Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Są to 2 przyłącza, jedno moje, drugie syna ( 2 różne fazy - przyłącza jedno-fazowe). Jak się wyprowadził do nowego domu, to nie likwidował przyłącza. U mnie ma garaż i trochę domu. Zawsze były 2 umowy, jedna na syna, jedna na mnie.

W nowym domu też założył PV, więc tak na prawdę to on ma 2 umowy na 2 przyłącza.

Jako, że ja też korzystam z tego drugiego przyłącza, to od ponad roku mam pełne zbilansowanie energii pobranej i oddanej. Nie tracę na rozliczeniu z ZE w taryfie z serii G12...

 

A co do rozliczeń w Tauronie w taryfach z serii G12 (i pochodnych):

 

Jeśli Prosument ma w okresie między-fakturowymi produkcję z PV większą, lub równą całkowitemu zapotrzebowaniu (zbilansowaną ze współczynnikiem 20 lub 30 procent) na nią, to jest rozliczany prawidłowo - płaci opłaty stałe. Tak na szczęście jest teraz u mnie.

 

Schody zaczynają się jak energii brakuje, bo za brakującą płaci się wg proporcji. W taryfie dziennej masz więcej, a nocnej mniej kWh niż wynika ze wskazań licznika. Czyli w Tauronie opłaca się mieć sporą PV.

 

Wspomniałem o sposobie rozliczeń z tym Operatorem, bo Ty też jesteś w obszarze jego działania.

 

Ok-zapytam w Tauronie o mój przypadek (tj dwie oddzielne instalacje z inwerterami).

Jeszcze przeanalizuję taki wariant :

-inwerter ok 10kWp + np panele na ok 5kWp ,wartość ok 20 000 pln -dotacja z gminy

-reszta panel ,wartość ok 10 000 pln -ulga podatkowa

 

Chyba ,że można rzeczywiście mieć ulgę po wyłączeniu kwoty dotacji z gminy (ale jak fizycznie,kwotowo ?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jastrząb - na razie mam do porównania tylko te 3 dni, nie mam więcej danych :p

oczywiście, jak będzie więcej danych, to będą szersze porównania...

 

nowa zabawka to i ochota duża na zabawę ;)

Aaa, to pierwsze objawy kilowato-godzino-manii. CIerpliwości. Jak pierwsza gorączka minie, to się wszystko unormuje ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaa, to pierwsze objawy kilowato-godzino-manii. CIerpliwości. Jak pierwsza gorączka minie, to się wszystko unormuje ;-)

 

Później będzie liczył tylko MWh, pierwsza gorączka mija dość szybko po około miesiącu po kolejnych 6 miesiącach wiesz że zrobiłeś za małą instalację PV i masz apetyt na więcej. Na koniec stwierdzasz że 500kWh w te czy w tamte to żadna różnica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok-zapytam w Tauronie o mój przypadek (tj dwie oddzielne instalacje z inwerterami).

 

Jeżeli te inwentery będą za jednym tym samym licznikiem, to jest to dla Tauronu jedna instalacja.

Teraz mam 2 inwentery, w tym roku dojdzie jeszcze jeden, tylko zgłaszam na OZE-O modernizację/zwiększenie mocy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam SMA SB czekam na update piszą na stronie "Aktualizacja oprogramowania układowego z europejskimi wdrożeniami kodu sieciowego Wymagania dla generatorów (RfG) będzie wkrótce dostępna"

 

Fronius już ma. W nowych Symo ustawia się sieć PL zamiast international. Deklaracja zgodności na stronie.

Za to Tauron prosi producentów /sprzedawców by do nich bezpośrednio wysyłał deklaracje. Chcą "wspomóc" nas malutkich ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli te inwentery będą za jednym tym samym licznikiem, to jest to dla Tauronu jedna instalacja.

Teraz mam 2 inwentery, w tym roku dojdzie jeszcze jeden, tylko zgłaszam na OZE-O modernizację/zwiększenie mocy

 

To pytanie czy dla instytucji dofinansujących będą dwie instalacje czy jedna ?

Najlepiej pasowałby mi jednak układ do dotacji instalacja PV z połową paneli (z papierami odbiorczymi) , a drugą połowę dokupić trochę później i rozbudować już istniejący system (ulga podatkowa)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ktoś wie czy z czystego powietrze ten kredyt na fotowoltaike to mozna wziąć na panele na gruncie lub na innym budynku niz mieszkalny? Oczywiście instalacja na potrzeby budynku mieszkalnego. Teraz mój target to tani kredyt + zwrot podatku.

 

bobrow dla instytucji dofinansujących może być ważna moc paneli do kosztów kwalifikowanych ale we robiąc we własnym zakresie 10kW +5kw paneli powinno się zmieścić tylko wymagają często umowy od firmy i kase chcą przelewać do firmy prosto. Wszystko zalezy jaki program.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli stare inwertery nie mają certyfikatów "nc rfg" to instalacji nie rozbudujesz.

 

Możesz napisać, z czego tak wnioskujesz?

Ja mam złożone papiery o rozbudowę w PGE pod koniec marca, na początku kwietnia musiałem uzupełni papiery o wysłane w styczniu 2018 roku i czekam dalej na odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jestem dwa miesiące przed montażem fotowoltaiki z dofinansowaniem 85%...

Za tydzień mam audyt techniczny.

Kieruję się z zapytaniem do ludzi którzy przechodzili podobne procedury, na co zwrócić szczególną uwagę na etapie ustalania warunków technicznych.

Gdzie najlepiej umiejscowić inwerter, którędy przeprowadzić przewody? itp.

Instalacja 4,32kWp, dach 40 stopni od południa. (planowane przewody kanałem kominowym - nieużywanym do piwnicy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz napisać, z czego tak wnioskujesz?

Ja mam złożone papiery o rozbudowę w PGE pod koniec marca, na początku kwietnia musiałem uzupełni papiery o wysłane w styczniu 2018 roku i czekam dalej na odpowiedź.

 

Z prostej logiki, rozbudowa instalacji to jak budowa nowej. A teraz nowe muszą spełniać wymogi kodeksu Nc. Chciałbym się mylić bo sam mam stary inwerter. Jeżeli wprowadzą twoje zmiany, daj znać.

Edytowane przez funky_koval
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dzięki.

Firma założyła mi panele 310w x 23 szt. Razem 7,13kwp.

Czy jest jakiś sposób sprawdzenia czy czasami nie założyli mi mniejszych lub czy któryś z nich jest nieuszkodzony?

W słoneczny dzień najwyższą wartość jaka była produkowana to 5400w. A może latem jak będzie lepiej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.

Firma założyła mi panele 310w x 23 szt. Razem 7,13kwp.

Czy jest jakiś sposób sprawdzenia czy czasami nie założyli mi mniejszych lub czy któryś z nich jest nieuszkodzony?

W słoneczny dzień najwyższą wartość jaka była produkowana to 5400w. A może latem jak będzie lepiej?

 

Latem będzie gorzej. Jak się nagrzeją to spada im sprawność.

Panele od spodu powinny mieć tabliczkę znamionową, może warto zajrzeć jeśli jesteś w stanie.

Druga rzecz, jaki jest kierunek i kąt paneli. Największą moc osiągnał, gdy są ustawione optymalnie do południa i pod optymalnym kątem dachu. Im dalej od południa, tym moc max będzie mniejsza.

Czy którys przypadkiem nie działa, może sprawdzić patrząc na napięcie DC stringu i porównując do karty katalogowej modułu. Mój panel mówi że powinien mieć 33,3V. W tym momencie patrząc widzę wartość 32,95. 33,3 powinno być w jakichś konkretnych idealnych warunkach ale taka małą róznica nie może wynikać z tego że cały panel nie pracuje, bo róznica by była kilkuprocentowa (11 paneli w stringu zamiast 12).

 

Popatrz sobie na PV monitor, jak działają instalcje wokół Ciebie. Czyste niebieskie niebo bez chmur może mieć solidnie różniące się poziomy promeniowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...