLN miesięcznie, jest to oprocentowane czy udzielają Ci rat 3x0%?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie- to jest tylko przykład , temat jest dopiero szykowany.Nie wiem jakie będą kryteria wyboru sprzętu - nawet jak patrzyłem na allegro to za tę samą moc jest cena od 37kpln do 50kpln

Jeśli taka dotacja wypali , to wolałbym sprawniejsze ogniwa i lepszy inwerter.

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to g... pomysł...

Taką instalacja będzie działała jak by praktycznie cały czas miała jakieś zacienienie i jest w stanie produkować tylko tyle na ile pozwalają stringi ...

Rano mamy większe zużycie a taka instalacja ma tylko połowę mocy do dyspozycji ..., to samo po południu ...

Chyba lepiej aby była klasycznie bo przynajmniej coś się uszczknie z nadwyżki ...

 

Fajnie że wam się wydaje, ale może któryś z was pokusi się żeby to policzyć?

Bo mnie z liczenia wychodzi strata max 15-18 % w zależności od nachylenia połaci. Gdybaniem ciężko bronić swojej wersji.

Uwielbiam takie dyskusje, a straty rzędu 50%.... sorry no comments

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie że wam się wydaje, ale może któryś z was pokusi się żeby to policzyć?

Bo mnie z liczenia wychodzi strata max 15-18 % w zależności od nachylenia połaci. Gdybaniem ciężko bronić swojej wersji.

Uwielbiam takie dyskusje, a straty rzędu 50%.... sorry no comments

Udowodniłem na podstawie 2 KONKRETNYCH instalacji, że straty są dużo większe niż wywróżyłeś z fusów. A teraz każesz mi policzyć?

Ochłoń bo chyba luźny panel na łeb Ci się spadł.

 

Podaj te Twoje liczenie to podejmę dyskusję na podstawie DANYCH a nie Twojego liczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udowodniłem na podstawie 2 KONKRETNYCH instalacji, że straty są dużo większe niż wywróżyłeś z fusów. A teraz każesz mi policzyć?

Ochłoń bo chyba luźny panel na łeb Ci się spadł.

 

Podaj te Twoje liczenie to podejmę dyskusję na podstawie DANYCH a nie Twojego liczenia.

 

Trzeba by zweryfikować, czy podane przez Ciebie przykłady to "porównywalne" instalacje (zacienienie, podzespoły, itd).

 

Jeśli dobrze kojażę to kolega RWXW też ma wystawę wschód/zachód i ma wyniki porównywalne do Twoich...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udowodniłem na podstawie 2 KONKRETNYCH instalacji, że straty są dużo większe niż wywróżyłeś z fusów. A teraz każesz mi policzyć?

Ochłoń bo chyba luźny panel na łeb Ci się spadł.

 

Podaj te Twoje liczenie to podejmę dyskusję na podstawie DANYCH a nie Twojego liczenia.

 

Wiesz jak się projektuje instalacjie? Znasz choćby podstawowe oprogramowanie? Potrafisz zasymulowac produkcję? I to nie jakims gównianym kalkulatorem z online.

Dyskusja na poziomie szkoły podstawowej. Ja Ci mówie ze 2+2=4 a Ty mi że komuś wyszło 5 i mam Ci udowadniać.

A to że komuś tak produkuje, no cóż, współczuję, ma spieprzoną instalację.

Acha, ucinając dalszą argumentację. Błędy w tego typu symulacjach są rzędu kilu procent. Na jej podstawie podejmuje się decyzje o budowach dużych instalacji rzędu MW. A Ty mi opowiasza bajki o 50% strat.., Błagam, ochłoń, doczytaj A jeżeli nie daj boże zajmujesz się tym zawodowo, to przerzuć się na sprzedaż kebabów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz jak się projektuje instalacjie? Znasz choćby podstawowe oprogramowanie? Potrafisz zasymulowac produkcję? I to nie jakims gównianym kalkulatorem z online.

Dyskusja na poziomie szkoły podstawowej. Ja Ci mówie ze 2+2=4 a Ty mi że komuś wyszło 5 i mam Ci udowadniać.

A to że komuś tak produkuje, no cóż, współczuję, ma spieprzoną instalację.

Acha, ucinając dalszą argumentację. Błędy w tego typu symulacjach są rzędu kilu procent. Na jej podstawie podejmuje się decyzje o budowach dużych instalacji rzędu MW. A Ty mi opowiasza bajki o 50% strat.., Błagam, ochłoń, doczytaj A jeżeli nie daj boże zajmujesz się tym zawodowo, to przerzuć się na sprzedaż kebabów.

 

Udowodnij że instalacje które podałem błędnie liczą a później możesz pisać 2+2= w zależności od wyliczeń.

Ja oparłem się na FAKTACH ty na swoich wyliczeniach których nadal nie poznaliśmy - czyli co ich nie ma? 15-20% jest błędne - przecież byłeś pewny?

 

aha ja porównuję praktykę do twojej teori.

I masz rację każdy z nas myśli o instalacji liczonej w MWh ;)

 

Jednym słowem mówimy że fakty są różne od liczenia... A w Smoleńsku to wybuchy były i w 9s. słychać strzały? Udowodnij błąd opierając się na liczbach a nie na gadce - jak próbujesz to robić.

 

Ale OK wychodzę naprzeciw. Biorę od Ciebie 5kWh wsch-zach jeśli nie wytworzy 4000kWh (5000 * 0,2) robisz to na własny koszt. kąty dachu 33% z każdej idziesz w temat udowodnisz że się mylę

Edytowane przez marcinbbb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż nie chce się wierzyć- nawet jakby ukryte koszty obniżyły dotację do 50% , to i tak super.

U nas okazało się , że na pierwszym zebraniu było za mało osób i przepadł termin w tym roku. Cisnę wszystkich w gminie , żeby każdy sołtys czy radny rozwiesił info o programie w każdej miejscowości w kilku miejscach ( tablice informacyjne, przystanki)- sam mogę nawet rozwieszać.

Info o tym programie było wciśnięte w stronkę gminy i nie zostało zauważone.

Nie mam zamiaru tego odpuścić- rozmawiałem z sąsiadami i ludźmi z pracy , każdy powiedział - że jeśli nie musimy praktycznie inwestować swojej kasy na wkład własny , to wszyscy by w to weszli.

Pzdr

 

Ja bym się tak nie podniecał, bo nie wiadomo czy gmina dostanie dotację.

 

U mnie akcja trwa od sierpnia 2016, ostatnio podpisałem umowę na instalację i użyczenie budynku pod instalację, o dotację starają się w sumie 3 gminy, żeby zgromadzić odpowiednią ilość osób.

 

Podsumowanie instalacji o którą się staram:

 

Instalacja fotowoltaiczna 9,54 kWp

Całkowite koszty inwestycji 66 780,00 zł

Moduły PV* 36 x BEP 265

Producent BRUK-BET Solar

Nachylenie 15 °

Orientacja Południe 180 °

Powierzchnia generatora PV 58,6 m2

Liczba modułów PV 36

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...