Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Przemyśl i podejmij słuszną decyzję. Zastanów się dlaczego kupiłeś T-cap panasa zamiast innej tańszej.

 

Panas dla niektórych to lipny sprzęt...więc zapewne słaby chinol był by do kompletu...

 

A poważnie , dopiero wgryzam się w temat PV i zależy mi na optymalnym doborze komponentów (np chciało by sie Froniuska , a kupię zapewne jakiegoś Graciuska...)

Znalazłem jeszcze nasz krajowy produkt Elnix-ktoś, coś ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jeszcze jedno :

zakładając jedna powierzchnie mojej wiatki oraz 5 rzędów (stringi) po 7 szt w każdym (35 paneli) -rozumiem ,ze mogę sobie jeden string zrobić o innej mocy ?

Np cztery stringi będą z paneli 270W ,a jeden z 300Wc ?

Albo przykład z olx-a :

30szt 280W tj 389pln brutto x 30=11 670 pln

5sz 305W tj 440pln x 5=2 200pln

razem moc 9 925W za 13 870pln brutto,taniej niż ostatnie astronergy...

 

Dostałem jeszcze ofertę na Growatta 9000tl3-3 za 6540pln brutto.Wychodzi z tego ,że można się zmieścić w 20 000pln brutto 23% Vat z panelami i inwerterem do prawie 10kWp. Gdybym montował na gruncie -to na alledrogo jest system stojaków (albo był ?) za 3300 pln brutto (36 szt paneli).Do tego kable ,zabezpieczenia ,mocowania, itp.Wygląda ,że na gruncie można taki system spokojnie postawić samemu za nie całe 30 000pln brutto

Edytowane przez bobrow
uzupełnienie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panas dla niektórych to lipny sprzęt...więc zapewne słaby chinol był by do kompletu...

 

A poważnie , dopiero wgryzam się w temat PV i zależy mi na optymalnym doborze komponentów (np chciało by sie Froniuska , a kupię zapewne jakiegoś Graciuska...)

Znalazłem jeszcze nasz krajowy produkt Elnix-ktoś, coś ?

 

Nie chcę tu wpływać na twoją decyzję też miałem dylemat jak zakładałem swoje PV . Dziś wiem że decyzja co do sprzętu była B.Dobra

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę tu wpływać na twoją decyzję też miałem dylemat jak zakładałem swoje PV . Dziś wiem że decyzja co do sprzętu była B.Dobra

 

Gdzieś czytałem ,że Growatt jest jakoś powiązany z SMA.

W czym jest gorszy ?

Generalnie przeczytałem tu wielokrotnie ,żeby się nie szczypać i kupić najtańsze (ale fabrycznie nowe i sprawne !) panele-a inwerter tańszy ,ale znanej marki (tj nie wynalazek typu ruski rower u Niemca na strychu...)

 

Staram się być otwarty na argumenty-nic nie jest przesądzone (nawet Froniusek...oj chciałbym go...)

Edytowane przez bobrow
uzupełnienie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O co chodzi -lipton jakiś ?

Nie znam firmy.

Uśmiech dotyczył łatwego odnalezienia oferty.

Cena wygląda na bdb - 389/280 = 1,39 PLN/Wp brutto = 1,13 PLN netto = 0,26 EUR/Wp.

Dobra cena.

Znajdź montażystę o zamień 23% VAT na 8% VAT.

Chociaż przy 30 panelach różnica wynosi tylko ok. 1.400 PLN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam firmy.

Uśmiech dotyczył łatwego odnalezienia oferty.

Cena wygląda na bdb - 389/280 = 1,39 PLN/Wp brutto = 1,13 PLN netto = 0,26 EUR/Wp.

Dobra cena.

Znajdź montażystę o zamień 23% VAT na 8% VAT.

Chociaż przy 30 panelach różnica wynosi tylko ok. 1.400 PLN.

 

Tia -montażysta ...

Vat 8% tylko na chałupę do 300m2 -a ja jak wspominałem ,będę miał PV na dachu wiatki (bardziej jako dach wiatki)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja teraz szukam sprzętu-na OLX znalazłem gostka z mojej okolicy , ma panele 280W za 389 brutto (23% oczywiście).

Napisałem jeszcze do innego człowieka z elektrody -zobaczymy co mi zaoferują (podam tu wszystko)

Pzdr

 

PS

w sumie to najbardziej mi pasuje 35szt 285W (boki wiatki :5x1,7m i 7x1m) , moc 9 975W

 

Tu masz za 409 z Wat. Kupiłem jeden na próbę: https://allegro.pl/oferta/panele-fotovoltaika-poly280w-25lat-gwarancji-8107352044

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest problemem, że oddajemy 20 % energii. Godzimy się na nie, więc montujemy PV, nie - to nie.

Problem tkwi w czym innym: po 2020 roku powinniśmy mieć w miksie z OZE 15 energii. Jak tego nie osiągniemy to za wyrównanie do 15 % zapłacimy sporo Niemcowi, Litwinowi, lub jakiemuś innemu.

Brakuje nam jako społeczeństwu motywacji, by powiększyć produkcję OZE. Wręcz jest odwrotnie - są hamulce, i to sporo:

 

- 30 % oddanej energii przy mocy PV powyżej 10 kW

- VAT na montaż nie tylko 8%, ale również 23 %

- Prosument, to osoba fizyczna,

- kantowanie Prosumenta przez ZE gdzie tylko się da i jak się da.

 

W punkt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zainstaluj PV które pokrywa po upuście 100% zapotrzebowania na prąd. Wtedy już ne będzie tak łatwo zrobić 50% autokonsumpcji.

Albo inaczej. Ja wiem, jak za darmo(!) mieć 100% autokonsumpcji. Zainstalować jeden panel 250W. Nie ma bata, dom na prąd cała produkcje zje z marszu ;-)

 

Ale przy taryfie G12, rozbudowa instalacji do 10KW staje się nieekonomiczna. Chyba, że znowu za friko dostanę jakieś panele... Ale zamiast ustawiać je na południe i uzyskaną energię pchać do sieci z 20% stratą, ustawię je na wschód i zachód.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale przy taryfie G12, rozbudowa instalacji do 10KW staje się nieekonomiczna. Chyba, że znowu za friko dostanę jakieś panele... Ale zamiast ustawiać je na południe i uzyskaną energię pchać do sieci z 20% stratą, ustawię je na wschód i zachód.

Przecież nie mówimy o ekonimii tylko o autokonsumpcji. Łatwo wykręcić wysoką w specyficznym wypadku, co pokazałem na przykładzie z jednym panelem i 100% autokonsumpcją.

 

Więkoszość ludzi stara się pokryć 100% zapotrzbowania z paneli, godzi się na ~10letni okres zwrotu i jest szczęśliwa. NIe każdemu musi się zwrócić w 3 lata a jak jest dłużej to się nie opłaca i jest nieekonomiczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

jeszcze odnośnie doboru inwertera , jeden z naszych kolegów podał mi taka informację :

 

"...falownik dobiera się tak że moc paneli może być o 20% większa niż falownika (takie mamy warunki w Polsce ze panel nigdy nie da pełnej mocy. Ja mam falownik 8,2kW a paneli mam 9,72. kilka dni w roku zdarzyło się że w południe obcięło mi produkcję do 8,4kW(bo przy tylu wycinał falownik), ale muszą być dobre warunki czyli super słońce i wiaterek który chłodzi panele bo w upalny dzień moc spada.

Na dachu są gorsze warunki do chłodzenia wiec raczej przy przewymiarowaniu o 20% paneli nie wytnie nigdy ,ale na gruncie większy przewiew wiec jak nie chcesz stracić żadnej kWh to przewymiaruj panele o 10% to na pewno nie wytnie ( czasami ciężko dobrać falownik mocą wiec trzeba jakiś kompromis)..."

 

Teraz tylko się zastanawiam jaka to będzie różnica w moim przypadku -nie jest to dach domu i nie jest to na gruncie...

Dla świętego spokoju pod te moje prawie 10kWp powinien być inwerter max 9kW.

Znalazłem wstępnie takie oferty :

-Fronius Symo 8.2-3-M Light bez wi-fi 9 565 pln brutto alle... (nie wiem czy 3 fazy ?)

-Growatt 9000tl3-s za 6 540 pln brutto od gościa z elektrody

-Trójfazowy Solaredge SE9K SetApp za 6 999 pln brutto

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

jeszcze odnośnie doboru inwertera , jeden z naszych kolegów podał mi taka informację :

 

"...falownik dobiera się tak że moc paneli może być o 20% większa niż falownika (takie mamy warunki w Polsce ze panel nigdy nie da pełnej mocy. Ja mam falownik 8,2kW a paneli mam 9,72. kilka dni w roku zdarzyło się że w południe obcięło mi produkcję do 8,4kW(bo przy tylu wycinał falownik), ale muszą być dobre warunki czyli super słońce i wiaterek który chłodzi panele bo w upalny dzień moc spada.

Na dachu są gorsze warunki do chłodzenia wiec raczej przy przewymiarowaniu o 20% paneli nie wytnie nigdy ,ale na gruncie większy przewiew wiec jak nie chcesz stracić żadnej kWh to przewymiaruj panele o 10% to na pewno nie wytnie ( czasami ciężko dobrać falownik mocą wiec trzeba jakiś kompromis)..."

 

Teraz tylko się zastanawiam jaka to będzie różnica w moim przypadku -nie jest to dach domu i nie jest to na gruncie...

Dla świętego spokoju pod te moje prawie 10kWp powinien być inwerter max 9kW.

Znalazłem wstępnie takie oferty :

-Fronius Symo 8.2-3-M Light bez wi-fi 9 565 pln brutto alle... (nie wiem czy 3 fazy ?)

-Growatt 9000tl3-s za 6 540 pln brutto od gościa z elektrody

-Trójfazowy Solaredge SE9K SetApp za 6 999 pln brutto

 

Pzdr

 

Tak, przewymiarowuje się w polsce panele względem inwertera. O ile to zalezy od kierunku. Da się to policzyć. Większy inwerter kosztuje więcej, wyprodukuje niewiele wiecej.

Ja mam o 15%, przy czym 60 stopni od południa i bardzo rzadko na minuty dosłownie inwerter dobija do swojej maksymalnej mocy. Nie widziałem, żeby któregoś dania wykreś był wyraźnie ucięty. Jak się zrobiło teraz 28C, to już moc maksymalna nawe się nie zbliża do max inwertera :-( Ale dzień długi, wiec sumarycznie produkcja spora.

Najlepsza dzienną produkcję w tym roku, miałem w dzień, gdzie max moc osiągneła 80% mocy paneli. .

 

Dach to dach. Czy to dom czy to wiata, grzeje się i gorzej wentyluje niż na gruncie.

 

Jak ktoś ma penele wsch-zach to można przewymiarować jeszce więcej. Swoją drogą są do tego programy. Używałem któregoś który był darmowy na 30 dni. Mogę odgrzebać nazwe. Można zainstalować i się pobawaić. Zna modele pogodowe, sprawności inwerterów, współczynniki temperaturowe paneli. Zobaczysz dokładnie ile się możesz spodziewać produkcji, ile stracisz zyskasz na większy/mniejszym inwerterze.

Edytowane przez Jastrząb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...