Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

  • 2 weeks później...
  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

To poproszę namiary na kogoś, kto zrobi 4 KW za 20 000 zł, będzie taniej niż z linka powyżej.

Nie chwale się (tylko podaje dla orientacji) - u siebie zrobiłem 4,74kW z inwerterem froniusa 3-fazowym(drugi od lewej na ofercie) i panelami mono za 14,5 brutto. Wszystko nowe...

Zapraszam do odwiedzin - pod Krakowem. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

proszę o poradę,

 

Jest możliwość, że wkrótce ruszą w mojej gminie dotacje na fotowoltaikę (woj. śląskie). W związku z tym zacząłem się zastanawiać czy w to nie wejść.

Niestety mam dość kiepsko ustawiony dom.

Dom to typowa stodoła z dachem dwuspadowym, niestety szczyt dachu jest ustawiony w kierunku północ - południe, z odchyleniem około 10% - zdjęcie

Spadek dachu 40%. Powierzchnia dachu około 140 m2 czyli po 70 na stronę

Od południowej strony budynku (oczywiście też z odchyleniem 10% w stronę zachodu) mam zadaszenie tarasu z poliwęglanu komorowego o wymiarach 3x7,5 m (nachylenie około 30%) - które też można wykorzystać.

 

W domu wszystko na prąd (ogrzewanie, kuchenka, pompa ciepła powietrzna do wody),

Zużycie roczne prądu około 8500-9000 kWh

 

przyłącze 3 fazy - jak dobrze pamiętam 16 kW

 

Co by tu można założyć żeby to się opłacało/ zwróciło w miarę szybko?

Liczę, że dotacje będą rzędu 70%

Bez tytułu.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby wyjść z rachunkiem elektrycznym na 0 potrzebował byś około 12kW na dachu a to dość spoty koszt około 45k PLN.

Odchylenie nie ma większego znaczenia moje jest ustawione na około 200o pd-zach. I robi takie uzyski jak powinno czyli 3,3kW mam 3,3MWh energii elektrycznej. 2016r rachunki za prąd 0 PLN i dobra flaszka za sprzedaną energię elektryczną.

 

Pomyśl czy stać Cię na takie wydatki ewentualnie zejdź trochę z pochłanianiem energii elektrycznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby wyjść z rachunkiem elektrycznym na 0 potrzebował byś około 12kW na dachu a to dość spoty koszt około 45k PLN.

Odchylenie nie ma większego znaczenia moje jest ustawione na około 200o pd-zach. I robi takie uzyski jak powinno czyli 3,3kW mam 3,3MWh energii elektrycznej. 2016r rachunki za prąd 0 PLN i dobra flaszka za sprzedaną energię elektryczną.

 

Pomyśl czy stać Cię na takie wydatki ewentualnie zejdź trochę z pochłanianiem energii elektrycznej.

 

Ale 45k PLN to piszesz bez dotacji ? I to tez chyba we własnym zakresie część roboty?

 

Rozważałem coś w okolicach 8-10kW (na jednym z portali ceny wahają się w okolicach 36-48 k PLN z montażem)

 

Nie muszę mieć pokrytego całego zapotrzebowania (może z czasem dało by się dołożyć).

A większe zużycie prądu to z kolei wg mnie szybszy zwrot. Tylko strzał na początku jest duży i dlatego myślę o dotacji.

 

Za prąd rocznie płacę około 4k PLN aktualnie (2-taryfowy)

 

Tak sobie liczę, że jakby instalacja była za powiedzmy 40k, a z dotację 70% za 12k, to zwrot inwestycji byłby za jakieś 4 lata. Przy dotacji 50% 20k to za około 6 lat.

 

Pytanie tylko jak to z tą odsprzedażą energii do sieci i czy te panele wyprodukują faktycznie tyle prądu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale 45k PLN to piszesz bez dotacji ? I to tez chyba we własnym zakresie część roboty?

 

Rozważałem coś w okolicach 8-10kW (na jednym z portali ceny wahają się w okolicach 36-48 k PLN z montażem)

 

Nie muszę mieć pokrytego całego zapotrzebowania (może z czasem dało by się dołożyć).

A większe zużycie prądu to z kolei wg mnie szybszy zwrot. Tylko strzał na początku jest duży i dlatego myślę o dotacji.

 

Za prąd rocznie płacę około 4k PLN aktualnie (2-taryfowy)

 

Tak sobie liczę, że jakby instalacja była za powiedzmy 40k, a z dotację 70% za 12k, to zwrot inwestycji byłby za jakieś 4 lata. Przy dotacji 50% 20k to za około 6 lat.

 

Pytanie tylko jak to z tą odsprzedażą energii do sieci i czy te panele wyprodukują faktycznie tyle prądu?

 

Cena z dofinansowaniem to około 7500PLN za 1kWp instalacji i tym samym cena takiej instalacji wzrasta do 75000 PLN.

A cena bez dotacji jest zupełnie inna.

 

Ja przy swojej instalacji nic nie zrobiłem firma przyjechała zamontowała, niczego nie musiałem grzebać na dachu. Teraz będę zwiększał instalacjię o 1,5kw. Kupiłem już 2 inwertery każdy po 1500W za niecałe 1300PLN wszystko nowe z Anglii do tego 6 paneli powiedzmy za 600/szt

600 (inwerter) + 6 paneli 2400 + montaż jakieś 1200 + konstrukcja na dach powiedzmy 800

5000 PLN za 1,5kW

3333 PLN/1kWp

tym samym 10kW kosztowało by około 35000 PLN

 

Oczywiście nie ukrywam że potrafię znaleźć niektóre elementy taniej jak np. inwerter który w polsce kosztuje 1800 PLN a ja mam 2 za 2/3 tej ceny.

 

Instalacja ustawiona na kierunek pd. wytwarza 1MWh z każdego 1kW paneli na dachu.

Moja 3,3kW przez rok wytworzyła 3368KWh. A teraz licznik dobija już do 4MWh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

proszę o poradę,

Jest możliwość, że wkrótce ruszą w mojej gminie dotacje na fotowoltaikę (woj. śląskie). W związku z tym zacząłem się zastanawiać czy w to nie wejść.

 

Ty się nie zastanawiaj czy w to wejść, tylko czy dostaniesz tą dotację. W mojej gminie procedura trwa od sierpnia 2016 i końca nie widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty się nie zastanawiaj czy w to wejść, tylko czy dostaniesz tą dotację. W mojej gminie procedura trwa od sierpnia 2016 i końca nie widać.

 

 

No w sumie może racja. Nie pomyślałem o tym.

 

Do tej pory u mnie w gminie fotowoltaika była traktowana po macoszemu. Nawet w jakimś tam planie strategii pisali, że jest to u nas niszowe bo mało kto ma i nie widzą sensu iść w tym kierunku ;)

 

No ale ostatnio sytuacja się zmieniła bo weszła ustawa antysmogowa i widzę że zaczęli cisnąć temat i wystawili ankiety na stronie gminy. Zawsze to krok do przodu. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od uświadamiania to każdy ma rodziców.

Pobór prądu:

[ATTACH=CONFIG]386630[/ATTACH]

Produkcja prądu:

[ATTACH=CONFIG]386631[/ATTACH]

 

I teraz odpowiedz sobie dlaczego rachunek jest równy 0 na podstawie obowiązujących w ubiegłym roku praw.

 

Predzej mi kaktus na ręce urosnie niz twoje rachunki beda wynosic 0zł. Moją produkcję tez mogę wszystkim pokazac i uswiadomic ze chocbym produkowal wiecej niz zuzywam to zaplace zlodziejom 230zl za pol roku. Ty tez placisz, chocby oplate za moc przydzielona albo jakościową albo inne. Pokaz prosze te piekne rachunki, nie wykresy. Moze masz od niedawna foto i nie zdazyli ci jeszcze przysłać. Niech sie nikt nie łudzi że zaplaci 0, nie za tych rzadow i nie w tym kraju!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P\anowie jak wiecie w poprzednim roku SPRZEDAŁEM 1,3MWH za 130 PLN i to pokryło wszelkie opłaty za prąd w ubiegłym roku.

Istalacja jest włączona od połowy lutego 2016r.

 

Nie wiem czy dobrze widze ale 2,2mhw rocznie z instalacji 3,3kw to "troche" za malo?!?

 

2200KWh to energia wyprowadzona do sieci, a jak jeden z kolegów słusznie zauważył zużywam też energię w locie.

Więc muszę sięgnąć po dane z inwertera...

1cb946efa90538a3.jpg

 

Dlaczego ja zawsze muszę opierać się na faktach a kolega stanley wymyśla to coraz to nowe założenia instalacja za mało produkuje, prąd nie kosztuje 0 PLN.

 

Rachunki jak wiesz prosumentom wysyłane są raz w roku niestety Energa w tym temacie ma problem i nie wysyła ich w ogóle. Znaczy wysyłają za zużycie prądu i raz na 2 miesiące muszę klepać maila o temacie: reklamacja niesłusznie wystawionej faktury i treści przypominam że jestem prosumentem. A Oni wtedy grzecznie odpisują:

"Witam,

 

W odpowiedzi na Pana reklamacje informuje, że w dniu dzisjeszym wykonałam na Pana koncie korekty z tytułu obowiązujacej umowy dla prosumenta."

 

Tyle w temacie wszystkich opłat i rachunków za 2016r. Oczywiście 2017r będzie inny bo są tam jakieś opłaty stałe i w ogóle, ale to każdy z nas płaci zresztą 230 PLN rocznie to chyba każdy z Was by chciał płacić? No chyba że się myle i stanley79 płaci rocznie o wiele mniej za prąd - prawda?

 

Ja płaciłem po 350-380 PLN raz na 2 miesiące więc mnożąc razy 6 otrzymujemy prawie 2200 PLN więc jakby tu powiedzieć dość sporo.

 

Oczywiście nie zwracajcie uwagi na Total Yield b tam wpisałem chyba 0,53 PLN (znaczy ewro) ale w tym przypadku waluta nie ma znaczenia.

Dlaczego 0,53 bo bo 1kWh w G11 kosztuje 0,68 PLN * 80% ( no bo 20% przepada na opuście) to wychodzi 0,544 PLN. Ale to ściema bo 1kWh zużyje w locie przy włączonej klimie, a inną ściągnę z sieci ze sprawnością 80%.

 

Ale jak to już kiedyś napisałem: Jeśli ktoś narzeka na wysokie opłaty za prąd proponują mu wymianę żarówek na świetlówki, jeśli rachunki są wysokie kupuje LED`y a jeśli nadal skarży się na wysokie rachunki za prąd ma ograniczać zużywanie prądu = np. wyłączać światło, Zakupić lodówkę z klasy A+++ a ta lodówka z ubezpieczeniem kosztuje 1/3 tego co cała instalacja na dachu.

Kiedy ta lodówka, LEDy się zwrócą? Nigdy... a instalacja jakoś się zwraca!

Edytowane przez marcinbbb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie myślę, że te kabelki i ogniwa to rozwiązują znakomitą większość dylematów, czy się zwróci, czy dotkną nas podwyżki, czy to co dziś daje prosument będzie trwało dalej, itp.

 

Wydajemy te 40 000 zł i mamy rachunek w okolicy 0 zł, możemy też tyle samo wydać na PC i trochę ogniw, ale rachunek całkowity za prąd dalej będzie w tysiącach, a PC niekoniecznie pociągnie 15-20 lat bez awarii (musimy także zrobić ogrzewanie podłogowe, więc i te 40 000 to może być mało).

 

Czy ktoś się już pochylił nad OZC dla przypadku, gdzie dom ma np. 100 m2, grzejemy go kablami i dokładamy PV? Ile tych PV musi być?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kable są stosunkowo tanie, i niezawodne - ale cholernie prądożerne. Klima jest droga ale z 1kW otrzymujemy w zależności od klimy i COP 2-6kW ciepła, więc ekonomiczne.

Każdy z nas dokonuje wyborów jedne są lepsze inne gorsze każdy z nas bierze z nich nauczkę.

 

Za 40 koła można mieć około 10kW na dachu i około 10MWh rocznie energii czy ogrzejesz tym dom, ciężko wyczuć na pewno oszczędzisz krocie na gazie, wunglu, i jak powiedziałeś cena prądu przestaje mieć znaczenie. Nawet jak prąd jak u Niemców będzie kosztował 2 PLN mnie nadal będzie to latało koło tyłka - rozliczam się kWh a nie ceną kWh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...