Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Ja mam w ubezpieczeniu

" uszkodzenia pochodzące z zewnątrz, czyli: wyładowania atmosferyczne, huragan, mróz, unoszenie kry, grad, pożar, osmalenie, przypalenie, tlenie, żarzenie, implozja, wybuch, powódź, osunięcia i zapadanie ziemi, upadek statku powietrznego albo jego elementów lub ładunku, kradzież, dewastację, błąd eksploatacyjny, brak umiejętności a także

szkody wewnętrzne, czyli awarie mechanizmów wynikające z wadliwego działania lub niezadziałania osprzętu elektrycznego, w tym inwerterów lub urządzeń bezpieczeństwa, zwarcie, przepięcie, przetężenie, błąd projektowy, wada materiałowa lub wadliwe wykonanie,

szkody powstałe z innych, wyraźnie niewyłączonych przyczyn."

 

Nie mam ubezpieczonych strat od utraty przychodów z produkcji energii elektrycznej bo wtedy stawki są inne. A wymagane jest przede wszystkim kto? wykonał instalację, jaki projekt, oddanie instalacji do użytku, jak zabezpieczona przed osobami postronnymi.Z całkowitym ubezpieczeniem aut,domu, wykonywanego zawodu wychodzi niewiele, ale myślę, że warto :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Pytanie do właścicieli PV i taryfy G12w. Czy jesteście w stanie powiedzieć ile średnio w % instalacja PV produkuje w taniej strefie, a ile w drogiej? Czy ktoś prowadzi takie statystyki? Czy może idzie to wyczytać z danych, jakie podaje inwerter?

 

Ciężko o takie dane bo zazwyczaj liczniki w inwerterach nie liczą z podziałem na taryfy.

Jeden z nowych uzytkowników forum podesłał mi wartosci z licznika głównego od 20 lipca 2018 do 01.01.2019 w taryfie G12W czyli to uwzględnia tylko nadprodukcję, nie widać zuzycia własnego.

Instalacja 10kwp na południowy zachód dach pod kątem 18-20 stopni

pobrana dzienna nocna oddana dzienna nocna

5406,8 1845,2 3561,6 2699,6 1656,3 1043,3

Falownik pokazał produkcję 4157 KWh czyli na aktualne potrzeby zostało zuzyte 1457 i nie wiadomo tutaj jaki jest rozkład na taryfy.

Tak wiec można przyjąć że rozklad produkcji w G12W jest ok 60:40 moze 66:33 (choc przy innym kierunku dachu moze sie to zmienic)

 

Obecnie zuzywam 2454/5178 droga/tania ceny 0,67/0,35. średnio 0,45 Moj plan jest zeby zostać na G12w i wziac instalacje 5kWp. Taka instalacja powinna pokryc w 100% taryfe drogą, zakladajac roczna produkcje 5000 i podział 3000:2000 oraz zakladajac po bilansowaniu bedzie ok 2580:1720.

Do zaoszczedzenia jest 2300zł średnio za kWh 0,54

 

Pod koniec roku bede szukał oferty 4500/kwp, bez dotacji będzie to 9,8 lat zwrotu, odliczając podatek 8lat, z dotacją z WFOS mozna zejsc do 6 lat i wtedy mozna uznac ze ma to sens.

 

Z tego co sie orientowałem to nadwyzka z drogiej taryfy nie przechodzi na tanią. Więc jeśli po bilansowaniu na drogiej zostanie nam energia to poprostu bedzie trzeba w kolejnym okresie np przestawic dogrzewanie cwu na taryfe droga zeby ta nadwyzke zuzyc.

Edytowane przez zibizz1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co sie orientowałem to nadwyzka z drogiej taryfy nie przechodzi na tanią. Więc jeśli po bilansowaniu na drogiej zostanie nam energia to poprostu bedzie trzeba w kolejnym okresie np przestawic dogrzewanie cwu na taryfe droga zeby ta nadwyzke zuzyc.

 

Rozliczanie Prosumentów z oddanej energii do sieći to "wolna amerykanka". Nie wszędzie jest tak, jak sądzisz.

 

Moim zdaniem potrzebna jest nowelizacja Ustawy OZE, tak by przepisy były jednoznaczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a można bardziej czytelnie??

 

Myślałem , że łatwo policzyć np ostatnia oferta łączna moc paneli 3445, a wg oferty 3,5kW - w jaki sposób i kiedy uzyska taka instalacja taką moc?

i tak każda 2385 a moc instalacji 2,4kW. Dla uczciwości sprzedawcy powinna być 3kW i 2 kW

 

A przestarzałe bo moc paneli poniżej 285W, a więc z roku 2016 i niżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem potrzebna jest nowelizacja Ustawy OZE, tak by przepisy były jednoznaczne.

 

To byłby pierwszy taki przepis/ustawa w tym kraju. Co to za sztuka stworzyć jednoznaczne przepisy, które potem nie potrzbują poprawek, nowelizacji, komisji i innych ciał roboczych złożonych z zapracowanych polityków przejętych dogłębi losem ludzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w ofercie jest 3,5 kwp, a nie kw - to jednak różnica. Tak to zresztą rozumiem.

Fakt, jak jest łaczna moc paneli 3445, to w zaokrągleniu powinno być 3,4kwp a nie 3,5.

 

Równie dobrze można brać jeszcze pod uwagę tolerancję paneli do +5% i z 3445 magicznie zrobi się 3,6kW ;)

Niestety takie praktyki są często stosowane a ostatnio pojawiły się nawet wyceny na 4,8-5kW z inwerterem 1 fazowym sprzedać można wszystko ale później w ZE zaczną robić się problemy bo np. Tauron tego nie przyjmie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w ofercie jest 3,5 kwp, a nie kw - to jednak różnica. Tak to zresztą rozumiem.

Fakt, jak jest łaczna moc paneli 3445, to w zaokrągleniu powinno być 3,4kwp a nie 3,5.

 

Masz rację - pamiętam jak ktoś napisał aby dobrze to wyjaśnić , co również potwierdzają instalatorzy jak dobrać te moce i parametry.

"Czyli przykładowo: system zbudowany z 60-ciu modułów 250Wp będzie miał moc 15000Wp (albo inaczej 15kWp - moc zainstalowana po stronie DC) i pracować np. z inwerterem 12,5kW (moc znamionowa po stronie AC)."

Niestety pewne niewiedza rodzi wątpliwości - niedługo będzie w ofertach ile m2 ma instalacja i też będzie dobrze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze w sprawie produkcji - procentowo T1 i T2. Niedawno pisał ktoś, że przy taryfie G12, produkuje 80% w T1.

Jak to wygląda u kogoś kto ma G12w ? Bo to jednak dużo godzin więcej - dochodzą do T2 wtedy całe weekendy i dni wolne od pracy...

 

Edycja: zrobiłem taką szybką symulację...zakładając (w uproszczeniu), że produkcja jest od 9-18 to dla G12 produkcja w 1T=77,7%, a dla G12w wychodzi 55,5% w 1T. Ktoś potwierdzi lub zaprzeczy??

 

Dla tych parametrów i mojego zużycia całego domu w 1T, najoptymalniej dla mnie będzie założenie około 5,5-6kwp...tak żeby pokryć całe zużycie w 1T

Edytowane przez JTKirk
Edycja
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt o gustach się nie dyskutuje. Wiesz tylko dużo rzeczy się zmienia, nie wszystko może było, a jak było to podaj link jak wiesz itp itd, ktoś przychodzi z prośbą o pomoc tutaj. Taka chyba idea jest.

 

Co się zmieniło? Od czasu wprowadzenia opustu nic, tylko panele się zmieniają bo inwertery ciągle te same. Ktoś pytający o panele PV powinien mieć choć minimalną ilość wiedzy na ich temat. Jedni mówią że to hobby inni przychodzą bo widzieli pomalowane na czarno grzejniki na dachach.

Serio wątek mamy przerabiać od początku mamy wrócić do kierowcy który jechał samochodem i widział całe pola paneli?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze w sprawie produkcji - procentowo T1 i T2. Niedawno pisał ktoś, że przy taryfie G12, produkuje 80% w T1.

Jak to wygląda u kogoś kto ma G12w ? Bo to jednak dużo godzin więcej - dochodzą do T2 wtedy całe weekendy i dni wolne od pracy...

 

Edycja: zrobiłem taką szybką symulację...zakładając (w uproszczeniu), że produkcja jest od 9-18 to dla G12 produkcja w 1T=77,7%, a dla G12w wychodzi 55,5% w 1T. Ktoś potwierdzi lub zaprzeczy??

 

Dla tych parametrów i mojego zużycia całego domu w 1T, najoptymalniej dla mnie będzie założenie około 5,5-6kwp...tak żeby pokryć całe zużycie w 1T

 

Pisałem ja,ale miałem G12E, czyli więcej o 2 godziny w II-giej taryfie. To dotyczyło proporcji energii wrzuconej do sieci. Mając produkcję z PV dość dużą (obecnie mam jeszcze "zapas prądu" z lata) to włączałem urządzenia prądożerne wtedy, gdy świeciło słońce, a więc przeważnie w I-szej taryfie. Przez licznik przechodziła tylko nadwyżka. To spora oszczędność, bo nie traci się 20 procent. Niby nie wiele, ale to przekłada się na ogrzanie w zimie "gratis" klimą jednego pokoju co najmniej przez miesiąc.

Oczywiście mając "na styk" produkcję w I-szej taryfie nie warto tak robić.

Jako przykład podam, że licznik w dniu 23.07.2018 r wskazał zużycie 2,0 kWh, a oddanie do sieci 26,0 kWh. Wczoraj zużycie 28,5 kWh, a oddanie 0,0 kWh.

Zrobienie instalacji PV by pokryła zużycie w I-szej strefie to dobry pomysł dla Prosumentów przypisanych wszędzie, tylko nie w Tauronie.

 

W Tauronie najlepiej mieć instalację pokrywającą minimum 80 procent zużycia. Optymalnie - 100 procent zużycia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś przyszedł po poradę. Co dostaje?

Skarbnicę wiedzy? ponad 400 stron z których można dowiedzieć się wszystkiego jakie ceny kształtowały się w ubiegłych latach, jakie zestawy dziś są na TOP`ie a jakich paneli wystrzegać się.

Wystarczy troszkę chęci, bo jeśli miało by być jak ty piszesz to każdy post od osoby interesującej się panelami miałby dokładnie taki sam scenariusz. Pytanie -> dziesiątki odpowiedzi przez 5 stron a później zaczynamy od początku -> zapętlić.

 

Interesowałem się rekuperacją, najpierw poczytałem a nie wchodziłem na forum z pytaniem: "Panowie a co to taka skrzynka ze styropianu z wychodzącymi 4 rurami?" tylko wiedziałem po co są te 4 rury i co na pozostałych końcach tych rur można znaleźć. A równie dobrze mogło mi chodzić o wymiennik płytowy - prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz sobie wyobrazić, że czasami tak nie jest. Nie dla wszystkich to takie proste jak dla Ciebie czy innych tutaj. Ktoś przyszedł po poradę. Co dostaje?

 

Wiecie czasami jest tak, że ktoś nowy wchodzi i zadaje pytanie, a okazuje się, że odpowiedź jest stronę wcześniej. Ja rozumiem, że jak się w ogóle nie znajdzie wątku na danych temat, na który chce się zapytać. Wtedy zakłada się nowy i wiadomo, można jakoś pomóc. Ale jak ktoś w wątku w którym odpowiedź jest stronę wcześniej, to trochę nie na miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...