Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Rozliczam się już 2 lata z PV co 1/2 roku, lecz w PGE. Ustawa obowiązuje wszystkich dostawców . Nie chcę się wypowiadać co do innych.

Jeżeli jest tak jak piszesz to należy zwiększyć zużycie dziennej aby nie oddawać do ZE i zarazem mniej pobierać w II tar.

Przkład;

Uzysk- 1000kWh

I-sza 900kWh

II-ga 100kWh

Własne 300kWh

I -sza 250kWh

II-ga 50KWh

Rozwiązanie 1000-300=700kWh ( w I i II tar do odbioru minus opust) =po opustach ( I i II ) 560kWh

I tar.900- 250=650kWh x 0,8 =520kWh

II tar 100- 50=50x 0,8 (opust)=40kWh

520+40=560kWh

Pobór z ZE -W zależności albo dopłacasz do taryf lub masz nadprodukcję i przechodzi na następny okres rozliczeniowy

Ja w zależności od potrzeb ale zawsze dopłacam bo na dzień dzisiejszy mam za małą PV do potrzeb. Adekwatnie ile brakuje i w jakiej tar.

 

No to wszystko jasne :)

Tauron to Tauron :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano o tych ,co liczą uzyski z PV uwzględniając lokalizację kąt dachu , kierunek do S itd.. LIPA I TYLE NIC NIE WARTE

 

Zasiągnąłem informacji u źródła i to nie do końca tak. Domyślne wartości na tej stronie (http://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/apps4/pvest.php?lang=en&map=%20europe) rzeczywiście zaniżają wynik, ale to dlatego, że program przyjmuje 14% strat na instalacji ("Estimated system losses [0;100] - 14%"). Dobrze wykonana instalacja ma znacznie mniejsze straty, co przekłada się na większy uzysk.

 

Pamiętać trzeba także, aby zaznaczyć "Mounting position:" jako "Building" i dobrze wyznaczyć azymut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasiągnąłem informacji u źródła i to nie do końca tak. Domyślne wartości na tej stronie (http://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/apps4/pvest.php?lang=en&map=%20europe) rzeczywiście zaniżają wynik, ale to dlatego, że program przyjmuje 14% strat na instalacji ("Estimated system losses [0;100] - 14%"). Dobrze wykonana instalacja ma znacznie mniejsze straty, co przekłada się na większy uzysk.

 

Pamiętać trzeba także, aby zaznaczyć "Mounting position:" jako "Building" i dobrze wyznaczyć azymut.

 

Dzięki ale postoję, błędne przeliczenia . I TYLE W TEMACIE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano o tych ,co liczą uzyski z PV uwzględniając lokalizację kąt dachu , kierunek do S itd.. LIPA I TYLE NIC NIE WARTE

U mnie wyszło mniej więcej tyle ile pokazały programy. Trudno jest uwzględnić wszystkie parametry jak np. przeszkody na horyzoncie albo drzewa.

 

Ogólnie jest tak.

Prawidłowo zainstalowana, chłodzona, pod dobrym kątem, niezacieniona instalacja da rocznie 1000kWh z 1kW zainstalowanych paneli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie wyszło mniej więcej tyle ile pokazały programy. Trudno jest uwzględnić wszystkie parametry jak np. przeszkody na horyzoncie albo drzewa.

 

Ogólnie jest tak.

Prawidłowo zainstalowana, chłodzona, pod dobrym kątem, niezacieniona instalacja da rocznie 1000kWh z 1kW zainstalowanych paneli.

 

MAŁO> Już to parę postów wyżej podawałem. Biorąc za przelicznik moc paneli to. z 1kW mam ponad 1160kWh a z inwentera ponad 1300kWh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MAŁO> Już to parę postów wyżej podawałem. Biorąc za przelicznik moc paneli to. z 1kW mam ponad 1160kWh a z inwentera ponad 1300kWh

Może Ty masz panele o większej mocy rzeczywistej niż zadeklarowana przez producenta? No to fajnie. Normalnie jednak jest tak jak piszę i potwierdza to doświadczenie z wielu instalacji. Tak się przyjmuje, że jest 1000kWh z 1 kW. U mnie jest znacznie mniej, bo mam panele na płasko i cienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może Ty masz panele o większej mocy rzeczywistej niż zadeklarowana przez producenta? No to fajnie. Normalnie jednak jest tak jak piszę i potwierdza to doświadczenie z wielu instalacji. Tak się przyjmuje, że jest 1000kWh z 1 kW. U mnie jest znacznie mniej, bo mam panele na płasko i cienie.

 

Tak.Zgadzam się z tobą .Tak się przyjmuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy w rozliczeniu tauron ujmuje rónież opłatę dystrybucyjną. Stąd moje pytanie o realny spadek rachunków. Proszę pochwalcie się jeszcze ile produkujecie rocznie w Waszych instalacjach, proszę w miarę realne wartości -moc paneli/produkcja roczna. Już prawie jestem na tak :)

Tak Tauron bilansuje również dystrybucję. Dostałem fakturę od maja do końca grudnia (prad + ogrzewanie domu prądem przez pc) na około 130zł. Z 1kw pv otrzymuje się około 1000 kWh energii, z czego zużywa się około 30%, a reszta podlega net-meteringowi. Jak nie wierzysz sprawdź na http://pvmonitor.pl lub moją instalację na http://dev.pvmonitor.pl/user.php?idinst=15

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś płaciłem za prąd do 5000 rocznie. Teraz 650. Wkrótce 200 zł czyli sam abonament.

Dzięki monitorowaniu zużycia na pvmonitor.pl udało mi się zejść ze zużyciem energii ze średniej 10,5MWh rocznie do 8.

Super ! Tak trzymać ;-) Co tam się będą paśli pasibrzuchy i górnicy z naszej krwawicy ;-) Gratuluje rachunków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś płaciłem za prąd do 5000 rocznie. Teraz 650. Wkrótce 200 zł czyli sam abonament.

Dzięki monitorowaniu zużycia na pvmonitor.pl udało mi się zejść ze zużyciem energii ze średniej 10,5MWh rocznie do 8.

 

Mógł byś wyjaśnić o co chodzi z tym monitorowaniem zużycia . Bo nie kumam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę służę pomocą rewelacji nie ma 15* na pd-zach kąt ustawienia paneli też nie jest idealny bo tylko 23* zamiast 35*. Moc instalacji 3300W

Przechwytywanie.JPG

 

2016r instalacja ruszyła 19.02.2016r produkcja w tym roku: 3157kWh

2017r roczna produkcja 3195kWh a jakie lato było każdy wie.

Na razie 2018r 165kWh

 

Mógł byś wyjaśnić o co chodzi z tym monitorowaniem zużycia . Bo nie kumam.

Bo łykasz w locie produkcję, bo kolega Jan na Watt router i przy nadwyżce może prąd skierować w dowolne wybrane miejsce np. na grzałkę do cwu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę służę pomocą rewelacji nie ma 15* na pd-zach kąt ustawienia paneli też nie jest idealny bo tylko 23* zamiast 35*. Moc instalacji 3300W

[ATTACH=CONFIG]407692[/ATTACH]

 

2016r instalacja ruszyła 19.02.2016r produkcja w tym roku: 3157kWh

2017r roczna produkcja 3195kWh a jakie lato było każdy wie.

Na razie 2018r 165kWh

 

 

Bo łykasz w locie produkcję, bo kolega Jan na Watt router i przy nadwyżce może prąd skierować w dowolne wybrane miejsce np. na grzałkę do cwu.

 

Ok. Teraz kumam. Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo łykasz w locie produkcję, bo kolega Jan na Watt router i przy nadwyżce może prąd skierować w dowolne wybrane miejsce np. na grzałkę do cwu.

Nie.

Wattrouter to jedno, a monitoring zużycia na pvmonitor.pl to osobny układ i do czego innego służy.

Wattrouter ma przekierować bieżące nadwyżki produkcji solarnej do odbiorników które mogą ją wykorzystać np. u mnie jest to grzanie wody, kiedyś praca osuszaczy, w przyszłości także ogrzewanie podłogowe łazienki w okresach przejściowych.

Monitoring zużycia to zwykły licznik trójfazowy Orno podpięty do lankontrolera, który wysyła przez internet impulsy na pvmonitor.pl. Tam rysuje się wykres zużycia w czasie na którym ładnie widać pobór mocy. W szczególności widać kiedy coś niepożądanego pożera energię nocą. Pozwala też łatwo porównać zużycie w zależności od tego jakie urządzenia są używane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie.

Wattrouter to jedno, a monitoring zużycia na pvmonitor.pl to osobny układ i do czego innego służy.

Wattrouter ma przekierować bieżące nadwyżki produkcji solarnej do odbiorników które mogą ją wykorzystać np. u mnie jest to grzanie wody, kiedyś praca osuszaczy, w przyszłości także ogrzewanie podłogowe łazienki w okresach przejściowych.

Monitoring zużycia to zwykły licznik trójfazowy Orno podpięty do lankontrolera, który wysyła przez internet impulsy na pvmonitor.pl. Tam rysuje się wykres zużycia w czasie na którym ładnie widać pobór mocy. W szczególności widać kiedy coś niepożądanego pożera energię nocą. Pozwala też łatwo porównać zużycie w zależności od tego jakie urządzenia są używane.

A mógł byś to rozwinąć, przecież lodówki na noc nie wyłączysz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mógł byś to rozwinąć, przecież lodówki na noc nie wyłączysz.

 

Działania które podjąłem:

Zaprzestanie osuszania piwnicy osuszaczami sprężarkowymi na rzecz rekuperatora lub wcześniej latem wietrzenia przez otwarte okna.

Rezygnacja z ogrzewania piecami akumulacyjnymi na rzecz klimatyzatora - największe oszczędności.

Likwidacja energochłonnych switchy (Cisco Catalyst) i ruterów oraz serwerów opartych na PC na rzecz nowych, małych, serwerów embedded.

Częściej usypiam komputer.

Termomodernizacja domu w trakcie.

Wymiana żarówek i świetlówek na LED.

 

Rezultat to 2,5MWh oszczędności rocznych przy wyższej temperaturze pomieszczeń zimą. Wszyscy goście u mnie narzekają że im za gorąco i zdejmują swetry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Działania które podjąłem:

Zaprzestanie osuszania piwnicy osuszaczami sprężarkowymi na rzecz rekuperatora lub wcześniej latem wietrzenia przez otwarte okna.

Rezygnacja z ogrzewania piecami akumulacyjnymi na rzecz klimatyzatora - największe oszczędności.

Likwidacja energochłonnych switchy (Cisco Catalyst) i ruterów oraz serwerów opartych na PC na rzecz nowych, małych, serwerów embedded.

Częściej usypiam komputer.

Termomodernizacja domu w trakcie.

Wymiana żarówek i świetlówek na LED.

 

Rezultat to 2,5MWh oszczędności rocznych przy wyższej temperaturze pomieszczeń zimą. Wszyscy goście u mnie narzekają że im za gorąco i zdejmują swetry.

 

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź. Teraz rozumiem gdzie te kwh uciekają, zawsze sie mówiło że ta malutka czerwona dioda prądu bierze tyle co nic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Praca domowa dla zapaleńców.

 

Po budowie miałem żarówkę, która świciła się 24 h/dobę (tak musiało być z pewnych powodów, bo nie było włącznika).

Zainstalowałem więc "superenergooszczędną" żarówkę LED 10W.

 

Świeciło to ponad rok.

Cieszyłem się, bo nie była to żarówka żarowa np. 60W, czy nawet 21W świetlówka.

 

Do policznia dla chętnych.

 

Ile mnie to kosztowało rocznie zanim zastanowiłem się i zainstalowałem za kilkanaście zł. czujnik ruchu na gwincie E27?

 

O tyle mogę zaliczyć to jako mniejszą stratę bo blisko 1/2 roku po części ogrzewało mi to chałupę ;-)

(wszystko mam na prąd).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rezygnacja z ogrzewania piecami akumulacyjnymi na rzecz klimatyzatora - największe oszczędności.

Likwidacja energochłonnych switchy (Cisco Catalyst) i ruterów oraz serwerów opartych na PC .

 

Muszę dopytać Jan masz serwerownię w domu, masz kilkanaście switchy Cisco i serwerów opartych o PC?

Chłopie ja mam 3 łącza zewnętrzne z 3x zewnętrzne IP za serwerownie robi router, który przepina co, gdzie i kiedy vlan.

A Ty robisz właściwie co, switch niech weźmie 100W a on dla Ciebie jest energochłonny... masz 10kWp i 100W ma dla Ciebie znaczenie?

Jan coś bardzo kolorujesz swoje wyniki.

Wolę jeden switch zarządzany Cisco niż 10 niezarządzanych. Więc wybacz ale ty razem pokażę że się mylisz, no chyba że wysyłasz kody do cccam.

 

Jan ja mam 5kW lata mi koło dOpy pobór 500W, a Ty piszesz jakby 100W dla Ciebie miało Ci życie uratować z tą pompą Ciepła, z watroyterem, i nierównym osadzeniem paneli z zacienieniem. Zamień Się Dam Ci 5MWh a Ty mi w zamian8MWh rocznie OK?

Edytowane przez marcinbbb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Praca domowa dla zapaleńców.

 

Po budowie miałem żarówkę, która świciła się 24 h/dobę (tak musiało być z pewnych powodów, bo nie było włącznika).

Zainstalowałem więc "superenergooszczędną" żarówkę LED 10W.

 

Świeciło to ponad rok.

Cieszyłem się, bo nie była to żarówka żarowa np. 60W, czy nawet 21W świetlówka.

 

Do policznia dla chętnych.

 

Ile mnie to kosztowało rocznie zanim zastanowiłem się i zainstalowałem za kilkanaście zł. czujnik ruchu na gwincie E27?

 

O tyle mogę zaliczyć to jako mniejszą stratę bo blisko 1/2 roku po części ogrzewało mi to chałupę ;-)

(wszystko mam na prąd).

 

87kwh x 0,55=47.85

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...